Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zapraszają na wystawę „Harasymowicz u Nikifora”.

Jerzy Harasymowicz i Nikifor to dwaj najwybitniejsi artyści, dla których fascynacja Łemkowszczyzną stała się źródłem twórczego natchnienia. Nikifor (ok. 1895 – 1968) był Łemkiem z Krynicy, Łemkowszczyzna była jego „małą ojczyzną”, poza którą żyć nie potrafił i której piękno utrwalał na swoich obrazach przez całe życie, tak jak nie uczynił nigdy nikt inny. Poeta Jerzy Harasymowicz (1933 – 1999), związany już w czasach szkolnych z Muszyną, w dojrzałym okresie życia powracał często na Łemkowszczyznę i poprzez swoją ponadczasową poezję, tak bliską sercom ludzi zafascynowanych górami i Łemkowszczyzną, jest tam stale obecny.

Jerzy Harasymowicz znał osobiście Nikifora i ogromnie cenił jego twórczość, poświęcił malarzowi kilka pięknych wierszy. Wystawa to bliskie, artystyczne spotkanie „Mistrza z Krynicy”, jak nazywano Nikifora, z „Wieszczem Muszyny”, a powstała dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Wolanin, wyboru wierszy i opracowania tekstów wystawy dokonała Katarzyna Grzesiak, projekt graficzny ekspozycji - Beata Ozga.

Termin ekspozycji: 29 listopada 2018 - 14 marca 2019

Miejsce ekspozycji: I piętro

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. „Homine”.

„Homine” to wystawa malarstwa prezentująca obrazy studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytułowe „homine” znaczy „człowiek”. To łacińskie słowo zostało użyte by podkreślić charakter wystawy. Chodzi tu o nierozerwalny związek autorów prac z tradycją kultury europejskiej i szacunek dla malarstwa dawnych pokoleń.

Tematem wystawy jest człowiek. Każdy z uczestników w inny sposób zmaga się z przedstawieniem ludzkiego istnienia. Wynikiem tego są różne opowieści o jego życiu, pokazane nierzadko zupełnie odmiennym językiem plastycznym. Serdecznie zapraszamy na wystawę aby spotkać się z drugim człowiekiem na nowo, w zupełnie inny sposób.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 2.02.2019 – 31.03.2019. Zapraszamy również na finisaż w dniu 28.03.2019 o godz.18:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Natalii Rybki pt.: „Obszar wspólny, obszar własny”. Ekspozycja znajduje się na w Wypożyczalni Głównej Biblioteki.

Natalia Rybka - urodzona w 1988 roku w Bytomiu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,  mieszka i pracuje w Katowicach. ;. Uczestniczka wystaw zbiorowych jak indywidualnych, laureatka m.in.: nagrody Grand Prix w 25 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie; nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie. W swojej sztuce zajmuje się ontologicznym wymiarem istoty, który skłania do stawiania pytań nie o przedmiotowość jednostki, a raczej jego duchowy przymiot, jego wewnętrzną konstrukcję, jego stwarzanie.

Poprzez wykorzystanie w swoich pracach motywu lasu, który może nasuwać wiele rozmaitych skojarzeń, ukazuje w nich człowieka jako cząstkę elementarną pewnego fragmentu rzeczywistości. Jest on jej naturalnym składnikiem, z niego wyrasta i go tworzy. Otoczenie, w które jest wpisany, wydaję się być chaotyczne i niezbadane, dające jednak poczucie spokoju i nie przytłacza ogromem znaczeń. Człowiek niemalże wynurza się ze splotu roślin, a nieraz w sposób niedający się odróżnić, stapia się z otoczeniem. Zarówno to otoczenie jak i człowiek wzajemnie rezonują i pozostawiają ślad w danej przestrzeni, miejscu. W przedstawieniu natury, autorka doszukuje się cech Boga osobowego, zagłębia się w Jego obecności, nabiera cech bożego charakteru.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 8.02.2019 – 27.02.201.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Anny Torczyńska pn. „Fuzja Światów”

Anna Torczyńska (ur. 1990), to rodowita krakowianka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, menadżer, trener, a w wolnych chwilach pasjonatka historii sztuki i rysunku.

