Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Cracow Gallery Weekend Krakers 2018 zaprasza na wystawę Anny Karoliny Kaczmarczyk pn. „Pożyczone rzeczywistości”

Projekt artystyczny Anny Karoliny Kaczmarczyk „Pożyczone rzeczywistości” – pokazywany po raz pierwszy w Krakowie, a drugi raz w Polsce ­– jest rezultatem wieloletniej pracy artystki z przedmiotami, które poszukują integralnej opowieści. Znajdowane przypadkiem: na ulicy, w komisach, sklepach z używaną odzieżą, zwracają na siebie uwagę swoją niewspółmiernością. Artystka jest tą osobą, która z jednej strony obdarza rzeczy opieką, z drugiej zaś zwraca im widzialność i podmiotowość. Od tej pory to materialne obiekty stają się narratorami: opowiadają o sobie i o ludziach, którzy nie mogliby bez nich istnieć.

Zmianie ulega rola i charakter rzeczy: nie są przedmiotami, które można posiadać i dowolnie nimi rozporządzać. Przeciwnie, to one mają głos, to one tworzą cudownie potencjalne, przypadkowe, różnorodne i wypożyczone rzeczywistości. Końcowym efektem tych działań – jak pisze sama artystka - jest album: „w którym porzuconym rzeczom towarzyszą portrety ich wymyślonych właścicieli, a całość uzupełniają teksty – pseudodokumenty, które to potencjalne istnienie mają jeszcze uprawdopodobnić. Jest to rodzaj albumu rodzinnego – pamiętnika wydarzeń, które nie miały miejsca. Każda ze znalezionych i umieszczonych w książce rzeczy jest dla mnie jak spadek po kimś, kogo nie znam, a mimo to jest mi bliski.(…) Oddaję w ręce widza trzy fragmenty tych rzeczywistości: twarz, zdjęcie przedmiotu, opowieść, jak skrawki niedokończonego obrazu. I choć to tylko imitacja, całość stanowi wiarygodną opowieść o ludzkim życiu, w całej jego magicznej różnorodności, i jest dla tego prawdziwego życia hołdem.”

Kuratorki: Monika Gromala, Marta Świetlik

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 20.04.2018 – 24.05.2018.

W związku z Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2018 zapraszamy również do udziału w wydarzeniach specjalnych wokół wystawy:

- wernisaż z udziałem artystki w dniu 21.04.2018 o godz. 17:00

- oprowadzanie kuratorskie w dniu 22.04. o godz. 13:30