Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Marta Wkuła-Marc

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę linorytu oraz wklęsłodruku Marty Wakuły - Mac pn. "Radość".

Marta Wakuła–Mac jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (1998-2003). Dyplom uzyskała w pracowni linorytu prowadzonej przez prof. Jerzego Jędrysiaka. Członkini Graphic Studio Dublin (od 2004 r.) oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie(od 2015 r.) Obecnie pracuje głownie w technice linorytu i wklęsłodruku, zajmuje się także ilustracją książkową. Artystka ma w swym dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i w Irlandii. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Irlandii, Niemczech, Serbii, Szwecji. Prace artystki znajdują się w kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Civic Museum of Cremona, Włochy, National Gallery of Ireland, Dublin oraz w kolekcjach państwowych i prywatnych na świecie. Uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award (2007). Laureatka stypendium Culture Ireland (2007), a także medalui wyróżnienia w XVI Międzynarodowym Biennale Małych Form Graficznych oraz Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim (2016). Obecnie prowadzi Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury.

Burzą zmysłów zaskakuje seria „Tancerki” tytułowana kolejnymi numerami. Jest to powrót do postaci kobiet, ale przyodzianych głównie w czerwone sukienki. Widoczna technika sprzyja dodatkowej ekspresji, przypominając też prace niemieckich ekspresjonistów. Sukienki tancerek to zupełnie płaskie kolorowe, ale wirujące plamy. Aż proszą do ich usunięcia, zaglądnięcia, co pod. Przywodzą na myśl dziecięce wycinanki-ubieranki. Oglądając ten cykl ma się wrażenie nieustającego ruchu, tańca.

(Teresa B. Frodyma, fragment większego tekstu o artystce)

Miejsce ekspozycji: parter WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 25.03.2017 r. – 18.05.2017 r.