Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Cogito”.

Agnieszka Staak jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego im. Józefa Kluzy w Krakowie. Obecnie studentka czwartego roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, swoją pasję malarską rozwija od 13 roku życia. Artystka interesuje się również architekturą: jest studentką trzeciego roku Architektury na Politechnice Krakowskiej.

Martwe natury stanowią istotną część malarstwa autorki. Podobnie jak w obrazach dawnych mistrzów, którymi artystka się inspiruje, tematem prac jest relacja człowieka ze światem pokazana poprzez zastałą rzeczywistość. Artystka malując martwą naturę stara się stworzyć pewną historię; opowiada ją poprzez tonację barw lub światło, które kieruje wzrok widza na odpowiednie elementy w obrazie. Tytuł wystawy ,,Cogito” jest do pewnego stopnia prowokacją. Łacińskie słowo ,,myślę” nie jest bezpośrednio tematem prezentowanych prac, lecz stanowi wskazówkę by poszukiwać klucza do rozczytania obrazów w myślach ich autora.

Podobnie jak w przypadku postaci Pana Cogito, przedstawiony świat może wydawać się w pierwszej chwili zobiektywizowany, odizolowany od namiętności tego świata. Gdy jednak zaczniemy wnikać w myśli podmiotu lirycznego lub przedostawać się pod warstwy farby, odkryjemy tam intensywne uczucia i silne przeżycia.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 1.04.2019 – 19.05.2019.