Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Krakowskie Dzieci Wczoraj i DziśWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Stowarzyszenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci” zapraszają na wystawę „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś”.

Wystawa „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś” powstała z okazji jubileuszu XX-lecia Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Krakowskimi Dziećmi nazywano żołnierzy austro-węgierskiego 13. Pułku Piechoty. Był to jeden z najstarszych pułków piechoty, powstały w 1618 roku. Wielokrotnie zmieniał swoje miejsce stacjonowania i poboru rekrutów. Od 1867 roku został pułkiem „Galicyjskim”, czyli polskim. W jego szeregi wcielano Polaków - mieszkańców Krakowa i okolic. Prócz tego, przez wiele lat, poszczególne pododdziały regimentu stacjonowały w Krakowie. Jego żołnierze, zwani „Staszkami” (ponoć najwięcej ich nosiło właśnie to imię) byli swojskim i powszechnie lubianym elementem kulturowego krajobrazu miasta.

Wystawa „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś” jest wystawą fotografii, prezentującą losy Polaków i Krakowa w okresie pierwszej wojny światowej 1914-1918. Jest  to również przegląd dwudziestu lat działalności stowarzyszenia, popularyzującego wiedzę o dziejach Galicji i Wielkiej Wojny. Wystawa powstała dzięki współpracy z krakowskimi archiwami i ośrodkami kultury: Archiwum Narodowym, Archiwum Nauki PAN i PAU oraz Biblioteką Naukową PAU i PAN.

Miejsce ekspozycji: II piętro

Termin ekspozycji: 02.02.2017 r. – 31.03.2017 r.

Wernisaż wystawy: 02.02.2017 r., godz. 17:00