Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Muzeum PRL-u zapraszają na pokonkursową wystawę „Muzeum PRL-u 2020”.

Wystawa prezentuje projekty nadesłane na konkurs na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza.

Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od kwietnia 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieści się w dawnym budynku kina Światowid w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty (os. Centrum E-1).

Kino Światowid (os. Centrum E1) wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony. Kino działało do roku 1992, a potem budynek zmienił się w rodzaj chaotycznego centrum handlowego. W 2006 r. gmina Kraków odkupiła budynek od spółki Apollo Film. Od kwietnia 2008 r. do grudnia 2012 r. w dawnym kinie działał – pod nazwą Muzeum PRL-u - oddział Muzeum Historii Polski. 7 listopada 2012 r. Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o powołanie samodzielnego Muzeum PRL-u (w organizacji).

Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem. „Nagroda za innowacyjne rozwiązanie polegające na lokalizacji głównej sali ekspozycyjnej po południowej stronie placu pod placem wejściowym oraz pozostawienie bez zmian przestrzeni wewnętrznej budynku, w tym sali kinowej oraz wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi, w tym salą wielofunkcyjną i kinem letnim na poziomie dachu” – zapisał w uzasadnieniu swego werdyktu Sąd Konkursowy.

Zakończenie remontu konserwatorskiego budynku (gmach dawnego kina Światowid wpisano w 2015 r. do rejestru zabytków), jego rozbudowy oraz adaptacji na potrzeby Muzeum PRL-u, a także budowa wystawy stałej planowane są na 2019 r. Koszt inwestycji szacowany jest na 50 mln zł.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 20.01.2017 - 24.02.2017 r.

Wernisaż wystawy: 20.01.2017 r., godz. 15.00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej. Rozmowy o książkach i nie tylko… pt.

.

O tym, że pomimo wielkiego wysiłku wojennego Polska dostała się do strefy wpływów sowieckich, zadecydował przebieg operacji wojskowych w Europie, od bitwy pod Stalingradem poczynając. Gdyby jeszcze Alianci zachodni zdecydowali się rozpocząć inwazję na Europę od południa (z kierunku Bałkanów), dawałoby to Polsce szansę. Kiedy jednak zapadła decyzja o inwazji na północną Francję, nasze losy zostały przesądzone.

Czy, mimo to, istniał jakiś margines manewru dla polityki polskiego rządu? Czy polityka polska w 1944 r. miałaby silniejsze karty w ręku, gdyby w Dwudziestoleciu prowadziła bardziej zgodną politykę wobec sąsiadów? Czy Polska w 1944 r. powinna mniej szafować siłami po to, żeby w lepszej kondycji przetrwać nadchodzące czasy komunizmu?

O tym rozmawiać będą prof. dr hab. Marek Kornat, prof. dr hab. Mariusz Wołos oraz dr Maciej Korkuć. Prowadzenie Roman Graczyk.

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia br. o godz. 18.00 w sali 315 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

ZSP im. Antoniego Kenara w ZakopanemWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem zapraszają na wystawę „Nowoczesna Szkoła z tradycją (od szkoły snycerskiej do zespołu szkół plastycznych). Wystawa z okazji 140 lat istnienia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1876-2016)”.

Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem jest jedną z najstarszych szkół plastycznych w Polsce. W roku 2016 obchodził jubileusz 140-lecia istnienia. W 1876 roku Towarzystwo Tatrzańskie założyło w Zakopanem szkołę snycerską, która dwa lata później przekształciła się w Szkołę Przemysłu Drzewnego. Do czasu odzyskania niepodległości Polski na działalność pedagogiczną szkoły znaczący wpływ wywarły wszystkie nurty artystyczne występujące w sztuce na przełomie XIX i XX wieku.
W 1948 r. dział rzeźbiarski Szkoły Przemysłu Drzewnego został przekształcony decyzją Ministra Kultury i Sztuki w pięcioletnie Liceum Technik Plastycznych, jedyną w Polsce szkołę wychowującą techników rzeźbiarzy. Pod kierunkiem doświadczonych pedagogów, a w szczególności Antoniego Kenara, liceum przeżywało lata rozkwitu. Placówka stała się ośrodkiem kształcenia uzdolnionej młodzieży z całej Polski.
W okresie powojennym szkoła wykształciła dziesiątki absolwentów, których osiągnięcia twórcze stanowią dobre świadectwo wysokiej jakości realizowanego przez wybitnych pedagogów programu wychowawczego i artystycznego. Wśród wielu absolwentów i profesorów szkoły znajduje się liczna grupa uznanych twórców sztuki polskiej, m.in., Antoni Rząsa, Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior, Stanisław Kulon, Grzegorz Pecuch, Stanisław Słonina, Maciej Szańkowski, Andrzej Ryszka, Stefan Borzęcki i wielu innych.ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Na wystawie zaprezentowane zostaną malarstwo, grafika, rzeźba i fotografia pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Uczestnicy wystawy to: Dorota Bąk, Piotr Bies, Magdalena Ciszewska-Rząsa, Stanisław Cukier, Janusz Jędrzejowski, Agnieszka Rokicka, Małgorzata Rosińska, Ewa Ross-Baczyńska oraz uczniowie.

Miejsce ekspozycji: Parter
Termin ekspozycji: 18.01.2017 r. – 14.02.2017 r.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza  na spotkanie dotyczące odkrywania predyspozycji zawodowych, które odbędzie się 18 stycznia 2017 roku o godz. 8.30 (sala 155, I piętro, prawe skrzydło).

W czasie warsztatów uczestnicy wypełnią Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych badający rodzaje zainteresowań zawodowych pod kątem wyboru zawodu oraz profilu kształcenia. Po wypełnieniu kwestionariusza uczestnicy będą mogli umówić się na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym interpretującym wyniki testu.

Spotkanie jest bezpłatne. Ilość osób jednocześnie korzystających z usługi jest ograniczona.

Na spotkania można zapisywać się w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej – Plac Na Stawach 1, telefonicznie (12) 42-40-738 lub drogą elektroniczną: .

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza  do Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej (sala 256,II piętro, prawe skrzydło) 19 stycznia 2017 roku, o godz. 10.00, na spotkanie dotyczące możliwości udziału w projekcie EVS

Projekty EVS umożliwiają młodym ludziom podjęcie pracy społecznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach partnerskich. EVS to wyjątkowe doświadczenie życia i pracy za granicą, szansa rozwoju osobistego, rozwinięcia kompetencji społecznych i międzykulturowych. Uczestnicy spotkania zapoznają się z ideą, specyfiką przygotowań i realizacji projektu Wolontariatu Europejskiego EVS.

Spotkanie jest bezpłatne.

Formularz zapisu

 

W roku szkolnym 2016/2017 Warsztaty Smart Start zagoszczą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W trakcie zajęć dzieci będą wkraczać w świat pieniędzy i ekonomii.

Od listopada do lutego przyszłego roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Ekomini organizują warsztaty ekonomiczne dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci. Podczas warsztatów animatorzy będą wprowadzać dzieci w świat finansów. Podczas pierwszej części zajęć wyjaśnią pojęcia ekonomiczne i porozmawiają z dziećmi na temat oszczędzania, pożyczania i wydawania pieniędzy oraz o  przedsiębiorczości. W drugiej dzieci razem z rodzicami będą wykonywać drobne prace plastyczne związane z tematem zajęć, np. świnki skarbonki, szkatułki, banknoty itp.

Fundacja Ekomini

Niezależna organizacja non-profit działająca na terenie Polski. Powołana w celu promocji edukacji dzieci w zakresie ekonomii, zarządzania finansami, nowych technologii, rozwijania przedsiębiorczości i aktywnego stylu życia.

W roku szkolnym 2015/2016 Fundacja zorganizowała dla dzieci Akademię Ekomini, Warsztaty Smart Start w Teatrze Groteska i stworzyła portal dla rodziców SmartStart.pl. Ponadto wzięła udział w Wielkim Smoczym Pikniku podczas Wielkiej Parady Smoków w Krakowie.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Terminy i tematy warsztatów:

18 listopada 2016 „Świnka Skarbonka”

16 grudnia 2016 „Po co nam pieniądze?”

27 stycznia 2017 „Poszukiwacze skarbów”

24 lutego 2017 „Oszczędzanie i zasoby Ziemi”

Zapisy: Wypożyczalnia i Pracowania dla Dzieci - pok. 48 (parter), ul. Rajska 1, tel.: (12) 37 52 256

Liczba uczestników jest ograniczona.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na nowy cykl rozgrywek ekonomicznej gry planszowej Cashflow 101. W trakcie pięciu comiesięcznych spotkań skupimy się na finansach - zarabianiu pieniędzy, inwestowaniu, zarządzaniu nimi i osiąganiu swoich celów finansowych. Szkolenia poprowadzą trenerki Inwestube: Sylwia Bednarek, Anna Klich, Justyna Talaga oraz Elżbieta Zwolak. Uczestniczyć można w całym cyklu lub w wybranych szkoleniach. Tematy spotkań w poszczególnych miesiącach to:

Październik: Jak zarabiać, czyli inwestowanie od podstaw

Inwestowanie to szukanie zajęcia dla Twoich pieniędzy. Jak powinny one pracować? Jak długo i jak ciężko? No i pytanie kluczowe – gdzie je zatrudnić? Prosty podział i szybka charakterystyka tego: co? gdzie? jak? pozwoli Ci świadomie podejmować decyzje inwestycyjne.

Listopad: Jak stać się przedsiębiorcą-liderem, czyli pieniądze to nie wszystko

Przedsiębiorczość masz we krwi. To ona sprawia, że dokonujesz często rzeczy niemożliwych. Ale biznes to nie tylko pieniądze, więc warto skupić się na kluczowych elementach, które pomogą Ci zostać przedsiębiorcą-liderem.

Grudzień: Jak zarządzać finansami, czyli finanse osobiste od podstaw

Poznanie swoich przychodów i kosztów to kluczowy element do sprawnego zarządzania budżetem. Na warsztatach pokażmy Ci dostępne narzędzia, omówimy jedną z wielu strategii, a do Ciebie będzie należał wybór tych elementów, które zastosujesz w swoim życiu.

Styczeń: Jak osiągać cele finansowe, czyli po prostu zacznij działać

Samo się nie zrobi, więc warto wyznaczyć sobie cele finansowe na nowy rok i kolejne na lata. Odpowiedz na pytanie, gdzie finansowo jesteś dziś, a gdzie chcesz się znaleźć w przyszłości? Pokażemy Ci narzędzie, a Ty zdecydujesz jak je wykorzystać.

Luty: Jak zarabiać na hobby, czyli przekuj pomysł w biznes

Pomysł na biznes możesz znaleźć wszędzie. Ile znasz takich osób, które swoją pasją potrafią zarazić otoczenie? Ty też możesz być jedną z nich, a my możemy powiedzieć Ci jak. Przyjdź i daj się zainspirować, by Twoje hobby mogło na Ciebie pracować.

Terminy spotkań: II czwartek miesiąca

Godzina: 8.30-11.30

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, sala 256 - II piętro, prawe skrzydło.

Więcej informacji i zapisy na stronie Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, francuskim, niemieckim i angielskim w ramach Wolontariatu Europejskiego.

„Erasmus+ Młodzież” to uruchomiony przez Unię Europejską program dla młodzieży. Jego celem jest stymulowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego, rozbudzanie poczucia solidarności i tolerancji wśród młodych Europejczyków i angażowanie ich w kształtowanie przyszłości Unii. Program promuje mobilność w obrębie i poza granicami UE, edukację pozaformalną, dialog międzykulturowy, możliwości zatrudnienia, a także sprzyja integracji wszystkich młodych ludzi, niezależnie od ich wykształcenia, środowiska społecznego i kulturowego. Projekt „ EVS is your oyster – Meet me in the library” realizowany jest w ramach programu „Erasmus+ Młodzież, Akcja 1. Mobilność edukacyjna: Wolontariat Europejski (EVS)” w porozumieniu partnerskim Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ze STRIM – Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży. Ze strony Biblioteki projekt koordynuje Dział Edukacji, Nauki i Badań.

Do tej pory we wszystkich edycjach projektu odbyło się 1320 spotkań w 90 cyklach, w których uczestniczyło ok. 1250 osób. Zajęcia prowadziło łącznie 15 wolontariuszy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji.

Dzięki programowi WBP w Krakowie ma przyjemność gościć wolontariuszy z Hiszpanii, Francji i Niemiec, którzy realizując zadania ujęte w projekcie „Meet me in the library”, prowadzić będą w Bibliotece konwersacje w języku hiszpańskim, francuskim, niemieckim i angielskim.

I edycja

 •  „Dulce Vida” – spotkania z językiem hiszpańskim dla seniorów (poziom podstawowy plus)
 • „Alles Klar!” – spotkania z językiem niemieckim dla seniorów (poziom podstawowy plus)
 • „Uno, dos, tres” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
 • „Bonjour!” – spotkania z językiem francuskim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
 • „C'est la vie” – spotkania z językiem francuskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 •  „Hasta la Vista” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 • „Mucho gusto” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 • „Ich liebe Deutsch!” – spotkania z językiem niemieckim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 • „Guten Tag” – spotkania z językiem niemieckim dla młodzieży (od 13 do 20 lat) (poziom podstawowy)
 • „Nice to meet you” – spotkania z językiem angielskim dla młodzieży (od 13 do 20 lat) (poziom pre-intermediate)
 • „¡Hola!, ¡Hola!” – spotkania z językiem hiszpańskim dla dzieci (od 8 do 11 lat) (poziom podstawowy)
 • „Volaré, cantaré, Ooo…”– spotkania z językiem hiszpańskim dla mam z dziećmi (poziom podstawowy)

II edycja (zapisy od lutego 2017 r.)

 • „Dulce Vida” – spotkania z językiem hiszpańskim dla seniorów (poziom podstawowy plus)
 • „Le Rendez-Vous” – spotkania z językiem francuskim dla seniorów (poziom podstawowy plus)
 • „Uno, dos, tres” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
 • „Eins, zwei, drei” – spotkania z językiem niemieckim dla osób 18+ (poziom podstawowy)
 • „Hasta la Vista” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 • „Sprechen Sie Deutsch” – spotkania z językiem niemieckim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany
 • „Mucho gusto” – spotkania z językiem hiszpańskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 • „Merci beaucoup!” – spotkania z językiem francuskim dla osób 18+ (poziom średnio zaawansowany)
 • „¡Hasta mañana!” – spotkania z językiem hiszpańskim dla młodzieży (od 13 do 20 lat) (poziom podstawowy)
 • „Nice to meet you” – spotkania z językiem angielskim dla młodzieży (od 13 do 20 lat) (poziom pre-intermediate)
 • „Allô Allô” – spotkania z językiem francuskim dla dzieci (od 8 do 11 lat) (poziom podstawowy)
 • „Oh lá lá” – spotkania z językiem francuskim dla mam z dziećmi (poziom podstawowy)

Zajęcia poprowadzą Wolontariusze EVS:

Alberto Rus Padilla wolontariusz z Hiszpanii. Jego rodzinnym miastem jest Siles w Andaluzji. Alberto udzielał lekcji z matematyki. Dobrze posługuje się językiem angielskim. Swój udział w projekcie traktuje jako możliwość nabycia nowych umiejętności. 

Margaux Hodebert pochodzi z miejscowości Pleslin w Francji. Interesuje się historią sztuki oraz podróżami. Już w bardzo młodym wieku zwiedzała kraje na całym świecie. Dobrze posługuje się językiem angielskim. W trakcie wolontariatu chce dzielić się z innymi swoją wiedzą i zainteresowaniami.

Helena Iglesias Martin

Paul Naumann  pochodzi z miejscowości Bad Oeynhausen w Niemczech. Lubi podróżować i zwiedzać nowe miejsca. Posiada doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą. Biegle posługuje się językiem angielskim oraz dobrze zna język francuski. Pobyt w Polsce traktuje jako szansę na poznanie nowej kultury i ciekawych ludzi.

Helena Iglesias Martín wolontariuszka z Hiszpanii. Bardzo dobrze komunikuje się po angielsku, zna też podstawy francuskiego. Ukończyła studia z zakresu biznesu i prawa, co pozwoliło jej na zdobycie wielu przydatnych umiejętności. Lubi czytać książki, grać na flecie, tenisa oraz malować.

Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.

W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych.

Galeria zdjęć EVS 2012-2016.

Blog wolontariuszy EVS: Rajska blog

Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

EVS stands for European Voluntary Service and is the opportunity for all Europeans to work as volunteers abroad and develop their skills in an international environment.

This program is open to young people aged from 18 to 30 and participation is free. The projects have four main players: a sending organization, a coordinating organization, a host organization and the volunteer. Both sending and coordinating organizations play an administrative role: recruiting volunteers, training them, while the volunteer and the host organization have a more close role working everyday together.

These four players are involved in something bigger, the project in which they are taking part. There are many types of projects: related to youth, culture, sports, social care, cultural heritage… you just have to find yours!

If you are interested, read more.

The work coordinator of EVS  in the Regional Public Library in Krakow is Renata Augustyn –  head of the Department of Education, Science and Research.