Szczególnie upodobała sobie technikę rysowania suchymi pastelami, bo to z ich pomocą najchętniej oddaje w swoich pracach feerię barw, subtelne kolorystyczne przejścia i kruchość oraz delikatność chwili w otaczającym nas świecie. Jej ulubiona tematyka to nadmorskie krajobrazy, różnorodność przyrody oraz abstrakcyjne wizje, czego egzemplifikacją jest wystawa "Fuzja światów".

Wystawę można oglądać w na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 15.02.2019 – 3.04.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zapraszają do Arteteki WBP w Krakowie na wystawę  malarstwa Simeona Genewa  "Raporty z Pasa Kuipera".

Simeon Genew – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Wykładowca rysunku i kompozycji oraz malarstwa cyfrowego na kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie prowadzi unikatową specjalność Digital Art.  Poza pracą dydaktyczną, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem cyfrowym.

Na wystawę „Raporty z Pasa Kuipera” składa się seria obrazów artysty, zrealizowanych w latach 2015-2018, których wspólnym motywem są maszyny lub ich szczątki, ukazane w bliżej nieokreślonej przyszłości. Głównymi, łatwo wychwytywanymi inspiracjami, od lat pozostają dla artysty: komiks francuski i kino science-fiction. Obrazy zebrane na wystawie zdradzają zainteresowanie autora robotyką, sztuczną inteligencją
i szeroko rozumianym post-humanizmem. Malarstwo Simeona Genewa cechuje ponadto wrażliwość architekta, stąd na płótnach pojawiają się także fragmenty pejzażu miejskiego,
z jego nieodłącznymi elementami – graffiti, reklamą, odpadami. W wizji artysty przyszłość nie będzie sterylna, lśniąca, w opływowym kształcie; będzie brudna, kanciasta i pokryta napisami sprayem. Serię charakteryzują powtarzalne rytmy w kompozycji
i intensywne kolory w tłach.

Autor, choć pozostaje wierny technice akrylowej, w ostatnim czasie odchodzi od płaskiej plamy barwnej i czystej linii konturowej, na rzecz bardziej ekspresyjnych środków wyrazu. Najnowsza seria wpisuje się w dotychczasowe poszukiwania artysty i bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom sci-fi.

Wystawę można oglądać w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.02.2019 – 28.03.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie zapraszają na wystawę pn. „Transylwania 2018 w oczach polskich fotografów”

Wystawa podsumowuje XII Ogólnopolskie Plenerowe Spotkania Fotografików – Transylwania 2018; jest plonem pracy ośmiu fotografików z Torunia, Gdańska, Warszawy, Radomska i Głogowa. W dniach od 11 do 17 czerwca 2018 roku wyruszali oni ze swojej bazy w Pensjonacie „Violeta” w Saschiz penetrować z aparatami fotograficznymi rumuńskie wsie, miasteczka i miasta, od Mediaszu po Bran. Bogactwo obiektów architektonicznych, wielka oryginalność, a w wielu przypadkach i egzotyka terenów, spowodowała ogrom trudności z doborem motywów prezentowanych na wystawie. Mając możliwość zaprezentowania tylko ograniczonej liczby prac autorzy dokonywali indywidualnych wyborów. Jedni skupili się na architekturze, a inni na krajobrazach i scenkach rodzajowych.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na drugim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 13.02.2019 – 28.03.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Magdaleny Chmielek pt. „Imaginary Garden”

Magdalena Chmielek – Urodzona w 1992 roku. Ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom magisterski uzyskała w Pracowni Drzeworytu prof. Bogdana Migi. Zajmuje się grafiką warsztatową (linoryt, wklęsłodruk), rysunkiem, fotografią, malarstwem i kolażem. Projektuje również plakaty, logotypy i identyfikację wizualną. 

"Imaginary garden" to cykl linorytów stworzonych między 2016 a 2018 rokiem. Są konsekwencją pracy dyplomowej autorki, opierającej się na instalacji "My Garden'. Wynika ona z zainteresowania kwiatami i roślinami, ich przepięknymi strukturami, kolorami, odcieniami, sposobem kładzenia się światła i cienia.  Inspiracją prac były wędrówki po ogrodach botanicznych w różnych miastach. Grafiki autorki są niekiedy bardziej abstrakcyjne, schowane za transparentną warstwą wierzchniej odbitki, ukazujące sekret i tajemnicę, które są obecne w ogrodach botanicznych.

