Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Aktualności

Szanowni Państwo,

Awaria klimatyzacji w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki, w którym funkcjonuje nasza Arteteka, okazała się być poważna a naprawa długotrwała.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który jest właścicielem budynku, pozyskał środki na kompleksową wymianę awaryjnego systemu i obecnie trwają prace naprawcze.

W związku z powyższym informujemy, że Arteteka pozostanie zamknięta do końca sierpnia, a o terminie jej ponownego otwarcia zadecyduje postęp prowadzonych prac oraz temperatura utrzymująca się na zewnątrz.

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy i przypominamy, że zbiory Arteteki można zamawiać przez katalog on-line do Książkomatu oraz po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym (12 3752212) do odbioru w Punkcie Rejestracji Czytelników (Budynek Główny Biblioteki, ul. Rajska 1, pok. 6) w godzinach jego otwarcia. Tam też można zwrócić materiały wcześniej wypożyczone z Arteteki.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na Miesiąc z Planszówkami.

W lipcu wybrane gry planszowe z Arteteki dostępne będą w specjalnej strefie gier zaaranżowanej w Galerii na Poddaszu (budynek główny, III piętro koło Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej). Podczas Miesiąca z Planszówkami będzie można zagrać zarówno w najpopularniejsze gry, takie jak strategiczne Carcassonne i Osadnicy z Catanu, towarzyskie Dobble i Cardline bądź też klasyczne Go, ale także w bardziej niszowe, ale nie mniej interesujące, gry logiczne: Patchwork, Yinsh czy Wybuchowa Mieszanka. Strefa czynna będzie od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-19.00. Co tydzień zmieniamy tematykę gier:

1.07-5.07 GRY TOWARZYSKIE;

8.07-12.07 GRY EKONOMICZNE/STRATEGICZNE;

15.07-19.07 GRY LOGICZNE;

22.07-26.07 GRY KLASYCZNE.

Niezmiennie jest z nami gra "Zero" , której prototyp testujemy. Gracze naprzemiennie wykładają kulki na lustrzaną planszę, by zwyciężyć wystarczy pozbyć się swojego kompletu. Brzmi prosto? Zachęcamy do zmierzenia się z grą.

Na miejscu pracownicy Arteteki będą służyć pomocą i radą przy wyborze najodpowiedniejszego dla Was tytułu. Wszystkie gry udostępniamy tylko do skorzystania na miejscu.

Zapraszamy!

 

W maju i w czerwcu w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci odbyło się dziewięć spotkań z projektu „Kuferek pełen przygód,  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W pierwszej części zajęć mali poszukiwacze przygód, wędrując z mapą w dłoniach, poznawali tradycje i legendy Krakowa. Powstawały rymowanki, owieczki, które mają oszukać smoka, Lajkoniki z włóczki. Odkryte zostały miejsca związane z legendami i rozpracowane regionalizmy. Dzieci odwiedziły warsztat szopkarza. Jedna grupa stworzyła nawet piosenkę. 

W drugiej części, kiedy wszystkie tajemnice zostały odkryte, dzieci brały udział w warsztatach „Laleczki w strojach krakowskich”. Każdy miał szansę stworzyć swoją własną lalkę.

Owoce tych spotkań można obejrzeć na wystawie w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci w terminie od 24.06.2019  do 30.09.2019.

Od września kuferki pełne przygód  będzie można wypożyczać w naszej wypożyczalni.

Co znajdziemy w takim kuferku?

Kuferków jest dwanaście i każdy z nich ma trochę inną zawartość. W każdym z nich znajdziemy książkę („Legendy starego Krakowa:” albo „Opowieści starego Krakowa” ), zabawkę (grę, klocki, puzzle lub warsztat), elementy regionalne (figurki, lalki, elementy stroju krakowskiego czy maskotki) oraz kilka mniejszych dodatków, które świetnie uzupełniają spotkanie z legendą i zabawę z kuferkiem.

