Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Jerzy PulchnyWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na malarską wystawę jubileuszową Jerzego Pulchnego "Malarstwo. 50 lat pracy twórczej".

Jerzy Pulchny jest krakowianinem i absolwentem Politechniki Krakowskiej. W latach 2005-2015 należał do Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej, gdzie był redaktorem wiodącym miesięcznika Pro Arte, wydawanego przez to Stowarzyszenie. Nie rozstawał się z ołówkiem, pędzlem czy pastelami, zarówno w czasie nauki w szkole średniej, studiów, jak i w latach pracy zawodowej, również po przejściu na emeryturę.

Pejzaż jest głównym tematem jego prac, choć nie stroni od architektury, martwej natury, czy portretu. Stosuje ołówek, tusz, pastel olejny i suchy, akwarelę, gwasz i akryl.

Jerzy Pulchny wziął udział w ponad 130 wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz w kilku konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Często przekazywał swoje obrazy na cele charytatywne. Jego prace, poza Polską, znajdują się w zbiorach prywatnych w Czechach, Słowacji, Szwecji, Anglii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Australii, USA, na Jersey i w Indiach. Obrazy Jerzego Pulchnego prezentowane są często w „Tygodniku Salwatorskim”. Wykonał ilustracje do Tygodnika Kolejarza „Sygnały” (1988-89), czasopisma „Pod Kopcem” (2003) i książki Antoniego Gazdy „Kolęda Krakowska” (2009). Wydał książeczkę ilustrowaną przez siebie do wierszy Antoniego Gazdy pt. „Z lekkiego tchnienia” (2014).

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu (III piętro)

Termin ekspozycji: 03.03.2017 do 19.04.2017 r.

Wernisaż: 03.03.2017 r., godz. 18:00