Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

"Kocham Kraków z Wzajemnością" - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w WBP W KRAKOWIE – za nami!

O tym, jak przebiegały obchody Tygodnia, mogli przekonać się uczestnicy zajęć oraz pracownicy Biblioteki, którzy aktywnie włączyli się do przygotowań.

W Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży miały miejsce dwa wydarzenia: 4 czerwca, rozpoczęliśmy kulinarną grą literacką "GOTUJ SIĘ!", w której gracze przygotowali  książkę według pewnego przepisu kulinarnego. Ciekawe rekwizyty i zabawne teksty znanych polskich pisarzy sprawiły, że  wszyscy dobrze się bawili.

5 czerwca odbył się Integracyjny Maraton Literacki, przygotowany z myślą o uczniach niewidomych i słabowidzących. Pracownicy Biblioteki oraz zaproszeni goście (m.in. Szymon Laciuga), czytali fragmenty powieści Marcina Szczygielskiego, Za niebieskimi drzwiami. Tekst oraz bardzo ciekawe interpretacje wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy, a piękny „ważko ptak” i niebieskie drzwi wykonane przez plastyczkę, Beatę Ozgę, podkreślały tajemniczy nastrój powieści.

Natomiast 6 czerwca w Artetece, zostały przeprowadzone warsztaty, na których uczestnicy poznali język, cechy oraz historię komiksu, a także stworzyli własną historię obrazkową!

Za udział w zajęciach i wspólną zabawę dziękujemy uczniom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 przy ul. Niecałej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 przy ul. Szujskiego w Krakowie oraz Jerzemu Woźniakiewiczowi, Dyrektorowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i bibliotekarzom, którzy tak pięknie zaangażowali się w obchody XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

Zespół Biblioteka bez Barier

Styczeń

 • Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu niewidomych artystów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
 • Omówienie usługi asystenta i przekazanie telefonu dla pracowników Informatorium.
 • Wystawa dokumentująca 70 lat istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (korytarz przy Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci). Czas trwania: do końca maja.

Luty – marzec

 • Nawiązanie współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie. Stworzenie oferty edukacyjno-kulturalnej dla dzieci i młodzieży z ośrodka.

Kwiecień - maj - czerwiec

 • Kiermasze wyrobów artystycznych młodzieży z ośrodka dla niewidomych i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Szujskiego w okresie poprzedzającym Wielkanoc.
 • Przygotowanie i realizacja XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych – do działań włączyli się pracownicy Arteteki (relacja osobno). Z oferty skorzystali uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, SOSW nr 6, na ul. Niecałej oraz SOSW nr 1, ul. Szujskiego w Krakowie.
 • Realizacja I etapu projektu ministerialnego opartego na współpracy z młodzieżą ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie pn: "Świat zamknięty w dotyku". Oferta czytelnicza dla dzieci i młodzieży niewidomej w ramach programu Kultura Dostępna, w którym biorą udział członkowie zespołu Biblioteka bez Barier. Projekt zostanie zakończony w listopadzie tego roku.
  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
  Patronat honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.
 • Rozpoczęcie kursu języka migowego PJM, dofinansowanego przez Odział PEFRON-u w Krakowie. Zajęcia prowadzi P. Adam Stromidło, prezes Małopolskiego Związku Głuchych.

 

Powrót