Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

ZalipieWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę ”Tutaj mieszka wiosna przez cały rok, czyli Zalipie wieś w kwiaty malowana"

W województwie małopolskim, na równinie Powiśla Dąbrowskiego leży Zalipie, wieś jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, pełna domów wymalowanych w kwiaty. Zwyczaj ten powstał pod koniec XIX wieku. Pierwotnie malowidła zdobiły tylko wnętrza chat. Izby były malowane oraz dekorowane kolorowymi kwiatami z bibułki, wycinankami oraz słomianymi ozdobami. Z biegiem czasu ozdoby zaczęły się rozrastać i obejmować zewnętrzne ściany budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie oraz ogrodzenia. Pierwszym badaczem sztuki zalipiańskiej był krakowski mieszczanin Władysław Hickel, natomiast za jej prekursorkę uważa się malarkę Felicję Curyłową, która rozpoczęła tradycję malowania izb
i chat w kwiatowe wzory, z czego Zalipie słynie do dziś.

Dzięki wystawie dowiemy się więcej o tradycjach zdobniczych na Powiślu Dąbrowskim oraz o kolorowych zakątkach Zalipia. Ekspozycji towarzyszyć będą strofy wierszy zalipiańskiej poetki Marii Kozaczkowej, która z dumą o lokalnej tradycji pisała: „Jeśli widzieć chcesz "Malowaną wieś", By podziwiać sztukę ludu Do Zalipia jedź”.

Termin ekspozycji: 11.06.2018 - 31.08.2018

Miejsce ekspozycji: I piętro (obok Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce)