Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Jacka Jasiniaka pt. „Przekraczanie kształtu”.

Jacek Jasiniak – urodzony w 1972 roku w Tarnowie, ukończył studia podyplomowe, z oceną celującą,  na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Prof. Andrzeja Bednarczyka. Jego ulubionymi technikami są: rysunek odręczny, malarstwo olejne oraz akryl, łączenie różnych technik, „wychodzenie poza płaszczyznę” w malarstwie, eksperymentowanie z różnymi materiałami. Sztuka jest dla niego sposobem uwolnienia i ekspresji uczuć, emocji i przeżyć, próbą ich uporządkowania i zrozumienia.

W swojej twórczości dotyka wielu tematów. W malarstwie Jacka Jasiniaka, istotne jest „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej", zagłębiające się do sfery nieświadomości i podświadomości. Jego zainteresowania skierowały się tam, gdzie oprócz efektu, sam proces malowania jest ważny, zmienia się w czasie i sama akcja, samo uderzenie pędzla jest nośnikiem treści. Jego poszukiwania artystyczne, twórczego wyrażania siebie, doprowadziły go do ekspresjonizmu abstrakcyjnego, gdzie fizyczny akt malowania jest podstawowym środkiem ekspresji, gdzie przypadkowość rządzi procesem twórczym, a artysta działa odruchowo dając się ponieść emocjom. To sztuka akcji, opowiadająca o ruchu, będąca jego bezpośrednim, spontanicznym i odruchowym zapisem.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 1.03.2019 – 4.04.2019.