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Tematem miesiąca LIPCA będzie 90 ROCZNICA ZOO W KRAKOWIE, które oficjalnie zostało otwarte dla zwiedzających 6 lipca 1929 roku na terenie Lasu Wolskiego. W kolejnych latach, aż do wybuchu II wojny światowej powiększała się liczba mieszkających tam zwierząt, a ogród szybko stał się atrakcją turystyczną i ulubionym celem rodzinnych wycieczek. Po wojnie krakowski ogród zoologiczny został rozbudowany i ciągle jest modernizowany. Obecnie  na 17 hektarach powierzchni krakowskiego zoo mieszka ponad 1400 sztuk zwierząt reprezentujących 270 gatunków. Wiele z nich należy do gatunków, które bardzo trudno zobaczyć w naturze. Krakowski ogród zoologiczny aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach hodowlanych, między innymi w Europejskim Programie Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. O znaczeniu ogrodu świadczy także liczba pozyskanego potomstwa poszczególnych gatunków. Oprócz hodowli bardzo ważna w pracy ogrodu jest dydaktyka.
Na jego terenie organizowane są lekcje przyrody i ochrony środowiska, praktyki studenckie, prowadzone są terapie rozmaitych chorób.

Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej:

http://mbc.malopolska.pl/publication/113922 

http://mbc.malopolska.pl/publication/113923

http://mbc.malopolska.pl/publication/113924 

W sobotnie popołudnie 25 maja, w ramach projektu Ożywiamy książki!, odbyły się w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci warsztaty z animacji filmowej, podczas których dzieci ożywiały książkę „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima.

W listopadzie uczestnicy warsztatów będą mogli zobaczyć premierę swojego filmu z rodziną i przyjaciółmi na ekranie kinowym podczas 26 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie.

Projekt Ożywiamy książki! to wydarzenie literacko-filmowe zorganizowane przez Fundację Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie (maj – listopad 2019). Zaproszono do niego 5 bibliotek z Małopolski, w tym Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, a także wydawnictwa książkowe oraz dzieci w wieku 7-9 lat. Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają  w prezencie książkę (1 tytuł w każdej z bibliotek),  wybraną z tytułów przeniesionych na ekran w formie animacji. Będą to: „O dwóch takich co ukradli księżyc” oraz „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem” Kornela Makuszyńskiego, „Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima, „To pewna wiadomość” oraz „Len” H. Ch. Andersena, „O dwunastu miesiącach” i „Szewczyk Dratewka” Janiny Porazińskiej. Po przeczytaniu książki do wyznaczonego terminu, dwunastka dzieci spotka się w bibliotece z bibliotekarzem i profesjonalnym twórcą animacji. Po rozmowie o przeczytanej książce, zachęceniu do korzystania z biblioteki, dzieci stworzą scenariusz i wykonają na kilkugodzinnych warsztatach, pod kamerą, krótki film animowany w wybranej technice filmowej (materiałów sypkich, animacja przedmiotowa, rysunkowa, wycinanka, kolaż, plastelina, lalkowa) zainspirowany danym tytułem. Na końcu spotkania biblioteka zamieni się w kino, a dzieci zobaczą jak ekranizację wybranego tytułu  wykonał profesjonalny animator. Nagrodą za udział w projekcie będzie uczestnictwo w listopadowym  26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie oraz obejrzenie wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi zmontowanych już filmów warsztatowych na dużym kinowym ekranie. Na deser młodzi ludzie zobaczą wartościowy długometrażowy film animowany nagradzany na festiwalach na świecie.

 

Już po raz kolejny Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ma przyjemność zaprosić osoby starsze na wakacyjny cykl szkoleń komputerowych.

Na początek tegorocznej edycji letnich kursów dla seniorów przygotowano zajęcia z zakresu podstaw obsługi i internetu. Szkolenie skierowane jest do osób chcących rozpocząć swoją przygodę z nowymi technologiami. Dla osób zainteresowanych fotografią i grafiką przeznaczono kurs pt. „Efekty do zdjęć”. W trakcie zajęć seniorzy dowiedzą się m.in. jak korzystając z darmowych witryn internetowych udoskonalić swoje zdjęcia oraz jak tworzyć kolaże i albumy. Z kolei posiadacze urządzeń mobilnych będę mogli pogłębić swoją wiedzę podczas spotkań na temat obsługi smartfonów.

Wszystko to przy wsparciu platformy edukacyjne – kursy.rajska.info, której celem jest zachęcenie do samokształcenia, możliwość utrwalenia nabytej wiedzy, a także wymiana doświadczeń on-line z innymi kursantami oraz prowadzącymi szkolenia.

Szczegółowe informacje na temat zajęć dostępne są na stronie rajska.info oraz na blogu „Seniorzy z Rajskiej”.

