Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana Podgórskiego i Marcina Czai pod wspólnym tytułem "Pustka". Artyści zaprezentują ok. 20 obiektów przestrzennych i rysunków, pochodzących z cykli nad którymi aktualnie pracują.

Dla Podgórskiego tytułowa pustka to częste określenie padające w kontekście miejsca, które zostało opuszczone, zarówno fizycznie jak i mentalnie. Brak człowieka tworzy obszar niezagospodarowany, a przestrzeń, która pozostaje stanowi jedyny ślad wcześniejszej jego obecności. Nieobecność stała się dla artysty głównym bodźcem do pracy nad cyklem, w którym poprzez narrację ukazuje proces zanikania i wyobcowania z otoczenia.  

Z kolei roboczy tytuł prezentowanego cyklu prac Marcina Czai to "Limbo" (łac. Limbus - krawędź). Zgodnie z teologią chrześcijańską oznacza on stan duszy osób zmarłych, przebywających w zaświatach, które nie popełniły grzechów, a urodziły się przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wyróżnia się także Limbus infantum - otchłań dzieci nieochrzczonych. Znajdują się one w miejscu, które nie jest ani niebem, ani piekłem, ani też czyśćcem. We współczesnej interpretacji tego pojęcia, "Limbo" to przejściowy stan zawieszenia i niepewności, umieszczony pomiędzy dwoma punktami ekstremalnymi. Tego rodzaju ambiwalencja wydaje mi się znakomitą definicją życia jako stanu zawieszonego pomiędzy dwoma formami nieistnienia - nieistnieniem sprzed narodzin oraz nieistnieniem po śmierci.

 

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.02.2018 – 4.04.2018.