Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

AutoportretWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na wystawę „Autoportret”.

Zadanie pt. Autoportret miało być próbą zmierzenia się z trudnością namalowania własnego wizerunku. W zadaniu zaznaczono, że punktem wyjścia mają być studium z natury oraz tradycyjne techniki malarskie. W obrazach studentów nie mamy jednak do czynienia z odrobieniem zadania akademickiego, polegającego na odmalowaniu rzeczywistości, lecz z indywidualną, pełną zaangażowania próbą wypowiedzi na temat własnej osoby. Przyglądając się powstałym obrazom trudno powiedzieć o jednym typie autoportretu. Z jednej strony spotykamy się bowiem z „prawdą lustra” a więc autoportretami pragnącymi mieć charakter obiektywny – autorzy pragną wówczas spojrzeć na siebie na nowo, niejako nie swoimi oczami, by nie narzucać wyobrażenia na swój temat, próbując utrzymać dystans do własnej osoby. Z drugiej zaś zwierciadło „odbija” wizerunek imaginowany, ukrywający twórcę pod przebraniem, maską, kamuflażem. Realizacje studenckie dowodzą zatem, że pojęcie autoportretu może być rozumiane na wiele sposobów w zależności od intencji oraz inwencji twórczej malującego.

Uczestnicy wystawy: Karolina Drygała, Fryderyk Kądziela, Justyna Molska, Weronika Świętek, Jakub Ludwik Toborowicz, Damian Wróbel, Emilia Garbień, Mateusz Niemiec, Agnieszka Staak, Adrianna Gurgul, Adam Melnyczuk, Magdalena Szpyt, Maciej Gaweł, Oliwia Smoleń, Michał Żądło, Natalia Różycka, Monika Kwolek, Irmina Anna Raczek, Edyta Olszewska, Damian Bąk, Miłosz Nowakowski, Monika Matys, Barbara Iwańczyk, Dawid Zdobylak, Janusz Matuszewski, Katarzyna Makieła-Organisty

Miejsce ekspozycji: parter

Termin ekspozycji: 27.10.2018 r. – 30.11. 2018 r.