Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza na spotkanie z Jaśkiem Melą, które odbędzie się 31 maja 2017 r. o godz. 9.00  w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, w ramach obchodów XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”.

Jasiek Mela urodził się 30 grudnia 1988 w Gdańsku, ale wychował w Malborku. Podróżnik     i działacz społeczny. W 2002 r., mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi -  w wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu.  Założyciel fundacji „Poza Horyzonty., która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Współautor programu podróżniczego Między biegunami emitowanego na antenie Radia Kraków. W 2011 roku powstał film fabularny o Janie Meli zatytułowany Mój biegun. W wolnych chwilach podróżuje autostopem, robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie i chodzi na slackline.

Kontakt: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży (12) 37 52 275, (12) 37 52 264.

Liczna miejsc ograniczona.

 

Tajemniczy świat mangi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jacka Mareckiego „FUSHIGI - tajemniczy świat mangi”, ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie.

Wystawa jest kolejną już ekspozycją prac tego młodego twórcy, który specjalizuje się w tworzeniu mangi.

Termin ekspozycji: 1.06.2017r. – 31.08.2017 r.

Miejsce ekspozycji: parter

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na IV  Przegląd Form Artystycznych uczniów Małopolskich Zespołów Szkół Specjalnych „Pokaż siebie”, który odbędzie się w ramach obchodów XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością-Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”.

Już po raz kolejny będziemy mieli możliwość  podziwiania talentu uczestników przeglądu. Śpiew, taniec, muzyka to działania, które pozwalają wykonawcom zaprezentować się z innej strony – tej twórczej, ambitnej, pełnej niespodzianek i wrażliwości.

Przegląd odbędzie się dnia 30 maja w godzinach  10.00 – 12.00 w sali nr 53.

Tradycyjnie już – Przeglądowi Form Artystycznych „Pokaż Siebie” towarzyszy wystawa prac uczniów Zespołów Szkół Specjalnych. W tym roku zapraszamy na wernisaż prac Jacka Mareckiego, wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Krakowie. To już kolejna wystawa  tego młodego twórcy, który specjalizuje się  w tworzeniu mangi.

Termin ekspozycji: 1.06.2017r. – 31.08.2017 r.

Miejsce : parter, korytarz

Dzień DzieckaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Centrum Gier Bard  serdecznie zapraszają 1 czerwca zarówno grupy zorganizowane, jak i rodziców z dziećmi w wieku od 6 do 9 lat  na Dzień Dziecka z grami  planszowymi.

Dzieci zostaną podzielone na 5 grup 4 osobowych. Każda grupa będzie mała możliwość podjęcia wyzwania na 5 specjalnie przygotowanych stacjach .

Stacja 1- Przestrzenny Carcassonne - dzieci grają w grę Carcassonne w wersji XXL.

Stacja 2- Micro Monsters - dzieci przy stoliku grają ze sobą w grę Micro Monsters.

Stacja 3- Epoka Kamienia Junior - dzieci wcielają się w jaskiniowców i muszą w grze zbudować 3 domki.

Stacja 4- Sushi Dice - gra kościana w której robimy przeróżne azjatyckie potrawy z ryb.

Stacja 5- Terra Quiz  - dzieci są dzielone na dwie grupy, dodatkowo opiekunowie będą pomagać w rozwiązywaniu zagadek. Będzie trzeba na mapie świata zaznaczać poprawne odpowiedzi. np. Miejsce gdzie widziano Yetii.

Godziny rozpoczęcia zajęć: 10.00, 12.00, 17.00

Miejsce: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie (parter, pokój nr 48)

Konieczna rezerwacja: tel.: (12) 37-52-256

Naukowa Noc Bibliotek

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na Naukową Noc Bibliotek, która odbędzie się 3 czerwca, w godz. 19.00 - 24.00.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników przygotowujących się do sesji oraz tych osób, które w ciszy pragną skorzystać z bogatego księgozbioru, Biblioteka otwiera Czytelnię Główną, Czytelnię Czasopism, Czytelnię Informacji Biznesowej i Europejskiej, Czytelnię Zbiorów o Krakowie i Małopolsce oraz Czytelnię Informacji Naukowej i Bibliograficznej do godz. 24.00.

Serdecznie zapraszamy.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na polsko-rumuński wieczór literacki, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 18.00 w sali 53.

Spotkanie będzie poświęcone literaturze polskiej w Rumunii po 1990 roku oraz wierszom tłumaczonego na rumuński Ks. Jana Twardowskiego. Gośćmi wieczoru będą prof. Constantin  Geambaşu oraz Prezes Domu Polskiego w Bukareszcie Bogdan Polipciuc.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki Zaczytani, które odbędzie się 22 czerwca o godz. 16.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży WBP w Krakowie.

Tematem spotkania będzie biografia Papuszy autorstwa Angeliki Kuźniak. Ta próba opisania poetki, podjęta 26 lat po jej śmierci, przywołuje barwny świat Romów i ich odrębne zwyczaje, przypomina zapomniane wędrówki taborów i życie codzienne, a to wszystko na tle wydarzeń dwudziestego wieku. A. Kuźniak w niewielkiej książeczce-reportażu odtwarza wywiady z Papuszą, jej pamiętnik i wspomnienia innych. Doświadczenia Papuszy były równocześnie doświadczeniami całego pokolenia Romów ­– poznała ona uroki wędrownego życia, okrucieństwo II wojny światowej, nakazy osiedlenia wydawane przez władze PRL-u i trudne próby asymilacji, ale jej poetycka wrażliwość przekazała je w niezwykłej formie w wierszach i pieśniach.

Uczestnicy Młodzieżowego Klubu Książki Zaczytani spotykają się raz w miesiącu (czwartek, godz. 16.00), aby podyskutować o współczesnej literaturze polskiej i światowej.

Marzysz o egzotycznych podróżach?

Chcesz władać biegle kilkoma językami?

Niestraszny Ci morski żywioł?

Weź udział w konkursie wiedzy o Twoim poprzedniku – Josephie Conradzie!

Wielka Gra czeka na Ciebie i Twoje zwycięstwo!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza młodzież w wieku 16-19 lat do udziału w konkursie o życiu i twórczości Josepha Conrada –Korzeniowskiego „Wielka Gra z Conradem”, który odbędzie się dnia 14 czerwca w siedzibie Biblioteki.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i liceów zainteresowanych literaturą, filmoznawstwem, literacką historią Krakowa. Jego celem jest rozpropagowanie wiedzy o Józefie Korzeniowskim w 160. rocznicę jego urodzin, ukazanie związków pisarza z literaturą światową i polską oraz z Krakowem i Małopolską.

Zgłoszenia za pośrednictwem formularza rejestracyjnego należy przesyłać do 9 czerwca br. Ilość miejsc ograniczona.

Plików:
Wielka gra z Conradem_regulamin

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
12:04:45 04-05-2017
181.28 KB
29

Wielka Gra z Conradem_oświadczenie_1

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
12:05:19 04-05-2017
158.35 KB
21

Wielka Gra z Conradem_oświadczenie_2

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
12:05:39 04-05-2017
157.64 KB
27

Rok 2017 rokiem Josepha Conrada – Korzeniowskiego.

Zachwyć się i zainspiruj twórczością Josepha Conrada-Korzeniowskiego.

To co pisarz namalował słowem – wyraź za pomocą wybranych technik plastycznych! Odkryj i stwórz na nowo egzotyczną scenerię Oceanu Indyjskiego, piękne żaglowce, charakterystycznych bohaterów oraz bogactwo symboliki w twórczości artysty.

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym INSPIRACJE CONRADOWSKIE uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Termin składania prac upływa 31 maja 2017 r.

Inspiracje conradowskie_regulamin

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
09:28:15 09-05-2017
136.26 KB
32

Inspiracje conradowskie_oświadczenie_1

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
09:30:09 09-05-2017
36.5 KB
26

Inspiracje conradowskie_oświadczenie_2

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
09:30:40 09-05-2017
28.5 KB
19

Marcina Telega Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa „Nokturn” Marcina Telegi.

Wystawa “Nokturn” została przygotowana jako wystawa towarzysząca podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych 2017 – Konfiguracje. Jak pisze autor, „Nokturn” jest zestawem nastrojowych obrazów namalowanych pod wpływem nastroju nocy. Nocy, która symbolicznie jest czasem ciszy i refleksji, czasem odczuć, uczuć i emocji. Czasem, kiedy łatwiej zauważyć przenikające się wymiary świata. Noc bywa również symbolem czasu ciemnego i trudnego, co nie oznacza, że równocześnie nie może być czasem niezmiernie potrzebnym i pięknym".

Marcin Andrzej Telega profesjonalną edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (profil meblarstwo artystyczne). Od zakończenia szkoły średniej pracował jako renowator mebli antycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa. Studia i praca dyplomowa (w roku 2007) pod kierunkiem prof. Stanisława Rodzińskiego. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, w Niemczech i we Włoszech.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna  Krakowskie Spotkania Artystyczne 2017
Termin ekspozycji: 14.06.2017 r. – 21.07.2017 r.
Wernisaż: 14.06.2017 r., godz. 19:15