Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej zapraszają na wystawę pt. „Charlesa Merrilla podróż przez życie”.

Charles Merrill Jr. (1920 – 2017) – nauczyciel, pisarz i filantrop. Był synem Charlesa E. Merrilla, współzałożyciela amerykańskiej spółki Merrill Lynch. W 1939 r. odbył podróż po Europie, odwiedzając także Polskę, która wywarła na nim niezatarte wrażenie, wzbudziła jego sympatię i zainteresowanie. Później wracał do niej wielokrotnie.

Był wielkim sympatykiem Polski i Polaków, fascynował się polską historią i angażował we współczesność. Wspierał finansowo Instytut Literacki, wydawnictwo założone i prowadzone przez Jerzego Giedroycia, które publikowało miesięcznik „Kultura” oraz liczne pomniejsze organizacje, szkoły. Charles Merrill działał aktywnie na rzecz demokracji i kultury pokoju, wspierając edukację i kulturę, szczególnie w krajach byłego bloku wschodniego.

„Charlesa Merrilla podróż przez życie” to wystawa, na której  będzie można zobaczyć pamiątki, osobiste drobiazgi, korespondencję, dokumenty, obrazy i książki, które pozostawił po sobie ten niezwykły człowiek, przygotowane i udostępnione przez jego żonę, Panią Julie Boudreaux.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.03.2019 – 15.05.2019.