Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Optyka pamięciWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie  zaprasza na wystawę malarstwa Zbigniewa Blukacza "Optyka pamięci".

Zbigniew Blukacz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego A. Romaniuka i Pracowni Malarstwa Jacka Rykały. Od 2011 roku profesor na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię.Optyka pamięci

Autor o wystawie: Obrazy zaprezentowane na tej miniwystawie pochodzą z cyklu „Optyka pamięci". Przywołują sceny z życia mojej najbliższej rodziny, w tym wypadku moich córek. Próbuję odnieść się w nich do tajemniczego procesu odtwarzania dalszej lub najbliższej przeszłości i jego wizualizacji: niejednoznacznej, tak naprawdę pozbawionej „obiektywizmu" fotografii, bo przefiltrowanej przez byłe i obecne stany psychiczne, które nanoszą na zapamiętany obraz nalot subiektywizmu związany z nieustanną aktywnością wyobraźni. Wyobraźni, która często wypiera realne fakty. Drugim bohaterem tych obrazów jest sam język malarstwa jako medium sztuki. Język jako zbiór znaków z natury abstrakcyjny, czasem wręcz biologiczny, niewyczerpywalny, chodzący własnymi drogami, równie mocno podłączony do świadomości, jak i podświadomego instynktu artysty.

Termin ekspozycji: 6 grudnia 2018 - 9 stycznia 2019
Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna