Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Muzeum PRL-u 2020Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Muzeum PRL-u zapraszają na pokonkursową wystawę „Muzeum PRL-u 2020”.

Wystawa prezentuje projekty nadesłane na konkurs na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza.

Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od kwietnia 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieści się w dawnym budynku kina Światowid w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty (os. Centrum E-1).

Kino Światowid (os. Centrum E1) wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony. Kino działało do roku 1992, a potem budynek zmienił się w rodzaj chaotycznego centrum handlowego. W 2006 r. gmina Kraków odkupiła budynek od spółki Apollo Film. Od kwietnia 2008 r. do grudnia 2012 r. w dawnym kinie działał – pod nazwą Muzeum PRL-u - oddział Muzeum Historii Polski. 7 listopada 2012 r. Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o powołanie samodzielnego Muzeum PRL-u (w organizacji).

Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem. „Nagroda za innowacyjne rozwiązanie polegające na lokalizacji głównej sali ekspozycyjnej po południowej stronie placu pod placem wejściowym oraz pozostawienie bez zmian przestrzeni wewnętrznej budynku, w tym sali kinowej oraz wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi, w tym salą wielofunkcyjną i kinem letnim na poziomie dachu” – zapisał w uzasadnieniu swego werdyktu Sąd Konkursowy.

Zakończenie remontu konserwatorskiego budynku (gmach dawnego kina Światowid wpisano w 2015 r. do rejestru zabytków), jego rozbudowy oraz adaptacji na potrzeby Muzeum PRL-u, a także budowa wystawy stałej planowane są na 2019 r. Koszt inwestycji szacowany jest na 50 mln zł.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 20.01.2017 - 24.02.2017 r.

Wystawa Pracowni Rysunku ASP w KrakowieWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prowadzonej przez prof. Grzegorza Bieniasa i dr hab. Jakuba Najbarta.

Pracownia to nie tylko miejsce, w którym spotyka się grupa młodych ludzi, studentów o określonych charakterach i doświadczeniach życiowych i różnorodnym spojrzeniu na sztukę i otaczającą rzeczywistość, ale przede wszystkim to rodzaj pewnej wspólnoty intelektualnej opartej na wewnętrznej potrzebie tworzenia, jak również autentycznym kontakcie między nauczycielem a uczniem.

W wystawie udział wezmą- Grzegorz Bienias, Paweł Lorek, Jakub Najbart, Justyna Polar, Igor Sikorski, Piotr Starościc.

Miejsce ekspozycji: parter (lewe skrzydło)

Termin ekspozycji: 15.02.2017 r. – 15.03.2017 r.

Wernisaż: 15.02.2017 r., godz. 18:00

Magdalena Nałęcz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Magdaleny Nałęcz pt. „Cienie”

Magdalena Nałęcz jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha (malarstwo) oraz dyplom z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza. Wzięła udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Magdalena Nałęcz w swoim malarstwie nie odzwierciedla wiernie rzeczywistości, ale czerpie z natury to, co inspirujące i prowokujące do namalowania obrazu. Autorka przetwarza rzeczywistość w wyobraźni, aby na płótnie opowiedzieć historię, która zrobi wrażenie i wywoła emocje w niej,i w odbiorcy. Autorka sięga po różne tematy malarskie: martwa natura, pejzaż, wnętrze i bez względu na temat, jaki podejmie, stara się, aby wyraz obrazów był metafizyczny, symboliczny, z odrobią surrealizmu. Obrazy Magdaleny Nałęcz są oryginalnym, niebanalnym, współczesnym dziełem i jednocześnie odwołują się do starych mistrzów, którzy nieustannie ją inspirują.

Autorka mówi, że „cień jest dla nas widoczny, ale nie możemy go dotknąć, chwycić, zatrzymać. Nasz cień zmienia się z każdym naszym ruchem. Możemy go jednak uchwycić na fotografii czy obrazie. W cyklu „Cienie" podjęłam próbę uchwycenia czegoś, co w pierwszym momencie nie istnieje, nie posiada formy, jest grą między światłem a cieniem”.
W obrazach Magdaleny Nałęcz wyłaniają się cienie postaci, ale sama postać jest nieobecna. W tych przedstawieniach dotyka mrocznego, nieznanego świata uczuć i emocji. W kolejnych cień to odbicie postaci ludzkiej w wodzie. Autorkę fascynuje ruch i kontrast, które zniekształcają ludzkie odbicie. W nowym cyklu obrazów autorka odkryła w sobie nowe możliwości twórcze i chęć ciągłego poszukiwania nowych światów przy zachowaniu swojego stylu i kolorystyki, chodź w tej opowieści gama kolorystyczna jest zawężona do monochromatycznej palety barw. 

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 16.02.2017 r. – 01.03.2017 r.
Wernisaż wystawy: 16.02.2017 r., godz. 19:15

 

Ogród dziwnyWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarską "Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych".

Wystawa prezentuje miniatury wykonane według średniowiecznych technik, których wspólnym mianownikiem jest „drzewo”. Namalowane zostały przez grupę osób uczących się iluminacji w szkole Barbary Bodziony. Tytuł wystawy - Ogród dziwny - to jednocześnie tytuł wiersza jednego z autorów, który na swój sposób dał wyraz zainteresowaniu udziałem w wystawie.

