Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Zapraszamy na warsztaty dla kobiet i dziewczyn (16+), które chciałyby zgłębić tajniki nowych technologii w połączeniu z tradycyjnym rękodziełem.

W tym semestrze postaramy się wspólnie własnoręcznie wykonać kartę świąteczną, która zastąpi bezduszne sms-y, efektownie zapakować prezenty. Dowiemy się również  jak stworzyć modne dodatki do mieszkania bez większych nakładów finansowych. A przede wszystkim: w jaki sposób sieć i narzędzia internetowe mogą pomóc w rozwijaniu naszych pasji i zainteresowań?

Twórz razem z nami grupę wspierającą wzajemnie swoje kreatywne zapędy. Mile widziane są także osoby bez doświadczenia w projektach kreatywnych oraz wszystkie te panie, które zawsze chciały spróbować rękodzieła, ale nie miały motywacji :)

Więcej informacji: dzialajwarte.wordpress.com, zakładka DIY Działaj!

Terminy: 11.12, 18.12, 8.01, 15.01  godz. 17.00 – 19:00

Pierwsze zajęcia: 11 grudnia 2018

Wielkość grupy: do 15 osób

Zapisy: - zapisy możliwe przez cały czas trwania zajęć

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury oraz Muzeum im. Aleksandra Kosińskiego w Kętach zapraszają na promocję XX tomu rocznika Małopolska. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny, która odbędzie się 11 grudnia br., o godz. 17.00 w Muzeum im. Aleksandra Kosińskiego w Kętach (Rynek 16).

Wspólnie z Małopolskim Związkiem Regionalnych Towarzystw Kultury oraz Polskim Towarzystwem Historycznym w Krakowie mamy przyjemność zaprezentować najnowszy, właśnie wydany tom rocznika Małopolska. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny. Wydawnictwo to w tym roku ma już tom 20 i niejako jubileuszowo osiągnęło 424 strony; jak zawsze omawia ciekawe i różnorodne tematów z historii i współczesnych inicjatyw w Małopolsce. Znalazły się tu teksty naukowe, popularno-naukowe, materiały źródłowe do dziejów idei regionalizmu i osób związanych z tym ruchem, artykuł do edukacji regionalnej oraz recenzje i sprawozdania z ważnych dla środowiska regionalistów wydarzeń.

Na uwagę zasługują teksty poświęcone działaniom i walkom o odzyskanie niepodległości, artykuły o jakże ciekawych zwyczajach i obrzędach świątecznych; związanych z weselem, ale także ze śmiercią i pogrzebami. Polecamy tekst o renowacji historycznych organów i działalności krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków. Ciekawy jest tekst o komercjalizacji dziedzictwa kulturowego na Podhalu. W obszernym tomie umieszczono również teksty poświęcone wybitnym postaciom: Józefa Hallera i rodziny Goetzów-Okocimskich, Marii Konopnickiej. Zaprezentowano ostatnie trzy lata imprez związanych z Małopolskimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego. Na końcu tomu umieszczono recenzje wybranych książek, materiał do przyszłego słownika biograficznego Małopolski oraz przegląd nowości regionalnych dostępnych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zapraszają 12 grudnia 2018 roku o godz. 10.00 do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na zajęcia dotyczące pisania życiorysu i listu motywacyjnego.

Zapraszamy osoby, które chciałby dowiedzieć się  jak w poprawny sposób napisać dokumenty aplikacyjne na zajęcia, które zostaną poprowadzone przez trenerów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Osoby zainteresowane poszerzą swoją wiedzę m.in. o zagadnienia dotyczące takich tematów jak wzory życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego; zagadnienia, na które pracodawcy zwracają szczególną uwagę czytając dokumenty aplikacyjne; redagowanie pisemnej korespondencji związanej z poszukiwaniem pracy.

Zapisy na szkolenie poprzez formularz elektroniczny.

Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Zajęcia organizowane i prowadzone są przez doradców Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie.

Jesteśmy tam gdzie trzebaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Polska Misja Medyczna zapraszają na wystawę „Jesteśmy tam gdzie trzeba ratować życie - działalność pomocowa Polskiej Misji Medycznej”.

Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna jest humanitarną, pozarządową, organizacją non-profit, której celem jest ratowanie życia i łagodzenie cierpienia w najuboższych krajach świata. PMM została założona w 1999 roku przez wolontariuszy: lekarzy i pielęgniarki. Swoją misję realizuje poprzez bezpośrednią pomoc medyczną dla poszkodowanych w katastrofach naturalnych, konfliktach zbrojnych i klęskach żywiołowych. Obecnie prowadzone są projekty pomocowe m.in. na Bliskim Wschodzie – w Jordanii, Iraku i Syrii oraz Afryce - w Sudanie Południowym, Zambii, Ugandzie, Senegalu  i Tanzanii.

Najważniejszym celem wystawy, która powstała z okazji uczczenia 20lecia działalności PMM, jest pokazanie jak bardzo potrzebna jest pomoc w najbiedniejszych regionach świata, gdzie dostęp do podstawowej opieki medycznej jest częściowo lub całkowicie ograniczony. Stowarzyszenie działa w zgodzie z uniwersalnymi wartościami, które tworzą zręby podstawowych praw człowieka, a jednym z tych praw jest dostęp do pomocy medycznej.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane fotografie, wykonane w latach 2017- 2018, w miejscach, gdzie Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna realizuje projekty pomocy humanitarnej oraz rozwojowej, współfinansowane z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.12.2018 – 10.01.2019. Zapraszamy również na konferencję prasową i uroczyste otwarcie w dniu 12.12.2018 o godz. 12:00, sala 53.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do pokoju zagadek. Escaperoom "Projekt Arteteka" czynny będzie w dniach 6-21 grudnia br.

Mamy rok 2099, muzyka obraz oraz słowo mówione i pisane zniknęły z powierzchni Ziemi. Świat trawiony przez ogień znieczulicy, pogrążył się w chaosie… Jedyną szansą na ocalenie ludzkości jest odnalezienie kodu zaginionej cywilizacji, który znajduje się na 3 piętrze w opuszczonej Artetece. Będziecie mieli kilkadziesiąt minut, aby wydostać się z zamkniętego pokoju. By to zrobić, musicie rozwiązać kilka zagadek, wykazać się zręcznością i umiejętnością logicznego myślenia.  Przywróćcie nadzieję na lepsze jutro…

Wejdź do pokoju zagadek i znajdź kod!

Miejsce: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12

Data: 6-21 grudnia (od poniedziałku do piątku)

Godziny wejść: 15:00; 16:10;

Grupy: 2-3 osób

Wiek: 16+

Zapisy:

Liczba miejsc ograniczona!

Hart duchaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej. Rozmowy o książkach i nie tylko… pt. „Hart ducha”

Ignacy Tokarczuk stoi w rzędzie kilku najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego w Polsce po II wojnie światowej. Ten chłopski syn okazał się bardzo dobrym biskupem, w bardzo trudnych czasach. Różne były strategie przetrwania Kościoła w tamtych niekorzystnych warunkach. Wielu biskupów wybierało jakąś formę dostosowania się. Biskup Tokarczuk zaś wybrał formę nazywania rzeczy po imieniu – to w zakresie oceny panującego porządku, oraz formę faktów polityki dokonanych – to w zakresie dbania o stan posiadania Kościoła. Biskup Tokarczuk budował kościoły w swojej diecezji nie zważając na brak stosownych pozwoleń. Łamał więc prawo. Działał jednak w przekonaniu, że nad prawem stanowionym przez komunistyczne (tu: ateistyczne) władze stoi  prawo naturalne, które pozwala ludziom wierzącym na zaspokajanie ich potrzeb religijnych. Ta stanowczość w sprawie budowy kościołów mówiła też coś o jego stanowczości w obronie praw ludzi wierzących w ogóle. A nawet obrony praw ludzkich w ogóle – notorycznie łamanych przez państwo realnego socjalizmu. Jak mało który biskup miał świadomość wspólnego frontu różnych środowisk, sprzymierzonych we wspólnej walce z panującym systemem.

Jak bp Tokarczuk był postrzegany przez innych pasterzy Kościoła w Polsce? Jakie racje przemawiały za mniej ofensywnym stosunkiem do komunistycznych władz? Co z dorobku bpa Tokarczuka zachowuje do dziś trwałą wartość?  O tym chcemy będą rozmawiać: dr Mariusz Krzysztofiński, ks. prof. Józef Wołczański. Prowadzenie: Roman Graczyk

Spotkanie odbędzie się 15 listopada br. o godz. 18.00 -  Przystanek Historia, ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film" zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny, które odbędzie się 13 grudnia 2018 o godzinie 19.00 w Artetece.

Jak co roku grudniowa edycja Krakowskiego Czwartku Kryminalnego jest wyjątkowa. Tym razem naszym gościem będzie Dariusz Eckert, lider punkowej grupy Inkwizycja. Muzyk, poeta, murarz-tynkarz, bloger, miłośnik sztuk walki. Ten charyzmatyczny artysta o wielu pozornie sprzecznych zainteresowaniach, może poszczycić się ciekawą, choć z pewnością niełatwą przeszłością.

Wszystkich wielbicieli sztuki nieoczywistej, często inspirowanej tematem zbrodni zapraszamy na KCK z "Ex Pertem".

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zapraszają 14 grudnia o godzinie 17.00 do Arteteki na  Piątkowe Spotkanie z Komiksem: Subiektywne podsumowanie roku wg. Anonimowego Grzybiarza

Rok 2018 powoli się kończy, a wszelkie nowości w komiksowym świecie podsumujemy na nadchodzącym 113 Piątkowym Spotkaniu z Komiksem.

Bez wątpienia, mijający rok to mnóstwo komiksowych premier. Postaramy się wybrać te najlepsze. Było także, kilka ciekawych debiutów, do których lektury postaramy się zachęcić. Tworząc podsumowanie roku nie może zabraknąć  wspaniałych imprez w całej Polsce (od Warszawy, przez Kraków, po Łódź i nie tylko), które powspominamy.

Kończący się rok, to też 10 lat Marvel Cinematic Universe - jednego z najbardziej rozbudowanych projektów w historii kina, gdzie 20 filmów i 12 seriali składa się na jeden duży, filmowy świat.

Co jeszcze wydarzyło się w tym roku dowiemy się już w piątek.

Prowadzenie: Jan Sławiński „Anonimowy Grzybiarz”

 

Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie 15 grudnia 2018 o godz. 12.00 zamieni się w fabrykę zabawek. Stoły pokryją kolorowe wstążki, włóczki, a w roli głównej wystąpią kolorowe, rozśpiewane skarpety.

Na warsztatach postaramy się wykonać misję specjalną powierzoną nam przez św. Mikołaja. Nauczymy się robić zabawki ze zwykłych skarpet. Stworzymy wesołe muppety i nauczymy się je animować, poznając techniki lalkarskie we wspólnej zabawie z elfem z fabryki zabawek. Wyrazimy na głos swoje marzenia, dotyczące prezentów pod choinkę i zaśpiewamy wspólnie świąteczną piosenkę.

Zapisy: (12) 37-52-256  lub osobiście w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci WBP w Krakowie

Liczba miejsc ograniczona

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników zapraszają na slajdowisko Ameryka Południowa, Chile i Bliski Wschód, które odbędzie się 17 grudnia o godz. 19.00 w Artetece (u. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Według naukowców Pustynia Atakama to najbardziej suche miejsce na ziemi z opadami osiągającymi w niektórych miejscach zaledwie kilka milimetrów w skali całego roku. Są też rejony gdzie w ogóle nie zanotowano żadnego opadu. Dzieje się tak z powodu płynącego u wybrzeży zimnego Prądu Peruwiańskiego. Atakama to pustynia kamienista rozciągająca się wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Ten surowy rejon jest skrajnie nieprzyjazny dla człowieka.

Dlaczego warto jechać na drugi koniec świata by odwiedzić to miejsce? Czy alpaki i lamy na wolności dają się pogłaskać? Jak stracić oddech na 4500m n.p.m.? I dlaczego podróże zimą do Ameryki Południowej to dobry pomysł? Na te i inne pytania o Pustyni Atakama odpowie Bernadetta BEBE Baran - łazik górski i płaskowyżowy, łowca tanich lotów, motocyklistów, a także autorka książki o podróżowaniu.