Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Aktualności

Szanowni Państwo,

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz komunikatu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłużeniu ulegają ograniczenia w działalności bibliotek, a co za tym idzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zostaje zamknięta do odwołania.

W związku z powyższym:

 • wstrzymane są wypożyczenia, rezerwacje oraz zwroty materiałów bibliotecznych,
 • odwołane zostają wszystkie wydarzenia z udziałem publiczności,
 • nie nalicza się opłat za przetrzymanie wypożyczonych materiałów w czasie zamknięcia Biblioteki,
 • wszystkie dokumenty, których termin zwrotu przypadał na czas zamknięcie Biblioteki, zostają automatycznie prolongowane aż do czasu jej ponownego otwarcia dla czytelników.

O terminie ponownego otwarcia Biblioteki i nowych terminach wydarzeń będziemy informować na bieżąco w naszych serwisach internetowych.

Przypominamy, iż Biblioteka świadczy też usługi on-line, zachęcamy do korzystania z nich:

 • Małopolska Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.malopolska.pl/dlibra.html),
 • Bibliografia Małopolski (https://bibliografia.malopolska.pl),
 • zdalny dostęp do platformy Legimi - trzydziestodniowy kod dostępu możesz uzyskać mailowo wysyłając prośbę na adres: , w treści wpisując numer karty czytelnika. Na wiadomości czekamy od godziny 20:00 ostatniego dnia każdego miesiąca.
  UWAGA! Numer karty czytelnika znajdziesz na karcie bibliotecznej lub w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę w chwili rejestracji. Jeżeli nie możesz znaleźć numeru karty czytelnika, w celu weryfikacji podaj w mailu swoją datę urodzenia.
  Prośba o kod powinna być wysyłana z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy.
  Liczba kodów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 • zdalny dostęp do platformy IbukLIbra - jednorazowy, aktywacyjny kod do platformy Ibuk.Libra otrzymasz drogą mailową pisząc na adres: podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty czytelnika. Prosimy by prośby o kod wysyłać z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy. Jeśli adres mailowy się zmienił prosimy o zaznaczenie w treści maila, że adres mailowy do korespondencji ulega zmianie.
 • zdalny dostęp do baz EBSCO jest możliwy po zalogowaniu się na stronie EBSCOHost (należy wybrać pozycję "EBSCOhost Research Databases"). Login i hasło każdy czytelnik znajdzie na swoim koncie bibliotecznym, w zakładce Dane Osobowe, w polu Agendy.

Zachęcamy także do korzystania z naszych kanałów informacyjnych gdzie znajdują się ciekawe artykuły, porady oraz zapisy wydarzeń i spotkań:

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Punktem Informacyjnym czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

 • telefon: 123752200,
 • mail:

Z poważaniem,

Jerzy Woźniakiewicz

Dyrektor WBP w Krakowie

Translation bellow

 

 

Dear Users,
Based on the Ministry of Health Regulation from 20 March 2020 regarding the announcement of a state of epidemic in the country and the announcement by the Ministry of Culture and National Heritage, all restrictions on the functioning of libraries are extended, which means that the Regional Public Library in Krakow will be closed until further notice.
Due to the above:
 • all library document lending, reservations and returns are suspended,
 • all public events are canceled,
 • no fees will be charged for overdue borrowed resources during the closing of the Library,
 • all documents with return dates within the closing dates of the library will be extended until it reopens.
The date of reopening of the Library will be announced on our online services as it happens.
Please remember that our Library offers on-line services that you can use:
 • Malopolska Digital Library(http://mbc.malopolska.pl/dlibra.html),
 • Malopolska Bibliography (https://bibliografia.malopolska.pl),
 • remote access to the Legimi platform - you can receive your 30-day code by sending a request e-mail to: , with your library card number attached. We will be receiving your messages from 20:00 on the last day of the month and sending out the codes on the first day of the month (excluding Saturdays and Sundays).
 • remote access to the IbukLIbra platform – you can obtain your single-use activation code by sending an e-mail to: with your library card number attached,
 • EBSCO - remote access to the EBSCO database is possible after logging in on the EBSCOHost website (and then picking "EBSCOhost Research Databases"). Your login and password can be found on your library account in the Personal details tab, under Account details.
Feel free to visit our information channels to read interesting articles, tips and watch past event recordings:
If you have any additional questions, please contact the Information Desk via e-mail or telephone Monday to Friday between 8:00 and 16:00.
☎️telephone: 123752200,
📧mail:
 

Logo platformy IbukLibra       Logo platformy Legimi

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie poza dostępem do książek tradycyjnych, oferuje także szeroki dostęp do e-booków.

Trzydziestodniowy kod dostępu do platformy Legimi możesz uzyskać mailowo wysyłając prośbę na adres: , w treści wpisując numer karty czytelnika. Na wiadomości czekamy od godziny 20:00 ostatniego dnia każdego miesiąca a kody wysyłane będą pierwszego dnia miesiąca (z wyjątkiem niedziel i świąt).
UWAGA! Numer karty czytelnika znajdziesz na karcie bibliotecznej lub w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę w chwili rejestracji. Jeżeli nie możesz znaleźć numeru karty czytelnika, w celu weryfikacji podaj w mailu swoją datę urodzenia.
Prośba o kod powinna być wysyłana z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy.
Liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Jednorazowy, aktywacyjny kod do platformy Ibuk.Libra otrzymasz drogą mailową pisząc na adres podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty czytelnika. Prosimy by prośby o kod wysyłać z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy. Jeśli adres mailowy się zmienił prosimy o zaznaczenie w treści maila, że adres mailowy do korespondencji ulega zmianie.

