Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Marka Bielenia.

 Marek Bieleń – malarz, grafik komputerowy, muzyk, urodzony w 1953 roku w Kolbuszowej. Ukończył studia malarskie na krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Włodzimierza Buczka, gdzie w 19778 roku uzyskał dyplom. Jego obrazy znajdują się w zbiorach TPSP w Krakowie, NCK w Krakowie i w kolekcjach prywatnych.

Na wystawie prezentowany będzie wybór obrazów z cyklu „Z głagolicą w tle”, który powstawał w latach 2011 – 2014. Tytuły obrazów zaczerpnięte są z mitologii słowiańskiej i zapisane na obrazie głagolicą, uznawaną za pierwszy alfabet Słowian. Związek myślowy pomiędzy tytułowymi bóstwami, demonami, dobrymi duszkami i innymi stworami, a przedstawioną na obrazie rzeczywistością może być punktem wyjścia do refleksji nad kształtem ówczesnego świata duchowego, w zderzeniu z naszą współczesną percepcją.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 30.08.2019 – 17.10.2019. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 30.08.2019 o godz. 17:30