Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zaprasza na slajdowisko Dookoła Irlandii, które odbędzie się 18 lutego o godz. 19.00 w Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Irlandia jest bardzo stara, pełna tajemnic i soczystej zieleni. Prawie każdy jej zakątek przypomina Shire z „Władcy Pierścieni”. Nie brak tam niezbadanych kurhanów, kamiennych kręgów i kilkusetmetrowych klifów, a nadmorska kolejka linowa przewozi w klaustrofobicznym wagoniku przerażonych turystów i... owce, które podobno boją się pływania promem.

Jeśli chcesz poznać tajemnicze zakątki Szmaragdowej Wyspy, odwiedzić pub, w którym króluje czarny „Guinness”, zobaczyć grobowce starsze od piramid i dowiedzieć się czy opanowanie jazdy prawą stroną szosy jest trudne, przyjdź na pokaz zdjęć z niskobudżetowej wyprawy dookoła Irlandii.

Naszym przewodnikiem dookoła Irlandii będzie Piotr Kosiarski - kiedyś pilot wycieczek, dzisiaj dziennikarz i redaktor portalu DEON.pl. Lubi chodzić po górach, oglądać dobre filmy i przelewać na papier swoje myśli. Prowadzi bloga „Mapa bezdroży”. Jeśli ma urlop, woli jechać na północ, niż na południe.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają  na slajdowisko Ukraina nie tylko na weekend, które odbędzie się 25 lutego o godz. 19.00 w Artetece WBP w Krakowie.

Polska graniczy z Ukrainą i wielu z nas coraz chętniej odwiedza naszego wschodniego sąsiada. Wielu z nas swoją przygodę zaczynało od wizyty we Lwowie. To piękne miasto z wieloma magicznymi miejscami, które każdy chce zobaczyć. Ukraina jednak to nie tylko Lwów. To także nostalgiczne Zakarpacie z wieloma zamkami i pałacami, z leniwie płynącym Dniestrem. To wielokulturowy Kijów ze słynnym Majdanem i wieloma ważnymi muzeami. To także Dniepropietrowsk z legendarnym Zaporożem, o którym wielu słyszało, a niewielu z nas widziało.

Ukraina to także wyjątkowa Turystyka Industrialna. Krzywy Róg, gdzie od niedawna uruchomiona została najniżej położona trasa turystyczna na świecie. To także, miasto przemysłowe, gdzie jeszcze pod koniec 2018 roku nie można było zrobić zdjęcia stacji metra, nie mówiąc o legalnym fotografowaniu huty stali, walcowni czy kopalni rudy żelaza i to na głębokości 1,5 kilometra. Na deser piękna Odessa. Wciągająca każdego, kto dotrze do tego barwnego miasta leżącego nad Morzem Czarnym, a pod nim rozciągające się tysiące kilometrów tuneli.

Zapraszamy na  dwie godziny opowieści i barwnych fotorelacji, dzięki którym lepiej poznamy  kraj, którego mieszkańców spotykamy w naszym mieście. Poznaj swoich sąsiadów i ich piękny i różnorodny kraj.

Ukraina nie tylko na weekend - poznaj sąsiada.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film" zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny, które odbędzie się 28 lutego 2019 o godzinie 18.00 w  Artetece (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Gościem nadchodzącego spotkania z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny będzie Piotr Litka. Dziennikarz, reporter, twórca filmów dokumentalnych. Autor książek Skompromitować papieża, Katyński kurier: Ks. Stefan Niedzielak. W październiku 2009 opublikował książkę "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską", za którą otrzymał wyróżnienie FENIKS 2010. Publikacja ta była też nominowana w konkursie Książka Historyczna Roku 2010 i dotarła do finału - znajdując się w prestiżowej "dziesiątce" nominowanych (w kategorii: książka popularnonaukowa). Nominowany (wspólnie z Grzegorzem Głuszakiem) do nagrody GRAND PRESS 2010 w kategorii: reportaż telewizyjny.

Spotkanie poprowadzi: Anna Czarnota.

KRAKOWSKI CZWARTEK KRYMINALNY to cykl comiesięcznych spotkań z osobami zawodowo zajmującymi się zbrodnią - pisarzami powieści kryminalnych, scenarzystami filmów, pracownikami policji i laboratoriów kryminalistycznych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Jacka Jasiniaka pt. „Przekraczanie kształtu”, który odbędzie się 1 marca o godz. 18.00

Jacek Jasiniak – urodzony w 1972 roku w Tarnowie, ukończył studia podyplomowe, z oceną celującą,  na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Prof. Andrzeja Bednarczyka. Jego ulubionymi technikami są: rysunek odręczny, malarstwo olejne oraz akryl, łączenie różnych technik, „wychodzenie poza płaszczyznę” w malarstwie, eksperymentowanie z różnymi materiałami. Sztuka jest dla niego sposobem uwolnienia i ekspresji uczuć, emocji i przeżyć, próbą ich uporządkowania i zrozumienia.

W swojej twórczości dotyka wielu tematów. W malarstwie Jacka Jasiniaka, istotne jest „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej", zagłębiające się do sfery nieświadomości i podświadomości. Jego zainteresowania skierowały się tam, gdzie oprócz efektu, sam proces malowania jest ważny, zmienia się w czasie i sama akcja, samo uderzenie pędzla jest nośnikiem treści. Jego poszukiwania artystyczne, twórczego wyrażania siebie, doprowadziły go do ekspresjonizmu abstrakcyjnego, gdzie fizyczny akt malowania jest podstawowym środkiem ekspresji, gdzie przypadkowość rządzi procesem twórczym, a artysta działa odruchowo dając się ponieść emocjom. To sztuka akcji, opowiadająca o ruchu, będąca jego bezpośrednim, spontanicznym i odruchowym zapisem.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 1.03.2019 – 4.04.2019.

Teatru Przypadków Feralnych oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spektakl studencki „Sorry Kaligula” 23 lutego oraz 15 marca  2019 roku, o godz. 19.30 w Artetece.

Podstawą oryginalnego scenariusza jest dramat noblisty Alberta Camusa z 1944 roku pt. „Caligula”. Motywem przewodnim spektaklu staje się poszukiwanie przez głównego bohatera, cesarza rzymskiego Kaligulę, księżyca, stanowiącego metaforyczne przedstawienie niemożliwych do realizacji pragnień. W postaci Kaliguli widzimy przedstawicieli młodego pokolenia, dopiero uaktywniającego się w życiu zawodowym, artystycznym i rodzinnym. Są oni zmuszeni poradzić sobie z traumą wynikającą z weryfikacji żywionych wcześniej dziecinnych marzeń i aspiracji. Spektakl przybiera postać wydarzenia interaktywnego, bazującego na kooperacji wszystkich uczestników biorących udział w artystycznej rekonstrukcji ostatnich dni życia Kaliguli. Przemieszczając się w przestrzeni całego piętra, widzowie będą mieli możliwość wyboru swojej własnej roli w rozgrywającym się dramacie – mogą stanąć po stronie Kaliguli bądź przystać do jego przeciwników w formującym się na dworze spisku.

Celem przedsięwzięcia jest chęć opowiedzenia o problemach ludzi młodych, dopiero wchodzących w dorosłość za pomocą ambitnego dzieła literackiego jednego z największych pisarzy XX wieku. Uczyniwszy z tekstu dramatu swoiste pole gry (czyli de facto - zabawy), mamy nadzieję zainteresować przedstawicieli przede wszystkim młodego pokolenia literacką klasyką, czyniąc z niej rzecz aktualną i dotykającą problemów, z którymi boryka się współczesna młodzież. Ponadto dajemy możliwość wypowiedzenia się młodym twórcom, znajdującym się z różnych przyczyn poza głównym nurtem działań teatralnych.

Wstęp wolny.

Rezerwacja miejsc:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na finisaż wystawy malarstwa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. „Homine”, który odbędzie się 28 marca o godz. 18.00.

„Homine” to wystawa malarstwa prezentująca obrazy studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytułowe „homine” znaczy „człowiek”. To łacińskie słowo zostało użyte by podkreślić charakter wystawy. Chodzi tu o nierozerwalny związek autorów prac z tradycją kultury europejskiej i szacunek dla malarstwa dawnych pokoleń.

Tematem wystawy jest człowiek. Każdy z uczestników w inny sposób zmaga się z przedstawieniem ludzkiego istnienia. Wynikiem tego są różne opowieści o jego życiu, pokazane nierzadko zupełnie odmiennym językiem plastycznym. Serdecznie zapraszamy na wystawę aby spotkać się z drugim człowiekiem na nowo, w zupełnie inny sposób.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 2.02.2019 – 31.03.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza  uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach „Tak żyć, jak żyłem... Warto było!”. O drodze do wolności Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas warsztatów organizowanych w związku z obchodami 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 151 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego dzieci i młodzież zastanowią się nad tym, czym jest patriotyzm, wzmocnią poczucie tożsamości narodowej oraz przywiązania do historii i tradycji narodowych. Uczestnicy warsztatów będą uczyć się składania flagi narodowej zgodnie z Instrukcją, rozwiążą zadania z kart z „tajemnicami” J. Piłsudskiego, a także zaprojektują własne przedmioty (banknoty, monety, kartki pocztowe,  znaczki, medale itp.) upamiętniające 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zajęcia adresowane do: dzieci w wieku 10-12 lat oraz młodzieży 13- 15 lat

Liczba uczestników: 25

Czas trwania: 1,5 godz. (8.30-10.00 dla uczniów w wieku 13-15 lat, 10.00-11.30 dla uczniów w wieku 10-12 lat)

Kalendarz zajęć: 23 i 30 października, 6 listopada, 18 grudnia 2018 r., 8 stycznia, 26 lutego, 19 marca, 9 kwietnia, 21 maja, 4 czerwca 2019 r.

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci oraz Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, ul. Rajska 1

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Monika Krawczyk, tel. (12) 37 52 275 / e-mail: .