Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Aktualności

Jeżeli tęskniliście za Arteteką, to mamy dobrą wiadomość. Wracamy do Was 1 października.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji. Na najmłodszych fanów komiksu będziemy czekać 1 października, w godzinach 12.00–17.00, w  strefie malowania twarzy. Poza tym  50 pierwszych osób, które zapiszą się tego dnia do naszej Biblioteki na stanowisku w Artetece, otrzyma drobne upominki.  Z kolei dla 100 osób, które jako pierwsze wypożyczą u nas komiks, płytę z muzyką lub film przewidzieliśmy minimodele 3D. 

Na 2 piętrze znajdziecie Arteteczną fotobudkę.

Trzecie piętro to strefa druku 3D. W pobliżu stanowiska bibliotekarza, w godzinach 14.00-18.30 będziecie mieli możliwość wydrukowania jednego z 3 wzorów zaprojektowanych przez pracowników Arteteki i zabrania go ze sobą do domu.

Zapraszamy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcje i warsztaty biblioteczne oraz wycieczki po bibliotece.

 

Drodzy Czytelnicy,

zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej naszych usług i zbiorów. Wasza opinia pozwoli nam lepiej dostosować ofertę Biblioteki do oczekiwań jej użytkowników.
Ankieta jest anonimowa a jej wypełnienie nie zajmie dużo czasu. Liczymy na szczere wypowiedzi.

 

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się coraz większymi krokami. Już po raz 23 będą okazją do spotkań z cenionymi pisarzami i zapoznania się z ofertą setek wydawnictw z kraju i zagranicy. Nadchodząca edycja to również gorące premiery oraz bogaty program towarzyszący: warsztaty, wystawy, dyskusje. Czas rozpocząć odliczanie do jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce (24-27 października, Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków).

W Artetece trwają prace związane z wymianą klimatyzacji a my przypominamy, że zbiory Arteteki można:

  • zamawiać przez katalog on-line do Książkomatu lub po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym (12 3752212) odbierać w Punkcie Rejestracji Czytelników (Budynek Główny Biblioteki, ul. Rajska 1, pok. 6) w godzinach jego otwarcia,
  • oddawać w Punkcie Rejestracji Czytelników (Budynek Główny Biblioteki, ul. Rajska 1, pok. 6) w godzinach jego otwarcia,
  • w specjalnej strefie gier zaaranżowanej w Galerii na Poddaszu (Budynek Główny, III piętro koło Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej) korzystać z wybranych gier planszowych i książek dotychczas dostępnych na miejscu w Artetece. W przypadku książek pamiętajcie o zamówieniu ich wcześniej telefonicznie (123752212) lub mailowo: . Strefa czynna będzie od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-19.00. Wszystkie gry udostępniamy tylko do skorzystania na miejscu.

W strefie gier dyżurują pracownicy Arteteki, którzy chętnie służą pomocą i radą!

Awaria klimatyzacji w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki, w którym funkcjonuje nasza Arteteka, jest  poważna. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który jest właścicielem budynku, pozyskał środki na kompleksową wymianę awaryjnego systemu i obecnie trwają prace naprawcze.

O terminie ponownego otwarcia Arteteki zadecyduje postęp prowadzonych prac oraz temperatura utrzymująca się na zewnątrz.

BO Małopolska: Aż 188 zadań dopuszczonych do głosowania

Znamy już listę wszystkich zadań, które zostaną dopuszczone do głosowania w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wynik jest rekordowy: mieszkańcy będą mogli wybierać spośród aż 188 zadań – czyli o 38 więcej niż przed rokiem. Głosowanie rozpocznie się już 9 września i potrwa do końca miesiąca.

Wiosną, w trakcie składania propozycji zadań mieszkańcy zgłosili aż 239 propozycji – najwięcej w historii wszystkich edycji. Teraz pozytywną weryfikację przeszło aż 188 pomysłów. Najwięcej z nich, bo 38, dotyczy subregionu Miasto Kraków. Na drugim miejscu jest Subregion Tarnowski, z 37 zadaniami, a na trzecim – z 36 zadaniami – Subregion Sądecki. Mieszkańcy Małopolski Zachodniej będą mogli wybierać z 31 zadań, a Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego i Subregionu Podhalańskiego – z 23 pomysłów.

- Od początku tej edycji budżet obywatelski Małopolski cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Zapraszam do głosowania, które oficjalnie rozpoczniemy 9 września. Będzie można wybrać najlepsze, najciekawsze i najbardziej interesujące propozycje - zachęca Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Wśród wszystkich pomysłów przeważają zadania o charakterze sportowym i turystycznym – w sumie jest ich aż 57. Mieszkańcy zaproponowali też sporo pomysłów kulturalnych (43), zdrowotnych (30), edukacyjnych (29) czy transportowych (16).

  • Lista zadań dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj [PDF]:

https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/KZ-VII/BO/BO%202019/Zal_1_ZWM_przyjete.pdf

  • Lista zadań odrzuconych jest dostępna tutaj [PDF]:

https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/KZ-VII/BO/BO%202019/zal_2_ZWM_odrzucone.pdf

Warto przypomnieć, że w tym roku autorzy zadań mogli po raz pierwszy odwołać się od wstępnej weryfikacji ich pomysłów. Ich protesty rozpatrywała w sierpniu specjalnie powołana do tego Rada Budżetu Obywatelskiego. W sumie wpłynęło 21 odwołań, z czego 4 zostały uznane za zasadne.

Jeden głos na najlepsze zadanie!

Głosowanie w IV edycji BO Małopolska startuje już za 2 tygodnie. W tym roku zaplanowano je od 9 do 30 września i udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat. Tak jak w latach ubiegłych, mieszkańcy mają 1 głos i mogą go oddać tylko na 1 zadanie z subregionu, w którym mieszkają. Uwaga – żeby głosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce.

W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego będzie można zagłosować na trzy sposoby. Najprostszym i najszybszym będzie oddanie głosu przez internet – już 9 września na stronie www.bo.malopolska.pl zostanie uruchomiony specjalny panel do głosowania. Tak jak w ubiegłych latach, dopuszczona zostanie też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu – wrzucając go do jednej z 26 stacjonarnych urn (lista poniżej). Wzór tegorocznej karty do głosowania można już znaleźć na www.bo.malopolska.pl.

Głosować będzie również można korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres urzędu marszałkowskiego lub jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu do urzędu – nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze po 30 września, nie zostanie uznany za ważny.

Więcej informacji można znaleźć na: www.bo.malopolska.pl i https://www.facebook.com/bo.malopolska/

Lista miejsc, w których odbywać się będzie głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poprzez wrzucenie do urny wypełnionej karty do głosowania:

     

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej Biblioteki i udziału w projekcie Mała książka - wielki człowiek.

Podczas wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci, Mały Czytelnik (dziecko w wieku 3-6 lat) otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, a w niej wyjątkową książkę w prezencie oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Rodzice otrzymają natomiast broszurę„Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Kołem Naukowym Esperantystów Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na spotkanie w ramach Narodowego Czytania 2019. Spotkanie odbędzie się w sali 232 na drugim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniu 7.09.2019 o godz. 16:00.

Uczestnicy spotkania w Bibliotece będą czytali nowele nie tylko po polsku, ale też w języku esperanto. W czytaniu weźmie udział delegacja Szkoły Podstawowej im. Ludwika Zamenhofa w Zagórniku koło Andrychowa, która w przyszłym roku będzie obchodzić 30-lecie nadania imienia Szkole. Obecnością zaszczycą nas także członkinie muzycznej rodziny nieżyjącego wybitnego esperantysty, Dominika Bokłaka.

Równolegle odbędzie się też promocja pierwszego wydania noweli H. Sienkiewicza "Sachem" w języku esperanto ("La Saĥemo", 2019) i spotkanie z tłumaczką, Marią Majerczak oraz z autorką okładki, Barbarą Jeziorek. Impreza będzie miała małą, profesjonalną oprawę wokalną w języku esperanto.

Zapraszamy także do akcji „Baw się z nami cytatami”.

W czwartek (5 września) w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży dostępne będą specjalne karty z cytatami z nowel wybranych do Narodowego Czytania.

By dostać biblioteczne gadżety należy zgłosić się z prawidłowo wypełnioną kartą (autor i tytuł noweli z której pochodzi cytat) 7 września br. do Punktu Informacyjnego, w godz. 9-15

     

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie poza dostępem do książek tradycyjnych, oferuje także szeroki dostęp do e-booków.

Trzydziestodniowy kod dostępu do Platformy Legimi możesz uzyskać:

  • osobiście, na początku każdego miesiąca w Punkcie Rejestracji Czytelników, w godzinach jego otwarcia.
  • mailowo wysyłając prośbę na adres: , w treści wpisując numer karty czytelnika. Na wiadomości czekamy od godziny 20:00 ostatniego dnia każdego miesiąca a kody wysyłane będą pierwszego dnia miesiąca (z wyjątkiem niedziel i świąt).
  • UWAGA! Liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Jednorazowy, aktywacyjny kod do platformy Ibuk.Libra otrzymasz w każdej naszej wypożyczalni i czytelni, osobiście wypełniając kartę rejestracyjną.

Zapraszamy do korzystania!

 

Za nami pierwszy etap projektu "Świat zamknięty w dotyku". Oferta czytelnicza dla dzieci i młodzieży niewidomej z programu Kultura Dostępna, opartego na współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. W ramach przewidzianych działań odbyły się następujące wydarzenia:

„Literackie faworytki”. Spotkania z literaturą prowadzone przez pracowników Biblioteki:

29 maja - Kwiat paproci na podstawie baśni J.I. Kraszewskiego,

7 czerwca -  Mały Książę na podstawie powieści A. de Saint – Exupery.

Wiele radości sprawiły uczestnikom, nie tylko historie bohaterów, ale nowe spojrzenie na przestrzeń biblioteczną, która może kryć sporo niespodzianek: ukryte paprocie między regałami, kuferki pełne złotych monet i korali, różany ogród. Z kolei „burza mózgów” na temat szczęścia, przyjaźni, dokonywania wyborów, zaktywizowały uczestników zajęć i pokazały, jak wiele do zaoferowania ma literatura. Ukoronowaniem zajęć były piękne prace plastyczne, wykonane techniką kolażu, które już teraz można oglądać w Pracowni Wypożyczalni dla Młodzieży.

14 czerwca odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Prywatnego Gimnazjum nr 7 II ST. przy ul. Basztowej w Krakowie. Spotkanie poprowadziła Natalia Anna Kaczor, niewidoma artystka związana z Fundacją Szansa dla Niewidomych, laureatka dwóch międzynarodowych konkursów muzycznych i Stypendium Marszałka. To wydarzenie pokazało, jak bardzo potrzebne są takie spotkania, w których niewidomi uczestnicy odsłaniają przed nami swój sposób poznawania świata i pokonywania różnych barier. Swoje talenty muzyczne zaprezentowali: Julka, Gabryś i Kamil - uczniowie ze szkoły dla dzieci niewidomych i slabowidzących w Krakowie

Kolejne wydarzenia realizowane w ramach projektu:

wrzesień – październik: „Literackie faworytki. Spotkania z literaturą”: Pies Baskervillów, A. C. Doyla, Tam gdzie spadaja anioły, D. Terakowskiej, Czarnoksiężnik z Archipelagu, U. K. le Guin,  prowadzone przez pracowników Biblioteki;

październik: „Światło jest w nas – mój dzień, moja codzienność”, kolejne spotkanie integracyjne z udziałem Natalii Anny Kaczor i uczniów szkół średnich;

październik – listopad: „Słowo, Dźwięk, Dotyk i Węch: etiuda literacka”. Warsztaty multisensoryczne, czyli cykl pięciu spotkań, które poprowadzą instruktorzy na co dzień pracujący z dziećmi i młodzieżą  z dysfunkcją wzroku. Na podstawie znanego tekstu kultury zostanie przygotowane słuchowisko, które będzie można wysłuchać w internetowym radiu Biblioteki „radio rajska”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat Honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.