Wystawę można oglądać w Galerii na Poddaszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.02.2019 – 28.03.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim zapraszają na wystawę pn. „Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 150. rocznica urodzin”.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta, powieściopisarz, nowelista i dramaturg – jeden z czołowych twórców Młodej Polski, urodził się 12 lutego 1865 roku w Ludźmierzu na Podhalu. Swoją popularność zbudował dzięki nowatorskiej poezji oraz prozie trafiającej do szerokiego grona odbiorców. Zdaniem wielu Przerwa-Tetmajer był ucieleśnieniem poety modernistycznego; w jego twórczości znajdziemy wszystkie najważniejsze młodopolskie tematy: filozofię, niszcząca miłość, kobietę, Tatry, dolę twórcy i sztukę zagrożoną przez cywilizację.

Tetmajer zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści „Na skalnym Podhalu” i epopeję tatrzańską „Legenda Tatr”. Do dziś uważany jest za jednego z największych piewców piękna Tatr, był również honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Górska przyroda często stawała się dla niego ukojeniem i ucieczką od melancholii, podobnie jak uroda gwary góralskiej, tężyzna ludu i jego zbójnickich bohaterów były inspiracjami wielu utworów.

Wystawa opracowana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie upamiętnia i przypomina życie, twórczość i działalność Kazimierza Przerwy Tetmajera.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 9.02.2019 – 15.04.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Włodzimierza Dolańskiego w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „70 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie”.

SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących działa od 1948 roku na terenie Krakowa kształcąc, wychowując, przygotowując do pracy zawodowej i samodzielnego życia niepełnosprawne dzieci i młodzież, niewidomych i słabowidzących. Wystawa, którą można oglądać w budynku głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, organizowana jest z okazji jubileuszu 70-lecia Ośrodka, placówki znanej w Krakowie i całej Polsce. Ma ona za zadanie promować działania Ośrodka na rzecz niepełnosprawnych oraz ich integrację społeczną i zawodową.

Na dwunastu tablicach, które można zobaczyć na wystawie, pokazane są oferowane przez krakowską szkołę niewidomych możliwości kształcenia dziecka z niepełnosprawnością wzroku od wczesnych lat dziecięcych, aż do dorosłości, dzięki którym niepełnosprawny uczeń może wkroczyć w dorosłość posiadając solidne wykształcenie pozwalające na godne życie.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 15.02.2019 – 31.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Fenomen szopki krakowskiej”. Ekspozycja gościć będzie na Rajskiej do końca lutego 2019 roku.

Szopka krakowska, najpiękniejsza spośród wszystkich polskich szopek nierozerwalnie wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia. 29 listopada 2018 roku tradycja budowy szopek krakowskich została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. To pierwszy wpis na tę prestiżową listę z Polski i zarazem wyjątkowe wyróżnienie. Szopki krakowskie różnią się zdecydowanie od wszystkich innych. Jest to związane z ich cechami architektonicznymi, tożsamością lokalną oraz niezmiennie silną tradycją, która jest zasługą nie tylko artystów, którzy każdą szopkę tworzą indywidualnie, ręcznie, wykorzystując swój talent i wyobraźnię, ale również osób i instytucji, dzięki którym ta tradycja przetrwała. 

Wystawa przybliża dzieje szopki krakowskiej oraz historię związanego z nią konkursu, który z niewielką przerwą organizowany jest w Krakowie od 1937r. Przede wszystkim jednak jest okazją do podziwiania z bliska efektów kunsztu i misternej pracy utalentowanych szopkarzy krakowskich. Wystawę uzupełniają archiwalne fotografie, dokumenty życia społecznego oraz wydawnictwa książkowe.

W każdej wiosce, w każdym mieście,

W każdy dom tę szopkę wnieście.

Niech się smucą, którzy grzeszą,

A poczciwi niech się cieszą”.

Lenartowicz T.: Szopka. Poezyja. Wrocław 1849