Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Ogrody 2018Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z organizatorami i partnerami 13. Festiwalu ŚWIĘTO OGRODÓW zapraszają na wystawę zbiorową malarstwa, grafiki i fotografii pn. „Ogrody 2018”

Tegorocznym kwiatem przewodnim Święta Ogrodów jest słonecznik - powszechnie kojarzony z największymi i najdroższymi dziełami słynnego holenderskiego protoimpresjonisty Vincenta van Gogha. Rok 2018 jest szczególnym momentem do przypomnienia postaci tego artysty, w związku z niedawnym sukcesem filmu „Twój Vincent”, w którego realizację było zaangażowanych wielu polskich artystów, a którego technika produkcji przywróciła znaczenie kunsztu artystycznego.

Słonecznik to gatunek importowany do Europy z Ameryki Południowej, którego złote kwiaty pełnią jednocześnie funkcje dekoracyjne, jak i znajdują szerokie zastosowanie praktyczne, co nie pozostaje bez wpływu na symboliczne rozumienie tego motywu kwiatowego. Charakterystyczne duże kwiatostany są także szeroko kojarzone z symboliką solarną, co wyraża się m.in. w polskim nazewnictwie. Ważną właściwością słoneczników jest także heliotropizm, czyli kierowanie koszyczków w stronę słońca, co w wymiarze metaforycznym bywa porównywane do tęsknoty ludzkiej duszy do Boga.

Koncepcja wystawy wiąże się przede wszystkim z ideą utrwalenia ogrodu w formie estetycznej. W kontekście przemijalności natury, unieśmiertelnianie w sztuce pozostaje bardzo aktualną inspiracją artystyczną, co wciąż chętnie wykonywane wizerunki roślin zdają się wciąż udowadniać. Dążność mimetyczna artystów z jednej strony skłania ich do tworzenia dzieł w wymiarze 1:1 - takich jak zielniki, z drugiej strony we współczesnych tendencjach widać także chęć odejścia od pierwowzorów w sferę idei lub/i wirtualności jako inspirującego źródła wiedzy o świecie.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.06.2018 – 30.09.2018.

Uczestnicy: Joanna Babula, Aleksandra Banaś, Natalia Biesiada-Myszak, Magdalena Chmielek, Anastazja Dżupina, Joanna Nalepa, Bogumiła Ostrowska, Beata Ozga, Oliwia Rawska, Aleksandra Sikora, Sabina Smoleń, Anna Szczurek, Bożena Topór-Karpińska, Ewa Gadnicka Włodarczyk, Agnieszka Zbudniewek, ze specjalnym udziałem dzieci ze świetlicy SP 114 w Krakowie.