Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

20 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się 6. edycja Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON.

Jak co roku miłośnicy gatunku będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, uczestnicząc w spotkaniach z polskimi autorami i twórcami grozy. Na KFASON-ie pojawią się m.in. autorzy, nominowani do Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego: Agnieszka Kwiatkowska, Piotr Kulpa, Artur Urbanowicz oraz  Damian Zdanowicz. Spotkać będzie można również krakowską autorkę, Joannę Pypłacz, czy laureata Nagrody im. Grabińskiego za rok 2016 – Wojciecha Gunię. Ponadto odbędą się panele dyskusyjne (m.in. „Groza w popkulturze”, którą poprowadzi Bartosz Czartoryski – krytyk filmowy, tłumacz literatury, specjalista od kultury popularnej, czy panel o muzyce black metalowej, którego gościem będzie Cezary „Cezar” Augustynowicz – wokalista i założyciel gruby Christ Agony) oraz panele tematyczne.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Jacka Krupę.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Obowiązuje ograniczenie wiekowe 16+.

Po szczegóły zapraszamy na stronę www.rajska.info oraz na fanpage https://www.facebook.com/kfasonfestival/

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zaprasza 22 października o godz. 19.00 do Arteteki WBP w Krakowie na slajdowisko  Autostopem przez Afrykę czyli Afryka nie taka dzika.

Gościem kolejnego spotkania z podróżnikami będzie Mieczysław Bieniek- Hajter  z zawodu górnik, z zamiłowania podróżnik,  ceniony prelegent, autor kilku książek. W 2000 roku w wyniku wypadku górniczego stracił wzrok w jednym oku. Oznaczało to również koniec pracy na kopalnią, z którą był związany przez 27 lat. W ramach swoistej terapii psychologicznej ruszył w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził ponad sto krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudno dostępnych miejsc, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą. Na swoje 50. urodziny, w 2006r. wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstaje film dokumentalny „W drodze”. W 2010 roku Bieniek wydaje swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich.

Podczas slajdowiska dowiemy się czy Afryka jest dzika? Czym zaskoczyła naszego gościa oraz jakie ma najpiękniejsze wspomnienie z Afryki?

W trakcie wieczoru odbędzie się premiera najnowszej książki naszego gościa.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem All In UJ zapraszają 23 października 2018 o godz.17.00 do Arteteki WBP na spotkanie z cyklu All In Fit Dieta biegacza - jakie znaczenie ma dieta dla amatora i sportowca?

Z przyjemnością zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim  spotkanie, którego gościem będzie dietetyk dr Karol Augustowski.

Powszechnie wiadomo, że bieganie to fantastyczna aktywność. Jednak aby czerpać więcej przyjemności ze sportu, trzeba również pamiętać o odpowiedniej diecie. Podczas spotkania porozmawiamy o diecie biegaczy. Zastanowimy się również, jakie ona ma znaczenie zarówno dla amatora, jak i zawodowca w każdej dziedzinie sportu.

Gość spotkania udzieli nam wielu przydatnych wskazówek i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Wydawnictwo Akapit Press zapraszają na warsztaty czytelnicze związane z cyklem „Jeżycjada”. Zajęcia adresowane są dla uczniów kl. VI-VIII i gimnazjum.

Język Trolli to historia młodzieńczego buntu, ale przede wszystkim opowieść o tolerancji, przyjaźni, przezwyciężaniu własnych słabości i przeciwności losu. Dla uczestników spotkania książka stanie się okazją do rozmowy o akceptacji siebie i innych oraz ustalenia, czym jest tolerancja i dlaczego warto okazywać zrozumienie.

Prowadzący zapozna uczestników z fabułą powieści i jej bohaterami, odczytując fragment książki. Następnie przeczyta inne fragmenty, wcześniej zmodyfikowane — część tekstu zastąpi wymyślonymi słowami. Zadaniem uczestników będzie odszyfrowanie znaczenia poszczególnych słów na podstawie kontekstu. Uczniowie zredagują krótkie definicje, a następnie porównają swoje pomysły. W ramach ćwiczeń stworzą własne słowa i ułożą krótkie teksty lub będą przetwarzać metafory wedle upodobań.

Warsztaty odbędą się 25 października 2018 r. w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci w godz.

10.00-11.00

11.00-12.00

12.00-13.00

Rezerwacja pod nr telefonu 12 37-52-256

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film" zapraszają 25 października 2018, o godzinie 18.00 do Arteteki WBP na kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny.

Jak działa umysł psychopaty? Po czym rozpoznać seryjnego mordercę? Jak psycholodzy sądowi stwarzają obraz potencjalnego sprawcy zbrodni i w jaki sposób przebiega ich współpraca z prokuraturą i policją? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli gość kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Czwartku Kryminalnego dr Maciej Szaszkiewicz, profiler i psycholog Ośrodka Psychologii Sądowej i Pomocy Psychologicznej. Autor licznych publikacji, między innymi monografii "Tajemnice grypserki" i "Zabójcy i ich ofiary”.

KRAKOWSKI CZWARTEK KRYMINALNY to cykl comiesięcznych spotkań z osobami zawodowo zajmującymi się zbrodnią - pisarzami powieści kryminalnych, scenarzystami filmów, pracownikami policji i laboratoriów kryminalistycznych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna  w Krakowie, Wydawnictwo Czarne oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają 26 października o godz. 17.00 do Arteteki  WBP na spotkanie autorskie z Anną Bikont i Heleną Łuczywo wokół biografii Jacka Kuronia „Jacek”.

Jacek Kuroń był jednym z tych, którzy współtworzyli niepodległą Polskę. Swoje zaangażowanie i bezkompromisowość okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona i wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalista, żarliwie wierzył
w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną, co niekoniecznie musi iść w parze. O jego życiu, ciasno splecionym z historią Polski, opowiadają z sympatią, ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo.

Wydarzenie zostało wpisane na listę wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Conrada.

W spotkaniu udział wezmą: Anna Bikont, Helena Łuczywo Seweryn Blumsztajn, Róża Thun, Grzegorz Jankowicz

Prowadzenie: Jacek Żakowski

Zapraszamy serdecznie!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zaprasza 29 października o godz. 19.00 do Arteteki WBPw Krakowie na slajdowisko Namibia „Przez pustynię i busz”.

Namibia bywa nazywana „Arid Eden” – pustynny raj. Z kilku wypraw jakie odbyli Anna i Krzysztof Kobusowie, powstała opowieść o miejscach, ludziach, spotkaniach. Podczas pokazu wyruszymy na pomarańczowe wydmy pustyni Namib, by zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy o wschodzie i zachodzie, poznamy tajemnicze magiczne kręgi i sprawdzimy kto kryje się w piasku. Bezkresne drogi powiodą nas Wybrzeżem Szkieletów i do niedostępnego Kaokolandu. Odwiedzimy kolonię uchatek i pojedziemy na safari w poszukiwaniu wielkiej piątki (a także piątki małej, brzydkiej i nieśmiałej!).

Świat zwierząt pełen jest opowieści: dowiemy się czemu „latający banan” jest optymistą, co wikłają wikłacze i dlaczego hałaśnik jest kiepskim kompanem. Zamiast szukać pustynnych słoni będziemy dzielić z nimi obóz, a lwy sprawią nam sporą niespodziankę. Zobaczymy największy baobab oraz wodospady Epupa i Ruacana pełne wody. Kobiety Himba powiedzą jak dbać o siebie bez wody, Buszmeni podzielą się sekretami buszu zaś Damara odkryją ciekawostki ludowej medycyny. Poznamy też waleczny lud Herero – ich kobiety słyną z sukni do ziemi, w których wyglądają jak królowe! Spotkamy Men of Stone – kamiennych wędrowców i spojrzymy prosto w oczy gepardom.

AutoportretWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na wernisaż wystawy „Autoportret”, który odbędzie się 29 października o godz. 17.30.

Zadanie pt. Autoportret miało być próbą zmierzenia się z trudnością namalowania własnego wizerunku. W zadaniu zaznaczono, że punktem wyjścia mają być studium z natury oraz tradycyjne techniki malarskie. W obrazach studentów nie mamy jednak do czynienia z odrobieniem zadania akademickiego, polegającego na odmalowaniu rzeczywistości, lecz z indywidualną, pełną zaangażowania próbą wypowiedzi na temat własnej osoby. Przyglądając się powstałym obrazom trudno powiedzieć o jednym typie autoportretu. Z jednej strony spotykamy się bowiem z „prawdą lustra” a więc autoportretami pragnącymi mieć charakter obiektywny – autorzy pragną wówczas spojrzeć na siebie na nowo, niejako nie swoimi oczami, by nie narzucać wyobrażenia na swój temat, próbując utrzymać dystans do własnej osoby. Z drugiej zaś zwierciadło „odbija” wizerunek imaginowany, ukrywający twórcę pod przebraniem, maską, kamuflażem. Realizacje studenckie dowodzą zatem, że pojęcie autoportretu może być rozumiane na wiele sposobów w zależności od intencji oraz inwencji twórczej malującego.

Uczestnicy wystawy: Karolina Drygała, Fryderyk Kądziela, Justyna Molska, Weronika Świętek, Jakub Ludwik Toborowicz, Damian Wróbel, Emilia Garbień, Mateusz Niemiec, Agnieszka Staak, Adrianna Gurgul, Adam Melnyczuk, Magdalena Szpyt, Maciej Gaweł, Oliwia Smoleń, Michał Żądło, Natalia Różycka, Monika Kwolek, Irmina Anna Raczek, Edyta Olszewska, Damian Bąk, Miłosz Nowakowski, Monika Matys, Barbara Iwańczyk, Dawid Zdobylak, Janusz Matuszewski, Katarzyna Makieła-Organisty

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 27.10.2018 r. – 30.11. 2018 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem All In UJ zapraszają 30 października 2018 o godz.17.00 do Arteteki WBP na spotkanie z cyklu „Szczerze o wierze. Poznać i zrozumieć wyznania świata: Status i rola kobiet w islamie”

 „Szczerze o wierze” jest cyklem spotkań, przybliżającym religie z naukowego punktu widzenia, walcząc ze stereotypami. Dotychczas rozmawialiśmy o judaizmie, buddyzmie, islamie, nowych ruchach religijnych oraz sektach, statusie kobiety w religiach. Tematem  kolejnego spotkania będzie status kobiety w islamie, który zawsze był i będzie aktualny. Wzbudza również szereg kontrowersyjnych dyskusji. Obalimy pewne mity i przybliżymy sylwetkę kobiety w danej religii, a pomogą nam w tym:

▪ Dr Karolina Rak – doktor arabistyki w Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, głównie interesuje się współczesnym dyskursem muzułmańskim, ale także zmianami zachodzącymi w świecie arabskim ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet.

▪ Dr Marcin Gajec – doktor arabistyki w Instytut Orientalistyki UJ, głównie interesuje się historią świata arabskiego, islamu oraz światem Orientu.

Zostaną przeprowadzone dwie tury zapisów na wydarzenie. Więcej informacji o datach zapisu na stronie: https://www.facebook.com/events/1889675987768931/

Serdecznie zapraszamy do udziału, pogłębiania wiedzy i aktywnego uczestnictwa w dyskusji.

Wizje i fantasmagorieWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Macieja Barańskiego „Wizje i fantasmagorie”, który odbędzie się 8 listopada, o godz. 19.15 w Wypożyczalni Głównej.Wizje i fantasmagorie

Maciej Barański o swojej ekspozycji „Na wystawie prezentowane są prace zróżnicowane tematycznie (pejzaż, scena rodzajowa, portret), które mają jednak wspólny mianownik w realizacji – wszystkie powstały na papierze. Jest to wybór prac powstałych w latach 2000 – 2016 na marginesie głównego nurtu mojej twórczości malarskiej. Początkowo traktowałem je jak notatki, szkice czy projekty do większych realizacji. Wciąż do nich wracałem, rozwijając je, wzbogacając materię malarską, przemalowując. Z czasem stawały się autonomicznymi dziełami wykonanymi w technice rysunku, gwaszu, tempery, akrylu czy pastelu na papierze – technik pozornie mniej zobowiązujących, mogących jednak dać artyście wiele swobody twórczej.  Małe formaty, bardziej kameralne, prezentowane na wystawie (w przeciwieństwie do dużych, dominujących nad widzem) wymagają szczególnego rodzaju skupienia. Artysta musi pochylić się, by ogarnąć (nawet wzrokiem) swoje dzieło. Słowo „wizja” kojarzące się niektórym głównie z ekranem telewizyjnym, w słowniku wyrazów obcych PWN posiada taką oto definicję: Obraz pojawiający się w czyjejś wyobraźni pod wpływem natchnienia, szaleństwa, wysokiej gorączki (…) czyjeś wyobrażenie jakichś zdarzeń zwłaszcza mających zajść w przyszłości (…). Na temat wizji malarskiej słownik „milczy”, jednak ona istnieje, a raczej pojawia się w gorączce twórczej. Piszą o niej artyści w swoich listach lub dziennikach, chociażby Józef Czapski w eseju O wizji i kontemplacji. Fantasmagoria to z kolei według definicji: Fantastyczna wizja stworzona przez nadwrażliwą wyobraźnię, urojenie, a fantasmagoryczny: Obraz pokazywany w latarni magicznej. Cóż, kto dziś jeszcze pamięta czym była „latarnia magiczna”, dziwne urządzenie do uruchamiania wyobraźni i wyzwalania lęków?”

Maciej Barański  - absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka w 1999 r.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna WBP w Krakowie

Termin: 08.11.2018 - 05.12.2018