Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Barbary Czapigi-Drohomireckiej.

Barbara Czapiga-Drohomirecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2009 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. Maluje martwe natury, pejzaże i kompozycje figuralne. Jak sama pisze: „Głównym tematem moich twórczych zainteresowań są klimaty i nastroje wynikające z lokalnych, śląskich inspiracji. Przy użyciu subtelnej gamy barwnej staram się przenieść na płótno smutek i melancholię śląskiej szarości”.

Na wystawie można zobaczyć ok. 20 prac o typowej dla artystki tematyce pejzażowej, namalowanych techniką olejną.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 26.04.2018 – 23.05.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem "Closer To Asia" serdecznie zapraszają na cykl wykładów o Japonii: "Opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni", z których pierwszy odbędzie się już w środę, 7 marca, o godzinie 18.00 w sali 53 (parter).

Japonia już od chwili, gdy Marco Polo przyniósł do Europy pierwsze, zasłyszane w Chinach opowieści o tym niezwykłym państwie, fascynowała ludzi Zachodu. Kraj Kwitnącej Wiśni przyciąga swą egzotyczną kulturą i niezwykłą historią.

Jeśli interesuje cię, jak bawiła się arystokracja w Kioto, jak wielu Japończyków nawrócili jezuici w XVI wieku i chcesz dowiedzieć się, ile jest prawdy w filmie "Ostatni Samuraj" - dołącz do nas! Na każdym spotkaniu poruszymy jeden fascynujący fragment z dziejów Japonii.

Plan spotkań:

7 marca: "I smętną pieśń zaśpiewał wiatr. Japonia epoki Heian"

21 marca: "Szogun o dwóch lewych rękach, czyli rzecz o wojnie Onin"

4 kwietnia: "Samuraj z żelaza"

18 kwietnia: "Chłopski regent i szogun, który zaczekał"

10 maja: "Bogu, co boskie, szogunowi, co szoguna. Chrześcijańskie stulecie w dziejach Japonii"

23 maja: "Przegrane sprawy i ich samurajowie"

6 czerwca: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, czyli o przyjaźni polsko-japońskiej"

Prowadzący: Łukasz Czarnecki - historyk, pisarz i publicysta, doktorant Instytutu Historii UJ i współpracownik magazynów "Historia Do Rzeczy", "Mówią Wieki" i "Focus Historia".

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na wystawę plenerową finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, odbywającą się ramach programu KRAKOW PHOTO FRINGE 2018.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zorganizował w tym roku już trzecią edycję Konkursu Fotografii Teatralnej, którego celem jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii teatralnej nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła i działalności twórczej. Uczestnikami Konkursu mogą być zarówno artyści fotograficy, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i amatorzy. Efektem tegorocznej edycji jest wystawa, na której można podziwiać prace zgłoszone w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu”– czyli fotografia przedstawiająca spektakl lub pracę nad nim, odznaczająca się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi, mogącymi funkcjonować jako obraz ikoniczny, o wyrazistej wymowie i wyjątkowej jakości estetycznej – oraz „zestaw dokumentacyjny ze spektaklu”, którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2016/2017.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach od 25.05.2018 – 27.06.2018 r.

Zapraszamy wszystkich  wszystkich chętnych na konsultacje z języka włoskiego, które w ramach Wolontariatu Europejskiego  (EVS) prowadzi Francesco Benedetto - wolontariusz z Włoch.

Osoby biorące udział w zajęciach powinny posiadać:

  1. Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników i w Artetece WBP w Krakowie,
  2. Zapał do nauki języka obcego, dobry humor i pozytywne nastawienie.

Terminy (czwartki):
22, 29 marca 2018
5, 12, 19, 26 kwietnia 2018
10, 17, 24 maja 2018
7, 14 czerwca 2018

Godzina: 14.00-15.00

Wstęp wolny.

Miejsce: sala 232

Kontakt:
tel. 12 37-52-285
e-mail: