Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na 5. edycję Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON, który 21 października 2017 r. odbywał się będzie w Artetece (ul Rajska 12, wejście od ul.       Szujskiego).

Festiwal integruje społeczność fanów grozy oraz promuje polskich twórców tego gatunku. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami. W programie także: dyskusje panelowe, prelekcje, spotkania z osobami związanymi na co dzień z gatunkiem grozy.

Tegoroczny Krakowski Festiwal Grozy zostanie zakończony uroczystą Galą wręczenia Nagrody Literatury Polskiej Grozy im. Stefana Grabińskiego.

Program wydarzenia wkrótce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Obowiązuje ograniczenie wiekowe 16+.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jako Patron wydarzenia zaprasza do udziału w projekcie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty Krakowski szlak Bajkoteki, który w roku 2017 nosi podtytuł Czytaj i wygrywaj!.

Oprócz znanych i cenionych warsztatów dla dzieci, które zostaną przeprowadzone jesienią przez specjalistów w zakresie literatury w bibliotekach szkolnych i publicznych na terenie Krakowa, a których tematem będzie poetycka podróż po Grodzie Kraka śladami poezji autora Bajkoteki, w tym roku uczestnikom zeszłorocznej edycji projektu zaproponowana zostanie nowa forma obcowania z poezją i tworzenia literackich światów.

Celem projektu jest podnoszenie poziomu czytelnictwa - głównie poezji - wśród uczniów krakowskich szkół i pokazanie im, że tekst literacki może stanowić również zaproszenie dla czytelnika do działania i współtworzenia.

Wszelkie informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 518 297 202 oraz mailowo:

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Fundacja Promocji Kultury "Urwany Film" zapraszają 6 lipca 2017 o godzinie 17.30 na kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny.

Tym razem gościć będziemy Ewelinę Dydę, autorkę kryminału noir "Zła waluta". Spotkanie poprowadzi Paulina Stoparek.

KRAKOWSKI CZWARTEK KRYMINALNY to cykl comiesięcznych spotkań z osobami zawodowo zajmującymi się zbrodnią - pisarzami powieści kryminalnych, scenarzystami filmów, pracownikami policji i laboratoriów kryminalistycznych.

Wydarzenie na FB

KaCyKowe spotkania odbywają się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego).

Wystawa Ani Muradyan Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Ani Muradyan „Huszer” (Wspomnienia ulotne jak ptak).

Na wystawie prezentowana będzie ceramika Ani Muradyan. Artystka mieszka w Polsce od 1993 r. Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz oraz na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu. Obecnie zajmuje się projektowaniem wnętrz, malarstwem, ceramiką, konsekwentnie inspirując się historią, religią, sztuką Armenii oraz odwołując się do bogatej symboliki kultury ormiańskiej, co potwierdzają jej własne słowa: „Mój kraj to Armenia. Architektura, kultura odcisnęły na mnie swoje piętno. Dziś w Polsce łączę elementy kultury europejskiej z bogatą spuścizną kraju owocu granatu. Nie zapominam, kim jestem i staram się o tym opowiadać w swoich pracach.” Prowadzi warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych oraz własną pracownię artystyczną przy al. Kijowskiej 50 w Krakowie.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 16.08.2017 r. – 06.09.2017 r.
Wernisaż: 16.08.2017 r., godz. 19:15

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach projektu Bon Kultury zaprasza do Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży na warsztaty "Legendy miejskie – opowieści prawie prawdziwe"

Legendy, mimo baśniowej iluzji, odpowiadają na pytania związane z historią kraju, jego władców, bohaterów narodowych, umacniają poczucie bezpieczeństwa i stanowią dziedzictwo kulturowe narodu. Wspólnie przeniesiemy się w świat legend, wychodząc od opowieści głęboko zakorzenionych w kulturze i religii Polski i Krakowa, poprzez tradycyjne legendy miejsca i obyczaju oraz historie związane z zachowaniami i rytuałami, aż do tzw. „neolegend”, które powstały niedawno jak „Legenda o kładce Bernatce” czy „Legenda o Dżoku i psiej przyjaźni”.

Celem warsztatów jest rozwijanie u dzieci i młodzieży zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie tożsamości lokalnej poprzez prezentację tradycyjnych legend związanych z Krakowem i jego okolicami, zawierających część zdarzeń fantastycznych, ale osnutych wokół prawdy historycznej. Służyć temu będzie praca z tekstem, rozmowa kierowana, burza mózgów, dyskusja, drama, praca z mapą geograficzną, planem miasta Krakowa oraz mapą historyczną. Podczas warsztatów prowadzący wyjaśni w jaki sposób stworzyć własną, ciekawą „neolegendę”. Następnie uczestnicy pracując w grupach wykonają karty narracyjne z ilustracjami do wybranej legendy (uczniowie szkoły podstawowej) lub napiszą i narysują w formie komiksu krótkie „neolegendy” związane z wybranymi miejscami w Krakowie i jego okolicach (uczniowie szkół gimnazjalnych).

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży w wieku od 7 lat do 15 lat

Liczba uczestników: 25

Czas trwania: 1,5 godz. (9.30-11.00 dla uczniów szkół gimnazjalnych, 11.00-12.30 dla uczniów szkół podstawowych)

Kalendarz zajęć: 4 kwietnia, 16 i 23 maja, 13 i 20 czerwca, 19 i 26 września 2017

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Agata Żak, tel. (12) 37 52 256 / e-mail: / rezerwacja tel. (12) 37 52 275