Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Śląski KafkaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na wystawę malarską studentów Akademii "Śląski Kafka".

Jest to wystawa Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki  w Krakowie prowadzonej przez prof. Zbigniewa Bajka i dr Joannę Banek. Prezentowane prace wykonali studenci I roku z Wydziału Malarstwa w ramach przedmiotu „Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych”.

W 2016 roku realizowany jest kolejny międzynarodowy projekt artystyczny z „wolnością” w tytule – „Topografia /Topos/ Wolności” – którego ważną częścią jest unikatowy przekład Jerzego Ciurloka na śląski 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”. Tak sformułowane zostały ćwiczenia dla studentów. Prezentowane kolaże to wybrane przykłady prac, w których pojawiają się materie, przedmioty i słowa związane z treścią wylosowanych przez studentów aforyzmów (każdy wylosował i interpretował inny aforyzm). Pokazane zostało kilka pełnych zestawów ćwiczeń związanych z Kafką, aby pokazać, w jakim kontekście funkcjonują kolaże.

W 2014 roku minęła 90. rocznica śmierci Franza Kafki. Jego dzieło  inspiruje ludzi teatru, filmu, literatów, twórców z obszaru sztuk wizualnych. Fascynuje ich nie tylko głęboka znajomość ludzkiej psychiki, nieograniczona wyobraźnia, ale przede wszystkim forma – prosta, wręcz oschła i plastyczność jego wizji. Świat pisarza, to nieprzebrany zbiór wstrząsających i poruszających obrazów, bliskich i czytelnych dla tych, którzy obdarzeni podobną wrażliwością, zachwycają się fenomenem życia i przerażają nim.Śląski Kafka

Uczestnicy wystawy: Barbara Boetcher, Kinga Burek, Katarzyna Cichoń, Aneta Fasek-Kaczanowska, Agnieszka Gawron, Weronika Hapchenko, Natalia Hardej, Katarzyna Homoncik, Bartosz Jancik, Patrycja Jędrzejko, Klaudia Kitlińska, Jacek Kłyś, Svitlana Kohutnyska, Magdalena Sara Krawczyk, Filip Leoniak, Joanna Makowska, Daria Miłoszewska, Violetta –Marianna Nesterchuk, Alicja Pakosz, Katarzyna Partyka, Katarzyna Piątek, Sylwia Przybyszewska, Edyta Rabska, Sylwia Rams, Kataryna Rysz, Angelika Rzepka, Karolina Satała, Aleksandra Sikora, Anna Spędzia, Natalia Spyrka, Kataryna Stefańska, Magdalena Talaga, Danuta Turkiewicz, Katarzyna Vogelgesang, Patrycja Wojtanowska, Julia Woźniak, Dominika Zarecka.

Miejsce ekspozycji: I piętro WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 12.01.2016 r. – 29.03.2016 r.