Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Marcina Kołpanowicza pt. „Kraina Wyobraźni”.

Marcin Kołpanowicz – urodzony w 1963 r. w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił w 1987 r. Od tego czasu zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Kolonii, Paryżu i Wuppertalu. Uprawia metaforyczne malarstwo olejne i pastelowe, w którym łączy nieskrępowaną wyobraźnię, poetycką metaforę i paradoksalne poczucie humoru. Jest również twórcą portretów, ilustracji książkowych i plakatów. Obrazy Kołpanowicza wykorzystano m.in. na okładkach książek Waldemara Łysiaka, Arkadiusza Pacholskiego, Moniki Bartoszewicz, Marka Sołtysika, tomiku poezji Elżbiety Zechenter-Spławińskiej i na plakatach (m.in. Star Jazz Festival Hamburg 2018). Jego prace zdobią wiele kolekcji w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Holandii, Francji i USA. Marcin Kołpanowicz publikuje również felietony o sztuce w kwartalniku „Artysta i Sztuka” oraz teksty z podróży w miesięczniku „Poznaj Świat”. W 2019 r. Marcin Kołpanowicz został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Na wystawie prezentowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie znalazły się głównie giclée (najwyższej jakości wydruki cyfrowe na płótnie) obrazów Marcina Kołpanowicza z cyklu „Niewidzialne miasta”. Jest to cykl zainspirowany książką o tym samym tytule, autorstwa włoskiego pisarza Italo Calvino. Obrazy Kołpanowicza nawiązują do metaforycznych, poetyckich miniatur Calvino, opisujących nieistniejące miasta; nie są one jednak ilustracją książki Calvino, a malarską kreacją, zainspirowaną jedynie konceptami włoskiego pisarza. Pojawia się w nich miasto jako zwieńczenie ludzkiej cywilizacji, przedmiot fascynacji i lęku, gigantyczna struktura, przerastająca człowieka swymi rozmiarami i skomplikowaniem. W obrazach tych istotna jest także relacja miedzy cywilizacją (miastem) a naturą: raz jest to symbioza, innym razem – konflikt.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 14.11.2019 – 4.12.2019.