Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie zapraszają na Wystawę prac finalistów i laureatów II Konkursu Fotografii Teatralnej.

Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru. Ukazuje niepowtarzalny moment, emocje, plastykę spektaklu – wszystko to, czego nie sposób wyrazić słowami. To za pomocą fotografii teatr chroni się przed swoją śmiertelnością. W milionach archiwalnych fotografii zawarta jest jednak nie tylko pamięć o minionych spektaklach, ale także informacja o czasie, w którym powstały, o konwencjach obrazowania i komunikowania się z odbiorcą. Może to dlatego w ostatnich latach zaobserwować można rosnące zainteresowanie tym, do tej pory pozostającym na marginesie

dyskursu, gatunkiem. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy fotografia teatralna to tylko dokumentacja, czy może jednak sztuka? Czy jest to praca autorska, skoro stanowi jedynie uwiecznienie wizji właściwych twórców? Czy gatunek ten może zyskać autonomię, czy powinien pojawiać się wyłącznie w kontekście pierwotnego dzieła? Jak daleko fotograf może posunąć się w interpretacji, aby nie zatracić istoty swojego zadania, jakim jest wierne ukazanie ducha teatru?

Pokonkursowa wystawa stanowi prezentację współczesnych fotografów teatralnych i jednoznacznie dowodzi, że ich rola nie jest neutralna. Na ekspozycji obserwować możemy wyraziste osobowości posługujące się zdywersyfikowanym językiem wizualnym. Nie ulega również wątpliwości, że wiele spośród wybranych fotografii mogłoby funkcjonować w oderwaniu od spektakli, gdyż stanowią uniwersalny i silny przekaz dotyczący ogólnoludzkiego doświadczenia.

Magdalena Hueckel

Wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich prezentuje prace finalistów i uczestników II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone do dwóch kategorii: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z premiery sezonu 2015/16.

W wystawie wzięli udział: Monika Stolarska (laureatka w kategorii: teatralne zdjęcie sezonu), Bartek Warzecha (laureat w kategorii: zestaw dokumentacyjny z premiery), Natalia Kabanow, Przemek Krzakiewicz, Grzegorz Press, Albert Roca Macià, Maciej Rukasz, Tomasz Słupski, Monika Stolarska, Wojtek Szabelski, Tomasz Tyndyk, Bartek Warzecha, Aneta Wawrzoła, Dominik Werner, Maciej Zakrzewski (finaliści) oraz Dorota Awiorko, Łukasz Giza, Sebastian Góra, Łukasz Krysiewicz, Andrzej Michałowski, Tobiasz Papuczys, Agnieszka Pięta, Marcin Sarota, Michał Siarek, Dawid Stube, Anna Tomczyńska, Jakub Wittchen

Laureatów i finalistów wybrało jury w składzie:

Dorota Buchwald, Magdalena Hueckel, Wojciech Nowicki, Krzysztof Pijarski, Tomasz Plata, Olivier Spillebout

Opieka artystyczna: Magdalena Hueckel

Projekt graficzny: Tomasz Kubaczyk / FOTO-GRAFIKA

Miejsce ekspozycji: ogrodzenie budynku WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.05.2016 r. – 29.06.2016 r.