Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Oferta

Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku, ruchu, słuchu

  • Ofertę dla osób z dysfunkcją wzroku posiada  Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej, która znajduje się na parterze, w prawo od głównego wejścia w pokoju 54. Jej największy zbiór stanowią książki nagrane na kasetach (ok. 18 tysięcy tytułów z różnych dziedzin, głównie beletrystyka). Dostępne są także książki na płytach CD, książki pisane brajlem, książki na Czytaka, Autolektor oraz niewielki zbiór filmów z audiodeskrypcją. Osobom słabowidzącym oferujemy możliwość wypożyczenia książek z dużą czcionką (również po angielsku). Zbiory te nie są opracowane elektroniczne i nie znajdziemy ich w internetowym katalogu. Informacji udziela pracownik Wypożyczalni  pod numerem telefonu 12 37 52 216 lub e-mail: .
  • Również w Wypożyczalni Głównej znajduje się blisko 2 tysiące audiobooków na płytach CD. Wypożyczalnia Główna znajduje się na parterze, w lewo od głównego wejścia w pokoju 11. Audiobooki znajdują się w prawo od wejścia do Wypożyczalni, w trzeciej sali, po prawej stronie. Pracownicy Wypożyczalni w razie potrzeby chętnie poprowadzą do półki i pomogą wybrać audiobooki. Dostępność konkretnych tytułów można sprawdzić przed przybyciem do Biblioteki w dostosowanym dla osób z niepełnosprawnością wzroku katalogu na stronie http://katalog.rajska.info. Dzwoniąc do Wypożyczalni na numer 12 37 52 209, można poprosić o odłożenie wybranych pozycji, a po zalogowaniu się do katalogu zarezerwować interesujące tytuły, które można odebrać osobiście lub w Książkomacie.
  • W Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej można wypożyczać audiobooki a w Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej płyty z muzyką. W Artetece dostępne są zarówno audiobooki jak i płyty z muzyką.
  • Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika/asystenta do Biblioteki.
  • Budynek główny Biblioteki przy u. Rajskiej jest dostępny dla osób poruszających się przy pomocy wózka aktywnego.
  • Budynek, w którym znajduje się Arteteka i Biblioteki Sztuki (wejście od ul Szujskiego) to nowoczesna przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych.
  • Szczególnie zapraszamy czytelników z niepełnosprawnością słuchu. Do Państwa dyspozycji oddajemy wszystkie książki będące w naszej ofercie. Książki można zamówić i wypożyczyć osobiście w Bibliotece lub zamówić za pośrednictwem katalogu na stronie http://katalog.rajska.info a następnie odebrać z Książkomatu. Biblioteka nie oferuje pomocy tłumacza PJM, niemniej nasi Czytelnicy zawsze mogą liczyć na fachową pomoc ze strony pracowników Biblioteki.   
  • Wszyscy nasi pracownicy pierwszego kontaktu zostali przeszkoleni z profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Lekcje i warsztaty biblioteczne

W ofercie lekcji i warsztatów bibliotecznych w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży znalazła się propozycja zajęć dla czytelnika niepełnosprawnego – Spotkania z Literaturą „Literackie faworytki”. To prosta interpretacja tekstu w postaci prezentacji w PowerPoincie, dzięki której uczniowie poznają ciekawych bohaterów baśni, mitów, powieści fantasy, powieści detektywistycznej, rozwiązują zagadki, uczestniczą w grach literackich w obrębie wypożyczalni i biblioteki, oraz wykonują ciekawe prace plastyczne, które można obejrzeć w naszej pracowni. W trakcie zajęć wykorzystywane są różne metody i aktywności, np. biblioterapia, muzykoterapia, arteterapia. To przygoda z książką i biblioteką, na którą zapraszamy uczniów 12+ ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W latach 2014 – 2017 w naszej Wypożyczalni był organizowany Przegląd Form Artystycznych Uczniów Małopolskich Zespołów Szkół Specjalnych POKAŻ SIEBIE, którego finalnym efektem są wystawy prac osób niepełnosprawnych, które doskonale wpisują się w program „Kocham Kraków z Wzajemnością – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”. Również od kilku lat gościmy młodych artystów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie, którzy prezentują oryginalne i piękne wykonania kolęd i pastorałek.
Kontakt: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. 12 37 52 275 lub adres e-mail:

Książkomat

Użytkownicy biblioteki mogą korzystać z usługi Książkomatu – specjalnego urządzenia do samodzielnego odbioru książek. Książki zamawia się za pośrednictwem katalogu na stronie http://katalog.rajska.info a następnie odbiera z Ksiażkomatu. Książkomat znajduje się przy wejściu do Biblioteki w wiatrołapie i jest dostępny dla czytelników przez całą dobę.

Powrót