Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Labirynt snówWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotomontaży Marcina Sachy pn. „Labirynt snów”

Marcin Sacha, artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP). Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Zajmuje się fotografią od 2004 roku. Po początkowej fazie fascynacji fotografią krajobrazową, artysta zaczął poszukiwać bardziej osobistych środków wyrazu i tak zwrócił się ku fotomontażom. Technika daje dużą swobodę twórczą, bo wykreowane światy mogą być zupełnie dowolne. Jednocześnie dzięki wykorzystaniu fotografii łączy je ze światem realnym bardzo silna więź.

Można w ten sposób przywołać emocje, których doznajemy na co dzień dzięki naszym zmysłom, ale w innych kontekstach. Fotomontaż pozwala łączyć elementy, których połączeń na co dzień nie doświadczamy. Pozwala to zobaczyć zwykłe rzeczy w inny sposób, popatrzeć na rzeczywistość z dystansu i zastanowić się nad realnością obrazu świata dostarczanego nam przez zmysły. Przy pracy nad obrazami artysta często używa papieru, gliny, cegieł, a także form ceramicznych przygotowanych własnoręcznie. Tworzy z nich scenografię wydobywa ciekawe, abstrakcyjne, budujące nastrój zestawienia światła i cienia w płaszczyźnie kadru.

Na wystawie w Wypożyczalni Głównej zaprezentowane zostaną prace powstałe w nawiązaniu do poetyki oniryzmu, którą opisuje August Strindberg w „Grze snów”: „Wszystko może się wydarzyć, wszystko jest możliwe i prawdopodobne. Czas i miejsce nie istnieją. Na błahej podstawie rzeczywistości fantazja snuje i tka nowe wzory: mieszaninę wspomnień, przeżyć, swobodnych pomysłów, nonsensów i improwizacji. Osoby rozdwajają się i podwajają, są dublowane, roztapiają się, zagęszczają i jednoczą.”

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 13.09.2018 – 10.10.2018.