Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na zajęcia "Literackie faworytki", organizowane w ramach projektu "Świat zamknięty w dotyku". Oferta czytelnicza dla dzieci i młodzieży niewidomej  w ramach programu Kultura Dostępna.

29.05.2019r. , godz. 9.00 – „Kwiat paproci” na podstawie baśni J.I. Kraszewskiego,

07.06. 2019r., godz. 9.00 – „Mały Książę”, na podstawie powieści A. de Saint – Exupery.

Na prowadzonych przez bibliotekarzy warsztatach, uczestnicy z niepełnosprawnością wzroku poznają historie głównych bohaterów, stworzą własne definicje szczęścia  i przyjaźni, a także stworzą własne prace plastyczne.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów kl. V – VIII. Kontakt: 12 37 52 275, Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

 

 

Nie jest Ci obojętna estetyka miasta, w którym mieszkasz? Chcesz mieć realny wpływ na to, co Cię otacza? Studiujesz lub jesteś świeżo upieczonym/ą absolwentem/ką kierunków projektowych? Nigdy nie projektowałeś/aś, ale interesujesz się miastem?

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na cykl warsztatów, podczas których wspólnie wypracujemy wskazówki do projektu terenu za Biblioteką, pomiędzy ul. Karmelicką, a Dolnych Młynów, który będzie pełnić funkcję Zielonej Czytelni.

W ramach spotkań zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci zgłosić własny projekt do BO. Będziemy dyskutować o mieście, czytać plany miejscowe,  projektować i budować makietę. Efektem warsztatów będzie projekt, który zgłosimy do Budżetu Obywatelskiego.

Prowadzenie warsztatów:

Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska  - architektki, absolwentki Politechniki Krakowskiej. W 2012r. założyły Kolektyw Palce Lizać łączący działania architektoniczne, artystyczne i społeczne. Od 2015r. prowadzą biuro architektoniczne MiastoPracownia. W swojej pracy skupiają się na lokalności i społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. Swoimi projektami szukają odpowiedzi na pytania o wizje lepszego, sprawiedliwego miasta. Starają się włączać w procesy projektowe ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone min. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50, [Lublana, Słowenia 2014], główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac [Warszawa, 2016],wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu [Oakland, California, 2015] czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura [2017]. Współpracowały min. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury.

Terminy spotkań:

Poniedziałki: 13.05, 20.05, 27.05, 03.06, 17.06, 24.06, 01.07;  godz. 16.00

Formularz zapisu

Odwiedź nas na FB

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Serdecznie zapraszamy klasy II-IV na spotkania „Kuferek pełen przygód”.

Zajęcia składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to gra – uczestnicy w grupach odwiedzają kolejne stanowiska i poznają tam różne zwyczaje, tradycje i legendy krakowskie. W zadaniach z jakimi się spotkają, muszą wykazać się współpracą, wiedzą i zręcznością. Za prawidłowo wykonane poleceń otrzymają drobiazgi, które będą mogli wykorzystać w dalszej części zajęć.

Druga część spotkania to warsztaty lalkarskie przeprowadzone przez ŻyWą Pracownię. Na spotkaniu dowiemy się czym charakteryzował się tradycyjny strój Krakowiaków Zachodnich, z jakich składał się on elementów, co wyróżniało go spośród strojów noszonych w innych regionach i z jakich materiałów był wykonywany. Podczas warsztatów własnoręcznie wykonamy ze szmatek małe laleczki, a inspirując się tradycyjnym strojem krakowskim, ubierzemy je, zapleciemy im warkocze, wpleciemy wstążki i zawiesimy czerwone korale, a na głowy lalek – chłopaków założymy czerwone krakuski.

Terminy: 24.05, 31.05, 03.06, 07.06, 11.06, 12.06, 13.06, 14.06, 17.06

Rekrutacja: (12) 375-22-56.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Działasz aktywnie na rzecz swojej społeczności? A może chciałbyś/abyś to robić, ale nie wiesz od czego zacząć? Weź udział w naszym cyklu Poradnik Aktywnego Obywatela czyli jak wpływać na przestrzeń miejską!

Cykl składa się z czterech 1,5-godzinnych spotkań, podczas których zostaną omówione tematy dotyczące:

  • pozyskiwania informacji o planowaniu przestrzennym,
  • możliwościach włączenia się w proces planowania przestrzennego,
  • sposobach wpływu na decyzje podejmowane przez władze lokalne,
  • realizacji własnych inicjatyw i uzyskania na nie dofinansowania.

Podczas naszych spotkań sięgniemy po przykłady udanych i nieudanych procesów w Krakowie i innych miastach, omówimy kolejne kroki, które prowadziły do dobrych zmian, zapoznamy się z aktami prawnymi, regulujących dany obszar, w końcu na podstawie zebranych informacji wspólnie zaprojektujemy internetowy Poradnik Aktywnego Obywatela, po który będzie mogła sięgnąć każda osoba chcąca włączyć się w życie swojego miasta.

Poradnik zostanie opublikowany w wersji elektronicznej na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Ci z uczestników, którzy wyrażą taką chęć, będą mogli aktywniej włączyć się w powstanie Poradnika i stać się jego współautorami.

Prowadzenie warsztatów:

Anna Cioch trenerka, animatorka, aktywistka. Z wykształcenia polityczka społeczna, od 2012 r. współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Stańczyka, Stowarzyszeniem Pracownia Obywatelska, Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych, szczególnie w tematach związanych z partycypacją społeczną, edukacją i kontrolą obywatelską. Realizowała projekty dotyczące m.in. przejrzystości życia publicznego, ochrony prawa dostępu do informacji publicznej, zwiększenia udziału obywateli w gminnych procesach decyzyjnych, wzmacniania lokalnych liderów społecznych, uczestniczyła w audycie przestrzeni publicznej przeprowadzonym przez osoby starsze, wspiera gminne rady seniorów. Była jedną z inicjatorek i liderek akcji społecznej przeciwko wycince drzew w Czyżynach. W wolnym czasie działa m.in. w Stowarzyszeniu Wspólne Czyżyny podejmującym oddolne inicjatywy na rzecz (od)budowy sąsiedztwa i obywatelskiego zaangażowania w Czyżynach oraz w Stowarzyszeniu Dialog Społeczny zajmującym się edukacją obywatelską osób dorosłych w ramach AntyUniwersytetu.

Terminy spotkań (czwartki): 16.05, 6.06, 13.06, 5.09; godz. 17.30

Zapisy:  Formularz zapisu

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Instytut Psychologii UJ zaprasza na spotkanie z cyklu Kawiarnia Naukowa Instytutu Psychologii UJ Do czego to jest podobne? Status metod projekcyjnych we współczesnej psychologii, które odbędzie się 23 maja, o godz. 18.00 w Artetece WBP w Krakowie.

Zapraszamy na dyskusję z udziałem ekspertów. Najbliższe spotkanie dotyczyć będzie szeroko współcześnie dyskutowanego, nie tylko w psychologii, ale i w sądownictwie, statusu i wykorzystania metod projekcyjnych. Czym są metody projekcyjne? Do czego i jak można je wykorzystywać? Jakie są rodzaje metod projekcyjnych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą  zaproszeni eksperci.

W dyskusji udział wezmą: dr Alicja Czerederecka  (Instytut Ekspertyz Sądowych, Kraków), prof. dr hab. Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr hab. Romuald Polczyk, prof. UJ (Instytut Psychologii, Uniwersytet Jagielloński), dr Emilia Wrocławska-Warchala (Instytut Psychologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Kawiarnia Naukowa Instytutu Psychologii UJ to cykl spotkań popularno-naukowych. Celem spotkań jest popularyzacja aktualnego stanu wiedzy psychologicznej wśród szerokiej, niespecjalistycznej publiczności W jego ramach dyskutowane są ważne zagadnienia współczesnej psychologii. Dzięki udziałowi wybitnych ekspertów z danej dziedziny możliwe jest dostarczenie rzetelnej wiedzy oraz zaprezentowanie uzasadnionych wynikami badań naukowych poglądów.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Czechowiczem - autorem książki TOKSYCZNOŚĆ, poruszającej trudny temat alkoholizmu kobiet, które odbędzie się 24 maja br., o godz. 18.00, w sali 53.

Fragment książki: "Budziłam się, było mi niedobrze, rzygałam i brałam kolejne piwo. Kiedy się kończyły, zakładałam czarną spódnicę, taką z pękniętym zamkiem, tylko jedną miałam w miarę przyzwoitą, brałam trochę tuszu, robiłam delikatny makijaż, nawet usta szminką, raz czy dwa, nie zawsze trafiałam, no i w miarę prostym krokiem do sklepu. Wiadomo po co. W P. niewiele było monopolowych, wszędzie już mnie znali, wszędzie spuszczali wzrok, gdy wchodziłam ciężkim krokiem, tak bardzo starając się iść prosto. Nie tylko ekspedientka patrzyła, wszyscy w sklepie i od razu sz-sz-sz między sobą, już ja wiedziałam, co tam ich języki mielą, dumnie głowę podnosiłam, brałam alkohol, płaciłam, wychodziłam.
Gdy się budziłam, wołałam Filipa, przychodził wściekły i zapalał mi papierosa, sama nie dawałam rady, chciałam zapalić i się oddalić, wypisać z odpowiedzialnego za cokolwiek życia, gdzieś tam słyszałam płacz Agnieszki, ale Filip był na posterunku, Filip mnie wyręczał, nie mogłam na to pozwolić, a jednak pozwalałam. I znowu mnie nie było, znowu sny, pijany ojciec, pijana ja."

JAROSŁAW CZECHOWICZ – ur. 1978, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył również podyplomowe studium dziennikarskie. Od dwunastu lat recenzuje książki na blogu „Krytycznym okiem”. Wydał dwa zbiory rozmów z pisarzami: Rok w rozmowie (2014) i Poza napisanym (2017). Wielbiciel ognistej czerwieni i lodowatej Islandii. Na co dzień nauczyciel języka polskiego. Toksyczność jest jego debiutancką powieścią.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Teatr Przypadków Feralnych  zapraszają 10 maja 2019 r. oraz 7 czerwca (godz. 19.30) do Arteteki WBP na spektakl  Na pełnym morzu.

Może to morska katastrofa.

Może kolacja.

Może morze.

Może tylko feralny przypadek.

Zapraszamy serdecznie na kolejną sztukę w wykonaniu aktorów Teatru Przypadków Feralnych. Tym razem wypłyniemy w morze za sprawą sztuki Sławomira Mrożka Na pełnym morzu w reżyserii Michała Szafarskiego.

Obsada: Nika Micek, Marta Łokietek, Maksymilian Król, Mikołaj Maciejski, Justyna Czort.

Aby uniknąć feralnego przypadku na spektakl można wcześniej zarezerwować miejsca. Można też ich nie rezerwować, ale wówczas  trzeba się liczyć z niefortunnym faktem, że pechowo nie będzie można usiąść.

Rezerwacja miejsc:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Honorowym Konsulatem Republiki Bułgarii w Krakowie oraz Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę pn. „Europejska Stolica Kultury 2019: Płowdiw – dziedzictwo tysiącleci”.

Zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzą dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie w Bułgarii. Zostało one uwiecznione na przepięknych zdjęciach studentów i wykładowców z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych. Rozpoczynają ją ujęcia zabytków z czasów rzymskich, bo jak głoszą niektórzy historycy – Płowdiw założony został przez Filipa Macedońskiego, który nadał mu nazwę Philippopolis. Następnie zobaczyć można  bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Po nich czas na brukowane uliczki, romantyczne podwórka i najbardziej malownicze zakątki Starego Miasta. Ekspozycję wieńczą zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi oraz panorama całego miasta widoczna z jednego z siedmiu wzgórz Płowdiwu – Nebet Tepe.