Zapraszamy do korzystania!

W związku z zamknięciem szkół, placówek szkoleniowych oraz prowadzących liczne kursy i szkolenia instytucji kultury Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie podjął decyzję o otwarciu dla wszystkich chętnych nauczycieli, instruktorów, trenerów bibliotecznej platformy e-learningowej Moodle.

Zainteresowane osoby, które chcą przenieść swoje szkolenia, lekcje (wyłącznie te, świadczone nieodpłatnie) na serwer e-learningowy WBP w Krakowie (http://kursy.rajska.info) powinny skontaktować się z Działem Edukacji Nauki i Badań WBP w Krakowie na adres mailowy .

Dotychczas serwer e-learningowy biblioteki służył do wspierania zajęć własnych, głównie z grupami seniorów, oraz umożliwiał samokształcenie pracowników biblioteki.

 

Szanowni Państwo, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, z dniem dzisiejszym odwołujemy wszystkie zaplanowane w marcu zajęcia przeznaczone dla grup zorganizowanych dzieci, młodzieży i seniorów, w tym: lekcje biblioteczne, wycieczki po bibliotece, zajęcia Szkoły @ktywnego Seniora, konwersacje językowe, warsztaty.

W związku z potwierdzeniem w Polsce kolejnych przypadków koronawirusa, prosimy o dostosowanie się do wszystkich zaleceń przekazywanych przez służby sanitarne, a co za tym idzie, przede wszystkim indywidualnie dbanie o higienę rąk i otoczenia. Zalecamy, aby osoby które wróciły z miejsc zagrożonych epidemiologicznie chwilowo zrezygnowały z wizyty w naszej Instytucji. Osoby te prosimy o kontakt telefoniczny (123752200) lub mailowy (), na tej podstawie okres wypożyczenia materiałów bibliotecznych zostanie Państwu wydłużony o kolejne 30 dni.

Ze swej strony zapewniamy, że stosujemy zalecenia właściwych służb i jako instytucja podejmujemy wszystkie możliwe środki ostrożności, by zachować komfort korzystania z Biblioteki, w tym m.in.:

 • prowadzimy wzmożoną dezynfekcję sprzętu komputerowego, który jest wydawany użytkownikom (klawiatury, myszki, tablety itp.),
 • stosujemy adekwatne środki ochrony osobistej (praca w rękawiczkach osób sprzątających),
 • podnieśliśmy standard dbałości o higienę w łazienkach i toaletach,
 • zapewniliśmy w łazienkach skuteczny w walce z drobnoustrojami płyn do mycia rąk,
 • umieściliśmy instrukcje prawidłowego mycia rąk w każdej toalecie,
 • prowadzimy wzmożoną dezynfekcja klamek drzwiowych, poręczy i balustrad, przycisków w windach, itp.

Jednocześnie, zalecamy śledzenie na bieżąco informacji związanych z podstawowymi zasadami profilaktyki zakażeń udostępnionych na stronie polskiego Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl), Światowej Organizacji Zdrowia (www.who.int) bądź innych krajowych instytucji sanitarnych i epidemiologicznych.

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach Czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Tematem MARCA będzie 40 ROCZNICA ŚMIERCI ANNY JANTAR , która przypada 14 marca 2020 roku. W 1980 roku, w tym dniu miała miejsce tragiczna katastrofa lotnicza, w wyniku której zginęła wielka gwiazda polskiej estrady Anna Jantar. Kiedy zginęła, miała zaledwie dwadzieścia dziewięć lat. Można powiedzieć, że kariera muzyczna była przed nią. Mimo upływu lat, jej piosenki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a rzesza wielbicieli jej talentu wciąż rośnie. Śpiewała pogodne przeboje i liryczne, skłaniające do refleksji piosenki. W latach siedemdziesiątych  XX wieku jej niezapomniane przeboje „Tyle słońca w całym mieście”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Żeby szczęśliwym być”, „Nic nie może wiecznie trwać” nuciła cała Polska.

Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

 

Znamy już wyniki XIII Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania, którego organizatorami są: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Krakowie.

W związku z obecną sytuacją w kraju i na świecie, związaną z epidemią koronawirusa, gala finałowa konkursu zostaje odwołana, a o sposobie odbioru nagród laureaci zostaną powiadomieni indywidualnie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcje i warsztaty biblioteczne oraz wycieczki po bibliotece.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, włoskim, francuskim, angielskim i niemieckim w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+ Młodzież”. Kolejne zajęcia rozpoczną się w marcu br. i prowadzone będą przez wolontariuszy z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Włoch.

Zachęcamy do zgłaszania się na zajęcia.

II edycja EVS (od marca 2020 r.)

Zajęcia z włoskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, angielskiego i francuskiego poprowadzą Wolontariusze EVS:

Zapraszamy do skorzystania z nowego modułu w Serwisie Informacji Prawnej LEX dotyczącego pomocy społecznej. To bogaty zbiór eksperckiej wiedzy, którą łatwo zastosować w praktyce, jak również dostęp do usług i narzędzi ułatwiających codzienną pracę. LEX Pomoc Społeczna Premium to najbardziej aktualne akty prawne, ustawy, rozporządzenia, orzeczenia sądów, pisma urzędowe, linie orzecznicze, analizy i komentarze praktyczne oraz poradniki krok po kroku.