Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają na slajdowisko Ameryka Południowa, Chile i Bliski Wschód, które odbędzie się 17 grudnia o godz. 19.00 w Artetece (u. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Według naukowców Pustynia Atakama to najbardziej suche miejsce na ziemi z opadami osiągającymi w niektórych miejscach zaledwie kilka milimetrów w skali całego roku. Są też rejony gdzie w ogóle nie zanotowano żadnego opadu. Dzieje się tak z powodu płynącego u wybrzeży zimnego Prądu Peruwiańskiego. Atakama to pustynia kamienista rozciągająca się wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Ten surowy rejon jest skrajnie nieprzyjazny dla człowieka.

Dlaczego warto jechać na drugi koniec świata by odwiedzić to miejsce? Czy alpaki i lamy na wolności dają się pogłaskać? Jak stracić oddech na 4500m n.p.m.? I dlaczego podróże zimą do Ameryki Południowej to dobry pomysł? Na te i inne pytania o Pustyni Atakama odpowie Bernadetta BEBE Baran - łazik górski i płaskowyżowy, łowca tanich lotów, motocyklistów, a także autorka książki o podróżowaniu.