Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8)  na bezpłatną Lekcję herstorii. Warsztaty odbędą się 14 i 16 listopada, godz.9.00-10.00.

Kim były polskie emancypantki? Dlaczego nasze prababki domagały się praw wyborczych? Czy ich walka miała coś wspólnego z walką o niepodległość? Na te – i wiele innych pytań – uczniowie będą mieli okazję znaleźć odpowiedź podczas warsztatów, organizowanych przez Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet.  123 lata zaborów, powstania, wybuch I wojny światowej, Legiony, Józef Piłsudski i powrót z Magdeburga 11 listopada 1918 roku – zwykle wokół tych zagadnień koncentruje się opowieść o odrodzeniu państwa polskiego. Jednak w tej historii często zapomina się o jednym wątku – o kobietach, które nie tylko walczyły o odzyskanie państwa, ale i o swoje w tym państwie miejsce.

Zajęcia pomogą uwrażliwić dzieci na kwestie równości i dyskryminacji, szczególnie tej ze względu na płeć. Warsztaty prowadzone są przez posiadające kwalifikacje i uprawnienia pedagogiczne członkinie Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet. Po jego zakończeniu uczniowie otrzymają booklety z materiałami edukacyjnymi.

Warsztaty są częścią programu obchodów stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych, organizowanych przez Stowarzyszenie Sto Lat Głosu kobiet pod hasłem „Kobiety rządzą x 100”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa, a honorowy patronat nad nim objął Prezydent Jacek Majchrowski.

Rezerwacje: (12) 37- 52-275