Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Zofii Zalewskiej pt. „Prowansja”. Ekspozycję oglądać można na pierwszym piętrze w budynku głównym.

Zofia Zalewska, z wykształcenia lektorka języka angielskiego i rosyjskiego, podróżniczka, artystka fotografik. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. Jest też członkiem Polish-American Photographic Club.

Prowansja to kolekcja małych, malowniczych, położonych na stromych wzgórzach miasteczek, u podnóża których rozciągają sie pola lawendy. Jest to kraina pachnących ziołami wzgórz, lawendowych  pól, nadmorskich przystani i skąpanych w słońcu śródziemnomorskich plaż. Szczególne światło Południa Francji przyciągało również malarzy; tu malowali najwięksi: Monet, Van Gogh, Picasso, Matisse i wielu innych. To oni tworzyli legendę Lazurowego Wybrzeża.

Tematem przewodnim wystawy jest pejzaż miejski i natura. Zofia Zalewska w swoich fotografiach przedstawia piękno prowansalskiego krajobrazu od przełomów rzeki Verdon, toczącej swe turkusowe wody w przepastnych kamiennych wąwozach, po Liberon, dziki i odludny obszar .

Wystawę można oglądać na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 17.01.2019 r. – 26.02.2019 r.