Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Barbary Czapigi-Drohomireckiej.

Barbara Czapiga-Drohomirecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2009 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. Maluje martwe natury, pejzaże i kompozycje figuralne. Jak sama pisze: „Głównym tematem moich twórczych zainteresowań są klimaty i nastroje wynikające z lokalnych, śląskich inspiracji. Przy użyciu subtelnej gamy barwnej staram się przenieść na płótno smutek i melancholię śląskiej szarości”.

Na wystawie można zobaczyć ok. 20 prac o typowej dla artystki tematyce pejzażowej, namalowanych techniką olejną.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 26.04.2018 – 23.05.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na warsztaty „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce” odbywające się 26 kwietnia o godz. 16:00 w Artetece WBP w Krakowie.

Jak robić notatki skuteczniej i szybciej? Jak przy pomocy rysunku organizować pracę nad tekstem? Jak robić lepsze prezentacje (i dlaczego to ma znaczenie)? Czym jest visual literacy i jakie ma zastosowanie w humanistyce?

Diagramy i wykresy są powszechnie stosowane w naukach ścisłych. W humanistyce – dużo rzadziej. Pomoce wizualne świetnie sprawdzają się do przekazywania treści dotyczących historii, społeczeństwa, kultury – trzeba tylko wiedzieć jak je stworzyć. Wystarczą do tego najprostsze środki: linie i figury geometryczne. W ten sposób może powstać oś czasu, diagram relacji, wyjaśnienie skomplikowanych procesów i zależności, które uczynią nasz tekst (pracę zaliczeniową, artykuł naukowy czy esej) bardziej zrozumiałym.

Do udziału w zajęciach zachęcamy studentów oraz doktorantów wszystkich kierunków humanistycznych (także niezwiązanych bezpośrednio ze sztuką i kulturą). Nie są wymagane żadne umiejętności rysunkowe lub doświadczenie w zakresie wizualizacji wiedzy. Materiały do zajęć zapewniają organizatorzy.

Termin: 26 kwietnia, godz. 16:00 – 19:00

Miejsce: Arteteka WBP w Krakowie, sala Akwarium (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego)

Zgłoszenia: do 15 kwietnia przez formularz http://bit.ly/2FLSYIX

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zgłoszenia oraz limit miejsc (decyduje kolejność zgłoszeń).

Organizatorzy:

Jakub Woynarowski – artysta, designer, kurator. Studiował na Wydziale Grafiki oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2017 uzyskał stopień naukowy doktora. Prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Autor projektu instalacji w Pawilonie Polskim podczas 14. Biennale Architektury w Wenecji. Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2014 w kategorii Sztuk Wizualnych.

Maja Starakiewicz – absolwentka grafiki, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka ilustracji, komiksów, esejów wizualnych i tekstów naukowych z dziedziny komunikacji i kultury wizualnej. Inicjatorka programu edukacyjnego w zakresie narracji wizualnej “Pociąg do opowieści” w BWA w Tarnowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach nagrody Ars Quaerendi przyznanego przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem "Closer To Asia" serdecznie zapraszają na cykl wykładów o Japonii: "Opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni", z których pierwszy odbędzie się już w środę, 7 marca, o godzinie 18.00 w sali 53 (parter).

Japonia już od chwili, gdy Marco Polo przyniósł do Europy pierwsze, zasłyszane w Chinach opowieści o tym niezwykłym państwie, fascynowała ludzi Zachodu. Kraj Kwitnącej Wiśni przyciąga swą egzotyczną kulturą i niezwykłą historią.

Jeśli interesuje cię, jak bawiła się arystokracja w Kioto, jak wielu Japończyków nawrócili jezuici w XVI wieku i chcesz dowiedzieć się, ile jest prawdy w filmie "Ostatni Samuraj" - dołącz do nas! Na każdym spotkaniu poruszymy jeden fascynujący fragment z dziejów Japonii.

Plan spotkań:

7 marca: "I smętną pieśń zaśpiewał wiatr. Japonia epoki Heian"

21 marca: "Szogun o dwóch lewych rękach, czyli rzecz o wojnie Onin"

4 kwietnia: "Samuraj z żelaza"

18 kwietnia: "Chłopski regent i szogun, który zaczekał"

10 maja: "Bogu, co boskie, szogunowi, co szoguna. Chrześcijańskie stulecie w dziejach Japonii"

23 maja: "Przegrane sprawy i ich samurajowie"

6 czerwca: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, czyli o przyjaźni polsko-japońskiej"

Prowadzący: Łukasz Czarnecki - historyk, pisarz i publicysta, doktorant Instytutu Historii UJ i współpracownik magazynów "Historia Do Rzeczy", "Mówią Wieki" i "Focus Historia".

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na wystawę plenerową finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, odbywającą się ramach programu KRAKOW PHOTO FRINGE 2018.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zorganizował w tym roku już trzecią edycję Konkursu Fotografii Teatralnej, którego celem jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii teatralnej nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła i działalności twórczej. Uczestnikami Konkursu mogą być zarówno artyści fotograficy, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i amatorzy. Efektem tegorocznej edycji jest wystawa, na której można podziwiać prace zgłoszone w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu”– czyli fotografia przedstawiająca spektakl lub pracę nad nim, odznaczająca się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi, mogącymi funkcjonować jako obraz ikoniczny, o wyrazistej wymowie i wyjątkowej jakości estetycznej – oraz „zestaw dokumentacyjny ze spektaklu”, którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2016/2017.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach od 25.05.2018 – 27.06.2018 r.

Zapraszamy wszystkich  wszystkich chętnych na konsultacje z języka włoskiego, które w ramach Wolontariatu Europejskiego  (EVS) prowadzi Francesco Benedetto - wolontariusz z Włoch.

Osoby biorące udział w zajęciach powinny posiadać:

  1. Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników i w Artetece WBP w Krakowie,
  2. Zapał do nauki języka obcego, dobry humor i pozytywne nastawienie.

Terminy (czwartki):
22, 29 marca 2018
5, 12, 19, 26 kwietnia 2018
10, 17, 24 maja 2018
7, 14 czerwca 2018

Godzina: 14.00-15.00

Wstęp wolny.

Miejsce: sala 232

Kontakt:
tel. 12 37-52-285
e-mail: