Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę „Kraków był mi wszystkim…Biografia Heleny Modrzejewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej związków z Krakowem: w kolekcji Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce."

Ekspozycja została przygotowana z okazji 110. rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej i prezentuje interesujący zbiór materiałów zgromadzonych w Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce związanych z wielką artystką. Przedstawiamy książki i artykuły bezpośrednio opisujące biografię aktorki, ale też fotografie i wydawnictwa ukazujące jej role teatralne i ciekawostki z nią związane; również afisze imprez popularyzujących jej postać. Możemy też dowiedzieć się, kto w sposób naukowy zajmuje się w Krakowie materiałami dotyczącymi Heleny Modrzejewskiej. Całość uzupełnia krótka historia Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze przy Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce,  do 8.05.2019

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę mozaik Lubosza Karwata pn. „Zaklęte w kamieniu”

Lubosz Karwat – konserwator dzieł sztuki, studiował we Wrocławiu, Krakowie i Toruniu, od dwunastu lat prowadzi w Tuchowie swoja autorską pracownię w której zajmuje się tworzeniem mozaik artystycznych oraz konserwacją dzieł sztuki. Uczestnik wielu wystaw w Polsce i za granicą. Jednym z jego znaczących osiągnięć jest wygrana w międzynarodowym konkursie na mozaikę współczesną w Turcji. Pomysłodawca i organizator akcji  "Wyspiański na Mogilskim" oraz "Mehoffer na Mogilskim" w Krakowie. Wystawa prezentować będzie sześć mozaik przedstawiających portrety kobiet i nie tylko…

Wystawę można oglądać w wypożyczalni głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 16.05.2019 – 19.06.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Wystawa ilustracji książkowej, filmowej i prasowej”.

Bogna Sroka-Mucha  - absolwentka projektowania graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2004 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Plakatu pod kierunkiem  prof. Piotra Kunce. Doktorat obroniła w 2014 r. na Akademii Sztuk pięknych w Katowicach. Od 2013 r. uczy ilustracji na Wydziale Sztuki w Krakowie. Jest autorką scenariuszy i serii filmów animowanych pt. „Czapu Czipu”. Zajmuje się również ilustracją prasową i książkową oraz projektowaniem graficznym. Jej prace ukazały się w takich magazynach jak: „Elle”, „Razem”, „Wysokie Obcasy”, „Wiedza i Życie”, „Newsweek”, „Forum”, „Pani”, „Twój Styl”, „Sukces”, „Kaleidoscope”, „Inspire”, „Traveler National Geographic”. Współpracowała z wydawnictwami książkowymi takimi jak „Muchomor”, „Adamada” i „Bunkier Sztuki”.

Na wystawie prezentowane są ilustracje z różnych dziedzin: książki, prasy i filmu animowanego, które powstawały zarówno z potrzeby serca, do szuflady, jak i dla pracy zarobkowej. Autorka tworzyła je za pomocą mieszanych technik malarskich jak i cyfrowych, dla różnych grup odbiorców. Niektóre z prac wykonywane były w pośpiechu, dyktowanym terminem zlecenia, a inne dojrzewały powoli. Dla autorki ilustracja jest nie tylko sposobem myślenia ale przede wszystkim remedium na życie.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 5.04.2019 – 30.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie zapraszają na wystawę pn. „Ceramika z Horezu – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO”.

Umiejętność ręcznego wytwarzania wyrobów ceramicznych jest unikatowym rodzajem tradycyjnego rzemiosła, przekazywanym z pokolenia na pokolenie w Horezu w południowo-zachodniej Rumunii. Mężczyźni wydobywają glinę, z której garncarze lepią czerwoną ceramikę. Każdy garncarz ma własny sposób modelowania, ale wszyscy przestrzegają tego samego porządku poszczególnych czynności. Kobiety dekorują wyroby tradycyjnymi wzorami przy pomocy specjalnych narzędzi i technik. Ich zdolność dobierania wzoru i koloru stanowi o unikatowym charakterze ceramiki. Barwy mają żywe odcienie ciemnego brązu, czerwieni, zieleni, błękitu i „kości słoniowej z Horezu”. Na koniec wyrób jest wypalany w piecu. Zawód garncarza przekazywany jest w rodzinnych warsztatach albo poprzez naukę u mistrza, a popularyzowany na targach i wystawach.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 10.05.2019 – 27.06.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na finisaż wystawy „Szemrany”, który odbędzie się 31 maja, o godz. 18.00.

Postać Szemranego powstała w listach. 9 lat temu pisał je z zagranicy Bartosz Kondziołka, wtedy mieszkaniec Mysłowic, dzisiaj reporter TOK FM w Łodzi. Pierwszy odcinek jego przygód ukazał się w maju 2013 r. na prowadzonym przez Bartosza blogu Szary Notes. W tym samym miesiącu komiks zaczął być publikowany w czasopiśmie. Ponad 70 odcinków komiksu "Szemrany" pojawiło się jak dotąd w drukowanej na Śląsku "Gazecie Mysłowickiej".

