Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie serdecznie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 14 stycznia 2019 r., w godz. 11:00 - 13:00 w budynku głównym Biblioteki przy ul. Rajskiej 1, s. 53.

Konsultacje dotyczyć będą przebudowy ul. Krupniczej – etap 1. – na odcinku od ul. Podwale do ul. Loretańskiej, m. in. na spotkaniu zaprezentowany zostanie projekt koncepcyjny wykonany na podstawie wytycznych określonych przez mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie na Facebooku

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego zapraszają na wystawę pt. „Relaks”.

Serdecznie zapraszamy na ekspozycję ilustracji studentów pierwszego i drugiego roku studiów magisterskich Art & Design Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Wystawa „Relaks” jest przeglądem najlepszych prac studentów, które powstały w okresie dwóch miesięcy w czterech pracowniach ilustracji prowadzonych przez dr hab. Małgorzatę Niespodziewaną-Rados, dr Bognę Srokę-Muchę, dr Magdalenę Żmijowską oraz mgr Dominikę Bobulską.

Na wystawie zobaczyć można ilustracje cyfrowe oraz wykonane  technikami tradycyjnymi - ołówek, flamaster, tusz, cienkopis itp. Wybrane prace prezentują szeroki obszar stylistyk i konwencji artystycznych.

Wystawę można oglądać w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 12.12.2019 – 30.01.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie po raz kolejny zaprasza do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International.

Wszystkich, którzy zechcą przyłączyć się do akcji, zapraszamy 2 grudnia 2019 r. do Arteteki WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego) w godzinach od 12.00 do 16.00 oraz w dniach 13-14 grudnia 2019 r. do holu na parterze w budynku głównym biblioteki, gdzie będą znajdować się specjalnie przygotowane stoliki, ustawione w godzinach od 12.00 do 16.00.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Podczas tegorocznego Maratonu będziemy pisać listy w sprawie młodych ludzi z różnych krajów, których prawa człowieka zostały złamane. Są to odważni obrońcy i obrończynie, którzy domagają się lepszego życia dla siebie i swoich społeczności oraz przeciwstawiają się niesprawiedliwości i dyskryminacji.

Organizatorem XX Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty International jest Grupa Lokalna Kraków, która zaprasza wszystkich chętnych do udziału w akcji.

W trakcie wydarzenia wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniu oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Zapraszamy rodziców z dziećmi do wspólnej zabawy w teatrzyk podczas SOBOTNICH TEATRANKÓW. Warsztaty plastyczno-teatralne będą okazją  prorodzinnego, sąsiedzkiego, kreatywnego spotkania przy wspólnym stole, farbach, wstążkach, bibule, wzajemnej integracji i działaniu twórczym.

Celem warsztatów jest pokazanie teatru, który możemy stworzyć, sięgając do kuchennej szuflady, do starych czasopism czy też do pudełka z nićmi. Na zajęciach stworzymy wspólnie lalki teatralne, zbudujemy  scenografię i  wyczarujemy kostiumy, które po każdym spotkaniu staną się środkiem i inspiracją do wspólnego opowiadania sobie historii w naszym teatrzyku.

14 grudnia,  godz. 12.00-14.00 BAJECZNE KUKIEŁKI.

Jak głośno drewniana łyżka może wyśpiewać miłosna serenadę?

Zajęcia pozwolą nam dostrzec teatr w przedmiotach codziennego użytku. Działania plastyczne przemienią drewnianą łyżkę w magiczną wróżkę, pięknego księcia czy królową balu. Czarów dokonamy za pomocą artykułów kreatywnych, płócienek i guzików. We wspólnych zabawach nauczymy się, w jaki sposób animować lalkę teatralną nazywaną kukiełką. Na koniec zajęć za pomocą kukiełek, w formie przedstawienia teatralnego, opowiemy bajkę.

Warsztaty poprowadzi Anna Marcowska -  art-edukatorka  i animatorka kultury.

