Drukuj

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z ze Szkołą Kreatywnej Fotografii zapraszają na wystawę dyplomową Jakuba Zawadzińskiego  pt. „Pasja”.

Jakub Andrzej Zawadziński – Krakus urodzony w 1996 roku. Z zamiłowania i wykształcenia fotograf, uprawiający fotografię fotoreportażową, krajobrazową, architektury, portretową, eksperymentalną itp. Utytułowany twórca szopek krakowskich, w wolnych chwilach zajmuje się rysunkiem; interesuje się również tworzeniem przestrzennych instalacji artystycznych. Między innymi według jego projektu stworzono na Wielkanoc grób Pański u o. Pijarów w 2017 roku. Zakochany w Krakowie, który na co dzień go inspiruje do dalszych działań na lokalnym rynku artystycznym.

"Po ogrodzie go ciągali, za włosy targali!" 

To zdanie i jemu podobne jak mantra śpiewane w litaniach pasyjnych przez tłum pielgrzymów wędrujących Kalwaryjskimi dróżkami do dziś wybrzmiewa, przywołując nieopisane emocje, doznania duchowe i artystyczne towarzyszące obchodom Wielkiego Tygodnia, świętego czasu Chrześcijan. Tam w tym niezwykłym miejscu światowego dziedzictwa ludzkości, gdzie od czterystu siedemnastu lat niebo i tajemnica odkupienia rodzaju ludzkiego spotyka się z pięknym wiejskim krajobrazem poprzecinanym malowniczymi alejkami wielowiekowych dębów dróżek z zabytkowymi kapliczkami i kościółkami. Właśnie tam w Wielki Tydzień pielgrzymi zapełniają wielotysięcznym tłumem zazwyczaj pustawe, senne dróżki, stwarzając na tle tej pięknej scenerii swoistego rodzaju misteria w misteriach. Nie zdają sobie sprawy że wraz z tłem jakim są Kalwaryjskie drogi oraz odgrywane przez aktorów amatorów sceny z męki Jezusa, sami stają się wielkim misterium duchowości, czasem dewocji, folkloru i tym podobnych innych ciekawych form przeżywania tych wydarzeń, stwarzając niepowtarzalny, magiczny klimat tego miejsca.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 17.06.2019 – 24.07.2019.