Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na warsztaty „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce” odbywające się 26 kwietnia o godz. 16:00 w Artetece WBP w Krakowie.

Jak robić notatki skuteczniej i szybciej? Jak przy pomocy rysunku organizować pracę nad tekstem? Jak robić lepsze prezentacje (i dlaczego to ma znaczenie)? Czym jest visual literacy i jakie ma zastosowanie w humanistyce?

Diagramy i wykresy są powszechnie stosowane w naukach ścisłych. W humanistyce – dużo rzadziej. Pomoce wizualne świetnie sprawdzają się do przekazywania treści dotyczących historii, społeczeństwa, kultury – trzeba tylko wiedzieć jak je stworzyć. Wystarczą do tego najprostsze środki: linie i figury geometryczne. W ten sposób może powstać oś czasu, diagram relacji, wyjaśnienie skomplikowanych procesów i zależności, które uczynią nasz tekst (pracę zaliczeniową, artykuł naukowy czy esej) bardziej zrozumiałym.

Do udziału w zajęciach zachęcamy studentów oraz doktorantów wszystkich kierunków humanistycznych (także niezwiązanych bezpośrednio ze sztuką i kulturą). Nie są wymagane żadne umiejętności rysunkowe lub doświadczenie w zakresie wizualizacji wiedzy. Materiały do zajęć zapewniają organizatorzy.

Termin: 26 kwietnia, godz. 16:00 – 19:00

Miejsce: Arteteka WBP w Krakowie, sala Akwarium (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego)

Zgłoszenia: do 15 kwietnia przez formularz http://bit.ly/2FLSYIX

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zgłoszenia oraz limit miejsc (decyduje kolejność zgłoszeń).

Organizatorzy:

Jakub Woynarowski – artysta, designer, kurator. Studiował na Wydziale Grafiki oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2017 uzyskał stopień naukowy doktora. Prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Autor projektu instalacji w Pawilonie Polskim podczas 14. Biennale Architektury w Wenecji. Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2014 w kategorii Sztuk Wizualnych.

Maja Starakiewicz – absolwentka grafiki, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka ilustracji, komiksów, esejów wizualnych i tekstów naukowych z dziedziny komunikacji i kultury wizualnej. Inicjatorka programu edukacyjnego w zakresie narracji wizualnej “Pociąg do opowieści” w BWA w Tarnowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach nagrody Ars Quaerendi przyznanego przez Sejmik Województwa Małopolskiego.