W wystawie wzięło udział 35 osób  głównie z Krakowa i bliskich okolic, ale i z dalszych stron w całej Polsce, a jedna praca przyjechała z Paryża, a jedna z Dani, namalowana przez Polkę. Autorzy odwołują się do miniatur powstających przede wszystkim w Europie zachodniej od X wieku do XV. Prace są bardzo pięknie i starannie namalowane i oprawione, utrzymane w kolorystyce znanej w średniowieczu.

Miejsce ekspozycji: parter (prawe skrzydło)

Termin ekspozycji: 09.02.2017 r. – 22.03.2017 r.

Wernisaż wystawy: 09.02.2017 r., godz. 18:00

Krakowskie Dzieci Wczoraj i DziśWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Stowarzyszenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci” zapraszają na wystawę „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś”.

Wystawa „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś” powstała z okazji jubileuszu XX-lecia Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Krakowskimi Dziećmi nazywano żołnierzy austro-węgierskiego 13. Pułku Piechoty. Był to jeden z najstarszych pułków piechoty, powstały w 1618 roku. Wielokrotnie zmieniał swoje miejsce stacjonowania i poboru rekrutów. Od 1867 roku został pułkiem „Galicyjskim”, czyli polskim. W jego szeregi wcielano Polaków - mieszkańców Krakowa i okolic. Prócz tego, przez wiele lat, poszczególne pododdziały regimentu stacjonowały w Krakowie. Jego żołnierze, zwani „Staszkami” (ponoć najwięcej ich nosiło właśnie to imię) byli swojskim i powszechnie lubianym elementem kulturowego krajobrazu miasta.

Wystawa „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś” jest wystawą fotografii, prezentującą losy Polaków i Krakowa w okresie pierwszej wojny światowej 1914-1918. Jest  to również przegląd dwudziestu lat działalności stowarzyszenia, popularyzującego wiedzę o dziejach Galicji i Wielkiej Wojny. Wystawa powstała dzięki współpracy z krakowskimi archiwami i ośrodkami kultury: Archiwum Narodowym, Archiwum Nauki PAN i PAU oraz Biblioteką Naukową PAU i PAN.

Miejsce ekspozycji: II piętro

Termin ekspozycji: 02.02.2017 r. – 31.03.2017 r.

Wernisaż wystawy: 02.02.2017 r., godz. 17:00

Śląski KafkaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na wystawę malarską studentów Akademii "Śląski Kafka".

Jest to wystawa Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki  w Krakowie prowadzonej przez prof. Zbigniewa Bajka i dr Joannę Banek. Prezentowane prace wykonali studenci I roku z Wydziału Malarstwa w ramach przedmiotu „Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych”.

W 2016 roku realizowany jest kolejny międzynarodowy projekt artystyczny z „wolnością” w tytule – „Topografia /Topos/ Wolności” – którego ważną częścią jest unikatowy przekład Jerzego Ciurloka na śląski 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”. Tak sformułowane zostały ćwiczenia dla studentów. Prezentowane kolaże to wybrane przykłady prac, w których pojawiają się materie, przedmioty i słowa związane z treścią wylosowanych przez studentów aforyzmów (każdy wylosował i interpretował inny aforyzm). Pokazane zostało kilka pełnych zestawów ćwiczeń związanych z Kafką, aby pokazać, w jakim kontekście funkcjonują kolaże.

W 2014 roku minęła 90. rocznica śmierci Franza Kafki. Jego dzieło  inspiruje ludzi teatru, filmu, literatów, twórców z obszaru sztuk wizualnych. Fascynuje ich nie tylko głęboka znajomość ludzkiej psychiki, nieograniczona wyobraźnia, ale przede wszystkim forma – prosta, wręcz oschła i plastyczność jego wizji. Świat pisarza, to nieprzebrany zbiór wstrząsających i poruszających obrazów, bliskich i czytelnych dla tych, którzy obdarzeni podobną wrażliwością, zachwycają się fenomenem życia i przerażają nim.Śląski Kafka

Uczestnicy wystawy: Barbara Boetcher, Kinga Burek, Katarzyna Cichoń, Aneta Fasek-Kaczanowska, Agnieszka Gawron, Weronika Hapchenko, Natalia Hardej, Katarzyna Homoncik, Bartosz Jancik, Patrycja Jędrzejko, Klaudia Kitlińska, Jacek Kłyś, Svitlana Kohutnyska, Magdalena Sara Krawczyk, Filip Leoniak, Joanna Makowska, Daria Miłoszewska, Violetta –Marianna Nesterchuk, Alicja Pakosz, Katarzyna Partyka, Katarzyna Piątek, Sylwia Przybyszewska, Edyta Rabska, Sylwia Rams, Kataryna Rysz, Angelika Rzepka, Karolina Satała, Aleksandra Sikora, Anna Spędzia, Natalia Spyrka, Kataryna Stefańska, Magdalena Talaga, Danuta Turkiewicz, Katarzyna Vogelgesang, Patrycja Wojtanowska, Julia Woźniak, Dominika Zarecka.

Miejsce ekspozycji: I piętro WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 12.01.2016 r. – 29.03.2016 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana Morysa „Tekstura – struktura”.

Jan ma 18 lat. Jest uczniem V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Pracuje z papierem od 12 lat. Kiedyś tworzył zwierzęta, postacie, rośliny. Ale w pracy każdego twórcy przychodzi taki moment, że nie wystarcza mu już odtwarzanie rzeczywistości. Janek w tworzeniu orgiami doszedł do takiego momentu. Teraz fascynuje go struktura, geometria, wzory.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.12.2016 r. – 31.05.2016 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.