Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zaprasza 28 stycznia o godz. 19.00 do Arteteki WBP w Krakowie na slajdowisko Janapar, znaczy droga.

Janapar to opowieść o Republice Arcach znanej również jako Górski Karabach.  Beata Rudnik- Turlej, Konrad Turlej i ich syn Mikołaj od lat „górsko” i kulturowo, pieszo i autostopem eksplorują Kaukaz. Podróżnicy z Krakowa przeszli prawie 300-kilometrowy szlak Janapar Trail z Hadrutu w Arcachu/Górskim Karabachu do Vardenis w Armenii, jako pierwsi Polacy, pierwsza rodzina na świecie, a Mikołaj jest najmłodszym wędrowcem na świecie, który tego dokonał.

Opowieść drogi jest jedynie tłem dla historii ludzkich losów o miejscu naznaczonym ormiańsko-azerską waśnią. Podróżnicy przybliżają labirynt niejednokrotnie trudnych spraw, takich jak: życie codzienne w państwie nieuznawany przez żaden kraj na świecie, struktura rodziny, samobójstwa wśród poborowych czy stosunek Ormian z Armenii do ich „braci” z Arcachu/Górskiego Karabachu i vice versa. W opowieściach o świecie natury i kultury prelegenci odważnie wplatają własne spostrzeżenia na temat wojennych ran ludzkich dusz. W bezpośredni sposób dzielą się własnymi doświadczeniami wielokrotnych aktów szczodrobliwości Ormian, ale nie kryją traumatycznych przeżyć, takich jak próba oszustwa czy złamanie świętego prawa gościnności.
W Arcach dzikość przyrody idzie w parze z ludzkimi uczynkami. Idzie drogą, którą opisują w sposób bezpośredni. Janapar, po ormiańsku znaczy droga.

Zapraszamy serdecznie!