Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

B.Frączek-NeapolWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Bartosza Frączka pt. „Pamiętnik podróżny”.

Bartosz Frączek jest absolwentem Instytutu Plastyki WSP w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem uzyskał w pracowni Wincentego Maszkowskiego, a tytuł doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Adiunkt na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W swoim dorobku artystycznym ma ponad 80 wystaw indywidualnych, m.in. w Holandii, Szwecji, Danii, USA, Niemczech, Belgii, Turcji, Anglii i Węgrzech oraz prawie 200 wystaw zbiorowych na całym świecie. Prace Bartosza Frączka były prezentowane na targach sztuki: Hanse Art (Lubeka, Oldenburg, Brema, Hamburg), Artevent Expo (Antwerpia, Arnhem) oraz Artistes Contemporains (Lozanna, Genewa).

W swym ostatnim cyklu obrazów pt. „Miejsca zapamiętane” artysta utrwala wspomnienia i własne skojarzenia z różnymi miejscami. Dotychczas artysta sportretował m.in. Hamburg, Berlin, Lizbonę, Paryż, Pragę, Madryt, Rzym, Wiedeń, Graz, Kilonię, Budapeszt, Florencję, Antwerpię, Brukselę i Szczecin. W 2014 roku praca z Berlina została uhonorowana wyróżnieniem na Konkursie Malarstwa Współczesnego w Lipsku. W roku 2015 nagrodzono obraz z Madrytu. Dzieło inspirowane Lizboną zaprezentowano natomiast na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Pekinie. Dwa obrazy przedstawiające Nowy Jork zakwalifikowano do finałowej czterdziestki na wystawę w Tajpej spośród prawie 2500 zgłoszeń z całego świata. Rok 2017 przyniósł ponowną kwalifikację Bartosza Frączka do Tajpej jako jedynego Polaka w gronie twórców.

Rodzinne miasto artysty, Częstochowa, zaprezentowało jego prace jako wizytówkę miasta w postaci wielkoformatowych wydruków pokazywanych w przestrzeni publicznej na parkanie Ambasady RP w Pradze. Ostatnia realizacja artystyczna Bartosza Frączka to obrazy zamówione do lobby Hotelu Hilton w Krakowie oraz wystawa w nowoczesnym gmachu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Termin ekspozycji: 26.05.2017 r. – 13.06.2017 r.
Miejsce: Wypożyczalnia Główna

Tadeusz KościuszkoWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce przygotowanej ze zbiorów Czytelni Czasopism.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą jego śmierci. Jak czytamy w uchwale Senatu: „Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości”. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – Insurekcji Kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. Zajmuje on szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem polskiego czynu niepodległościowego, wolności i wzorem patrioty.

Termin ekspozycji: 27.04.2017 – 31.05.2017

Miejsce ekspozycji: Czytelnia Czasopism WBP w Krakowie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie zapraszają na Wystawę prac finalistów i laureatów II Konkursu Fotografii Teatralnej.

Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru. Ukazuje niepowtarzalny moment, emocje, plastykę spektaklu – wszystko to, czego nie sposób wyrazić słowami. To za pomocą fotografii teatr chroni się przed swoją śmiertelnością. W milionach archiwalnych fotografii zawarta jest jednak nie tylko pamięć o minionych spektaklach, ale także informacja o czasie, w którym powstały, o konwencjach obrazowania i komunikowania się z odbiorcą. Może to dlatego w ostatnich latach zaobserwować można rosnące zainteresowanie tym, do tej pory pozostającym na marginesie

dyskursu, gatunkiem. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy fotografia teatralna to tylko dokumentacja, czy może jednak sztuka? Czy jest to praca autorska, skoro stanowi jedynie uwiecznienie wizji właściwych twórców? Czy gatunek ten może zyskać autonomię, czy powinien pojawiać się wyłącznie w kontekście pierwotnego dzieła? Jak daleko fotograf może posunąć się w interpretacji, aby nie zatracić istoty swojego zadania, jakim jest wierne ukazanie ducha teatru?

Pokonkursowa wystawa stanowi prezentację współczesnych fotografów teatralnych i jednoznacznie dowodzi, że ich rola nie jest neutralna. Na ekspozycji obserwować możemy wyraziste osobowości posługujące się zdywersyfikowanym językiem wizualnym. Nie ulega również wątpliwości, że wiele spośród wybranych fotografii mogłoby funkcjonować w oderwaniu od spektakli, gdyż stanowią uniwersalny i silny przekaz dotyczący ogólnoludzkiego doświadczenia.

Magdalena Hueckel

Wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich prezentuje prace finalistów i uczestników II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone do dwóch kategorii: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z premiery sezonu 2015/16.

