Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Magdalena Nałęcz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Magdaleny Nałęcz pt. „Cienie”

Magdalena Nałęcz jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha (malarstwo) oraz dyplom z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza. Wzięła udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Magdalena Nałęcz w swoim malarstwie nie odzwierciedla wiernie rzeczywistości, ale czerpie z natury to, co inspirujące i prowokujące do namalowania obrazu. Autorka przetwarza rzeczywistość w wyobraźni, aby na płótnie opowiedzieć historię, która zrobi wrażenie i wywoła emocje w niej,i w odbiorcy. Autorka sięga po różne tematy malarskie: martwa natura, pejzaż, wnętrze i bez względu na temat, jaki podejmie, stara się, aby wyraz obrazów był metafizyczny, symboliczny, z odrobią surrealizmu. Obrazy Magdaleny Nałęcz są oryginalnym, niebanalnym, współczesnym dziełem i jednocześnie odwołują się do starych mistrzów, którzy nieustannie ją inspirują.

Autorka mówi, że „cień jest dla nas widoczny, ale nie możemy go dotknąć, chwycić, zatrzymać. Nasz cień zmienia się z każdym naszym ruchem. Możemy go jednak uchwycić na fotografii czy obrazie. W cyklu „Cienie" podjęłam próbę uchwycenia czegoś, co w pierwszym momencie nie istnieje, nie posiada formy, jest grą między światłem a cieniem”.
W obrazach Magdaleny Nałęcz wyłaniają się cienie postaci, ale sama postać jest nieobecna. W tych przedstawieniach dotyka mrocznego, nieznanego świata uczuć i emocji. W kolejnych cień to odbicie postaci ludzkiej w wodzie. Autorkę fascynuje ruch i kontrast, które zniekształcają ludzkie odbicie. W nowym cyklu obrazów autorka odkryła w sobie nowe możliwości twórcze i chęć ciągłego poszukiwania nowych światów przy zachowaniu swojego stylu i kolorystyki, chodź w tej opowieści gama kolorystyczna jest zawężona do monochromatycznej palety barw. 

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 16.02.2017 r. – 01.03.2017 r.
Wernisaż wystawy: 16.02.2017 r., godz. 19:15