Drukuj

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu Na szlakach turystycznych Małopolski – „Historia Małopolski dawną pocztówką i fotografią pisana : albumy z kolekcji Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce”.

Prezentujemy pięknie i starannie wydane albumy ilustrowane starymi zdjęciami poszczególnych miejscowości i regionów Małopolski.  Kolekcje zdjęć w przeważającej większości nieznanych i nigdy niepublikowanych, uzupełnione krótkimi historiami, zaczerpniętymi ze wspomnień mieszkańców i archiwalnych publikacji,  przedstawiają na mapie Małopolski miejsca o niezwykle ciekawej i burzliwej historii.

W większości wydawnictwa powstawały dzięki życzliwości i współpracy z miejscowymi regionalistami, pasjonatami lokalnej historii, kolekcjonerami oraz dzięki udostępnianiu fotografii pochodzących z rodzinnych, prywatnych zbiorów mieszkańców.

Poszczególne karty albumów przynoszą, oprócz magii przeszło stuletnich zdjęć i ich wyjątkowego uroku, świadomość że odkrywają nieobecną w podręcznikach, sporą dawkę lokalnej historii. Zachowują klimat minionych czasów i miejsc, ukazują styl ubierania się, zajęcia i codzienne prywatne życie ludzi końca XIX i początku XX wieku. Przenoszą nas w świat, który bezpowrotnie odszedł, a jednocześnie dzięki regionalnym publikacjom powraca i wywołuje emocje, wspomnienia i refleksje.

Uzupełnieniem ekspozycji są albumy z unikatowymi pocztówkami sprzed wielu lat, które poza kilkoma wyjątkami przedstawiają przede wszystkim architekturę miejscowości oraz zapomniane i nieistniejące obecnie miejsca. Pozwalają prześledzić zmiany, jakie dokonywały się w architekturze do czasów współczesnych.

Przedstawiamy również kolekcję reprodukcji starych pocztówek i archiwalne afisze Krakowskich Dni Turystyki z lat 80. XX w. z zasobów dokumentów życia społecznego znajdujących się w Czytelni.

Zapraszamy do sentymentalnej podróży w czasie i planowania wspaniałych historycznych wypraw szlakami Małopolski.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do dnia 22.07.2019.