Z Szemranym mogłaby utożsamiać się część dzisiejszych 30-latków. Przede wszystkim "to typ spod ciemnej gwiazdy" (jak mówił autor w wywiadzie dla "Gazety" w 2015 r.). Trochę tajemniczy, z dużym dystansem do siebie, zabójczo przystojny z prawego profilu. Interesuje się kulturą, gra na gitarze, maluje sprayem po murach. Komiks, z delikatnie abstrakcyjnym, sytuacyjnym humorem na bazie osobistych doświadczeń autora, raczej stroni od aktualnych tematów. Odcinki rysowane są zwykle ołówkiem na kartce A4. Powstały też koszulki, naklejki, torby i kubki z podobizną postaci. Szemrany lubi też podróże. Naklejki zostawia w różnych częściach świata. Zdjęcia z jego wyjazdów można znaleźć w Internecie.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Arteteki w dniach 4.04.2019 – 31.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Sabiny Smoleń pt. „W moim ogrodzie”.

Sabina Smoleń – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierunek  Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Mieszka i pracuje w Krakowie, w wolnym czasie zajmuje się rysunkiem, malarstwem.

Marzenia o ucieczce przed cywilizacją i powrocie do natury konstruują dyskretny świat w przedstawionym cyklu prac rysunkowo-malarskich. Fascynacja przedstawieniem kwiatów kieruje realizacje plastyczne w stronę poszukiwań formy adekwatnej do jej zobrazowania. Niespodziewane bogactwo i dynamizm kryją kształty roślin, obleczone w gęstą plątaninę koloru i kreski. Rozmycie konturów podkreśla ulotność piękna, lekkość formy płatków, drżenie drobnych listków. Przestrzeń wypełnia się materią, nie widzimy wielu szczegółów, jedynie subtelne pociągnięcia pędzla, piórka, które nadają nowoczesnego, świeżego wyrazu. W pracach liczy się bardziej wrażenie, jakie robią, niż rzeczywiste odzwierciedlanie wyglądu przyrody, jak choćby proste i pełne siły wyrazu przedstawienie, w którym bezwiednie rozsypane pestki słonecznika stają się bohaterem obrazu. 

Autorka zaprasza do swojego ogrodu, swoistego spektaklu wyobraźni, wypełnionego kwiatami o różnych kształtach, formach i kolorach, gdzie piwonie rosnące w babcinym ogródku współistnieją z ciężkim betonowym tłem.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na drugim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 29.03.2019 – 30.05.2019. Zapraszamy również na finisaż w dniu 29.05.2019r. o godz. 17:30.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Cracow Art Week zapraszają na wystawę pn. „W przestrzeń nieznaną”.

Cracow Art Week to ewolucja projektu Cracow Gallery Weekend KRAKERS, który od 2012 roku promuje sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa, tworzy platformę komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejsce spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

Wystawa „W przestrzeń nieznaną” to wystawa wpisująca się w Cracow Art Week, w której bierze udział trzydzieścioro studentów i absolwentów kierunków artystycznych krakowskich uczelni. Motywem przewodnim pierwszej edycji Cracow Art Week KRAKERS będzie właśnie skok, który zawiera w sobie dynamikę, wybicie się i gwałtowną zmianę miejsca. Wystawa, którą oglądać można będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będzie pokazywać różne sposoby, na jakie można rozumieć motyw skoku w sztuce malarskiej. Trzydzieścioro artystów to też trzydzieści indywidualnych podejść do tematu przewodniego, przedstawionych w różnych technikach malarskich.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 11.04.2019 – 31.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie zapraszają na wystawę laureatów Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” pt. „Las – strażnik Niepodległej”.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie wraz z szesnastoma Nadleśnictwami i Małopolskim Kuratorium Oświaty zorganizowała X edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje”, którego tematem przewodnim było hasło: „Las – Strażnik Niepodległej". Celem konkursu było pokazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski i propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych szacunku dla przyrody i uświadamianie nieustannej potrzeby jej ochrony. Tegoroczne hasło konkursu miało na celu ukazanie lasu jako ważnego elementu w duchowym i materialnym dorobku polskiej kultury, jako części naszego dziedzictwa narodowego.

Efektem konkursu jest wystawa, którą oglądać można w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Prace oceniane były w pięciu kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, dorośli, a także w kategorii: pracownicy jednostek organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Komisja konkursowa, w której zasiedli przedstawiciele organizatorów konkursu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zawodowy fotograf oraz fotoreporter prasowy Pan Grzegorz Kozakiewicz nagrodziła 19 prac. Na wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko te nagrodzone, ale również prace wyróżnione przez Regionalną Komisję Konkursową.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 21.03.2019 – 30.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Włodzimierza Dolańskiego w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „70 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie”.

SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących działa od 1948 roku na terenie Krakowa kształcąc, wychowując, przygotowując do pracy zawodowej i samodzielnego życia niepełnosprawne dzieci i młodzież, niewidomych i słabowidzących. Wystawa, którą można oglądać w budynku głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, organizowana jest z okazji jubileuszu 70-lecia Ośrodka, placówki znanej w Krakowie i całej Polsce. Ma ona za zadanie promować działania Ośrodka na rzecz niepełnosprawnych oraz ich integrację społeczną i zawodową.

Na dwunastu tablicach, które można zobaczyć na wystawie, pokazane są oferowane przez krakowską szkołę niewidomych możliwości kształcenia dziecka z niepełnosprawnością wzroku od wczesnych lat dziecięcych, aż do dorosłości, dzięki którym niepełnosprawny uczeń może wkroczyć w dorosłość posiadając solidne wykształcenie pozwalające na godne życie.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 15.02.2019 – 31.05.2019.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.