Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Przed nami 7. edycja Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON. W Artetece, 19 października o godz. 11.00 spotkają się autorzy, twórcy oraz miłośnicy grozy i horroru.

Na trzech piętrach odbywać się będą prelekcje tematyczne i dyskusje panelowe. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Marta Krajewska, Agata Suchocka, Unka Odya, Wojciech Gunia, Jakub Bielawski, Paweł Kicman czy krakowscy autorzy: Joanna Pypłacz, Michał Gacek i Bartłomiej Sala.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Obowiązuje ograniczenie wiekowe 16+.

Zapraszamy do śledzenia fanpage’a festiwalu Kfason

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają 21 października o godz. 19.00 do Arteteki WBP w Krakowie  na slajdowisko Azja na wesoło.

Zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze, podczas którego przewodnikiem po Azji będzie Mietek Bieniek–Hajer. Były górnik, który po ciężkim wypadku rozstaje się z kopalnią i rozpoczyna nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor kilku książek.

Nasz gość z kopalnią był związany od 1971 roku, pracując jako górnik dołowy oraz udzielając się jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa zostaje odznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku ulega ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego traci wzrok w jednym oku. Aby poradzić sobie z nową sytuacją rusza w świat. W sumie odwiedził ponad sto krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracowuje własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudnodostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą.

Sześć lat po wypadku, na swoje 50. urodziny wyrusza w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstaje film dokumentalny „W drodze”.  W 2010 roku Bieniek wydaje swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącą opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film" zapraszają na kolejne spotkanie z cykl Krakowski Czwartek Kryminalny, które odbędzie się 24 października 2019 r., o godzinie 18.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Podczas nadchodzącego KaCyKa naszym gościem będzie Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta, autor literatury faktu. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej
i historii Polski okresu PRL. Jego teksty można przeczytać w wielu tygodnikach oraz posłuchać w radiu autorskiej audycji: „Zbrodnie ekranowe”. Autor reportaży historycznych „Czarna Wołga, kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia”, „Kryptonim Frankenstein” oraz „M jak morderca. W 2017 roku wydał opartą na faktach powieść kryminalną „Tak będzie prościej” i jako kontynuację „To nie przypadek”.  Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany.

KRAKOWSKI CZWARTEK KRYMINALNY to cykl comiesięcznych spotkań z osobami zawodowo zajmującymi się zbrodnią - pisarzami powieści kryminalnych, scenarzystami filmów, pracownikami policji i laboratoriów kryminalistycznych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Teatr Przypadków Feralnych  zapraszają na spektakl  „UNI”, który odbędzie się 25 października 2019 r., o godz. 19.30 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

"UNI" - jest to autorski projekt Teatru Przypadków Feralnych oparty na dramacie i w reżyserii Natalii Mazurkiewicz. To czarna komedia, rodzaj antyutopii, do której
w nieokreślonej przyszłości może dotrzeć społeczeństwo. Ludzie od urodzenia są predysponowani do wykonywania określonych zawodów (rodzą się w rocznikach konkretnych zawodów np. lekarzy, matematyków, etc.), a jeśli nie wykażą uzdolnień w z góry wyznaczonym kierunku, zostają zlikwidowani jako społeczny śmieć.

Teatr Przypadków Feralnych prezentuje czarną komedię w klimacie science fiction, ale też rodzaj satyry na dzisiejsze czasy, gdzie przewidziany jest każdy wariant. Wielka Una zaplanowała wszystko. Niczym nie musicie się martwić. No, chyba że Unymi.

Obsada:

MATKA POLKA – Agnieszka Goździewicz, Marta Kalandyk

BIURA RACJA – Marcelina Budz, Sylwia Majewska

WJELKA UNA – Justyna Czort, Przemysław Mach

Aby uniknąć feralnego przypadku na spektakl można wcześniej zarezerwować miejsca. Można też ich nie rezerwować, ale wówczas  trzeba się liczyć z niefortunnym faktem, że pechowo nie będzie można usiąść.

Rezerwacja miejsc:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Fundacja PHOTON zapraszają na warsztaty AR curious. Stwórz swój projekt w AR, które odbędą się 26 października 2019 r., o godz. 12.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Warsztaty AR curious. Stwórz swój projekt w AR odbywają się w ramach Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. Jest to, coroczne wydarzenie poświęcone sztuce, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i nowe media.

