Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Larpownia zaprasza na hobbystyczną konferencję  poświęconą larpom KOLA 2018 . Hasło tegorocznej, siódmej konferencji to „Larpy lokalnie”.

Ostatni weekend lutego (25-28) to w Artetece trzy dni wykładów, warsztatów i prelekcji, podczas których omawiane będą wydarzenia minione i dopiero planowane, wymieniana będzie wiedza i doświadczenia.

Larpy są w Polsce od kilku lat coraz bardziej popularną formą rozrywki. Gromadzą coraz większą liczbę miłośników. Na świecie stanowią także cenioną metodę edukacji poza formalnej. Są stosowane przez placówki edukacyjne i organizacje pozarządowe, a także firmy i korporacje. W zależności od konstrukcji i przeznaczenia larpy mogą służyć budowaniu grupy, zwiększaniu kompetencji, przekazywaniu wiedzy oraz kształtowaniu postaw. Udział w larpach pobudza kreatywne myślenie i inteligencję emocjonalną, wyrabia umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, zwiększa pewność siebie, uczy empatii i radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Wszystko to w atrakcyjnej formie zabawy.

Zapraszamy do udziału w konferencji.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę rysunków Justyny Kierat pn. „Ewolucja w obrazkach”. Ekspozycja szczególnie dedykowana najmłodszym znajduje się w pobliżu Wypożyczalni i Pracowni Dla Dzieci.

Justyna Kierat jest z wykształcenia biolożką, natomiast z zamiłowania rysowniczką. W ramach studiów doktoranckich w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się biologią samotnych pszczół. Jest autorką ilustracji w szeregu publikacji publikacji i materiałów edukacyjnych, udało jej się także wydać kilka własnych książek, m.in. Atlas zwierząt, Edukolorowanka o ptakach
i Edukolorowanka obserwatora ptaków. Jej rysunki – nie tylko o tematyce przyrodniczej – można znaleźć także w internecie: na autorskim blogu oraz na facebookowym fanpage’u „Pod Kreską”.

"Ewolucja w obrazkach" to zbiór rysunków na temat mechanizmów ewolucji biologicznej. Teoria ta od czasu jej powstania wzbudza kontrowersje, a czasami - zupełnie niesłusznie - wydaje się skomplikowana. Rysunki mają na celu przybliżenie pewnych ewolucyjnych zagadnień, również nie-biologom.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 1.03.2018 – 28.03.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Moonlit Games Studio zapraszają 3 marca br., o godz. 13.00 do Arteteki na LARP w klimatach SciFi o wartości życia, nie tylko ludzkiego.

Na jedynej poza Ziemią planecie, na której istnieje życie trwają badania naukowe, które nigdzie nie są publikowane. Nagłe zaginiecie jednego z członków ekipy badawczej, prawdopodobnie porwanego przez obcych, skutkuje wysłaniem misji „ratunkowej” wspólnie przez wszystkie trzy mocarstwa. Jeśli chciałbyś dołączyć do ekipy ratunkowej, nie boisz się wyzwań oraz z łatwością rozwiązujesz najtrudniejsze zagadki zapraszamy na niezwykłą grę terenową w klimatach SciFi.

Rejestracja do gry: otwarta publiczna, bezpłatna

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejne  spotkanie z cyklu „Czytelnia Małopolska”, które odbędzie się 6 marca (wtorek) o godz. 18:00 w Artetece WBP w Krakowie (wejście od ul. Szujskiego).

Tematem spotkania będą okolice Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – dawna jurydyka Piasek (zwana też Garbarami). Znakomici goście,  zaangażowani w ochronę walorów architektonicznych i kulturowych Śródmieścia opowiedzą o lokalnej architekturze i tradycjach oraz inicjatywach na rzecz przestrzeni publicznej.

W spotkaniu udział wezmą dr hab. Monika Bogdanowska oraz inż. Leszek Grabowski.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza w ramach Szkoły @ktywnego Seniora na kolejny wykład z cyklu „PodróżujMY z S@S” pt. „Amerykańskie Parki Narodowe: ZION”. Jest to park, z wcześniej prezentowanym Grand Canyon, należący do grupy tzw."The Grand Stairs" (Wielkie Schody).

Spotkanie poprowadzi pani Halina Bednarska z Sekcji Krajoznawczej S@S, która podzieli się swoimi wrażeniami z odbytych podróży do USA.

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 245 (parter)
Termin: 15 marca 2018 r. (czwartek)
Godzina: 11.00 – 12.00

Krakowska Sieć Fantastyki oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają 17 marca na Cthulcon - jednodniowy konwent poświęcony twórczości Howarda Philipsa Lovecrafta i jego kontynuatorów – pisarzy, projektantów gier, filmowców, malarzy, tatuażystów i wszystkich innych, którzy od prawie stu lat odpowiadają na Zew Cthulhu.

Chcemy świętować razem z Wami to, jak wielki wpływ na popkulturę miała kosmiczna wyobraźnia Samotnika z Providence i pokazać, na jak wiele sposobów można się z nią dzisiaj spotkać.

Program konwentu będzie składał się z:

• Cyklu prelekcji poświęconych twórczości Lovecrafta i jej kontynuacji w różnych mediach
• Wystawy prac plastycznych inspirowanych twórczością Lovecrafta
• Miejsca do zagrania w lovecraftowskie gry planszowe oraz fabularne
• Lovecraftowskiego pokoju zagadek (escape room) zorganizowanego w jednej z sal Arteteki
• Gry festiwalowej czyniącej z całej imprezy wielkie, niepokojące, lovecraftowskie śledztwo.

Zapraszamy zarówno osoby, które z twórczością Lovecrafta znają się od lat, jak i takie, które chciałyby dopiero postawić pierwszy krok w świat jego wyobraźni. Wstęp wolny. Głównym organizatorem imprezy jest Krakowska Sieć Fantastyki.

"Mind the mind -  zwalczamy stygmat zaburzeń psychicznych" to kampania, w ramach której Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza osoby 50+ do udziału w warsztacie prowadzonym przez Europejską Federację Stowarzyszeń Studentów Psychologii (EFPSA).

Zajęcia dostarczają podstawowej wiedzy na temat wybranych zaburzeń psychicznych (zaburzenia afektywne, psychozy, zaburzenia lękowe) oraz etiologii zaburzeń. Prowadzone są aktywnymi metodami, takimi jak: dyskusja, role-playing w grupach, quiz, gra sytuacyjna, burza mózgów.

Podczas spotkania studenci UJ i UP w Krakowie oraz absolwenci psychologii przekażą uczestnikom wiedzę na temat zaburzeń psychicznych, rozwijania empatii wobec osób chorych. Przedstawią również stereotypy towarzyszące tej tematyce.

Skrócony przebieg zajęć (może ulec zmianie w zależności od potrzeb grupy):

  1. Przedstawienie kampanii oraz instytucji EFPSA. Plan zajęć.
  2. Ćwiczenie grupowe – wcielanie się w „role”.
  3. Burza mózgów na temat zaburzeń psychicznych.
  4. Psychoedukacja – zaburzenia i ich etiologia. Quiz – fakty i mity na temat zaburzeń.
  5. Materiały filmowe i dyskusje.
  6. Gra sytuacyjna w parach. Dyskusja.
  7. Co możesz zrobić – pomoc osobom, które borykają się z problemami psychicznymi. Szukanie pomocy.
  8. Podsumowanie.

Termin: 20 marca 2018 r. (wtorek)

Godzina: 11.30-13.00

Miejsce: Rajska 1, sala 53 (II piętro)

Wstęp wolny

W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy zaprasza na bezpłatne szkolenie „Pomnóż umiejętności i możliwości – stwórz swoje portfolio”, które odbędzie się 15 marca br.,  w godz. 9.00-12.00 w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (sala 245).

Na szkoleniu dowiesz się, jak zbudować atrakcyjną markę osobistą, poznasz tajniki Personal Brandingu oraz dowiesz się, jak odpowiednio zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu, zapisz się poprzez formularz elektroniczny.

Zajęcia prowadzone będą przez doradców Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Krakowie.

 

Zapraszamy na 7. Krakowski Festiwal Komiksu, który odbędzie się w dniach 24-25 marca 2018 r. W programie przewidziane są m.in. spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, wykłady oraz warsztaty komiksowe. Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

W programie przewidziane są m.in. spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, wystawy, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a także pokaz filmów animowanych i turnieje gier planszowych. Nie zabraknie także nieodłącznej i znanej stałym bywalcom komiksowej giełdy, na której jak co roku będziemy mogli kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie konferencja naukowa pt. „Mit dzisiaj” oraz wymiana komiksów w ramach wydarzenia „Drugie życie książki”. Równolegle będzie odbywać się wystawa „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

W ciągu sześciu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 50 spotkań autorskich, 25 wykładów i dyskusji, 20 warsztatów tworzenia komiksów (skierowanych do dzieci i młodzieży). Gościliśmy ponad 50 twórców, w tym międzynarodowe gwiazdy: Anouk Ricard (Francja), Tony'ego Sandovala (Meksyk), Uliego Oesterle (Niemcy), Stephena Collinsa (Wielka Brytania), Nicolasa Wilda (Francja), Sørena Mosdala (Dania), Bédu (Belgia) oraz Grażynę i Zbigniewa Kasprzaków (mieszkających na stałe w Brukseli).

Co roku festiwalowi towarzyszą pokazy filmów krótkometrażowych o tematyce komiksowej, wystawy, pokaz cosplay, malowanie na żywo oraz cieszące się wielką popularnością komiksowe bitwy. Nieodłącznym elementem imprezy jest giełda wydawców, którzy specjalnie na nasz festiwal przygotowują premierowe publikacje (dotąd łącznie 6 tytułów).

 

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie już po raz jedenasty organizują Małopolski Konkurs Pięknego Czytania.

Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Z roku na rok zainteresowanie konkursem wzrasta, o czym świadczy stale rosnąca liczba uczestników zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjach jak i liceach. Dodatkowo cieszy fakt, iż w konkursie uczestniczą także uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

W tym roku prosimy o przygotowanie do czytania fragmentu ulubionej książki z literatury dla dzieci i młodzieży.

Plików:
11.Małopolski Konkurs Pieknego Czytania_regulamin

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
11:32:47 03-01-2018
179.34 KB
394

11.Małopolski Konkurs Pieknego Czytania_oswiadczenie

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
11:33:22 03-01-2018
201.64 KB
246