Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Elżbiety Wiejaczki i Tomasza Budziocha pn. „Afryka 2x2”.

Dwoje niezwykłych ludzi, pochodzących z Gorlic: Ela i Tomek. Ela – liderka wypraw (głównie afrykańskich), dziennikarka obywatelska. Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii, wchodziła na Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę, wielokrotnie na Kilimandżaro. Z  wykształcenia biolog i filozof, obecnie także studentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Tomek – alpinista przemysłowy, technik naprawy śmigieł turbin wiatrowych z zamiłowaniem do Azji i pedałowania. Odwiedził Nepal, Iran, Afganistan, Pakistan, Kazachstan, Chiny, wielokrotnie Indie. Odbył dwumiesięczną, samotną, rowerową podróż przez Himalaje indyjskie, pokonując ponad 3 000 km. Studiował geografię. Połączyło ich zamiłowanie do podróży, fotografii i wycieczek rowerowych.

Podróż poślubną spędzili na rowerach... w Afryce! Pięć miesięcy, 7560 km, 11 krajów (Namibia, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, Tanzania, Burundi, Rwanda, Uganda, Kenia). Przejechali od Atlantyku po Ocean Indyjski, mierząc się ze zmęczeniem, złym stanem dróg, chorobami, mentalnością Afrykańczyków, z trywialnie brzmiącymi, ale jakże doskwierającymi kłopotami w poszukiwaniu wody i jedzenia, a także z byciem razem 24 godz. na dobę w warunkach biegunowo odległych od all inclusive ;-)

Swoją niezwykłą podróż udokumentowali fotografując napotkanych ludzi, miejsca i naturę. Fotografie zaprezentowane na wystawie opowiadają nie tylko o dzisiejszej Afryce, jej kulturze i obyczajach, ale także o pełnej pasji relacji dwojga ludzi, którzy postanowili wspólną drogę życia uczynić jeszcze barwniejszą i wymagającą. Więcej na temat wyprawy Eli i Tomka można przeczytać w ich książce „Pięć kilometrów do bomby”.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 10.05.2018 – 30.05.2018.