Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film" zapraszają 23 lutego 2017 o godzinie 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny.

Naszym gościem będzie Janusz Mika – autor zbioru opowiadań „24 na dobę”, dziennikarz, publicysta, prozaik. Publikował m.in. w Dzienniku Polskim, Czasie Krakowskim. Autor „Obszarów pokolenia” (2002) i powieści kryminalnej „Limeryki zbrodni” (2013). Współautor (wraz z Krzysztofem Maćkowskim) „Trakls Krieg. Wojna Trakla” (2015) oraz „Pretekst Trakla. Trakls Vorwand” (2016). Prezes Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”. Redaktor krowoderskich Wiadomości Lokalnych (od 2003). Felietonista miesięcznika Lamelli. Producent filmu dokumentalnego „Vater”.

KRAKOWSKI CZWARTEK KRYMINALNY to cykl comiesięcznych spotkań z osobami zawodowo zajmującymi się zbrodnią - pisarzami powieści kryminalnych, scenarzystami filmów, pracownikami policji i laboratoriów kryminalistycznych.

KaCyKowe spotkania odbywają się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego).

Za(dia)loguj sięWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej zapraszają na warsztaty z zakresu edukacji medialnej, które odbędą się 27 lutego 2017 r. w godz. 16.00-18.00 w Artetece WBP w Krakowie przy ul. Rajskiej 12 (wejście od ul. Szujskiego).

Drugie w tym sezonie spotkanie będzie poświęcone zagadnieniu myślenia wizualnego.

ZA(DIA)LOGUJ SIĘ to inicjatywa obejmująca cykl warsztatów i szkoleń z zakresu edukacji medialnej funkcjonująca w ramach lokalnej (krakowskiej) odnogi programu "Włącz się! Młodzi i media" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. W roku szkolnym 2016/2017 swoim patronatem wsparło nas także Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej.

Projekt adresowany jest do nauczycieli, bibliotekarzy, studentów, rodziców. Udział w nim jest bezpłatny a uczestnictwo potwierdzone będzie certyfikatem.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Barbary Hubert „Harmonia chaosu”.

Barbara Hubert ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pierwsze lata studiowała w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego, a następnie w pracowni prof. Leszka Misiaka, gdzie w 1999 roku uzyskała dyplom. Uprawia malarstwo i rysunek. W swoim dorobku posiada 44 wystawy indywidualne, udział w ok. 80 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Barbara Hubert o wystawie: „Na wystawie zaprezentuję obrazy z najnowszego cyklu „Malarze w malarstwie”. Prace te współtworzone są z przyjaciółmi –malarzami. Jest to swoisty pamiętnik, kolekcja, zapis spotkań z artystami, których lubię i cenię. Cykl ten zamierzam kontynuować podczas kolejnych plenerów artystycznych. Zaprezentuję również prace z cyklu pejzaże solińskie. Inspirację czerpię od kilku lat podczas wakacji nad Soliną”.

 

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 02.03.2017 r. – 05.04.2017 r.

W roku szkolnym 2016/2017 Warsztaty Smart Start zagoszczą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W trakcie zajęć dzieci będą wkraczać w świat pieniędzy i ekonomii.

Od listopada do lutego przyszłego roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Ekomini organizują warsztaty ekonomiczne dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci. Podczas warsztatów animatorzy będą wprowadzać dzieci w świat finansów. Podczas pierwszej części zajęć wyjaśnią pojęcia ekonomiczne i porozmawiają z dziećmi na temat oszczędzania, pożyczania i wydawania pieniędzy oraz o  przedsiębiorczości. W drugiej dzieci razem z rodzicami będą wykonywać drobne prace plastyczne związane z tematem zajęć, np. świnki skarbonki, szkatułki, banknoty itp.

Fundacja Ekomini

Niezależna organizacja non-profit działająca na terenie Polski. Powołana w celu promocji edukacji dzieci w zakresie ekonomii, zarządzania finansami, nowych technologii, rozwijania przedsiębiorczości i aktywnego stylu życia.

W roku szkolnym 2015/2016 Fundacja zorganizowała dla dzieci Akademię Ekomini, Warsztaty Smart Start w Teatrze Groteska i stworzyła portal dla rodziców SmartStart.pl. Ponadto wzięła udział w Wielkim Smoczym Pikniku podczas Wielkiej Parady Smoków w Krakowie.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Terminy i tematy warsztatów:

18 listopada 2016 „Świnka Skarbonka”

16 grudnia 2016 „Po co nam pieniądze?”

27 stycznia 2017 „Poszukiwacze skarbów”

24 lutego 2017 „Oszczędzanie i zasoby Ziemi”

Zapisy: Wypożyczalnia i Pracowania dla Dzieci - pok. 48 (parter), ul. Rajska 1, tel.: (12) 37 52 256

Liczba uczestników jest ograniczona.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnym spotkaniu dotyczącym planowania kariery zawodowej.

Celem spotkania jest wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o karierze zawodowej. Uczestnicy poznają koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć będzie można również wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej bądź potwierdzenia dokonanych wyborów.

Warsztaty odbędą się 16 marca w godz. 9.00 do 12.00 w Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP w Krakowie (sala 256, II piętro)

Zapisy na szkolenie poprzez formularz elektroniczny.

Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Zajęcia organizowane i prowadzone są przez doradców Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie

Zabijanie z przekonaniaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Pinel gemeinnützige Gesellschaft mbH zapraszają na wernisaż wystawy „Zabijanie z przekonania”, który odbędzie się 4 kwietnia br., o godz. 17.00 na II piętrze Biblioteki.

Ciesząca się znacznym międzynarodowym uznaniem wystawa  pt. Zabijanie z przekonania, której inicjatorem i kuratorem jest Michael Gollnow – specjalista klinicznej pracy socjalnej aktywnie działający na rzecz osób chorujących psychicznie, członek Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego – traktuje o masowym mordzie dokonanym  na pacjentach placówek leczniczo-opiekuńczych w III Rzeszy oraz na okupowanych podczas II wojny światowej terenach Europy. Państwo nazistowskie domagało się jednolitego, w pełni zdrowego i czystego rasowo społeczeństwa. Każdego, kto był „inny”, można było prześladować, ranić, mordować. Działania realizowane w duchu ideologii eugenicznej w sposób szczególny dotknęły osoby chorujące psychicznie i niepełnosprawne – uznane za niegodne życia.

Wystawie poświęconej temu trudnemu tematowi, towarzyszy intencja tworzenia kultury pamięci ofiar zbrodniczej ideologii państwa nazistowskiego, której towarzyszyłaby pogłębiona refleksja, konsternacja, współczucie – z dala od „typowych” form upamiętnienia i historycznego opracowania opierającego się wyłącznie na przekazaniu konkretnych danych, faktów, liczb. Wystawa przedstawia w formie fotografii, dokumentów, figur i instalacji, metody działania narodowych socjalistów wobec ludzi niepełnosprawnych i chorych psychicznie, bezbronnych.

W wernisażu – obok Twórcy prac i zaproszonych Gości z Berlina i Polski – udział wezmą studenci pracy socjalnej i socjologii Instytutu Socjologii UJ zaangażowani w przygotowanie i realizację projektów edukacji społecznej poświęconych Zagładzie i Pamięci.

Wystawę oglądać można do 30 czerwca 2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Instytut Socjologii UJ, Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie oraz Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie zapraszają na spotkanie Wokół eugeniki XX wieku – Jak mówić o Zagładzie? Refleksja nad metodami edukacji społecznej w obszarze problematyki zagłady „życia niewartego życia”, które odbędzie się 5 kwietnia, o godz. 16.30 w sali 247 WBP w Krakowie (ul. Rajska 1).

Zadaniem uczestników spotkania będzie dyskusja nad metodami edukacji, które umożliwiałyby pogłębioną refleksję nad problematyką zagłady „życia niewartego życia”. Niezbędnym elementem działań edukacyjnych jest pokazanie, że podczas wojny ginęli nie zupełnie obcy i bezimienni, ale osoby z własną historią. Inspiracją wspólnej pracy będzie wystawa pt. Zabijanie z przekonania Michaela Gollnow. Studenci pracy socjalnej i socjologii Instytutu Socjologii UJ podzielą się z uczestnikami spotkania własnymi przemyśleniami dotyczącymi trudnej historii zbrodni nazistowskich oraz doświadczenia traumy i lęku.

W drugiej części spotkania Lidia Ippoldt podejmie problematykę lektur przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, które poruszają tematykę wojny i Zagłady. Punktem skupienia planowanej dyskusji będzie pytanie, czy w ogóle – a jeśli tak, to w jaki sposób – pracować z młodymi ludźmi nad historią nazistowskiej eugeniki.

Moderacja dyskusji panelowej: Hubert Kaszyński (IS UJ), Olga Maciejewska (IS UJ).

Głos w dyskusji panelowej: studenci Instytutu Socjologii UJ – Weronika Bączyńska, Joanna Ciągło, Michał Gajewski, Katarzyna Kłoda, Olga Lipińska, Anna Ocimek, Magdalena Piekarczyk, Karolina Rożniatowska, Liliana Zarycht.

Wykład i dyskusja Dziecko i wojna: Lidia Ippoldt (ITiES, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie)

Organizatorzy: Instytut Socjologii UJ

Współorganizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie

Zgłoszenia można nadsyłać do 30.03.2017 r. na adres:

Wydarzenie będzie równocześnie wprowadzeniem do cyklu warsztatów skierowanych do uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres:

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejną edycję bezpłatnych spotkań z kulturą i językiem hiszpańskim, francuskim i niemieckim w ramach Wolontariatu Europejskiego. Zajęcia prowadzone będą od marca 2017 r.

„Erasmus+ Młodzież” to uruchomiony przez Unię Europejską program dla młodzieży. Jego celem jest stymulowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego, rozbudzanie poczucia solidarności i tolerancji wśród młodych Europejczyków i angażowanie ich w kształtowanie przyszłości Unii. Program promuje mobilność w obrębie i poza granicami UE, edukację pozaformalną, dialog międzykulturowy, możliwości zatrudnienia, a także sprzyja integracji wszystkich młodych ludzi, niezależnie od ich wykształcenia, środowiska społecznego i kulturowego. Projekt „EVS is your oyster Meet me in the library” realizowany jest w ramach programu „Erasmus+ Młodzież, Akcja 1. Mobilność edukacyjna: Wolontariat Europejski (EVS)” w porozumieniu partnerskim Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ze STRIM – Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży. Ze strony Biblioteki projekt koordynuje Dział Edukacji, Nauki i Badań.

Łącznie we wszystkich edycjach projektu odbyło się 1320 spotkań, w 90 cyklach, w których uczestniczyło ok. 1250 osób. Zajęcia prowadziło łącznie 15 wolontariuszy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji.

Dzięki programowi WBP w Krakowie ma przyjemność gościć wolontariuszy z Hiszpanii, Francji i Niemiec, którzy realizując zadania ujęte w projekcie „Meet me in the library”, prowadzić będą w Bibliotece konwersacje w języku hiszpańskim, francuskim i niemieckim.

 

Zajęcia poprowadzą Wolontariusze EVS:

Alberto Rus Padilla wolontariusz z Hiszpanii. Jego rodzinnym miastem jest Siles, w prowincji Jaén, w Andaluzji. Alebrto udzielał lekcji z matematyki. Dobrze posługuje się językiem angielskim. Swój udział w projekcie traktuje jako możliwość nabycia nowych umiejętności. 

Margaux Hodebert pochodzi z miejscowości Pleslin w Francji. Interesuje się historią sztuki oraz podróżami. Już w bardzo młodym wieku zwiedzała kraje na całym świecie. Dobrze posługuje się językiem angielskim. W trakcie wolontariatu chce dzielić się z innymi swoją wiedzą i zainteresowaniami.

Helena Iglesias Martín wolontariuszka z Hiszpanii. Bardzo dobrze komunikuje się po angielsku, zna też podstawy francuskiego. Ukończyła studia z zakresu biznesu i prawa, co pozwoliło jej na zdobycie wielu przydatnych umiejętności. Lubi czytać książki, grać na flecie oraz malować.

Paul Naumann pochodzi z miejscowości Bad Oeynhausen w Niemczech. Lubi podróżować i zwiedzać nowe miejsca. Posiada doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą. Biegle posługuje się językiem angielskim oraz dobrze zna język francuski. Pobyt w Polsce traktuje jako szansę na poznanie nowej kultury i ciekawych ludzi.

Uwaga! Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych.

Galeria zdjęć 2012-2016

Blog wolontariuszy EVS: Rajska blog 

Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.