Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Szkołą Kreatywnej Fotografii zapraszają na wystawę fotografii pt. „Przyroda weźmie swoje

Autorem wystawy jest Max Danilevsky, urodzony 12 lipca 1996 r. w Dnieprze na Ukrainie. Przez rok mieszkał w Gdańsku kończąc uniwersytet, a po uzyskaniu wykształcenia wyższego zdecydował przetworzyć swoją pasję fotograficzną w styl życia. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie, zajmuje się fotografią, filmowaniem, montażem i grafiką.  

Na wystawie zobaczyć można zestaw zdjęć przedstawiających znane na całym świecie miejsce, o którym wszyscy słyszeli, ale nie wszyscy widzieli na własne oczy: Czarnobyl. To, co tam się wydarzyło zmieniło cały świat i miało ogromny wpływ na miliony ludzi. W swoich pracach pokazuje, jak miejsce, które niekiedy wręcz kipiało życiem, gdzie budowały się plany na przyszłość a ulice były wypełnione śmiechem dzieci, pewnej nocy zatrzymało się. Człowiek popełnił błąd, a przyroda wzięła swoje.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 19.06.2019 – 25.07.2019. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 19.06.2019 o godz. 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Anny Schumacher pt. „RYBY I RYBONY. Grafika, malarstwo”

Anna Schumacher – malarka, ilustratorka. Ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 2001 roku w pracowni malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego. Od 2003 roku należy do związku profesjonalnych artystów: Z.P.A.P. a od roku 2011 także do niezależnej zakopiańskiej grupy „Popatrz”.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, grafiką – litografią, a także ilustracją prasową i książkową. Od roku 2012 zajmuje się techniką litografii z kamienia pracując w prywatnej pracowni graficznej w Pradze w Czeskiej Republice oraz w Krakowie w Polsce. Jej obrazy, grafiki i ilustracje znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Słowacji, Czechach, Kanadzie, Niemczech, Australii, USA i Wielkiej Brytanii. Jej obrazy znajdują się także w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przedstawionych będzie dziesięć grafik w technice litografii z kamienia oraz obrazy na płótnie.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 21.06.2019 – 26.07.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zaprasza 24 czerwca o godz. 19.00 do Arteteki WBP w Krakowie na slajdowisko Tutto bene! Nasza 7-miesięczna przygoda z pracą i podróżowaniem w słonecznej Italii!

Kolejne podróżnicze spotkanie przed nami, na które wspólnie z gośćmi Anią i Kamilem zapraszamy.

Nasi przewodnicy zabiorą nas w niezwykłą podróż przez różnorodności wielu mniej i bardziej znanych regionów Włoch. Wspólnie przemierzymy górskie okolice Piemontu, skaliste wybrzeża Ligurii, zobaczymy malownicze pejzaże Toskanii, będziemy podziwiać architekturę Lacjum i popłyniemy na śródziemnomorskie wyspy- Sardynię oraz Sycylię.

Ponad 2 lata temu postanowili, że czas rzucić wszystko, z czym byli związani w Polsce i wyjechali do wymarzonej Italii. Od zawsze chcieli spróbować tam żyć, a Włochy kojarzyły im się z piękną pogodą, wolnością, uśmiechniętymi ludźmi i przepięknymi krajobrazami. Bilet lotniczy w jedną stronę, dwa plecaki i hotel zarezerwowany na 2 tygodnie. Jak to jest zaczynać życie w obcym kraju? Z czym trzeba się zmierzyć, żeby zdobyć pracę i wynająć mieszkanie? Jak uporać się z formalnościami?? Czy trudno jest odnaleźć się we włoskiej kulturze??

Zapraszamy na opowieść o tym, jak udało im się stać się częścią włoskiego społeczeństwa, znaleźć przyjaciół, spróbować włoskiej domowej kuchni, przyzwyczaić się do jedzenia makaronów z chlebem i picia ogromnych ilość najlepszego na świecie espresso! O tym, jak podróżując okrywali niesamowite miejsca, poznawali wspaniałych ludzi i zachwycali się urokiem odmienności każdego z odwiedzanych regionów Italii.

Nie jest Ci obojętna estetyka miasta, w którym mieszkasz? Chcesz mieć realny wpływ na to, co Cię otacza? Studiujesz lub jesteś świeżo upieczonym/ą absolwentem/ką kierunków projektowych? Nigdy nie projektowałeś/aś, ale interesujesz się miastem?

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na cykl warsztatów, podczas których wspólnie wypracujemy wskazówki do projektu terenu za Biblioteką, pomiędzy ul. Karmelicką, a Dolnych Młynów, który będzie pełnić funkcję Zielonej Czytelni.

W ramach spotkań zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci zgłosić własny projekt do BO. Będziemy dyskutować o mieście, czytać plany miejscowe,  projektować i budować makietę. Efektem warsztatów będzie projekt, który zgłosimy do Budżetu Obywatelskiego.

Prowadzenie warsztatów:

Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska  - architektki, absolwentki Politechniki Krakowskiej. W 2012r. założyły Kolektyw Palce Lizać łączący działania architektoniczne, artystyczne i społeczne. Od 2015r. prowadzą biuro architektoniczne MiastoPracownia. W swojej pracy skupiają się na lokalności i społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. Swoimi projektami szukają odpowiedzi na pytania o wizje lepszego, sprawiedliwego miasta. Starają się włączać w procesy projektowe ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone min. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50, [Lublana, Słowenia 2014], główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac [Warszawa, 2016],wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu [Oakland, California, 2015] czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura [2017]. Współpracowały min. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury.

Terminy spotkań:

Poniedziałki: 13.05, 20.05, 27.05, 03.06, 10.06, 17.06, 24.06;  godz. 16.00

Formularz zapisu

Odwiedź nas na FB

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Działasz aktywnie na rzecz swojej społeczności? A może chciałbyś/abyś to robić, ale nie wiesz od czego zacząć? Weź udział w naszym cyklu Poradnik Aktywnego Obywatela czyli jak wpływać na przestrzeń miejską!

Cykl składa się z czterech 1,5-godzinnych spotkań, podczas których zostaną omówione tematy dotyczące:

  • pozyskiwania informacji o planowaniu przestrzennym,
  • możliwościach włączenia się w proces planowania przestrzennego,
  • sposobach wpływu na decyzje podejmowane przez władze lokalne,
  • realizacji własnych inicjatyw i uzyskania na nie dofinansowania.

Podczas naszych spotkań sięgniemy po przykłady udanych i nieudanych procesów w Krakowie i innych miastach, omówimy kolejne kroki, które prowadziły do dobrych zmian, zapoznamy się z aktami prawnymi, regulujących dany obszar, w końcu na podstawie zebranych informacji wspólnie zaprojektujemy internetowy Poradnik Aktywnego Obywatela, po który będzie mogła sięgnąć każda osoba chcąca włączyć się w życie swojego miasta.

Poradnik zostanie opublikowany w wersji elektronicznej na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Ci z uczestników, którzy wyrażą taką chęć, będą mogli aktywniej włączyć się w powstanie Poradnika i stać się jego współautorami.

Prowadzenie warsztatów:

Anna Cioch trenerka, animatorka, aktywistka. Z wykształcenia polityczka społeczna, od 2012 r. współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Stańczyka, Stowarzyszeniem Pracownia Obywatelska, Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych, szczególnie w tematach związanych z partycypacją społeczną, edukacją i kontrolą obywatelską. Realizowała projekty dotyczące m.in. przejrzystości życia publicznego, ochrony prawa dostępu do informacji publicznej, zwiększenia udziału obywateli w gminnych procesach decyzyjnych, wzmacniania lokalnych liderów społecznych, uczestniczyła w audycie przestrzeni publicznej przeprowadzonym przez osoby starsze, wspiera gminne rady seniorów. Była jedną z inicjatorek i liderek akcji społecznej przeciwko wycince drzew w Czyżynach. W wolnym czasie działa m.in. w Stowarzyszeniu Wspólne Czyżyny podejmującym oddolne inicjatywy na rzecz (od)budowy sąsiedztwa i obywatelskiego zaangażowania w Czyżynach oraz w Stowarzyszeniu Dialog Społeczny zajmującym się edukacją obywatelską osób dorosłych w ramach AntyUniwersytetu.

Terminy spotkań (czwartki): 16.05, 6.06, 13.06, 5.09; godz. 17.30

Zapisy:  Formularz zapisu

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury