Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Pracownią Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ oraz Przedstawicielstwem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na wystawę pt. „Bliski Wschód i Afryka Północna w obiektywie Witolda Rajkowskiego. Wystawa fotografii z lat 30. – 50. XX wieku”.

Zapraszamy na daleką wyprawę do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, śladem Witolda Władysława Rajkowskiego (1910 – 1957?) – studenta polskiego w przedwojennym Kairze, korespondenta prasowego, badacza-orientalisty, pracownika Konsulatu Generalnego RP w Jerozolimie, agenta polskiego wywiadu. Przede wszystkim jednak niestrudzonego podróżnika. Ekspozycję tworzy blisko 80 fotografii wykonanych przez niego w latach 30., 40. i 50. XX wieku w Egipcie, Libii, Syrii, Libanie, Transjordanii oraz Iraku. Komentarzem do czarno-białych obrazów są fragmenty relacji orientalisty. Surowe, niezwykle sugestywne zdjęcia sprzed ponad siedemdziesięciu lat stają się oknem na świat tajemniczy, a zarazem kuszący swą odmiennością.

Witold Rajkowski był także znawcą spraw kurdyjskich. Miał wielu przyjaciół wśród Kurdów, dokumentował ich życie i fascynująco o nich opowiadał, o czym można przekonać się odwiedzając wystawę.

Sylwetkę orientalisty przybliży podczas wernisażu dr Antoni Przemysław Kosowski – biograf Witolda Rajkowskiego, pomysłodawca i współorganizator wystawy, prezentowanej już w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Przedsięwzięcie jest częścią większego autorskiego projektu dra Antoniego P. Kosowskiego zakładającego naukowe opracowanie dorobku Witolda Rajkowskiego. Projekt, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Hieronim Kaczmarek z Uniwersytetu Szczecińskiego, wsparli finansowo miasto Bydgoszcz oraz Polonia Aid Foundation Trust (PAFT) w Londynie.

Uzupełnieniem ekspozycji są nagrania z fragmentami relacji Witolda Rajkowskiego oraz jego publikacji, a także wypowiedziami osób znających osobiście podróżnika i orientalistę. Zostały przygotowane i opracowane przez dra Antoniego P. Kosowskiego.

Wystawę można oglądać w galerii na poddaszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 27.03.2018 – 26.04.2018. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 27 marca o godz. 17.00.