Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie zapraszają na wystawę pn. „Ceramika z Horezu – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO”.

Umiejętność ręcznego wytwarzania wyrobów ceramicznych jest unikatowym rodzajem tradycyjnego rzemiosła, przekazywanym z pokolenia na pokolenie w Horezu w południowo-zachodniej Rumunii. Mężczyźni wydobywają glinę, z której garncarze lepią czerwoną ceramikę. Każdy garncarz ma własny sposób modelowania, ale wszyscy przestrzegają tego samego porządku poszczególnych czynności. Kobiety dekorują wyroby tradycyjnymi wzorami przy pomocy specjalnych narzędzi i technik. Ich zdolność dobierania wzoru i koloru stanowi o unikatowym charakterze ceramiki. Barwy mają żywe odcienie ciemnego brązu, czerwieni, zieleni, błękitu i „kości słoniowej z Horezu”. Na koniec wyrób jest wypalany w piecu. Zawód garncarza przekazywany jest w rodzinnych warsztatach albo poprzez naukę u mistrza, a popularyzowany na targach i wystawach.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 10.05.2019 – 27.06.2019.