Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Bliskowschodnim Kołem Naukowym zapraszają 17 kwietnia 2019 o godz.17.00 do Arteteki na dyskusję Czy Afryka potrzebuje naszej pomocy?

Widzimy wielokrotnie organizowane zbiórki pieniędzy, przyborów szkolnych, ubrań. Organizacje apelują o przekazywanie 1% podatku na wsparcie dla swoich działań na rzecz kontynentu. Tysiące osób z całego świata wyjeżdżają w ramach wolontariatu, aby własnymi rękami, na miejscu, walczyć z ogromnymi problemami typowymi dla państw rozwijających się. Być może nawet, motywowani chęcią udzielenia tej pomocy, sami kiedyś dołożyliśmy do takich akcji coś od siebie.

AFRYKA NIE POTRZEBUJE NASZEJ POMOCY.

A może tak? Ale jeśli potrzebuje, to jakiej? Czy potrzebuje jej jednakowo na całym kontynencie?  Czy nasze działania mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc? Co to jest woloturystyka? Jak naprawdę wygląda pomoc medyczna w krajach rozwijających się? Co zrobić jeśli chcemy pomóc, ale nie wiemy jak? Czy brak pomocy może być pomocą?

Na te pytania i wiele innych znajdziemy odpowiedź już 17. kwietnia! Dwie prelekcje przygotowane przez ekspertów, panel dyskusyjny i czas na pytania od publiczności.

Limit miejsc ograniczony, więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/415024402405981/?notif_t=plan_user_invited&notif_id=1554878631414322

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „100 lat pedagogiki waldorfskiej”.

Sto lat temu, gdy zakończyła się I wojna światowa, w społeczeństwach Europy powstała myśl, że przyczyną tej strasznej wojny jest złe wychowanie i kształcenie dzieci i młodzieży sprawiające, że w dorosłym życiu ludzie nie potrafią kierować się dobrem społecznym. Jako antidotum na to stworzono pedagogikę reformy, której jednym z nurtów jest pedagogika waldorfska. Naczelnymi ideałami pedagogiki waldorfskiej są wielkie ideały ludzkości zdefiniowane już w starożytnej Grecji jako prawda piękno i dobro. Twórcą pedagogiki waldorfskiej był znany wówczas w Europie filozof-przyrodoznawca Rudolf Steiner, który w opracowanym przez siebie programie i metodyce nauczania uwzględnił fazy rozwoju dziecka. Pierwsza szkoła waldorfska powstała w Stuttgarcie jako szkoła dla dzieci pracowników Fabryki Waldorf Astoria (od której pochodzi nazwa). Rudolf Steiner wprowadził do szkoły kształcenie artystyczne jako drogę wychowania dziecka, które w dorosłym życiu ma być dobrym człowiekiem. Dużą rolę przypisywał też samopoznaniu i samowychowaniu nauczyciela poprzez sztukę.

Wystawa ta prezentuje prace dzieci od przedszkola do klasy maturalnej w polskich przedszkolach i szkołach oraz prace nauczycieli inspirowane wskazówkami Rudolfa Steinera dotyczącymi artystycznej drogi samopoznania i pracy nad sobą.

Wystawę można oglądać w Galerii na Poddaszu na trzecim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 18.04.2019 – 22.05.2019. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 29.04.2019 o godz. 17:00.

Nie jest Ci obojętna estetyka miasta, w którym mieszkasz? Chcesz mieć realny wpływ na to, co Cię otacza? Studiujesz lub jesteś świeżo upieczonym/ą absolwentem/ką kierunków projektowych? Nigdy nie projektowałeś/aś, ale interesujesz się miastem?

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na cykl warsztatów, podczas których wspólnie wypracujemy wskazówki do projektu terenu za Biblioteką, pomiędzy ul. Karmelicką, a Dolnych Młynów, który będzie pełnić funkcję Zielonej Czytelni.

W ramach spotkań zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci zgłosić własny projekt do BO. Będziemy dyskutować o mieście, czytać plany miejscowe,  projektować i budować makietę. Efektem warsztatów będzie projekt, który zgłosimy do Budżetu Obywatelskiego.

Prowadzenie warsztatów:

Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska  - architektki, absolwentki Politechniki Krakowskiej. W 2012r. założyły Kolektyw Palce Lizać łączący działania architektoniczne, artystyczne i społeczne. Od 2015r. prowadzą biuro architektoniczne MiastoPracownia. W swojej pracy skupiają się na lokalności i społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. Swoimi projektami szukają odpowiedzi na pytania o wizje lepszego, sprawiedliwego miasta. Starają się włączać w procesy projektowe ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone min. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50, [Lublana, Słowenia 2014], główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac [Warszawa, 2016],wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu [Oakland, California, 2015] czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura [2017]. Współpracowały min. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury.

Terminy spotkań:

Poniedziałki: 6.05, 13.05, 20.05, 27.05, 03.06, 17.06, 24.06, 01.07;  godz. 16.00

Formularz zapisu

Odwiedź nas na FB

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

W dniu 8 maja o godz. 17:00, w sali nr 53 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 1 odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie Budżetu Obywatelskiego.

Będzie można na nim dowiedzieć się jak działa Budżet Obywatelski oraz jak, gdzie i kiedy złożyć projekt. Na spotkaniu obecni będą eksperci, którzy doradzą i odpowiedzą na pytania uczestników.

  • Masz pomysł na swoją dzielnicę, wiesz, jaka miejska inwestycja jest potrzebna w twojej okolicy lub masz marzenie zrealizować jakieś przedsięwzięcie dla krakowian?
  • Może szukasz kogoś do współpracy lub masz projekt i chcesz go przedyskutować lub sprawdzić?
  • Może chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami ?

Jeżeli tak, to zapraszamy na spotkanie! Jest ono skierowane do wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek. Mamy nadzieję, że będzie to też świetna okazja do porozmawiania o potrzebach i pomysłach na naszą dzielnicę.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na warsztaty dla  dzieci pt „Co Moniuszko gra na uszko?”, które odbędą się 8 maja, o godz. 9.00 w Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej (pokój 252).

Na spotkaniu można będzie posłuchać muzyki, pobawić się w zgadywanki muzyczne oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach plastycznych. Tematem przewodnim jest muzyka Stanisława Moniuszki, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym roku, ogłoszonym Rokiem Stanisława Moniuszki.

Warsztaty adresowane są do dzieci z klas III - IV.

Rezerwacje miejsc: (12) 37-52-257

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na cykl siedmiu spotkań otwartych, odbywających się w okresie od maja do września w ramach projektu Architektura miast. Krakowska perspektywa. Zaproszeni goście, jako specjaliści w dziedzinie zwrócą uwagę na różne aspekty miejskiej architektury Krakowa. Spotkania mają na celu pokazanie jak niezwykłym fenomenem jest pojmowanie przestrzeni architektonicznej i zwrócenie uwagi na niezwykłość takiego wymiaru jakim jest przestrzeń miasta

11. maja porozmawiamy z Beatą Chomątowską, o tym dlaczego wciąż betonujemy rzeczywistość i jak się mieszka w domach z betonu.

29. maja spotkamy się z Dorotą Leśniak-Rychlak, przedstawicielką kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Wspólnie zastanowimy się czy własne znaczy lepsze, czyli o odpowiedzialności społecznej za przestrzenie miejskie w Krakowie.

15. czerwca porozmawiamy z Arturem Wabikiem o działalności streetartu: czy rozwiązaniem dla krakowskich kamienic są murale i graffiti.

29. czerwca spotkamy się z Filipem Springerem by zastanowić się nad nowoczesną architekturą w mieście z historią i zabytkami.

7. września wraz z Teresą Latuszewską-Rychlak z inicjatywy Lechstarter oraz Agnieszką Labus z Fundacji Laboratorium Architektury 60 + porozmawiamy o sile społeczeństwa obywatelskiego i działalności „aktywisty-architekta”

18. września spotkamy się z dr hab. Moniką Bogdanowską, Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków by dowiedzieć się jakie możliwości zmian architektonicznych w mieście z zabytkami i historią mają aktywni obywatele.

28. września porozmawiamy z urbanistą Pawłem Jaworskim o tym jak gospodarować miejską przestrzeń.

Spotkania odbędą się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie o godzinie 17:00.

Serdecznie zapraszamy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę mozaik Lubosza Karwata pn. „Zaklęte w kamieniu”

Lubosz Karwat – konserwator dzieł sztuki, studiował we Wrocławiu, Krakowie i Toruniu, od dwunastu lat prowadzi w Tuchowie swoja autorską pracownię w której zajmuje się tworzeniem mozaik artystycznych oraz konserwacją dzieł sztuki. Uczestnik wielu wystaw w Polsce i za granicą. Jednym z jego znaczących osiągnięć jest wygrana w międzynarodowym konkursie na mozaikę współczesną w Turcji. Pomysłodawca i organizator akcji  "Wyspiański na Mogilskim" oraz "Mehoffer na Mogilskim" w Krakowie. Wystawa prezentować będzie sześć mozaik przedstawiających portrety kobiet i nie tylko…

Wystawę można oglądać w wypożyczalni głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 16.05.2019 – 19.06.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie już po raz drugi organizuje festiwal "Militaria w POPkulturze". Tym razem motywem przewodnim będą zmiany w postrzeganiu wizerunku żołnierza, wojny i militariów na przestrzeni dekad, ale także rozważania o ich postaci w przyszłości - stąd podtytuł: 1919-2019-2119. Zastanowimy się nad tym, jak przedstawiano ten temat w mediach takich jak literatura, film, komiks, gry planszowe czy komputerowe. Sięgniemy nie tylko po źródła historyczne, ale także po dzieła z gatunku science-fiction, military fiction czy też mockumentary.

