Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają na slajdowisko „Rowerem przez jedwabny szlak. Big Heart Bike”, które odbędzie się 20 stycznia br., o godz. 19.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Monika Spisak, Sonia Krystoń, Łukasz Proksa, Łukasz Krusz, czyli Big Heart Bike, grupa podróżników rowerowych, opowie o swojej tegorocznej rowerowej włóczędze po "stanach" Azji Środkowej. W ubiegłym roku dojechali z Katowic do Iranu, w tym roku poszli za ciosem i zapuścili się dalej na wschód. Zdobyli pustynię Kyzyl-Kum, przemierzyli Pamir Highway, zobaczyli piękno kirgiskich gór Tien Szan. Doświadczyli niewyobrażalnej gościnności i dobroci ze strony Uzbeków, Tadżyków, Pamiryjczyków, Kirgizów oraz Kazachów.

Podróżnicy zabiorą nas w podróż Jedwabnym Szlakiem. Przemierzymy kazachskie stepy, gorącą pustynię Kyzyl Kum w Uzbekistanie, zatrzymamy się w Chiwie, Bucharze i Samarkandzie. Pokażą nam jak wygląda życie w Pamirze, na wysokości ponad 4000m n.p.m. Na koniec wjedziemy w bajeczne góry Tien Szan w Kirgistanie. Wszystko zobaczycie z perspektywy siodełka rowerowego, które raz będzie 120m poniżej poziomu morza, a innym razem na wysokości 4655 m n.p.m.

Ciekawi jesteście, jak wygląda życie bez dostępu do prądu i bieżącej wody? Co zrobić, gdy w środku nocy, na środku pustyni zostajesz bez niczego? Jak przemierzyć pustynię Kyzył Kum w najgorętszym okresie roku, kiedy temperatury sięgają 60st.C? Czy bezkresne stepy są aż tak monotonne? Czy Pamir Highway ma coś wspólnego z autostradą? Jak poradzić sobie z chorobą wysokościową? Ile warta jest panna młoda? Jak wygląda uzbeckie wesele? Jak połączyć pasję do jazdy na rowerze z podróżami osób niepełnosprawnych ruchowo? W trakcie pokazu nie tylko będzie okazja usłyszeć odpowiedzi na powyższe pytania ale również poznać ich plany, bowiem w przyszłym roku w podróż do Indii chcą zabrać osoby z niepełnosprawnościami.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza Czytelników na spotkanie z uznanym pisarzem i historykiem, Wojciechem Dutką, autorem bestsellerowej powieści "Czerń i Purpura", wydanej ponownie w roku 2019 nakładem wydawnictwa Albatros.

Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2020 r. w Artetece WBP w Krakowie, o godz. 17.00.

"Czerń i purpura" to powieść oparta na autentycznej historii Franza Wunscha i Heleny Citronovej. Opowiada o zakazanej miłości rodzącej się między więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau a młodym esesmanem. Ta niezwykła historia to jedna z najbardziej poruszających opowieści miłosnych czasów Holocaustu.

Serdecznie zapraszamy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie „Indie”, które odbędzie się 24 stycznia br., o godz. 9.30.

9.30 - wstęp  Elżbieta Sawicka

9.45 - pokaz slajdów

10.45 - bezpośrednie połączenie ze szkołą w Delhi 

11.15 -  krótki konkurs wiedzy o Indiach

11.30 - poczęstunek

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają na slajdowisko „Antypodróżnicy w Peru i Boliwii”, które odbędzie się 27 stycznia br., o godz. 19.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

„Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej” - taka myśl pojawiała się zawsze w momencie napotkania pierwszych trudności i niewygód związanych z podróżą. Choroba lokomocyjna, ciągłe zatrucia pokarmowe, niekończący się górski katar. Mimo to, ciągle okazuje się, że nie wiadomo kiedy jest już zaplanowana kolejna podróż.

Nasi goście Natalia i Paweł zaprezentują nam jakie odczucia i doświadczenia przeżywają Antypodróżnicy w podróży. Zabiorą nas w kolorowy świat Gór, Wulkanów, Kanionów, Lodowców i niesamowicie smacznego jadła. Opowiedzą również o zaskakujących spotkaniach na wysokościach, gdzie tchu już brakuje, o dziwnych smakach bydła rogatego, o tym, że warto mieć dobrą formę przed wyjazdem w góry wysokie, a zwłaszcza szybkie nogi i silne ciało. Usłyszymy także o tym co, może się przydać wędrując w nocy po uśpionych wioskach, o tym jakiego rozstawu oczu wystającego zza trawy nie należy się obawiać oraz o wyprawie naukowej do Kanionu Colca, od której miłość do Ameryki Południowej nabrała rozpędu i o mieszkaniu w pięknym białym mieście przypominającym im ukochany Kraków.

Zapraszamy do odkrywania Peru i Boliwii.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy zapraszają na wystawę pt. „Ptaki”.

„Ptaki” jest to wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Wsparcia oraz innych placówek działających przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie.

Większość prezentowanych prac powstała w ramach zajęć arteterapii. Tworzyli je zarówno profesjonaliści, jak również osoby które dopiero odkrywają swój talent i pracują nad warsztatem. Na wystawie prezentowane są prace małego formatu oraz kompozycje wielkogabarytowe.  Mnogość technik i zróżnicowane zaplecze twórców sprawiają, że wystawa jest tak niezwykła, barwna i inspirująca, pozwala oderwać się od trudów codzienności, trosk i problemów, wzbić się by spojrzeć na swoje życie z odmiennej "ptasiej" perspektywy.

Miejsce ekspozycji: Lewe skrzydło na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 30.01.2020 – 25.03.2020

Wernisaż: 30.01.2020, godz. 12:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Jacka Piotrowskiego pt. Krajobrazy skraju Małopolski.

Jacek Leonard Piotrowski – fotograf i wędrowiec z zamiłowania, przemierza ścieżki nie tylko Małopolski. Prowadzi blog podróżniczy dotyczący przede wszystkim swoich wędrówek polskimi szlakami turystycznymi.

Wydaje się być wędrowcem, którego potrzeba rozwoju i samorealizacji jest nierozłącznie związana z pokonywaniem Drogi. Czas, rozkład dnia i nocy w podróży daje Autorowi poczucie spokoju, spełnienia, staje się bezpiecznym skrawkiem jego nieba, w naszym jakże zabieganym skomercjalizowanym świecie współczesnej cywilizacji. Cieszy go dzielenie się doświadczeniami, tym samym podróż nabiera dodatkowej wartości, staje się inspiracją dla innych pokrewnych dusz.

Fotografowanie jest dla Autora pasją na równi z pokonywaniem kolejnych górskich ścieżek i wytyczonych szlaków, jest to jakby osobista symboliczna podróż przez życie. Krajobraz, piękno natury, bezkres świata, dzika przyroda stanowią inspirację do kolejnych wyzwań poznawania samego siebie w drodze na szczyt czy do celu, którym jest koniec szlaku. Zachwycając się pięknem plenerów i niesamowitymi widokami, odnajduje sens, motywację i energię do kolejnych wypraw.

Krajobrazy skraju Małopolski to wystawa, która pokazuje fotografie krajobrazów miejsc z okolic naszego regionu.

Zapraszamy również do czytania opisów podróży Autora na jego blogu: http://ginvilla.blogspot.com/

Miejsce ekspozycji: I piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 30.01.2020–19.03.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w wycieczce edukacyjnej do Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach.

Uczestnicy wycieczki zostaną oprowadzeni po salach zaaranżowanych jak terminal pasażerski, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z czynnościami, które podróżujący muszą wykonać przed odlotem. Następnie będzie możliwość skorzystania z symulatorów lotu i pracy Koordynatora Ruchu Lotniczego. Po zakończonym zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaprowadzeni na taras widokowy. Wycieczka jest organizowana w ramach cyklu PodróżujMY z S@S Sekcji Krajoznawczej Szkoły @ktywnego Seniora.

Miejsce spotkania: ul. Kapitana Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice, przy wejściu do terminala przylotów
Termin: 30 stycznia 2020 r. (czwartek)
Godzina 11.30
Zgłoszenia: Formularz zgłoszeniowy

Obowiązuje obuwie zamienne!

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. W trakcie wycieczki wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Dojazd (we własnym zakresie):

  • Autobusy linii: 208, 252, 308 (bilet ulgowy strefowy 2,30 zł, bilet normalny strefowy 4,60 zł)
  • Pociąg (trasa: Kraków Główny - Kraków Lotnisko), bilet w jedną stronę 9 zł
  • Samochód: Centrum Edukacji Lotniczej znajduje się w zachodniej części Budynku Administracyjnego, w dawnym terminalu krajowym. Należy wjechać na parking bezpośrednio z Drogi Wojewódzkiej 774 (kierunek Zabierzów).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Krakowie  zapraszają do udziału w kolejnej edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania.

Małopolski Konkurs Pięknego Czytania ma już swoją tradycję. Do tej pory odbyło się XII edycji, w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie się kolejna, bo inicjatywa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W przedsięwzięciu na poziomie szkół uczestniczy kilka tysięcy uczniów szkół podstawowych i średnich, w tym także uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych, zaczynających dopiero swoją przygodę z czytaniem. Jest dla nich dużą motywacją do podnoszenia swoich kompetencji czytelniczych. Przygotowując się do konkursu uczestnicy poznają literaturę z różnych obszarów, czytają prozę, utwory dramatyczne poezję. Poznają twórczość autorów z naszego regionu lub z nim związanych. Celem konkursu jest min. promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej oraz rozwijanie twórczych talentów.

Plików:
Konkurs Pięknego Czytania_regulamin_2020

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
14:10:28 15-01-2020
232 KB
11