Uzupełnieniem wystawy fotografii są pocztówki Płowdiwu z początku XX wieku  z kolekcji bułgarskiego antykwariusza Iwana Markowa.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.05.2019 – 27.06.2019. Zapraszamy też na wernisaż 4.06.2019 r., który odbędzie się o godz. 17:30.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Promocji Retroinformatyki “Dawne Komputery i Gry” zapraszają, w dniach 25-26 maja, do Arteteki WBP w Krakowie na Festiwal Dawnych  Komputerów i  Gier.

Pod koniec maja Kraków stanie się krajową stolicą retroinformatyki. Stanie się tak za sprawą Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier. Dla tych, którzy sami przygodę z komputerami rozpoczynali od Commodore 64, Amigi 500 czy też Atari 65XE będzie to podróż do przeszłości, dla młodszych natomiast okazja do przekonania się jak wyglądały komputery kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu.

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Na wydarzenie składa się w pełni interaktywna ekspozycja kilkudziesięciu zabytków informatyki, w tym m.in. NES (Super Mario, Excitebike), SNES (Smerfy, Donkey Kong Country), Nintendo 64 (Mario Kart 64, Star Wars Episode I Racer, Lego Racer), Atari 2600 (Space Invaders, Pac Man), Amiga 500 (Lotus, Sensible Soccer) oraz Commodore 64 (Boulder Dash, International Karate). Wszystkie urządzenia w pełni sprawne, przygotowane do grania

Zapraszamy w sentymentalną podróż!

Zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat do zabawy książkowo-filmowej na podstawie książki „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima.

Osoba chętna do udziału w projekcie:

  • do 19 maja 2019 r. odbiera prezent –książkę i zapisuje się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (u. Rajska. 1)
  • do 25 maja 2019 r. czyta książkę
  • 25 maja 2019 r. (sobota), godz.14.30-18.30 uczestniczy w warsztatach animacji filmowej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie
  • 19-24 listopada 2019 r. ogląda premierę swojego filmu z rodziną i przyjaciółmi na ekranie kinowym podczas 26.Miedynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie

Zgłoszenia na adres:

Liczba miejsc jest ograniczona

Projekt Ożywiamy książki! to wydarzenie literacko-filmowe zorganizowane przez Fundację Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie (maj – listopad 2019). Zaproszono do niego 5 bibliotek z Małopolski, w tym Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, a także wydawnictwa książkowe oraz dzieci w wieku 7-9 lat. Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają  w prezencie książkę (1 tytuł w każdej z bibliotek),  wybraną z tytułów przeniesionych na ekran w formie animacji. Będą to: „O dwóch takich co ukradli księżyc” oraz „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem” Kornela Makuszyńskiego, „Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima, „To pewna wiadomość” oraz „Len” H. Ch. Andersena, „O dwunastu miesiącach” i „Szewczyk Dratewka” Janiny Porazińskiej. Po przeczytaniu książki do wyznaczonego terminu, dwunastka dzieci spotka się w bibliotece z bibliotekarzem i profesjonalnym twórcą animacji. Po rozmowie o przeczytanej książce, zachęceniu do korzystania z biblioteki, dzieci stworzą scenariusz i wykonają na kilkugodzinnych warsztatach, pod kamerą, krótki film animowany w wybranej technice filmowej (materiałów sypkich, animacja przedmiotowa, rysunkowa, wycinanka, kolaż, plastelina, lalkowa) zainspirowany danym tytułem. Na końcu spotkania biblioteka zamieni się w kino, a dzieci zobaczą jak ekranizację wybranego tytułu  wykonał profesjonalny animator. Nagrodą za udział w projekcie będzie uczestnictwo w listopadowym  26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie oraz obejrzenie wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi zmontowanych już filmów warsztatowych na dużym kinowym ekranie. Na deser młodzi ludzie zobaczą wartościowy długometrażowy film animowany nagradzany na festiwalach na świecie.

Jedno z pierwszych spotkań odbędzie się w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie  25 maja w godz. 14.30-18.30.