Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają w poniedziałkowe czerwcowe wieczory (start: godz. 19.00) do Arteteki na slajdowiska:

  • 4 czerwca - W rytmie Latino - 8 miesięcy po Ameryce Południowej

Michał Adamus z Roczyn k. Andrychowa postanowił przemierzyć kraje Ameryki Południowej. Przez 8 miesięcy podążał "szlakiem piłkarskim", ponieważ futbol stanowi ważną część jego życia - grał w drużynie Beskidu Andrychów. Odwiedził Brazylię, Argentynę, Urugwaj, Paragwaj, Chile, Boliwię, Peru i Ekwador. Rzucił wszystko, założył plecak, do kieszeni schował bilet lotniczy i udał się w długą podróż. Wspólnie z Michałem przemierzymy najbardziej suche i zasolone pustynie świata, zobaczymy Wodospady Iguazu, weźmiemy udział w trekkingu na sześciotysięcznik, odwiedzimy dżunglę amazońską, zagramy w piłkę na 4 tys. m n.p.m. Slajdowisko zakończy się filmem z całej podróży.

  • 11 czerwca - Zimą za koło podbiegunowe na rowerze... z psem.

O zimowej ekspedycji rowerem za koło podbiegunowe z psem, jedynej takiej wyprawie na świecie opowiedzą goście slajdowsika Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki.

Wyprawa pełna niezwykłych historii, doświadczeń, chwil pełnych grozy, a także pięknych, wzruszających, nieprawdopodobnych i zabawnych wydarzeń. Opowieść historii niemożliwej, gdy wszyscy pukali się w głowę, oni na szczęście nie słuchali i jeszcze silniej naciskali na pedały roweru walcząc z lodowym wiatrem smagającym ich twarze. Pomimo wielu trudności, a nawet wypadkowi i pękniętej kości, próbie porwania psa, kradzieży przyczepki, wyprawa została zrealizowana. Jedyna na świecie tego typu ekspedycja, jedyni podróżnicy, którzy 6 miesięcy trwającej zimy spędzili żyjąc w namiocie, jedyni, którzy pokonali zimą trasę z Polski na Nordkapp i z powrotem rowerem tandemem z przyczepką i 50-cio kilogramowym psem. Ekstremalnie trudne wyzwania, bliskie spotkania z niebezpieczeństwami - samochodem, nieprzychylnym człowiekiem, a nawet dzikim zwierzęciem.

  • 18 czerwca - Nowy Orlean - perła południa USA, w uścisku huraganu Katrina

O Nowym Orleanie i zmaganiach z huraganem Katrina opowie Jakub Kucharski gość kolejnego spotkania z cyklu Klub Podróżnika Śródziemie.

Jakub wyjechał do Stanów w ramach programu studenckiego. Zamiast do wymarzonego Nowego Jorku trafił do Nowego Orleanu. Podczas wyjazdu odkrywa blaski i cienie „amerykańskiego mitu”. Zmagania z codziennością zakłócają niepokojące wiadomość o zbliżającym się huraganie. Po namowach wraz z innymi studentami ewakuuje się na stadion Superdome. Ta decyzja okazuje się zbawienna w skutkach, albowiem wkrótce ogromna woda niszczy wały powodziowe i centrum Nowego Orleanu zostaje całkowicie zalane. Wraz z kilkudziesięcioma tysiącami najbiedniejszych ludzi, w większości pochodzącymi ze społeczności afroamerykańskiej, stają się więźniami odciętego od świata Superdome. Co było dalej i jak udało im się przeżyć śmiercionośny huragan dowiemy się  podczas spotkania.