Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Rok rzeki WisłyWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie zapraszają na wystawę pokonkursową pn. Kraków nad Wisłą.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle, Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie zorganizowało wiosną br. Konkurs literacko – plastyczny „Kraków nad Wisłą” dla uczniów krakowskich szkół podstawowych. Celem konkursu było propagowanie idei Roku Rzeki Wisły, wzbudzenie wśród dzieci i młodzieży chęci poznawania regionu i poprzez motywowanie działalności artystycznej uczniów zwrócenie uwagi na problemy pejzażu nadwiślańskiego oraz inspirowanie postaw ekologicznych i społecznych. Dzięki temu udało się uzyskać Logo Rzeki Wisły, które jest znakiem społecznych i oddolnych inicjatywy ludzi oraz organizacji pozarządowych, dążących do budowy dobrej marki rzeki Wisły. Partnerem konkursu został Teatr Groteska, organizator największego w Krakowie rodzinnego wydarzenia nad Wisłą: Wielkiej Parady Smoków.

Na konkurs wpłynęło niemal 150 prac plastycznych i około 60 prac literackich. 22 kwietnia podczas uroczystego zakończenia konkursu zwycięzcy otrzymali statuetki Teodora Młodszego – „młodszego brata” nagrody szkolnego Festiwalu Talentów FeTa oraz bilety na spektakl „Kot w butach” ufundowane przez Teatr Groteska. Wszyscy laureaci zostali obdarowani małymi podarunkami od Dyrekcji Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie.

Organizatorzy są zachwyceni twórczością wszystkich uczestników i mają nadzieję, że będą oni ten talent w sobie pielęgnować. Bardzo dziękują też wszystkim za udział w konkursie, a nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i wspieranie uczniów.

Wystawa pokonkursowa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie jest okazją, aby jeszcze raz uhonorować młodych twórców i kontynuować obchody Roku Rzeki Wisły w naszym mieście. Bo Kraków zawsze był miastem nad Wisłą, która jest scenerią wielu krakowskich legend. Chociaż Smok Wawelski wypił jej połowę, rzeka wciąż płynie dalej. Na pamiątkę zwycięstwa krakowskich włóczków (czyli flisaków) nad Tatarami, co roku ulicami Krakowa hasa lajkonik. A jeśli ktoś tego nie wie, to niebieski kolor na fladze naszego miasta oznacza właśnie Wisłę.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 15.09.2017 r. – 07.11.2017 r.