Zapraszamy w sobotę, 18 maja br., w godzinach 12.00-20.00 do Arteteki.

Celem festiwalu jest zastanowienie się nad tym, jak wszechobecne media wpływają na postrzeganie przez nas tematyki wojennej, ale też zapoznanie się bliżej z tematem, który, choć trudny, towarzyszy ludzkości od setek lat.

Bogaty program obejmuje między innymi:

  • Spotkania autorskie: Michał Gołkowski, Marek M. Meissner.
  • Prelekcje i panele dyskusyjne z historykami oraz hobbystami.
  • Spotkanie z byłym żołnierzem GROMu, Pawłem „Navalem” Mateńczukiem.
  • Warsztaty modelarskie dla dzieci (obowiązują wcześniejsze zapisy).
  • Warsztaty z obsługi broni palnej (obowiązują wcześniejsze zapisy).
  • Różnorodne wystawy, m. in. broni i pamiątek z powstania styczniowego, broni kolekcjonerskiej, pamiątek z I Wojny Światowej, wystawa modelarska i inne.
  • Pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Zapisy na warsztaty już wkrótce!

Na czas festiwalu zostanie także przygotowana Strefa Militarnych Gier Planszowych oraz strzelnica ASG.

Zapraszamy na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/428578231037889/

 

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na finisaż wystawy twórczości Sabiny Smoleń pt. „W moim ogrodzie”, który odbędzie się 29 maja, o godz. 17.30.

Sabina Smoleń – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierunek  Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Mieszka i pracuje w Krakowie, w wolnym czasie zajmuje się rysunkiem, malarstwem.

Marzenia o ucieczce przed cywilizacją i powrocie do natury konstruują dyskretny świat w przedstawionym cyklu prac rysunkowo-malarskich. Fascynacja przedstawieniem kwiatów kieruje realizacje plastyczne w stronę poszukiwań formy adekwatnej do jej zobrazowania. Niespodziewane bogactwo i dynamizm kryją kształty roślin, obleczone w gęstą plątaninę koloru i kreski. Rozmycie konturów podkreśla ulotność piękna, lekkość formy płatków, drżenie drobnych listków. Przestrzeń wypełnia się materią, nie widzimy wielu szczegółów, jedynie subtelne pociągnięcia pędzla, piórka, które nadają nowoczesnego, świeżego wyrazu. W pracach liczy się bardziej wrażenie, jakie robią, niż rzeczywiste odzwierciedlanie wyglądu przyrody, jak choćby proste i pełne siły wyrazu przedstawienie, w którym bezwiednie rozsypane pestki słonecznika stają się bohaterem obrazu. 

Autorka zaprasza do swojego ogrodu, swoistego spektaklu wyobraźni, wypełnionego kwiatami o różnych kształtach, formach i kolorach, gdzie piwonie rosnące w babcinym ogródku współistnieją z ciężkim betonowym tłem.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na drugim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 29.03.2019 – 30.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na finisaż wystawy „Szemrany”, który odbędzie się 31 maja, o godz. 18.00.

Postać Szemranego powstała w listach. 9 lat temu pisał je z zagranicy Bartosz Kondziołka, wtedy mieszkaniec Mysłowic, dzisiaj reporter TOK FM w Łodzi. Pierwszy odcinek jego przygód ukazał się w maju 2013 r. na prowadzonym przez Bartosza blogu Szary Notes. W tym samym miesiącu komiks zaczął być publikowany w czasopiśmie. Ponad 70 odcinków komiksu "Szemrany" pojawiło się jak dotąd w drukowanej na Śląsku "Gazecie Mysłowickiej".

Z Szemranym mogłaby utożsamiać się część dzisiejszych 30-latków. Przede wszystkim "to typ spod ciemnej gwiazdy" (jak mówił autor w wywiadzie dla "Gazety" w 2015 r.). Trochę tajemniczy, z dużym dystansem do siebie, zabójczo przystojny z prawego profilu. Interesuje się kulturą, gra na gitarze, maluje sprayem po murach. Komiks, z delikatnie abstrakcyjnym, sytuacyjnym humorem na bazie osobistych doświadczeń autora, raczej stroni od aktualnych tematów. Odcinki rysowane są zwykle ołówkiem na kartce A4. Powstały też koszulki, naklejki, torby i kubki z podobizną postaci. Szemrany lubi też podróże. Naklejki zostawia w różnych częściach świata. Zdjęcia z jego wyjazdów można znaleźć w Internecie.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Arteteki w dniach 4.04.2019 – 31.05.2019.