Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Honorowym Konsulatem Republiki Bułgarii w Krakowie oraz Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę pn. „Europejska Stolica Kultury 2019: Płowdiw – dziedzictwo tysiącleci”.

Zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzą dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie w Bułgarii. Zostało one uwiecznione na przepięknych zdjęciach studentów i wykładowców z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych. Rozpoczynają ją ujęcia zabytków z czasów rzymskich, bo jak głoszą niektórzy historycy – Płowdiw założony został przez Filipa Macedońskiego, który nadał mu nazwę Philippopolis. Następnie zobaczyć można  bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Po nich czas na brukowane uliczki, romantyczne podwórka i najbardziej malownicze zakątki Starego Miasta. Ekspozycję wieńczą zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi oraz panorama całego miasta widoczna z jednego z siedmiu wzgórz Płowdiwu – Nebet Tepe.

Uzupełnieniem wystawy fotografii są pocztówki Płowdiwu z początku XX wieku  z kolekcji bułgarskiego antykwariusza Iwana Markowa.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.05.2019 – 27.06.2019. Zapraszamy też na wernisaż 4.06.2019 r., który odbędzie się o godz. 17:30.