Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zabijanie z przekonaniaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Pinel gemeinnützige Gesellschaft mbH zapraszają na wernisaż wystawy „Zabijanie z przekonania”, który odbędzie się 4 kwietnia br., o godz. 17.00 na II piętrze Biblioteki.

Ciesząca się znacznym międzynarodowym uznaniem wystawa  pt. Zabijanie z przekonania, której inicjatorem i kuratorem jest Michael Gollnow – specjalista klinicznej pracy socjalnej aktywnie działający na rzecz osób chorujących psychicznie, członek Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego – traktuje o masowym mordzie dokonanym  na pacjentach placówek leczniczo-opiekuńczych w III Rzeszy oraz na okupowanych podczas II wojny światowej terenach Europy. Państwo nazistowskie domagało się jednolitego, w pełni zdrowego i czystego rasowo społeczeństwa. Każdego, kto był „inny”, można było prześladować, ranić, mordować. Działania realizowane w duchu ideologii eugenicznej w sposób szczególny dotknęły osoby chorujące psychicznie i niepełnosprawne – uznane za niegodne życia.

Wystawie poświęconej temu trudnemu tematowi, towarzyszy intencja tworzenia kultury pamięci ofiar zbrodniczej ideologii państwa nazistowskiego, której towarzyszyłaby pogłębiona refleksja, konsternacja, współczucie – z dala od „typowych” form upamiętnienia i historycznego opracowania opierającego się wyłącznie na przekazaniu konkretnych danych, faktów, liczb. Wystawa przedstawia w formie fotografii, dokumentów, figur i instalacji, metody działania narodowych socjalistów wobec ludzi niepełnosprawnych i chorych psychicznie, bezbronnych.

W wernisażu – obok Twórcy prac i zaproszonych Gości z Berlina i Polski – udział wezmą studenci pracy socjalnej i socjologii Instytutu Socjologii UJ zaangażowani w przygotowanie i realizację projektów edukacji społecznej poświęconych Zagładzie i Pamięci.

Wystawę oglądać można do 30 czerwca 2017 r. na II piętrze.