Konieczna wcześniejsza  rezerwacja telefoniczna - 12 37-52-256

Ilość miejsc ograniczona!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają na slajdowisko Podróże z Pazurem, czyli 2 lata nieprzerwanej podróży, które odbędzie się 16 grudnia o godz. 19.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Podróże z Pazurem, czyli ponad 2 lata nieprzerwanej podróży autostopem przez lądy, jachtostopem przez oceany i długimi trekkingami przez góry. To wszystko, a nawet więcej, z PSEM.

Snupi był ze swoimi właścicielami, Izą i Piotrkiem Miklaszewskimi, już w 36 krajach, na 5 kontynentach. Wspólnie przejechali ponad 50 tys. Km (min. Ameryka Południowa i Centralna oraz zachodnia Azja i Turcja). Przepłynęli ocean z Maroko do Brazylii przez Wyspy Zielonego Przylądka, następnie 3⁄4 długości Amazonki. Wspólnie zdobywali góry powyżej 5 tys. metrów n.p.m i uprawiali 10 dniowe trekkingi w trudne tereny, jak wulkan Misti 5822 m n.p.m. czy jeden z najtrudniejszych szlaków na świecie – trasę alpinię w górach Huayhuash oraz osławiony płaskowyż Roraima w Wenezueli. Jeśli chcesz posłuchać o podróżowaniu z psem, o tym wszystkim dobrym, ale też i złym, co zobaczyli, a także o ich odczuciach - zapraszamy.

Piotr i Iza zamierzają dużą cześć swojego wystąpienia przeznaczyć na pytania publiczności. Jak twierdzą, nie boją się żadnego. Dlatego przygotujcie się i zapiszcie swoje pytanie na kawałku kartki, który wrzucić będzie można do pudełka i wylosować. Pytania będzie można też zadawać bezpośrednio.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Instytut Psychologii UJ zaprasza 18 grudnia o godz. 17.00 do Arteteki na spotkanie z cyklu Kawiarnia Naukowa Instytutu Psychologii UJ. Tym razem tematem spotkania będzie: Rozpoznawanie twarzy. Biologiczne, psychologiczne i komputerowe procesy spostrzegania twarzy.

Dlaczego twarz jest obiektem wyjątkowym w otoczeniu człowieka? Jak działają, wykorzystywane np. przy odprawie na lotnisku, systemy automatycznego rozpoznawania twarzy?  Czym charakteryzują się osoby o wyjątkowej zdolności do rozpoznawaniu twarzy i czy ten proces przebiega u nich inaczej niż u reszty populacji? Jakie mózgowe procesy uczestniczą w spostrzeganiu twarzy? Czy rozpoznawanie twarzy jest wrodzone? Czym jest prozopagnozja i jakie ma przyczyny? Dlaczego ofiary przestępstw błędnie identyfikują sprawców?

W dyskusji udział wezmą: dr Anna Bobak (Uniwersytet w Stirling),  dr hab. Bogdan Kwolek (Katedra Informatyki, AGH), dr hab. Romuald Polczyk, prof. UJ, dr hab. Eligiusz Wronka, prof. UJ (Instytut Psychologii, UJ).

Kawiarnia Naukowa Instytutu Psychologii UJ to cykl spotkań popularno-naukowych. Celem spotkań jest popularyzacja aktualnego stanu wiedzy psychologicznej wśród szerokiej, niespecjalistycznej publiczności W jego ramach dyskutowane są ważne zagadnienia współczesnej psychologii. Dzięki udziałowi wybitnych ekspertów z danej dziedziny możliwe jest dostarczenie rzetelnej wiedzy oraz zaprezentowanie uzasadnionych wynikami badań naukowych poglądów.

Jeśli lubisz przygodę i wyzwania, chcesz zatrzymać w kadrze czas, lubisz poeksperymentować oraz chcesz nauczyć się opowiadać historię w jednym zdjęciu przyjdź na spotkanie z twórcami Spontanu Zorganizowanego: Małgorzatą Pióro i Łukaszem Opalińskim - pasjonatami życia, fotografii, kreacji, podróży.

Zapraszamy Cię na spotkanie z fotografią uliczną, krajobrazową, urbexową. Trenerzy podzielą się z Wami naszym sposobem patrzenia na rzeczywistość, tym jak ważne jest dostrzeganie szczegółów, przeżywanie chwili, zatrzymywanie się tuż za rogiem na zdjęcia, mimo, że właśnie wyruszyło się w podróż, której cel jest odległy, opowiedzą o spotkaniach z przeróżnymi ludźmi, z którymi wymienili czasem tylko spojrzenie, ale utrwalili ich na zdjęciach. 

