Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wystawa_Drzewa świadkowie historiiWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Nadleśnictwa: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz.  zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną "Drzewa - świadkowie historii".

Ekspozycja zaprezentuje najlepsze fotografie VIII Małopolskiego Konkursu Fotograficznego Leśne inspiracje 2016. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.Celem konkursu fotograficznego było propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowania i szacunku dla przyrody, potrzeby jej nieustannej ochrony oraz ukazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski, a szczególnie lasów. W 2016 roku fotografujący mieli za zadanie spojrzeć okiem obiektywu na leśne drzewa jako świadków i uczestników historii.Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Pierwsza weryfikacja fotografii następowała na poziomie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Komisje terenowe nominowały najlepsze zdjęcia do etapu regionalnego.

Patronaty medialne konkursu:  Trybuna Leśnika, Głos Lasu. 

Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 24 marca o godz. 11.00, w sali nr 53 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Miejsce ekspozycji: parter

Termin ekspozycji: 24.03.2017 r. – 31.05.2017 r.

Poszukujesz pracy? Zastanawiasz się nad wyborem twojej ścieżki kariery? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać możliwości internetu przy wyborze zawodu oraz jak może ci on pomóc w znalezieniu pracy, przyjdź na warsztaty organizowane w ramach Tygodnia z Internetem.

Termin spotkania: 27 marca 2017 r.

Godzina: 17:00-18:30

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, sala 155 – I piętro, prawe skrzydło.

Zapisy: poprzez formularz elektroniczny.

(link do formularza http://rekrutacja.rajska.info/zaloguj-sie-do-pracy-27-03-2017/ )

Ekonomia z planszą w tleEkonomia to rozwój. Ekonomia to pomnażanie własnych zasobów. Ekonomia to gra. W piątek 31 marca od godz. 15.30 do 18.30 zapraszamy do Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP w Krakowie na spotkanie „Ekonomia z planszą w tle”, podczas którego wspólnie zagramy w rozmaite ekonomiczne i strategiczne gry planszowe.  Uczestnicy będą mieli nie tylko okazję na dobrą zabawę, ale również spojrzą na ekonomię z innej perspektywy – jako narzędzie, którego można użyć do mnożenia swojego kapitału.

Aby uczestniczyć w spotkaniu nie trzeba mieć żadnej wiedzy ekonomicznej, ani też umiejętności grania w gry planszowe - szybko i przystępnie wytłumaczymy ich zasady. Gry, w które będzie można zagrać to: Catan, Krwawa Oberża, Monopoly – edycja „Kraków”, Superfarmer, Wesoła Farma, Wsiąść do Pociągu – Europa, Wysokie napięcie.

 

Zabijanie z przekonaniaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Pinel gemeinnützige Gesellschaft mbH zapraszają na wernisaż wystawy „Zabijanie z przekonania”, który odbędzie się 4 kwietnia br., o godz. 17.00 na II piętrze Biblioteki.

Ciesząca się znacznym międzynarodowym uznaniem wystawa  pt. Zabijanie z przekonania, której inicjatorem i kuratorem jest Michael Gollnow – specjalista klinicznej pracy socjalnej aktywnie działający na rzecz osób chorujących psychicznie, członek Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego – traktuje o masowym mordzie dokonanym  na pacjentach placówek leczniczo-opiekuńczych w III Rzeszy oraz na okupowanych podczas II wojny światowej terenach Europy. Państwo nazistowskie domagało się jednolitego, w pełni zdrowego i czystego rasowo społeczeństwa. Każdego, kto był „inny”, można było prześladować, ranić, mordować. Działania realizowane w duchu ideologii eugenicznej w sposób szczególny dotknęły osoby chorujące psychicznie i niepełnosprawne – uznane za niegodne życia.

Wystawie poświęconej temu trudnemu tematowi, towarzyszy intencja tworzenia kultury pamięci ofiar zbrodniczej ideologii państwa nazistowskiego, której towarzyszyłaby pogłębiona refleksja, konsternacja, współczucie – z dala od „typowych” form upamiętnienia i historycznego opracowania opierającego się wyłącznie na przekazaniu konkretnych danych, faktów, liczb. Wystawa przedstawia w formie fotografii, dokumentów, figur i instalacji, metody działania narodowych socjalistów wobec ludzi niepełnosprawnych i chorych psychicznie, bezbronnych.

W wernisażu – obok Twórcy prac i zaproszonych Gości z Berlina i Polski – udział wezmą studenci pracy socjalnej i socjologii Instytutu Socjologii UJ zaangażowani w przygotowanie i realizację projektów edukacji społecznej poświęconych Zagładzie i Pamięci.

Wystawę oglądać można do 30 czerwca 2017 r. na II piętrze.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Instytut Socjologii UJ, Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie oraz Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie zapraszają na spotkanie Wokół eugeniki XX wieku – Jak mówić o Zagładzie? Refleksja nad metodami edukacji społecznej w obszarze problematyki zagłady „życia niewartego życia”, które odbędzie się 5 kwietnia, o godz. 16.30 w sali 247 WBP w Krakowie (ul. Rajska 1).

Zadaniem uczestników spotkania będzie dyskusja nad metodami edukacji, które umożliwiałyby pogłębioną refleksję nad problematyką zagłady „życia niewartego życia”. Niezbędnym elementem działań edukacyjnych jest pokazanie, że podczas wojny ginęli nie zupełnie obcy i bezimienni, ale osoby z własną historią. Inspiracją wspólnej pracy będzie wystawa pt. Zabijanie z przekonania Michaela Gollnow. Studenci pracy socjalnej i socjologii Instytutu Socjologii UJ podzielą się z uczestnikami spotkania własnymi przemyśleniami dotyczącymi trudnej historii zbrodni nazistowskich oraz doświadczenia traumy i lęku.

W drugiej części spotkania Lidia Ippoldt podejmie problematykę lektur przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, które poruszają tematykę wojny i Zagłady. Punktem skupienia planowanej dyskusji będzie pytanie, czy w ogóle – a jeśli tak, to w jaki sposób – pracować z młodymi ludźmi nad historią nazistowskiej eugeniki.

Moderacja dyskusji panelowej: Hubert Kaszyński (IS UJ), Olga Maciejewska (IS UJ).

Głos w dyskusji panelowej: studenci Instytutu Socjologii UJ – Weronika Bączyńska, Joanna Ciągło, Michał Gajewski, Katarzyna Kłoda, Olga Lipińska, Anna Ocimek, Magdalena Piekarczyk, Karolina Rożniatowska, Liliana Zarycht.

Wykład i dyskusja Dziecko i wojna: Lidia Ippoldt (ITiES, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie)

Organizatorzy: Instytut Socjologii UJ

Współorganizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie

Zgłoszenia można nadsyłać do 30.03.2017 r. na adres:

Wydarzenie będzie równocześnie wprowadzeniem do cyklu warsztatów skierowanych do uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres:

 

Jan KutrybaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana i Piotra Kutrybów pt.”KUTRYBA RAZY DWA. Malarstwo Jana i Piotra Kutrybów.

Piotr Kutryba studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach, dyplom uzyskał w pracowniach  doc. Gerarda Labusa oraz  prof. Romana Nowotarskiego. Zajmuje się  malarstwem, rysunkiem, typografią, projektowaniem graficznym, rysunkiem satyrycznym. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Jego prace znajdują się  w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Jan Kutryba - jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i działaniami w przestrzeni publicznej, mieszka i tworzy w Krakowie.

Termin ekspozycji: 6.04.2017 r. – 26.04.2017 r.
Miejsce: Wypożyczalnia Główna
Wernisaż: 6 kwietnia 2017 r., godz. 19:15

Więzi(eń) wyzwaniem…Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie , Criis – Centrum Readaptacji i Integracji Społecznej, Małopolskie Stowarzyszenie Probacja, Zakład Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej IS UJ zapraszają na VI Seminarium Skoncentrowane na Osobie Więzi(eń) wyzwaniem…, które odbędzie się 6 kwietnia o godz. 17.00, w sali 247 WBP w Krakowie (ul. Rajska 1).

Zmieniający się obraz Człowieka skazanego powoduje kryzys dotychczas stosowanych metod resocjalizacji. Osoby zajmujące się pracą w zakładach karnych zwracają uwagę na potrzebę podmiotowego traktowania Osadzonych zgodnie z założeniem – nie ważne jak żyłeś dotychczas, ważne jak chcesz spędzić resztę życia. Czy w Polskim systemie penitencjarnym jest miejsce na nowoczesną pracę penitencjarną opartą na założeniach pracy socjalnej i resocjalizacji? W jaki sposób praca socjalna przedostaje się przez mury zakładów karnych?

Wydarzenie będzie okazją do dyskusji na temat dobrych praktyk penitencjarnych, stanowiących niejednokrotnie Dzieło na rzecz Człowieka-Więźnia.

Moderacja: Agata Lorek (ITiES), Hubert Kaszyński (IS UJ), Urszula Stopa (UPJPII), Magdalena Kiełbasa (UPJPII)

Goście: Sylwester Kurowski (Criis), Claudia Vogg (Children of  Prisoners Europe), Barbara Wilamowska (Małopolskie Stowarzyszenie Probacja)

Paneliści: Lidia Ippoldt (ITiES, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie), Roksana Kociołek (ITiES)

 

Zgłoszenia proszę przesyłać do 31.03.2017 r. na adres:  

MuzycyWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotograficzną Adama Walanusa Muzycy.

Muzycy to właściwie tylko pojęcie organizujące wystawę, są to osoby, zwykle pojedyncze, w chwili tworzenia, myśli, istotnego kontaktu. W chwili zapisanej na czułej matrycy, przez jasny obiektyw z szybkim autofokusem. Obiektyw musi być długi, gdyż Carmignola nie często podsunie fotografowi swoje skrzypce.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra

Termin ekspozycji: 16.03.2017 do 30.04.2017 r.

Wernisaż: 07.04.2017 r., godz. 18:00

Młodziezowy Klub Książki Zaczytani!Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki Zaczytani, które odbędzie się 20 kwietnia o godz. 16.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży WBP w Krakowie.

Tematów do dyskusji dostarczy tym razem „Dom duchów” Isabel Allende, jeden z największych bestsellerów literatury iberoamerykańskiej. Ta historia rodzinna pełna namiętności, wielkich wzruszeń i magii rozgrywa się w burzliwym XX wieku w Chile. Przemiany społeczne i polityczne stanowią tło dla barwnej opowieści o życiu despotycznego Estebana Trueby i otaczających go kobiet – obcującej z duchami Clary, wypełnionej nadmierną miłością Feruli, kochającej tylko jednego mężczyznę Blanki i Alby, która stanie się kronikarką rodzinną.

Uczestnicy Młodzieżowego Klubu Książki Zaczytani spotykają się raz w miesiącu (czwartek, godz. 16.00), aby podyskutować o współczesnej literaturze polskiej i światowej.

Witold Pazera Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę "RAZEM I OSOBNO. Malarstwo Elżbiety i Witolda Pazerów".

Witold Pazera – absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczeń prof. Jerzego Nowosielskiego. Malarz, rysownik, satyryk, fotograf. Swoje obrazy prezentował na blisko 100 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1992 roku prowadzi Autorską Pracownię Plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury, skupiając się na pracy z młodzieżą przygotowującą się do studiów na uczelniach artystycznych.

Elżbieta Pazera – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w pracowni malarstwa prof. Lucjana Orzecha. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmuje się pracą z młodzieżą w Autorskiej Pracowni Plastycznej w tarnowskim Centrum Kultury. Uczestniczyła w ponad 70 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Malarska para nie pochodzi z Tarnowa - znaleźli się tu przypadkiem, ale zostali na stałe. Obydwoje są członkami Związku Polskich Artystów Plastyków. Wspólnie prowadzą Autorską Pracownię Plastyczną. Małżeństwo zgodnie przyznaje, że najwięcej czasu poświęcają sztuce. Równie ważne jest też dla nich przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności uzdolnionej młodzieży z Tarnowa i okolic. "Malarstwo jest dla nas swego rodzaju misją, ale jest też zawodem. Żyjemy z malarstwa. To zajęcie, które stało się pasją, ciągle obecną w naszym życiu".

Termin: 27.04.2017 r. 24.05.2017 r.
Miejsce: Wypożyczalnia Główna
Wernisaż: 27.04.2017 r., godz. 19:15