Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Muzeum PRL-u 2020Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Muzeum PRL-u zapraszają na pokonkursową wystawę „Muzeum PRL-u 2020”.

Wystawa prezentuje projekty nadesłane na konkurs na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza.

Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od kwietnia 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieści się w dawnym budynku kina Światowid w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty (os. Centrum E-1).

Kino Światowid (os. Centrum E1) wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony. Kino działało do roku 1992, a potem budynek zmienił się w rodzaj chaotycznego centrum handlowego. W 2006 r. gmina Kraków odkupiła budynek od spółki Apollo Film. Od kwietnia 2008 r. do grudnia 2012 r. w dawnym kinie działał – pod nazwą Muzeum PRL-u - oddział Muzeum Historii Polski. 7 listopada 2012 r. Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o powołanie samodzielnego Muzeum PRL-u (w organizacji).

Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem. „Nagroda za innowacyjne rozwiązanie polegające na lokalizacji głównej sali ekspozycyjnej po południowej stronie placu pod placem wejściowym oraz pozostawienie bez zmian przestrzeni wewnętrznej budynku, w tym sali kinowej oraz wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi, w tym salą wielofunkcyjną i kinem letnim na poziomie dachu” – zapisał w uzasadnieniu swego werdyktu Sąd Konkursowy.

Zakończenie remontu konserwatorskiego budynku (gmach dawnego kina Światowid wpisano w 2015 r. do rejestru zabytków), jego rozbudowy oraz adaptacji na potrzeby Muzeum PRL-u, a także budowa wystawy stałej planowane są na 2019 r. Koszt inwestycji szacowany jest na 50 mln zł.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 20.01.2017 - 24.02.2017 r.