Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Gökmen Önay

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotograficzną Gökmena Önaya "Allah stworzył Kurdów żeby góry nie były samotne" (Allah Kürtleri yarattı dağlar hali kalmasın Dire, Allah created the Kurds so that the mountains won’t be desolate).

Gökmen Önay urodził się w Bazit (Kurdystan tureckı), gdzie mieszka do dziś. Na co dzień pracuje w sektorze turystycznym, ale z zamiłowania od kilkunastu lat zajmuje się fotografią wrażliwie dokumentując zmieniające się i pełne burzliwych napięć życie swojego miasteczka.

Bazit, położony przy samej granicy z Iranem, u stóp góry Ararat i pięknego pałacu Ishaka Paszy Bazit (tur: Dogubayazit), był i jest bardzo ciekawą przestrzenią spotykania się różnych kultur, języków, ale także świata nowoczesnego i tradycyjnego. Fotografie Onaya ukazują nam również kurdyjskie miasto zaangażowane w walkę o równe traktowanie w kraju, który przez dziesięciolecia nie uznawał kurdyjskiego istnienia. To również przestrzeń, gdzie ze względu na wartości krajoznawcze spotykają się miejscowi i przybysze z dalekich krajów. Bliskość relacji, jakie udaje się zbudować tym dwóm światom uchwyconym w fotografiach Onaya świadczy, że porozumienie i dialog mają szansę wykiełkować wszędzie, gdzie jest ku temu dobra wola i otwartość.

Wystawa podsumowuje projekt badawczy Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej rzeczywistości w perspektywie postkolonialnej. Zgodnie z przewodnią ideą projektu wsłuchiwania się w głos marginalizowanych, wieńczy głos pięknej kurdyjskiej narracji fotograficznej.

Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Kurator: dr Joanna Bocheńska
Miejsce ekspozycji: I piętro WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 06.10.2017 r. – 12.11.2017 r.