Zabierz ze sobą 1 zdjęcie z Twoją ulubioną historią z podróży!!!

Warsztaty poprowadzą:

Małgorzata Pióro – artysta fotografik, pedagog, socjolog, arteterapeuta, wykładowca, certyfikowany trener, trener „doświadczania”, trener metody „Biegun” Marka Kamińskiego, facylitator, podróżniczka. Prowadzi autorskie warsztaty Sztuka Patrzenia w Londynie, Dublinie i Lwowie, a także w różnych miastach Polski. W Krakowie współprowadziła warsztaty fotograficzne Przygoda z Fotografią. Realizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach projektów unijnych.

Łukasz Opaliński - fotograf freelancer, grafik, operator, scenarzysta, czasem reżyser. Absolwent Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na kierunku operatorsko-montażowym. Absolwent AMA Akademii Multiart, kierunek operatorski. Wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa oraz Akademii Fotografii w Krakowie. Prezentował swoje prace fotograficzne w technikach fotografii analogowej; jak guma dwuchromianowa, brąz Van Dyke'a, brom, techniki bezkamerowe na siedmiu wystawach w 2018 roku.

Spotkanie odbędzie się w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego), w dniu 18 grudnia 2019 roku, o godz. 18.00.

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza wszystkich śmiałków do zmierzenia się z matematycznym escape roomem.

Jeżeli równania nie są Wam obce, geometrię znacie od podszewki, wiecie pod jakim kątem spojrzeć i nie męczy Was logiczne myślenie to wyzwanie jest właśnie dla Was! Rozwiążcie zagadki, złamcie szyfry, otwórzcie zamki i odkryjcie tajemnicę szalonego matematyka na czas. Wielu śmiałków próbowało, ale nie wszyscy mogli świętować zwycięstwo.

Zajęcia poprowadzi Urszula Jarosz. Matematyka była jej pierwszą miłością, dlatego studiowała ją na Politechnice Krakowskiej. Jest edukatorem, korepetytorem, trenerem kompetencji cyfrowych i egzaminatorem ECDL. Między innymi prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Przygotowuje również nauczycieli do nauczania programowania i efektywnego wykorzystania TIKów w edukacji.

Gra przeznaczona jest dla uczniów klas VII i VIII i jest zgodna z obowiązującą podstawą programową.

Terminy: 11 i 16 grudnia, godz. 9.00-10.30

Zgłoszenia: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży tel. 12 37 52 275, 12 37 52 264

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w wycieczce edukacyjnej do Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach.

Uczestnicy wycieczki zostaną oprowadzeni po salach zaaranżowanych jak terminal pasażerski, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z czynnościami, które podróżujący muszą wykonać przed odlotem. Następnie będzie możliwość skorzystania z symulatorów lotu i pracy Koordynatora Ruchu Lotniczego. Po zakończonym zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaprowadzeni na taras widokowy. Wycieczka jest organizowana w ramach cyklu PodróżujMY z S@S Sekcji Krajoznawczej Szkoły @ktywnego Seniora.

Miejsce spotkania: ul. Kapitana Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice, przy wejściu do terminala przylotów
Termin: 30 stycznia 2020 r. (czwartek)
Godzina 11.30
Zgłoszenia: Formularz zgłoszeniowy

Obowiązuje obuwie zamienne!

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. W trakcie wycieczki wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Dojazd (we własnym zakresie):

  • Autobusy linii: 208, 252, 308 (bilet ulgowy strefowy 2,30 zł, bilet normalny strefowy 4,60 zł)
  • Pociąg (trasa: Kraków Główny - Kraków Lotnisko), bilet w jedną stronę 9 zł
  • Samochód: Centrum Edukacji Lotniczej znajduje się w zachodniej części Budynku Administracyjnego, w dawnym terminalu krajowym. Należy wjechać na parking bezpośrednio z Drogi Wojewódzkiej 774 (kierunek Zabierzów).