Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wizje i fantasmagorieWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Macieja Barańskiego „Wizje i fantasmagorie”.Wizje i fantasmagorie

Maciej Barański o swojej ekspozycji „Na wystawie prezentowane są prace zróżnicowane tematycznie (pejzaż, scena rodzajowa, portret), które mają jednak wspólny mianownik w realizacji – wszystkie powstały na papierze. Jest to wybór prac powstałych w latach 2000 – 2016 na marginesie głównego nurtu mojej twórczości malarskiej. Początkowo traktowałem je jak notatki, szkice czy projekty do większych realizacji. Wciąż do nich wracałem, rozwijając je, wzbogacając materię malarską, przemalowując. Z czasem stawały się autonomicznymi dziełami wykonanymi w technice rysunku, gwaszu, tempery, akrylu czy pastelu na papierze – technik pozornie mniej zobowiązujących, mogących jednak dać artyście wiele swobody twórczej.  Małe formaty, bardziej kameralne, prezentowane na wystawie (w przeciwieństwie do dużych, dominujących nad widzem) wymagają szczególnego rodzaju skupienia. Artysta musi pochylić się, by ogarnąć (nawet wzrokiem) swoje dzieło. Słowo „wizja” kojarzące się niektórym głównie z ekranem telewizyjnym, w słowniku wyrazów obcych PWN posiada taką oto definicję: Obraz pojawiający się w czyjejś wyobraźni pod wpływem natchnienia, szaleństwa, wysokiej gorączki (…) czyjeś wyobrażenie jakichś zdarzeń zwłaszcza mających zajść w przyszłości (…). Na temat wizji malarskiej słownik „milczy”, jednak ona istnieje, a raczej pojawia się w gorączce twórczej. Piszą o niej artyści w swoich listach lub dziennikach, chociażby Józef Czapski w eseju O wizji i kontemplacji. Fantasmagoria to z kolei według definicji: Fantastyczna wizja stworzona przez nadwrażliwą wyobraźnię, urojenie, a fantasmagoryczny: Obraz pokazywany w latarni magicznej. Cóż, kto dziś jeszcze pamięta czym była „latarnia magiczna”, dziwne urządzenie do uruchamiania wyobraźni i wyzwalania lęków?”

Maciej Barański  - absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka w 1999 r.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna WBP w Krakowie

Termin: 08.11.2018 - 05.12.2018