Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

W tym roku będziemy obchodzić 21 urodziny liberatury czyli nowatorskiego gatunku literatury, w którym równie ważną rolę co treść książki odgrywa jej forma. Pojęcie liberatury zostało po raz pierwszy użyte przez Zenona Fajfera w eseju-manifeście Liberatura. Aneks do Słownika Terminów Literackich. W 2000 r., wkrótce po publikacji eseju, Fajfer wspólnie z Katarzyną Bazarnik, pisarką i teoretykiem liberatury, stworzył Oka-leczenie, pierwszą książkę liberacką na świecie. Od tej składanej książki o wielu okładkach rozpoczęła się historia liberatury, z której sporym wycinkiem można się zapoznać odwiedzając Artetekę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Na wystawie znajdziemy liczne książki, których forma zaskakuje niekonwencjonalnymi pomysłami; Spoglądając przez ozonową dziurę to poemat, który został spisany na przeźroczystej folii i zamknięty w butelce, a Pizza Polska, książka opisująca przeżycia dostawcy pizzy podczas jej rozwożenia, została umieszczona w  kartonowym pudełku po tym włoskim przysmaku.

Liberatura łamie schematy na temat tego, jak powinna wyglądać książka. Uświadamia nam, że forma dzieła literackiego też stanowi o jego wartości. Zachęcamy naszych czytelników do odwiedzenia Arteteki i samodzielnego odkrycia, czym tak naprawdę jest liberatura. Przekonacie się, że forma nie musi być wyłącznie dodatkiem do treści, ale może z nią świetnie współgrać, tworząc zupełnie nową jakość.

Liberaturze życzymy kolejnych, co najmniej tak samo udanych dwudziestu jeden  lat i z niecierpliwością czekamy na kolejne inspirujące pozycje z tego gatunku.

Zbiory Liberatury znajdują się na trzecim piętrze budynku Arteteki WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od strony ulicy Szujskiego).