Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem All In UJ zapraszają na spotkanie Co kryje Cicha noc?, które odbędzie się 24 stycznia o godzinie 18.30 w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12)

W ramach cyklu All In Music porozmawiamy czym tak na prawdę są kolędy. Naszym gościem będzie o. Janusz Pyda, dominikanin, który wyjaśni nam przesłanie kolęd, ich rolę oraz znaczenie w polskiej kulturze.

- Co kryje się w tekstach kolęd?

- Dlaczego, mimo natłoku innych piosenek świątecznych, tradycyjne kolędy wciąż pełnią tak ważną rolę?

- Co sprawia, że kolędy są każdemu tak dobrze znane?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na naszym najbliższym spotkaniu!

 

Serdecznie zapraszamy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „Pracownia Drzeworytu - grafiki studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie”

Na wystawie organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaną zaprezentowane wybrane fragmenty spośród 66 prac dyplomowych zrealizowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat pod opieką prof. Bogdana Migi oraz dr Marty Bożyk oraz prace pedagogów prowadzących pracownię. Twórcom koncepcji wystawy zależało na pokazaniu zarówno możliwości technicznych właściwych dla techniki druku wypukłego, jak i - a może przede wszystkim - różnorodności i bogactwa artystycznych postaw studentów.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni również absolwenci pracowni, którzy - jako już niezależni twórcy – pokażą swoje ostatnie dzieła.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 19.01.2018 – 8.03.2018. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 18 stycznia o godz. 12.00.

Uczestnicy: Paulina Balbier, Urszula Byrska, Magdalena Chmielek, Jessica Czajkowska, Mateusz Czapek, Marta Fedorczyk, Barbara Górska, Agnieszka Grzegorczyk, Jacek Hajnos, Anna Jagodova, Katarzyna Jazienicka, Magdalena Libero, Efstratia Machairidi, Elżbieta Maj, Jan Moskala, Estera Mrówka, Katarzyna Olbrycht, Paweł Panczakiewicz, Helena Sieminska, Greg Stevens, Karol Szafran, Monika Szydłowska,  Justyna Warchała-Chmielewska, Marta Wojtuszek, Alicja Wójcik, Witold Winek.

Pracownia Drzeworytu jest jedną z pięciu pracowni działających w strukturze Katedry Grafiki Warsztatowej Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. W ciągu już 64-cio letniej historii funkcjonowania pracowni zrealizowano w niej 190 prac dyplomowych. Wśród autorów jest wielu znanych artystów i pedagogów takich jak: Franciszek Bunsch, Alina Kalczyńska, Zbigniew Lutomski, Piotr Schneider, Janusz Kaczorowski, Krzysztof Skórczewski, Jacek Stokłosa, Tadeusz Nuckowski, Wojciech Regulski, Antoni Szoska, Stanisław Jakubas, Jerzy Jędrysiak, Stefan Kaczmarek, Rafał Bujnowski.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnym, otwartym spotkaniu edukacyjno-informacyjnym  pt.: Zasady zdrowego odżywiania dla osób 50+ z cyklu „S@S… na zdrowie!”.

Sokrates powiedział „Człowiek nie żyje, aby jeść, ale je, aby żyć”. Warto wiedzieć jak się odżywiać, by długo cieszyć się zdrowiem i czerpać przyjemność z życia. Prelekcja dotyczyć będzie zasad zdrowego odżywiania oraz postępowania dietetycznego w popularnych schorzeniach (cukrzyca, podwyższony cholesterol, nadciśnienie, choroby tarczycy).

Po prelekcji (około 40 min) dla chętnych uczestników przeprowadzona może zostać analiza składu ciała oraz udzielone indywidualne porady żywieniowe przez dietetyka.

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, s. 245 (II piętro)
Termin: 25 stycznia 2018 r. (czwartek)
Godzina: 11.00

Prowadzący:  Magdalena Zapiór – członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków ze statusem Dietetyk Medyczny.

W trakcie wykładu wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wykładzie oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Zapraszamy!

Wstęp wolny.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na "Koncert kolęd i pastorałek", który odbędzie się 29 stycznia o godz.9.30 w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży WBP w Krakowie.

Głównym wykonawcą będzie młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, przy ul. Tynieckiej.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na warsztaty "Gramy w Arte".

W ramach cyklicznych spotkań zapraszamy na warsztaty z gier planszowych przeznaczone dla czytelników 13+, które będą prowadzone przez profesjonalistów z Wydawnictwa Bard Centrum Gier.  

Spotkania mają na celu poszerzyć wiedzę oraz umiejętności gry w planszówki.

Terminy:

22 grudnia, godz. 17.00,

12 stycznia, godz. 17.00,

26 stycznia, godz. 17:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna  w Krakowie, wraz  z  Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu oraz kwartalnikiem KONTENT zaprasza  na spotkanie poświęcone twórczości Juliana Kornhausera, które odbędzie się w Artetece WBP w Krakowie ( ul. Rajska 12), 30 stycznia br., o godz. 18.30.