AR to skrót od Augmented Reality, czyli terminu rozszerzona rzeczywistość. Doświadczenia AR to wirtualne nakładki na rzeczywistość, wydające się współistnieć z realną przestrzenią, ale widoczne jedynie przez ekran smartfona. Mogą to być zdjęcia, grafiki, teksty, filmy, animacje, trójwymiarowe obiekty. Te tzw. wzbogacenia (augmentation) wywoływane są w momencie, kiedy kamerka np. smartfona napotka określony, wcześniej zdefiniowany obraz – zwany markerem lub triggerem.

AR wzbogaca przestrzeń, więc sztuczne, dodane środowiska AR to – tak, jak naturalny świat – świat grafiki 3D. Technologia jest względnie nowa, ale szybko stała się popularna w rozrywce, mamy z nią do czynienia w większości popularnych mediów społecznościowych, np. nakładki przy robieniu selfie (śledzenie twarzy i jej mimiki), gry typu Pokemon Go itp. Ale nie tylko. Technologia AR wkracza również do muzeów i galerii sztuki, a także znajduje wiele bardzo praktycznych zastosowań. Pola wykorzystania technologii AR są ciągle odkrywane. Wyzwaniem jest nie tylko technologia, ale też sens i idea jej użycia.

Podczas warsztatów sprawdzimy co warto dodać do tego, co już jest? Może coś zakryć, żeby coś odkryć?

Podczas warsztatów:

Uczestnicy będą mogli sami zbudować interaktywne doświadczenie AR, które stanie się dostępne dla odwiedzających festiwal. Użyjemy dostępnego oprogramowania i darmowej aplikacji na telefony i tablety: Zapworks i Zappar.

Wyposażenie uczestników –  sprzęt i oprogramowanie:  laptop PC / MAC

oprogramowanie ZapWorks (Free Trial; wersja testowa – 30 dni),

poniższe oprogramowanie nie jest konieczne, ale umożliwi stworzenie własnej zawartości graficznej:

 oprogramowanie 3D (C4D / 3DS / Maya / Blender etc.)

 oprogramowanie graficzne 2D (Adobe Illustrator / Photoshop / Corel etc.)

 oprogramowanie do animacji i renderingu video (Adobe AE / Premiere …)

/ smartfon lub tablet (lepiej)

aplikacja Zappar (darmowa) – zainstalowana; dostępna dla iOS i Androi

Prowadząca: Olga Wroniewicz

Projektantka i instruktorka kursów z dziedziny nowych mediów dla studentów. Należy do zespołu Pracowni Multimediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
w Warszawie. Szczególnie interesuje się stykiem muzyki i grafiki dynamicznej, oraz projektowaniem w przestrzeni. Zainicjowała i współorganizuje coroczną serię otwartych spektakli wideomappingowych i doświadczeń interaktywnych w PJATK

Limit 15 miejsc | Rejestracja:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Honorowym Konsulatem Republiki Bułgarii w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „100 lat stosunków dyplomatycznych Bułgarii z Polską, (1918-2018), prehistoria, dokumenty, wydarzenia i postacie z okresu międzywojennego”.

Wystawa bułgarskiej Agencji Archiwów Państwowych (Darzhavna agencia „Arhivi”) została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jest poświęcona setnej rocznicy nawiązania bułgarsko-polskich stosunków dyplomatycznych. Na wystawie prezentowane są interesujące i wcześniej niepublikowane dokumenty z okresu międzywojennego. Zainicjowanie dwustronnych stosunków dyplomatycznych w 1918 r. było naturalną konsekwencją istnienia kontaktów duchowych i kulturalnych utrzymywanych przez wieki pomiędzy oboma narodami.

Bułgaria była jednym z pierwszych państw, które de facto uznały nową niepodległą Polskę i nawiązały z nią pierwsze kontakty dyplomatyczne. Ze swojej strony Polska znalazła się wśród państw, które podpisały, lecz odmówiły ratyfikacji niesprawiedliwego dla Bułgarii Traktatu pokojowego z Neuilly. W grudniu 1918 r. w Sofii zostało założone Towarzystwo Polsko-Bułgarskie, a kilka lat później Towarzystwo Bułgarsko-Polskie w Warszawie, celem których było „umacnianie historycznych więzi przyjaźni pomiędzy dwoma bratnimi narodami”. Do początku II wojny światowej dyplomaci obu krajów aktywnie działali na rzecz stworzenia warunków wzajemnie korzystnej i owocnej współpracy pomiędzy oboma państwami w sferze polityki, gospodarki i kultury, rozszerzano działania ukierunkowane na lepsze wzajemne poznanie się obu bliskich narodów i rozwój owocnych kontaktów międzyludzkich pomiędzy Bułgarami i Polakami.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 6.09.2019 – 30.10.2019. Zapraszamy również na finisaż w dniu 30.10.2019 r. o godz. 17:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Piotr Burzyński. Komiks”.