W wystawie wzięli udział: Monika Stolarska (laureatka w kategorii: teatralne zdjęcie sezonu), Bartek Warzecha (laureat w kategorii: zestaw dokumentacyjny z premiery), Natalia Kabanow, Przemek Krzakiewicz, Grzegorz Press, Albert Roca Macià, Maciej Rukasz, Tomasz Słupski, Monika Stolarska, Wojtek Szabelski, Tomasz Tyndyk, Bartek Warzecha, Aneta Wawrzoła, Dominik Werner, Maciej Zakrzewski (finaliści) oraz Dorota Awiorko, Łukasz Giza, Sebastian Góra, Łukasz Krysiewicz, Andrzej Michałowski, Tobiasz Papuczys, Agnieszka Pięta, Marcin Sarota, Michał Siarek, Dawid Stube, Anna Tomczyńska, Jakub Wittchen

Laureatów i finalistów wybrało jury w składzie:

Dorota Buchwald, Magdalena Hueckel, Wojciech Nowicki, Krzysztof Pijarski, Tomasz Plata, Olivier Spillebout

Opieka artystyczna: Magdalena Hueckel

Projekt graficzny: Tomasz Kubaczyk / FOTO-GRAFIKA

Miejsce ekspozycji: ogrodzenie budynku WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.05.2016 r. – 29.06.2016 r.

Wystawa_Drzewa świadkowie historiiWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Nadleśnictwa: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz.  zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną "Drzewa - świadkowie historii".

Ekspozycja zaprezentuje najlepsze fotografie VIII Małopolskiego Konkursu Fotograficznego Leśne inspiracje 2016. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.Celem konkursu fotograficznego było propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowania i szacunku dla przyrody, potrzeby jej nieustannej ochrony oraz ukazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski, a szczególnie lasów. W 2016 roku fotografujący mieli za zadanie spojrzeć okiem obiektywu na leśne drzewa jako świadków i uczestników historii.Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Pierwsza weryfikacja fotografii następowała na poziomie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Komisje terenowe nominowały najlepsze zdjęcia do etapu regionalnego.

Patronaty medialne konkursu:  Trybuna Leśnika, Głos Lasu. 

Miejsce ekspozycji: parter

Termin ekspozycji: 24.03.2017 r. – 31.05.2017 r.

Między domem a namiotem. Chrześcijanie w KurdystanieWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Pracownia Studiów Kurdyjskich IO Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę fotograficzną Krzysztofa Lalika Między domem a namiotem. Chrześcijanie w Kurdystanie.

Wystawa Krzysztofa Lalika to wynik kilkuletnich wypraw w rejon Kurdystanu południowego (irackiego) i północnego (tureckiego), prowadzonych przez autora w ramach zespołowego projektu naukowego „Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej”, realizowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. Badania autora wystawy skoncentrowane są na relacjach między większością tego regionu, czyli Kurdami, a mniejszością chrześcijańską tworzoną przez wiernych różnych wyznań: Kościoła Chaldejskiego, Asyryjskiego i Syriackiego.

W wyniku walk i wojen prowadzonych ostatnimi czasy w Iraku, Syrii i Turcji, losy wielu narodowości i wspólnot, zwłaszcza mniejszości niemuzułmańskich, zostały poważnie zagrożone nie tylko w sensie ciągłości kulturowej i ekonomicznej, lecz także czysto egzystencjalnej. Jedną z takich mniejszości są chrześcijanie, których już setki tysięcy utraciło swoje domy z powodu ataków, głównie ze strony Państwa Islamskiego, i zmuszonych zostało do tułaczki i niepewnego „bytowania” w namiotach. Wystawa opowiada o życiu i losach chrześcijan w Kurdystanie na przestrzeni ostatnich lat z perspektywy zarówno ich obecnej trudnej sytuacji humanitarnej, jak i religii sięgającej historycznie na tej ziemi pierwszych wieków chrześcijaństwa, a współcześnie wymagającej niejednokrotnie heroicznej wierności, a także tożsamości etnicznej, która zwłaszcza w ciągu ostatniego wieku kształtowana jest pod wpływem intensywnych - wewnętrznych i zewnętrznych - procesów społecznych, kulturowych i ekonomicznych oraz geopolityki Bliskiego Wschodu. Bohaterami wystawy stają się zatem z jednej strony ludzie – duchowni, nauczyciele, politycy, naukowcy, dzieci, przesiedleńcy, a z drugiej miejsca i instytucje takie jak szkoły, kościoły, muzea, centra kultury, dzielnice czy obozy dla uchodźców.

Miejsce ekspozycji: korytarz II piętra

Termin ekspozycji: 07.04.2017 do 30.05.2017 r.

Finisaż: 26.05.2017 r., godz. 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Sekcja Konserwacji Dzieł Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski zapraszają na wystawę "Dzieło konserwatorskie – wystawa jubileuszowa z okazji 60-lecia Sekcji Konserwacji  Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP".

Z racji specyfiki wykonywanej pracy, wystawy dzieł konserwatorskich odbywają się stosunkowo rzadko. Tym bardziej cieszy sytuacja, w której można przedstawić publiczności ekspozycję prezentującą piękno tego artystycznego zawodu.

W roku 1976  odbyła się w Krakowie w BWA wystawa środowiskowa prezentujące dorobek członków Sekcji Konserwacji  pt . Dzieło sztuki w konserwacji – tytuł sugerował opowieść o procesie konserwacji, przebiegu samej pracy. W 2002 roku odbyła się w krakowskim Śródmiejskim Ośrodku Kultury wystawa pt. Conservatio est aeterna creatio – (zachowanie jest wiecznym tworzeniem) prezentująca sylwetki konserwatorów i ich działalność. Cyklicznie w Warszawie i Katowicach odbywają się wystawy i konferencje (z udziałem członków krakowskiej sekcji) pt. Sztuka Konserwacji, podkreślające artystyczny wymiar pracy konserwatora. W ubiegłym – 2016 roku, z okazji 25-lecia Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki przy Zarządzie Głównym ZPAP w Warszawie odbyła się w Prom Kultury Saska Kępa wystawa pt. Ne tempus deleat  - (by czas nie zatarł i niepamięć), w której również brali udział członkowie krakowskiej sekcji.

Aktualna wystawa Dzieło Konserwatorskie kieruje uwagę na fakt, że rezultat pracy konserwatora, zmiana jaka zachodzi w obiekcie, to także dzieło, swoiście odrębne. Wszak dokonanie wyboru z historii obiektu, podjęcie decyzji o zmianie  np. powrót do wcześniejszej kolorystyki – często jednej z wielu, nie koniecznie pierwotnej; połączenie elementów z różnych epok, pokazanie świadków i liczne inne prace aranżacyjne, a nawet wybór technologii, materiałów i zabiegów są twórczym i autorskim działaniem. Pokazujemy też różnorodność prac  - obiekty architektury, rzeźby, malarstwa, druki plakatów na papierze, ceramikę artystyczną, witraże – wykonane z różnych materiałów, w różnorakich technologiach, pochodzące z różnych epok i opracowane przez różnych autorów.

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 26.04.2017 r. do 29.06.2017  r.

Zabijanie z przekonaniaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Pinel gemeinnützige Gesellschaft mbH zapraszają na wernisaż wystawy „Zabijanie z przekonania”, który odbędzie się 4 kwietnia br., o godz. 17.00 na II piętrze Biblioteki.

Ciesząca się znacznym międzynarodowym uznaniem wystawa  pt. Zabijanie z przekonania, której inicjatorem i kuratorem jest Michael Gollnow – specjalista klinicznej pracy socjalnej aktywnie działający na rzecz osób chorujących psychicznie, członek Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego – traktuje o masowym mordzie dokonanym  na pacjentach placówek leczniczo-opiekuńczych w III Rzeszy oraz na okupowanych podczas II wojny światowej terenach Europy. Państwo nazistowskie domagało się jednolitego, w pełni zdrowego i czystego rasowo społeczeństwa. Każdego, kto był „inny”, można było prześladować, ranić, mordować. Działania realizowane w duchu ideologii eugenicznej w sposób szczególny dotknęły osoby chorujące psychicznie i niepełnosprawne – uznane za niegodne życia.

Wystawie poświęconej temu trudnemu tematowi, towarzyszy intencja tworzenia kultury pamięci ofiar zbrodniczej ideologii państwa nazistowskiego, której towarzyszyłaby pogłębiona refleksja, konsternacja, współczucie – z dala od „typowych” form upamiętnienia i historycznego opracowania opierającego się wyłącznie na przekazaniu konkretnych danych, faktów, liczb. Wystawa przedstawia w formie fotografii, dokumentów, figur i instalacji, metody działania narodowych socjalistów wobec ludzi niepełnosprawnych i chorych psychicznie, bezbronnych.

W wernisażu – obok Twórcy prac i zaproszonych Gości z Berlina i Polski – udział wezmą studenci pracy socjalnej i socjologii Instytutu Socjologii UJ zaangażowani w przygotowanie i realizację projektów edukacji społecznej poświęconych Zagładzie i Pamięci.

Wystawę oglądać można do 30 czerwca 2017 r. na II piętrze.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na wystawę rumuńskiego fotografa Florina Ghenade "Starodrzew. Dziedzictwo rumuńskie".

Zdjęcia przedstawiają stare, pięćset a nawet dziewięćsetletnie drzewa z rożnych regionów Rumunii, fotografowane w nocy za pomocą specjalnego sprzętu i oświetlenia.

Wystawa prezentowana jest w ramach 10. Festiwalu Kultury Rumuńskiej.

Miejsce ekspozycji: I piętro WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 12 maja 2017 r. - 30 czerwca 2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana Morysa „Tekstura – struktura”.

Jan ma 18 lat. Jest uczniem V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Pracuje z papierem od 12 lat. Kiedyś tworzył zwierzęta, postacie, rośliny. Ale w pracy każdego twórcy przychodzi taki moment, że nie wystarcza mu już odtwarzanie rzeczywistości. Janek w tworzeniu orgiami doszedł do takiego momentu. Teraz fascynuje go struktura, geometria, wzory.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.12.2016 r. – 31.05.2016 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.