Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy "Wokół krakowskiego stołu : Kraków Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019".

Czytelnia Zbiorów o Krakowie i Małopolsce Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na kulinarny spacer po Krakowie od czasów najdawniejszych po współczesność, podczas którego można „posmakować” kuchni średniowiecznej, dworskiej, mieszczańskiej, zawitać do dziewiętnastowiecznych "handelków", pokoików śniadankowych, cukierni, kawiarni i restauracji, odwiedzić place targowe pełne świeżych, pysznych lokalnych produktów. Inspiracją do powstania wystawy było nadanie Krakowowi przez Europejską Akademię Gastronomiczną tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Wyróżnienie to świadczy o szczególnym uznaniu dla różnorodności i doskonałości kulinarnej, niepowtarzalnego smaku regionalnych produktów oraz pielęgnowanych przez stulecia krakowskich tradycji gastronomicznych.

Ekspozycja powstała głównie w oparciu o zbiory regionalne Biblioteki – wydawnictwa książkowe, czasopisma, fotografie, dokumenty życia społecznego.

Wystawie towarzyszy zestawienie bibliograficzne "Wokół krakowskiego stołu", przygotowane przez Zespół Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce, dostępne na stronie internetowej Biblioteki.

Wystawa czynna od 18 listopada 2019 do 20 stycznia 2020, I piętro

Kolekcja Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce WBP w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Miejskim Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 2 w Krakowie, zaprasza na wystawę pn. „Malarstwo minerałami i runem”.

Do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krakowie przychodzą ludzie starsi by atrakcyjnie i miło spędzić czas. Pracownicy starają się, na ile tylko jest to możliwe, w pełni zaspokajać ich oczekiwania i prośby organizując im zajęcia, wyjazdy na wycieczki, wyjścia do kina, teatru oraz na inne ciekawe imprezy.

Na wystawie prezentowane są prace wykonane na warsztatach artystycznych w Miejskim Dziennym Domu Pomocy w technikach takich jak malarstwo minerałami, runem, oraz tradycyjnych, jak suche pastele, olej, akryl.

Wystawę można oglądać w Galerii na Poddaszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w dniach 7.12.2019 – 22.01.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego zapraszają na wystawę pt. „Relaks”.

Serdecznie zapraszamy na ekspozycję ilustracji studentów pierwszego i drugiego roku studiów magisterskich Art & Design Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Wystawa „Relaks” jest przeglądem najlepszych prac studentów, które powstały w okresie dwóch miesięcy w czterech pracowniach ilustracji prowadzonych przez dr hab. Małgorzatę Niespodziewaną-Rados, dr Bognę Srokę-Muchę, dr Magdalenę Żmijowską oraz mgr Dominikę Bobulską.

Na wystawie zobaczyć można ilustracje cyfrowe oraz wykonane  technikami tradycyjnymi - ołówek, flamaster, tusz, cienkopis itp. Wybrane prace prezentują szeroki obszar stylistyk i konwencji artystycznych.

Wystawę można oglądać w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 12.12.2019 – 30.01.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Zofii Zalewskiej pt. „Poeci Krakowa”.

Zofia Zalewska – z wykształcenia lektorka języka angielskiego, podróżniczka, artysta fotografik, członkini  Polish-American Photographic Club. Na swoim koncie ma dziesiątki indywidualnych i zbiorowych wystaw, miedzy innymi w Nowym Jorku,  Toronto i Oslo.

Od lat wielu lat wystawia podróżne prezentacje fotograficzne w wielu instytucjach kultury w Krakowie i Małopolsce. Najchętniej uwiecznia na swych zdjęciach pejzaże rodzinnej Europy i gościnnej Ameryki. Jej najnowsza wystawa dotyczy postaci poetów związanych z Krakowem.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna

Termin ekspozycji: 9.01.2020 – 29.01.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wystawę fotografii Joanny Sidorowicz pt. „Jaźnie”.

Joanna Sidorowicz – z urodzenia wrocławianka, mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się od około szesnastu lat. W jej fotografiach przewijają się motywy starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa. Według samej autorki, najłatwiejszym tematem dla niej są odrapane podwórka i klatki schodowe, gdzie wyłapuje kolor i fakturę tych miejsc.

Na wystawie „Jaźnie” autorka porusza temat dla siebie nietypowy, odbiegający od dotychczasowej twórczości. Obrazami-fotografiami opowiada o przemijaniu, o rzeczywistości pomieszanej ze światem nierealnym, światem wyobraźni i snu. Są to opowiadania o relacjach człowiek - anioł, człowiek - diabeł, człowiek - lustro, człowiek - maska, gdzie można sobie zadać pytanie, a co kryje się pod maską. „Jaźnie” to temat, który daje widzowi możliwość bardzo indywidualnej interpretacji.

Miejsce ekspozycji: I piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 10.01.2020 – 4.03.2020

Wernisaż: 10.01.2020, godz. 17:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Tomasza Nowickiego pt. „Wędrówka dusz”.

Tomasz Nowicki – ur. 31.03.1975 r. w Białogardzie, od wielu lat mieszka i tworzy w Częstochowie Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie w 2019 r., gdzie studiował malarstwo pod kierownictwem prof.  Mariana Jarzemskiego. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestnik plenów. Dawnej jeden z członków grupy artystycznej „Atina”, jednak charakter samotnika powoduje, że tworzy w ciszy i spokoju własnej pracowni.

Prace prezentowane na wystawie są efektem wewnętrznych, subiektywnych doświadczeń z pogranicza metafizyki i duchowości. Autor mierzy się z tematem tabu w zachodnich społeczeństwach, którym jest nieuchronność przemijania. Opowiada o tym fenomenie w malarstwie i rysunkach, posługując się szerokim wachlarzem narzędzi i technik do przekazania swojej wizji. Zabiera odbiorcę w metafizyczną podróż ku największej ludzkiej tajemnicy; poprzez sztukę próbuje odpowiedzieć na podstawowe egzystencjalne pytanie: „Skąd i dokąd zmierzamy?”.

Miejsce ekspozycji: I piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 9.01.2020 – 13.03.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Karoliny Bochenek pt. „Arktyka. Powidoki”.

Karolina Bochenek – z wykształcenia architekt, z zamiłowania żeglarka i malarka. Napędza ją ciekawość świata, potrzeba rozwoju i samorealizacji poprzez tworzenie nowej wartości, która będzie mogła stanowić inspirację dla innych.

Malowanie jest dla autorki osobistą, symboliczną podróżą dookoła świata. Choć to te prawdziwe podróże stanowią dla niej główną inspirację. Poznając nieznane, spotykając w trakcie podróży nowych wspaniałych przyjaciół, zachwycając się pięknem wokół odnajduje sens oraz motywację i energię do dalszych działań. Od czasu pierwszego spotkania z Arktyką, wzruszenia i zachwytu, które temu towarzyszyło, autorka, korzysta z każdej okazji wyruszenia na daleką wyprawę - najchętniej rejs żeglarski w rejony polarne, tam gdzie dominuje jeszcze dzika przyroda i gdzie pieniądz nie jest wyznacznikiem wartości. Gdzie rytm dni i kolejnych czynności staje się prymitywnie prosty, a nasze cele są jasne.

Arktyka. Powidoki to wystawa, która skupia głównie obrazy inspirowane pierwszą podróżą autorki na daleką północ – Spitsbergen Zachodni. Zapraszamy również do przeczytania krótkiego wspomnienia tamtego doświadczenia: Arktyka 2015 - Powidoki.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi pracami autorki na: bochenekpainting.com

Miejsce ekspozycji: parter Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 16.01.2020 – 12.03.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Janusza Szpyta pt. „Sytuacje – Pejzaże – Kwiaty”.

Janusz Szpyt urodził się w Lubaczowie, gdzie mieszka i tworzy. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach, w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Włodzimierza Buczka. Od 2007 roku pracuje jako wykładowca na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz muzeach w kraju i za granicą. Tematyką jego twórczości są sceny rodzajowe, portrety, akty, sceny fikcyjno-fantazyjne i malarstwo monumentalne. Projektuje i wykonuje aranżacje wnętrz sakralnych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, które czerpią inspiracje zarówno z natury , która przytłacza  pięknem swych odsłon, jak i różnymi przejawami zachowań ludzkich ujętych w groteskowy stereotyp.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze (prawe skrzydło) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.11.2019 r. – 2.01.2020 r.