Serdecznie zapraszamy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na warsztaty w ramach projektu „Rajska na wakacjach – z Rajską w Polskę”.

Projekt ma na celu aktywizację dzieci i młodzieży, którzy spędzają wakacje w mieście. Rozszerzając zakres usług Biblioteki i dostosowując go do potrzeb czytelników, zwłaszcza młodych, zaplanowano kilkanaście wydarzeń, w czasie których uczestnicy udadzą się w podróż po naszym pięknym, ciekawym i bogatym w tradycje kraju. Młodzi czytelnicy zostaną zaproszeni na warsztaty literacko-plastyczne, podróżnicze, komiksowe, programowania, a także zajęcia oparte na m.in. wspólnym śpiewaniu pieśni charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Nie zabraknie też gier logistyczno-terenowych, quizów czy warsztatów z robotem Photonem. Zajęcia te będą inspiracją do podniesienia poziomu zainteresowania i wiedzy na temat polskich tradycji, legend, podań, szeroko pojętej kultury, sztuki i nauki. W przestrzeni miejskiej znajdować się będzie stoisko biblioteki, gdzie całe rodziny będą mogły czytać na świeżym powietrzu oraz zagrać w grę planszową 3D.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”. Tematem CZERWCA będzie 70-lecie Nowej Huty.

24 lutego 1949 roku władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa. Wcześniej rozważano inne lokalizacje, z których przesądzone wydawały się Gliwice, ale ostatecznie w trybie ekspresowym zdecydowano inaczej. Ten pośpiech jest jedną z ważnych przesłanek uzasadniających podejrzenia o politycznej motywacji lokalizacji. Ówczesne władze jednoznacznie okazywały swój wrogi stosunek do Krakowa, gdzie przetrwały silne struktury państwa podziemnego, a w dodatku stąd ośmielono się protestować przeciw prześladowaniom politycznym i interweniować w sprawie represjonowanych. Krakowianie „wielką budowlę socjalizmu” traktowali jako zemstę komunistów na niepokornym mieście.

 Z RAjską dookoła świata_9 Z RAjską dookoła świata_7

 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do wakacyjnego, aktywnego odpoczynku na Rajskiej.

Zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach oraz wycieczkach po bibliotece.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na  spotkania otwarte organizowane w ramach projektu Architektura miast. Krakowska perspektywa. Zaproszeni goście, jako specjaliści w dziedzinie zwrócą uwagę na różne aspekty miejskiej architektury Krakowa. Spotkania mają na celu pokazanie jak niezwykłym fenomenem jest pojmowanie przestrzeni architektonicznej i zwrócenie uwagi na niezwykłość takiego wymiaru jakim jest przestrzeń miasta

  • 11 maja (godz. 17.00) porozmawiamy z Beatą Chomątowską, o tym dlaczego wciąż betonujemy rzeczywistość i jak się mieszka w domach z betonu.
  • 29 maja (godz. 17.00) spotkamy się z Dorotą Leśniak-Rychlak, przedstawicielką kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Wspólnie zastanowimy się czy własne znaczy lepsze, czyli o odpowiedzialności społecznej za przestrzenie miejskie w Krakowie.
  • 15 czerwca (godz. 17.00) porozmawiamy z Arturem Wabikiem o sztuce w przestrzeni publicznej: czy dobrym rozwiązaniem dla krakowskich kamienic są murale i street art?
  • 29 czerwca (godz. 17.00) spotkamy się z Filipem Springerem by zastanowić się nad nowoczesną architekturą w mieście z historią i zabytkami.
  • 7 września (godz. 17.00) wraz z Teresą Latuszewską-Syrdą z inicjatywy Lechstarter oraz Agnieszką Labus z Fundacji Laboratorium Architektury 60 + porozmawiamy o sile społeczeństwa obywatelskiego i działalności „aktywisty-architekta”
  • 18 września (godz. 17.00) spotkamy się z dr hab. Moniką Bogdanowską, Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków by dowiedzieć się jakie możliwości zmian architektonicznych w mieście z zabytkami i historią mają aktywni obywatele.
  • 28 września (godz. 17.00) porozmawiamy z urbanistą Pawłem Jaworskim o tym jak gospodarować miejską przestrzeń.

W ramach projektu zapraszamy także na Warsztaty projektowe - Zielona Czytelnia oraz Warsztaty - Poradnik Aktywnego Obywatela

Serdecznie zapraszamy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.