Piotr Burzyński – absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom obronił w pracowni profesora Tadeusza Nuckowskiego, specjalizacja: grafika artystyczna/linoryt. Inspiracji szuka w czeskiej literaturze, w szalonej kresce Moebiusa i w czerwonych oczach węża Nidhogg'a, w kinie lat 90-tych, w jointach Spike'a Lee, w czarnej muzyce golden ery i w tej ciemnej przestrzeni pomiędzy gwiazdami.

Wystawę można oglądać w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 31.10.2019 – 5.12.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Janusza Szpyta pt. „Sytuacje – Pejzaże – Kwiaty”.

Janusz Szpyt urodził się w Lubaczowie, gdzie mieszka i tworzy. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach, w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Włodzimierza Buczka. Od 2007 roku pracuje jako wykładowca na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz muzeach w kraju i za granicą. Tematyką jego twórczości są sceny rodzajowe, portrety, akty, sceny fikcyjno-fantazyjne i malarstwo monumentalne. Projektuje i wykonuje aranżacje wnętrz sakralnych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, które czerpią inspiracje zarówno z natury , która przytłacza  pięknem swych odsłon, jak i różnymi przejawami zachowań ludzkich ujętych w groteskowy stereotyp.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze (prawe skrzydło) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.11.2019 r. – 2.01.2020 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do Arteteki, 8 listopada od godz. 17.00 na Wieczór Gier Planszowych.

W trakcie wydarzenia m.in. turniej gry IT Startup, prelekcja dotycząca tworzenia tzw. "Planszówkowych ulepszeń", testy prototypów gier planszowych Micro City i Skyline Express. Uczestnicy będą mieli także okazję zagrać w gry planszowe dostępne na co dzień w Artetece, ale też w nowości dostarczone przez partnerów. Zasady gier będą objaśniać pracownicy wydawnictw, bibliotekarze i wolontariusze.

Wieczór organizowany w ramach Międzynarodowego Tygodnia Gier organizowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy.

Partnerzy wydarzenia: Kupilas Media Mateusz Kupilas, Albi Polska Redi Games, IUVI Games

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Marcina Kołpanowicza pt. „Kraina Wyobraźni”.

Marcin Kołpanowicz – urodzony w 1963 r. w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił w 1987 r. Od tego czasu zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Kolonii, Paryżu i Wuppertalu. Uprawia metaforyczne malarstwo olejne i pastelowe, w którym łączy nieskrępowaną wyobraźnię, poetycką metaforę i paradoksalne poczucie humoru. Jest również twórcą portretów, ilustracji książkowych i plakatów. Obrazy Kołpanowicza wykorzystano m.in. na okładkach książek Waldemara Łysiaka, Arkadiusza Pacholskiego, Moniki Bartoszewicz, Marka Sołtysika, tomiku poezji Elżbiety Zechenter-Spławińskiej i na plakatach (m.in. Star Jazz Festival Hamburg 2018). Jego prace zdobią wiele kolekcji w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Holandii, Francji i USA. Marcin Kołpanowicz publikuje również felietony o sztuce w kwartalniku „Artysta i Sztuka” oraz teksty z podróży w miesięczniku „Poznaj Świat”. W 2019 r. Marcin Kołpanowicz został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Na wystawie prezentowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie znalazły się głównie giclée (najwyższej jakości wydruki cyfrowe na płótnie) obrazów Marcina Kołpanowicza z cyklu „Niewidzialne miasta”. Jest to cykl zainspirowany książką o tym samym tytule, autorstwa włoskiego pisarza Italo Calvino. Obrazy Kołpanowicza nawiązują do metaforycznych, poetyckich miniatur Calvino, opisujących nieistniejące miasta; nie są one jednak ilustracją książki Calvino, a malarską kreacją, zainspirowaną jedynie konceptami włoskiego pisarza. Pojawia się w nich miasto jako zwieńczenie ludzkiej cywilizacji, przedmiot fascynacji i lęku, gigantyczna struktura, przerastająca człowieka swymi rozmiarami i skomplikowaniem. W obrazach tych istotna jest także relacja miedzy cywilizacją (miastem) a naturą: raz jest to symbioza, innym razem – konflikt.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 14.11.2019 – 4.12.2019.