Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Natalii Rybki pt.: „Obszar wspólny, obszar własny”. Ekspozycja znajduje się na w Wypożyczalni Głównej Biblioteki.

Natalia Rybka - urodzona w 1988 roku w Bytomiu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,  mieszka i pracuje w Katowicach. ;. Uczestniczka wystaw zbiorowych jak indywidualnych, laureatka m.in.: nagrody Grand Prix w 25 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie; nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie. W swojej sztuce zajmuje się ontologicznym wymiarem istoty, który skłania do stawiania pytań nie o przedmiotowość jednostki, a raczej jego duchowy przymiot, jego wewnętrzną konstrukcję, jego stwarzanie.

Poprzez wykorzystanie w swoich pracach motywu lasu, który może nasuwać wiele rozmaitych skojarzeń, ukazuje w nich człowieka jako cząstkę elementarną pewnego fragmentu rzeczywistości. Jest on jej naturalnym składnikiem, z niego wyrasta i go tworzy. Otoczenie, w które jest wpisany, wydaję się być chaotyczne i niezbadane, dające jednak poczucie spokoju i nie przytłacza ogromem znaczeń. Człowiek niemalże wynurza się ze splotu roślin, a nieraz w sposób niedający się odróżnić, stapia się z otoczeniem. Zarówno to otoczenie jak i człowiek wzajemnie rezonują i pozostawiają ślad w danej przestrzeni, miejscu. W przedstawieniu natury, autorka doszukuje się cech Boga osobowego, zagłębia się w Jego obecności, nabiera cech bożego charakteru.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 8.02.2019 – 27.02.201.