Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Malarstwo ścienne 2005-2017 z pracowni prof. Romana Łaciaka”.

Pracownia Malarstwa Ściennego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych sięga swą historią lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niegdyś założona przez Wacława Taranczewskiego, obecnie prowadzona jest przez prof. Romana Łaciaka i ma charakter bardziej laboratoryjny i konceptualny niż warsztatowy. Specyfika przestrzeni publicznej, właściwości architektury, czy funkcje instytucji fundujących mural to wyrazisty kontekst, w którym młody artysta, student Pracowni Malarstwa Ściennego walczy o autorski przekaz, konfrontując z zaistniałą sytuacją własną wrażliwość, doświadczenia, kolory i tematy. Zazwyczaj ten proces wieńczy plansza z projektem, lecz zdarza się też, że raz na rok lub dwa lata, studenci realizują ćwiczenia "w terenie" na murach krakowskich instytucji zaprzyjaźnionych z Akademią. Wtedy ich prace mają okazję trwale wpisać się przestrzeń publiczną i stać się częścią scenerii na której toczy się życie Krakowian.

Na wystawie organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaną zaprezentowane projekty realizacji malarskich powstałe w latach 2005-2017 w kręgu uczniów i absolwentów pracowni.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 03.02.2018 – 20.03.2018.

Uczestnicy: Ewa Bajek, Tomasz Baran, Małgorzata Biłuńska, Natalia Fundowicz- Dziobek, Angelika Głowacka, Katarzyna Góralczyk, Ksenia Gryckiewicz, Krzysztof Grzybacz, Anna Hajda, Maria Husarska, Justyna Janikowska, Monika Kalista, Paweł Kowalczyk, Emilia Kutrzeba, Ewa Kvet, Klaudia Mielczarek, Maria Nejman, Natalia Nowicka, Julian Nowicki, Małgorzata Pabich, Anna Panek, Natalia Szymonik, Joanna Tochman, Stanisław Wójcicki, Joanna Woźny, Wiktoria Zaikina, Dawid Zdobylak.