Julian Kornhauser, poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, tłumacz, slawista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, emerytowany pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Nowej Fali w literaturze polskiej. Wydał kilkanaście tomów wierszy, trzy powieści,  wiele monografii krytyczno- i historycznoliterackich oraz tomów szkiców,  kilka książek z przekładami chorwackiej, serbskiej i bośniackiej poezji. Wielokrotnie nagradzany.

Spotkanie będzie poświęcone  najnowszej książce poety  „Proza zebrana”.  Jest ona pierwszą próbą skompletowania i uporządkowania wszystkich powstałych pod piórem twórcy oryginalnych utworów prozatorskich. Podczas spotkania odbędzie się promocja książki „Rzeczy
do nazwania. Wokół Kornhausera”  pod redakcją Adriana Glenia  i Jakuba Kornhausera.  Na całość składają się osobiste wspomnienia, opowieści i refleksje inspirowane twórczością Juliana Kornhausera. Teksty stworzyło blisko 100 autorów; pisarzy, krytyków i przyjaciół poety.

Panel dyskusyjny: Adrian Gleń, Jakub Kornhauser, Weronika Janeczko - redaktor naczelna kwartalnika Kontent, spotkanie poprowadzi Małgorzata Lebda

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Jarosława Bednarza.

Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane prace malarskie absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ukazujące przede wszystkim pejzaż, wnętrza domów, fakturę ścian, niedomknięte drzwi, porzuconą zabawkę i inne przedmioty codziennego użytku. Artysta maluje przestrzenie nie puste, a chwilowo opuszczone - w tak szczególny sposób rejestrując nieobecność człowieka. Malarz lubi eksperymenty i chętnie korzysta z udziału przypadku w swoim akcie tworzenia.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 1.02.2018 – 21.02.2018.

Zapraszamy do Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP w Krakowie na ostatnie warsztaty w ramach cyklu Cashflow 101.

Na warsztatach będziemy rozmawiać o tym, co zrobić, żeby współpraca była owocna oraz jakie podjąć kroki, aby osiągnąć porozumienie. W drugiej części spotkania zagramy w grę Cashflow 101, dzięki której nauczymy się podstaw inwestowania w akcje, biznes i nieruchomości.

Szkolenie: JAK WSPÓŁPRACOWAĆ, CZYLI EFEKT SYNERGII

Termin: 8 lutego w godz. 8.30-11.30

Miejsce: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP w Krakowie, pokój 256 (II piętro)

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie już po raz jedenasty organizują Małopolski Konkurs Pięknego Czytania.

Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Z roku na rok zainteresowanie konkursem wzrasta, o czym świadczy stale rosnąca liczba uczestników zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjach jak i liceach. Dodatkowo cieszy fakt, iż w konkursie uczestniczą także uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

W tym roku prosimy o przygotowanie do czytania fragmentu ulubionej książki z literatury dla dzieci i młodzieży.

Plików:
11.Małopolski Konkurs Pieknego Czytania_regulamin

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
11:32:47 03-01-2018
179.34 KB
124

11.Małopolski Konkurs Pieknego Czytania_oswiadczenie

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
11:33:22 03-01-2018
201.64 KB
73

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży na warsztaty „Książkowy kompas. Zostań odkrywcą świata wartości”.

Zajęcia organizowane w ramach Bonu Kultury 2017/2018 adresowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 8 lat do 15 lat. Celem warsztatów jest zwiększenie wiedzy na temat roli wartości w życiu człowieka, dostarczenie wzorców literackich sprzyjających refleksji nad tym co ważne i wartościowe w życiu, a także kształtowanie postawy szacunku wobec siebie i innych. Służyć temu będzie praca z tekstem, rozmowa  kierowana, burza mózgów, dyskusja, drama. Dla każdej grupy wiekowej zostanie przygotowany inny zestaw literatury. W zestawach tych znajdą się zarówno lektury szkolne jak i inne książki dla dzieci i młodzieży dobrane pod kątem realizowanego tematu, będą to m.in. M. Piquemala: Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?, książki P. Beręsewicza,  B. Kosmowskiej, K. Ryrych: Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.

Czas trwania:

1,5 godz. (godz. 8.30-10.00 dla uczniów szkół gimnazjalnych/kl. VII-VIII szkoły podstawowej, 10.00-11.30 dla uczniów kl. III-VI szkoły podstawowej)

Terminy:

5, 12 października 2017,

16 listopada 2017,

14 grudnia 2017,

19 stycznia 2018,

9 lutego 2018,

16 marca 2018,

13 kwietnia,

18 maja,

15 czerwca 2018.

Szczegółowe informacje i rezerwacja:

tel. (12) 37-52-275,

e-mail: