Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Zapowiedzi wydarzeń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na warsztaty nauki języka rumuńskiego dla dzieci "Mówimy po rumuńsku" - dla początkujących.

W programie przewidujemy naukę: jak się zaprezentować, naukę kolorów, pory roku. Będziemy słuchać piosenek w języku rumuńskim.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie dzieci by poczuły i usłyszały rumuński język, poznały rumuńską kulturę i tradycję.

Termin warsztatów: 23.09.2017 r. (sobotę ), od godziny 11:00

Miejsce: sala nr. 53, parter WBP w Krakowie, ul. Rajska 1

-----

Biblioteca Voievodală din Cracovia si Societatea Polono-Română din Cracovia va invita sambata, 23 septembrie de la ora 11.00 am, la atelierul de limba romana pentru copii "Vorbim romaneste" dedicat incepatorilor. Atelierul va avea loc in sala 53, la parter, in Biblioteca Voievodala, ulica Rajska1, Cracovia.

Copiii vor invata cum sa se prezinte in limba romana, cuvinte care desemneaza culorile si anotimpurile, vor asculta cantece si poezii pentru copii in limba romana.

Vino si tu impreuna cu copiii pentru a afla despre limba romana, cultura si traditiile romanesti!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na bezpłatną wymianę książek, która odbędzie się już 24 września 2017 r., w godz. 14:00-15:00 w Artetece WBP w Krakowie.
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych będzie wymienić się książkami w języku angielskim.
Zasady udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na stan książek – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni! Książki wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.

Wymień się książkami i poznaj innych czytelników!

Przyjdź przeczytać Garcię Marqueza!
Podejmij wyzwanie, stwórz z nami paraspektakl!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza młodzież szkół średnich na warsztaty czytania performatywnego. Warsztaty opierają się na sztuce parateatralnej. W inscenizacji ważną rolę odgrywa nie tylko gra aktorska, ale i muzyka, gra świateł, czy wreszcie czujność publiczności. Praca z młodzieżą będzie się opierać na tekstach Gabriela Garcii Marqueza („Opowiadania” i „12 opowiadań tułaczych”). Uczestnicy warsztatów podejmą się próby stworzenia paraspektaklu, który powstanie z wybranych opowiadań.

Warsztaty odbędą prowadzone w dwóch grupach.

 

GRUPA 1

Terminy (wtorki):
10, 17, 24, 31 października
Godzina: 16.00-18.00

Zapisy: Formularz zapisu   http://rekrutacja.rajska.info/warsztaty-czytania-performatywnego-grupa-1-pazdziernik-2017/

 

GRUPA 2

Terminy (wtorki)

7, 14, 21, 28 listopada

Godzina: 16.00-18.00

Zapisy: Formularz zapisu  http://rekrutacja.rajska.info/warsztaty-czytania-performatywnego-grupa-2-listopad-2017/

Zgłoszenie przyjmujemy do 8 października.

 

Prowadzący:

Monika Tryboń – Monika Tryboń – absolwentka studiów magisterskich na wydziale filozoficznym UJ o specjalności pedagogika - animacja kultury. Aktorka teatralna i telewizyjna, dyplomowana instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha jogi.

Michał Pałubski – polski aktor kabaretowy, jeden z członków krakowskiej Formacji Chatelet. Współtwórca nieistniejącego już kabaretu Nie My. Szlify aktorskie zdobywał na scenie teatru w Częstochowie, którego dyrektorem był wówczas Marek Perepeczko, wcielając się w tytułową rolę Pana Tadeusza, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.

Iwona Kopacz- antropolog kultury, terapeutka, doradca rozwoju osobistego w ujęciu Gestalt. Jako terapeutka i counsellorka, wykorzystująca w swoich projektach metody arteterapeutyczne (teatroterapię, choreoterapię i biblioterapię), współpracuje m.in. ze Szkołą Retoryki UJ, Ośrodkiem Twórczej Interwencji, Graal’em Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci.

Jakub Knapik – absolwent wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W latach 2003 - 2004 współpracował z wrocławskim studiem RMG oraz prowadził własne studio w Krakowie. Współtworzył efekty do projektów reklamowych i fabularnych. Na co dzień pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Piotr Madej – muzyk, lider zespołu Patrick the Pan,  pracownik działu muzyczno-dźwiękowego  w Teatrze im. Juliusza  Słowackiego w Krakowie.

 

Szczegółowe informacje:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – Wypożyczalnia i  Pracownia dla Młodzieży, pok. 51., tel. 12 37 52 275, e-mail:

Warsztaty zostaną przeprowadzone w ramach projektu pn. „Literatura performatywnie, czyli czytanie w formie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie zapraszają na transmisję internetową konferencji pt.: „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin – potrzeby i dobre praktyki”, której organizatorem jest Rzecznik Praw Obywatelskich, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Związek Powiatów Polskich.

W czasie konferencji będzie można:

  • poznać wyniki badań o kosztach ponoszonych przez rodziny w związku z chorobą Alzheimera,
  • podnieść poziom świadomości na temat tej choroby
  • zapoznać się z dobrymi praktykami, realizowanymi w różnych miejscach Polski.

Data: 26 września 2017 (wtorek)
Godzina: 11.00-15.00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 245
Prowadzący w Warszawie:  Barbara Imiołczyk, dyrektor Centrum Projektów Społecznych biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Prowadzący w Krakowie: dr Maria Jedlińska, koordynator Szkoły @ktywnego Seniora WBP w Krakowie

Zapraszamy także do zadawania pytań prelegentom. Należy je nadsyłać do 15.09.2017 na adres: 

Program konferencji: „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin” | 26.09.2017

Zapraszamy! Wstęp wolny.

W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Rumuński Instytut Kultury zapraszają na warsztaty języka rumuńskiego, które odbędą się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków.

Co roku pod koniec września cala Europa świętuje Europejski Dzień Języka. W związku z tym świętem WBP w Krakowie i Rumuński Instytut Kultury zapraszają na warsztaty języka rumuńskiego, które poprowadzi Joanna Kornas-Warwas, lektor języka rumuńskiego. Podczas zajęć uczestnicy otrzymają materiały dotyczące języka rumuńskiego, zapoznają się z przepisami kuchni rumuńskiej, czeka na nich też słodka niespodzianka.

Miejsce: parter, sala 53 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Termin: 29 września (piątek) 2017 r., godz. 18:00

Zapisy: za pomocą formularza na stronie www.calitate.pl
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp wolny

Warsztaty dla dorosłych kobiet, które chciałyby zgłębić tajniki nowych technologii w połączeniu z tradycyjnym rękodziełem. W tym semestrze postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzieć na najbardziej nurtujące nas pytania: jaki własnoręcznie wykonany drobiazg możemy wręczyć w prezencie? Jak szybko i efektownie go zapakować? Jak stworzyć modne dodatki do mieszkania bez większych nakładów finansowych? A przede wszystkim: w jaki sposób sieć i narzędzia internetowe mogą pomóc w rozwijaniu naszych pasji i zainteresowań?

Zapraszamy do współtworzenia grupy wspierającej wzajemnie swoje kreatywne zapędy. Mile widziane są także osoby bez doświadczenia w projektach kreatywnych oraz wszystkie te panie, które zawsze chciały spróbować rękodzieła, ale nie miały motywacji :)

więcej informacji: dzialajwarte.wordpress.com, zakładka DIY Działaj!

Terminy: co drugi wtorek, godz. 17.00 – 19:00

Pierwsze zajęcia: 10 października 2017

Wielkość grupy: do 15 osób

Zapisy: - zapisy możliwe przez cały czas trwania zajęć

Jeśli masz nastoletnią córkę,zabierz ją ze sobą, wspólnie spędzimy czas na rękodziele.

Cele są jak kompas w naszym życiu – wytyczają kurs. Jak wyznaczać cele jasne i realne, aby osiągnąć to, co założyliśmy? Dowiesz się tego na szkoleniu 12 października w godz. 8.30-11.30.

To pierwsze zajęcia w ramach nowego cyklu Przedsiębiorczy i zamożny z Cashflow 101. W trakcie pięciu comiesięcznych spotkań skupimy się na rozwijaniu kompetencji miękkich, umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych. Uczestnicy otrzymają także sporą dawkę nowej wiedzy o zarządzaniu finansami.

Każde szkolenie rozpocznie się od części warsztatowo-szkoleniowej dotyczącej tematu głównego (40-60 minut), a następnie będzie można zagrać w grę Cashflow 101 (90-120 minut). Można wziąć udział w całym cyklu, lub tylko w wybranych zajęciach. Uczestnicy biorący udział w całym cyklu otrzymają certyfikaty.

Szkolenie:       Jak wyznaczać cele, czyli chcieć to móc 

Termin:            12 października 2017 r. godz. 8.30-11.30

Miejsce:           Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej, sala 256 (II piętro)

Prowadzący:     Sylwia Bednarek, Anna Klich oraz Justyna Talaga - trenerki Inwestube

Zapisy:            poprzez formularz elektroniczny

Tematy pozostałych zajęć cyklu:

Listopad: Jak osiągać rezultaty, czyli wytrwałość.

Grudzień: Jak myśleć kreatywnie, czyli narodziny pomysłów.

Styczeń: Jak sprzedawać, czyli wizerunek jest ważny.

Luty: Jak współpracować, czyli efekt synergii.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wykład pt.: "Żeby coś się zdarzyło – migawki z podróży do Chin" w ramach cyklu PodróżujMY z S@S.

Data: 27 września 2017 r. (środa)
Godzina: 11.00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1 , II piętro, sala 245
Prowadzący: Mariola Wójtowicz – podróżniczka, autorka blogów Emerytka w podróżyPodróże na emeryturze.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

Działanie realizowane w ramach Programu Szkoła @ktywnego Seniora. W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Larpownia serdecznie zaprasza na 3. Krakowski Weekend z Larpami, który odbędzie się w dniach 30 września - 1 października 2017 r. w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12).

Krakowski Weekend z Larpami to cykliczna inicjatywa Stowarzyszenia Larpownia. Jeśli macie ochotę wziąć udział w grach i warsztatach, lub po prostu spotkać się z innymi osobami zainteresowanymi larpowaniem - odwiedźcie nas koniecznie.

Zapisy na maila:

SOBOTA

Warsztaty improwizacji (Stanisław Słodyczka)

Typ: warsztaty

Ilość osób: 2-20

Czas trwania: 1h

Opis: W czasie tych krótkich zajęć nauczysz się podstawowych zagadnień z zakresu improwizacji teatralnej, które pomogą Ci lepiej odgrywać przed publicznością w jeepformach oraz wyczulą na słuchanie i akceptowanie propozycji współgraczy w larpach.

 

Poćwiczmy słowa bezpieczeństwa (Zuza Borzymowska)

Typ: warsztaty

Ilość osób:  5-9

Czas trwania: 2h

Opis: Słowa bezpieczeństwa służą komunikowaniu - na meta poziomie - komfortu/ dyskomfortu gracza w czasie gry. Wydaje się jednak, że nie wszystkim przychodzi stosowanie ich łatwo. Na tych warsztatach poćwiczymy użycie tego narzędzia.

 

You Only Tell Me You Love Me When You Drunk (autor: Piotr Milewski, prow.: Karol Szafrański)

Typ: Freeform

Ilość osób: 6 + publiczność

Czas trwania: 2h

Opis: "What a performance, tonight... Should I react or turn of the light?" Tennant/Lowe. Freeform jest zainspirowany utworem grupy Pet Shop Boys o tym samym tytule. Gracze wcielą się w role osób, które pod wpływem okoliczności i alkoholu po raz pierwszy wyznają miłość. Czy ich partnerom i partnerkom uda się wydobyć to wyzwanie również na trzeźwo? Gra składa się z serii krótkich scenek oraz wielkiego finału, w którym gracze przyznają sobie Żetony Focha. Zdobywca najmniejszej ich liczby zostaje zwycięzcą.

 

Herbaciarnia pomiędzy (Anna Łagan)

Typ: larp

Ilość osób: 6-7

Czas trwania: 3h

Opis: W twojej głowie istnieją inne światy, w twojej głowie żyją demony winy. Teraz patrzą na ciebie: są twarzami ludzi, których znałeś, ludzi, których wymyśliłeś, ludzi, którzy wymyślili ciebie. Czy te wszystkie wyimaginowane światy naprawdę istnieją w jednym multiwersum, czy może to wszystko jest twoją halucynacją? Bo może halucynujesz. Bo masz podstawy, żeby sądzić, że to dziwne miejsce, w którym się znalazłeś to zaświaty, a osoby, które widzisz naprzeciw siebie zadecydują o tym, czy umrzesz czy wrócisz do swojego życia. Tylko czy chcesz żyć? Szóstka osób z różnych związanych rzeczywistości znalazła się w miejscu między światami. Muszą zrekonstruować powiązania między sobą i skonfrontować się z przewinami z własnej przeszłości. „Herbaciarnia pomiędzy” jest larpem o twórczości, poczuciu winy i śmierci.

 

Crime Scene (autorzy: Katarzyna Kehl, Bolesław Charkiewicz, prow.: Ismena Ładecka)

Typ: jeepform

Ilość osób: 5 + publiczność

Czas trwania: 3h

Opis: Podczas gry wcielicie się w zespół policjantów i specjalistów, którzy zajmują się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych: dwóch detektywów, patologa, kryminalistyka i reportera. W budowaniu historii czynny udział weźmie publiczność, poprzez podejmowanie pewnych decyzji i odgrywanie postaci epizodycznych np. świadków. Ktoś z tego zespołu zginie dzisiejszej nocy, a pozostali będą mieli nie lada orzech do zgryzienia. Kto zabił? Jakie były jego motywy? Czy uda się ujawnić mordercę?

 

Unheroes (autorka: Joanna Piancastelli, prow. Ismena Ładecka)

Typ: larp

Ilość osób: 5-9

Czas trwania: 2h

Opis: Jesteście zwykłymi ludźmi robiącymi zwyczajne rzeczy, dokładnie tutaj, w tym miejscu. Ludzie dookoła was żyją swoim życiem i są normalni – tak samo, jak wy. Tylko, że kiedyś wy nie byliście normalni - byliście superbohaterami, wybawicielami Herotopii. Nie pamiętacie tego, podobnie, jak nie pamiętają o tym ludzie dookoła was. Cały świat się zmienił, historia, która znaliście już nie istnieje i nigdy nie istniała.

Teraz pamięć o tamtych wydarzeniach pomału do was wraca. Co się stanie, jeśli sobie przypomnicie? Dlaczego wszystko się zmieniło? Tylko wy możecie odpowiedzieć na te pytania.

 

NIEDZIELA

 

And I Must Scream (Marcin Ziemniak, Maciej Kozubal)

Typ: larp

Ilość osób: 8

Czas trwania: 4h

Opis: Kameralny larp science fiction opowiadający historię pierwszego kontaktu z obcą inteligencją. Larp ma typowo narratywistyczną naturę oraz kładzie nacisk zarówno na interakcje między postaciami graczy jak i rozważania na temat problemów z poznaniem obcego umysłu oraz wpływu technologii na nasze życie.

UWAGI:  tylko dla pełnoletnich, 18+

 

Ostatnia kropla (Marta Malinowska)

Typ: larp

Ilość osób: 8

Czas trwania: 4 (1h warsztaty max 3h gra)

Opis: "Ostatnia kropla" to detektywistyczny horror dla ośmiu osób. Fabuła opiera się na tragicznych wyborach, których muszą dokonać postaci: niewolnicy, na których wolność spada nagle i niespodziewanie. Akcja toczy się w 1990 roku w Łodzi. Gracze wcielają się w śmiertelnych służących sadystycznego wampira, którzy stawiwszy się na wezwanie w jego rezydencji, odkrywają, że ich pan został unicestwiony.

Wymagania sprzętowe i inne: Komputer z Internetem i głośnikami, kanister z wodą

UWAGI:  tylko dla pełnoletnich, 18+

 larpownia

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/389292378139828/?active_tab=about

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, doświadczenie w larpowaniu - niewymagane

Lena Achtelik_Tajemniczy ogródWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i Zespołem Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem zapraszają na wystawę pn. Widziadła 2017.

Ekspozycja wydaje się  propozycją dla miłośników fantastyki i horroru. Jednak, ze względu na różnorodność tematyczną  oraz bogactwo środków wyrazu - od realizmu magicznego przez surrealizm po wizje noir, jest to interesująca oferta dla wszystkich.

W wystawie biorą udział: Lena Achtelik, Natalia Batko-Gajda, Renata Bonczar, Sylwia Brzyszczyk, Blanka Dudek, Katarzyna Góralczyk, Barbara Hubert, Agnieszka Jagiełka, Paulina Jawień, Natalia Knycz, Mateusz Konieczko, Jan Kutryba, Natalia Ledzianowska, Grzegorz Łodej, Maja Maciejewska, Andrzej Masianis, Magdalena Nałęcz, Filip Odzierejko, Daniel Pielucha, Maciej Pisiałek, Bartłomiej Radosz, Marcin Sacha, Paweł Słota, Łukasz Solecki, Tosia Tochman, Przemysław Wideł, Grzegorz Wnęk, Aleksandra Zawiślak, Dawid Zdobylak, Joanna Zemanek, uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu oraz uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Jana Kenara w Zakopanem.

Aranżacja wystawy – Blanka Dudek.

Termin: 05.10 - 12.12 2017 r.
Miejsce ekspozycji: parter