Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotograficzną Adama Walanusa Muzycy.

Muzycy to właściwie tylko pojęcie organizujące wystawę, są to osoby, zwykle pojedyncze, w chwili tworzenia, myśli, istotnego kontaktu. W chwili zapisanej na czułej matrycy, przez jasny obiektyw z szybkim autofokusem. Obiektyw musi być długi, gdyż Carmignola nie często podsunie fotografowi swoje skrzypce.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra

Termin ekspozycji: 16.03.2017 do 30.04.2017 r.

Wernisaż: 07.04.2017 r., godz. 18:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę prac dzieci "Zwierzęta Świata".

Prace eksponowane na wystawie zostały wykonane techniką rysowania pastelami przez dzieci z Przedszkola "Mali Przyjaciele" w Krakowie.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 02.03.2017 r. - 30.04.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Barbary Hubert „Harmonia chaosu”.

Barbara Hubert ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pierwsze lata studiowała w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego, a następnie w pracowni prof. Leszka Misiaka, gdzie w 1999 roku uzyskała dyplom. Uprawia malarstwo i rysunek. W swoim dorobku posiada 44 wystawy indywidualne, udział w ok. 80 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Barbara Hubert o wystawie: „Na wystawie zaprezentuję obrazy z najnowszego cyklu „Malarze w malarstwie”. Prace te współtworzone są z przyjaciółmi –malarzami. Jest to swoisty pamiętnik, kolekcja, zapis spotkań z artystami, których lubię i cenię. Cykl ten zamierzam kontynuować podczas kolejnych plenerów artystycznych. Zaprezentuję również prace z cyklu pejzaże solińskie. Inspirację czerpię od kilku lat podczas wakacji nad Soliną”.

 

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 02.03.2017 r. – 05.04.2017 r.

Krakowskie Dzieci Wczoraj i DziśWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Stowarzyszenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci” zapraszają na wystawę „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś”.

Wystawa „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś” powstała z okazji jubileuszu XX-lecia Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Krakowskimi Dziećmi nazywano żołnierzy austro-węgierskiego 13. Pułku Piechoty. Był to jeden z najstarszych pułków piechoty, powstały w 1618 roku. Wielokrotnie zmieniał swoje miejsce stacjonowania i poboru rekrutów. Od 1867 roku został pułkiem „Galicyjskim”, czyli polskim. W jego szeregi wcielano Polaków - mieszkańców Krakowa i okolic. Prócz tego, przez wiele lat, poszczególne pododdziały regimentu stacjonowały w Krakowie. Jego żołnierze, zwani „Staszkami” (ponoć najwięcej ich nosiło właśnie to imię) byli swojskim i powszechnie lubianym elementem kulturowego krajobrazu miasta.

Wystawa „Krakowskie Dzieci Wczoraj i Dziś” jest wystawą fotografii, prezentującą losy Polaków i Krakowa w okresie pierwszej wojny światowej 1914-1918. Jest  to również przegląd dwudziestu lat działalności stowarzyszenia, popularyzującego wiedzę o dziejach Galicji i Wielkiej Wojny. Wystawa powstała dzięki współpracy z krakowskimi archiwami i ośrodkami kultury: Archiwum Narodowym, Archiwum Nauki PAN i PAU oraz Biblioteką Naukową PAU i PAN.

Miejsce ekspozycji: II piętro

Termin ekspozycji: 02.02.2017 r. – 31.03.2017 r.

Wernisaż wystawy: 02.02.2017 r., godz. 17:00

Śląski KafkaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na wystawę malarską studentów Akademii "Śląski Kafka".

Jest to wystawa Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki  w Krakowie prowadzonej przez prof. Zbigniewa Bajka i dr Joannę Banek. Prezentowane prace wykonali studenci I roku z Wydziału Malarstwa w ramach przedmiotu „Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych”.

W 2016 roku realizowany jest kolejny międzynarodowy projekt artystyczny z „wolnością” w tytule – „Topografia /Topos/ Wolności” – którego ważną częścią jest unikatowy przekład Jerzego Ciurloka na śląski 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”. Tak sformułowane zostały ćwiczenia dla studentów. Prezentowane kolaże to wybrane przykłady prac, w których pojawiają się materie, przedmioty i słowa związane z treścią wylosowanych przez studentów aforyzmów (każdy wylosował i interpretował inny aforyzm). Pokazane zostało kilka pełnych zestawów ćwiczeń związanych z Kafką, aby pokazać, w jakim kontekście funkcjonują kolaże.

W 2014 roku minęła 90. rocznica śmierci Franza Kafki. Jego dzieło  inspiruje ludzi teatru, filmu, literatów, twórców z obszaru sztuk wizualnych. Fascynuje ich nie tylko głęboka znajomość ludzkiej psychiki, nieograniczona wyobraźnia, ale przede wszystkim forma – prosta, wręcz oschła i plastyczność jego wizji. Świat pisarza, to nieprzebrany zbiór wstrząsających i poruszających obrazów, bliskich i czytelnych dla tych, którzy obdarzeni podobną wrażliwością, zachwycają się fenomenem życia i przerażają nim.Śląski Kafka

Uczestnicy wystawy: Barbara Boetcher, Kinga Burek, Katarzyna Cichoń, Aneta Fasek-Kaczanowska, Agnieszka Gawron, Weronika Hapchenko, Natalia Hardej, Katarzyna Homoncik, Bartosz Jancik, Patrycja Jędrzejko, Klaudia Kitlińska, Jacek Kłyś, Svitlana Kohutnyska, Magdalena Sara Krawczyk, Filip Leoniak, Joanna Makowska, Daria Miłoszewska, Violetta –Marianna Nesterchuk, Alicja Pakosz, Katarzyna Partyka, Katarzyna Piątek, Sylwia Przybyszewska, Edyta Rabska, Sylwia Rams, Kataryna Rysz, Angelika Rzepka, Karolina Satała, Aleksandra Sikora, Anna Spędzia, Natalia Spyrka, Kataryna Stefańska, Magdalena Talaga, Danuta Turkiewicz, Katarzyna Vogelgesang, Patrycja Wojtanowska, Julia Woźniak, Dominika Zarecka.

Miejsce ekspozycji: I piętro WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 12.01.2016 r. – 29.03.2016 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na Wystawę Pracowni Rysunku nr IV na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prowadzonej przez dr hab. Bogusławę Bortnik-Morajdę, prof. ASP oraz dr. hab. Bogusława Bachorczyka.

W wystawie biorą udział Justyna Janikowska, Natalia Legutko, Klaudyna Masłowska, Barbara Piękoś, Michał Rapacz, Katarzyna Ziemlewska.

Termin: 20.03 - 17.05 2017 r.

Miejsce ekspozycji: parter

Wernisaż: 20.03, godz. 18:00

Moda PRLWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, wpisując się w wiosenny nastrój, zaprasza na wystawę kolekcji fotografii ze zbiorów własnych, gromadzonych w Dokumentach Życia Społecznego "Moda prosto z PRL-u. Lata 60."

Czy w Polsce Ludowej można było być modnym? Jak wyglądały kolekcje naszych projektantów? Czy dalece odbiegały od najnowszych trendów światowej mody? Co oferował nam rodzimy przemysł tekstylno-odzieżowy? Jak ubierała się polska ulica i skąd czerpano pomysły, aby poczuć się modnym wbrew wszelkim przeciwnościom i ograniczeniom?

Odpowiedzi, które mogą zaskoczyć zawierają się w kilkuset prezentowanych fotografiach, wydanych przez Centralną Agencję Fotograficzną i Krajową Agencję Wydawniczą w latach 1959-1990.

Moda w okresie PRL wciąż wzbudza żywe zainteresowanie. Jako zjawisko społeczne jest odzwierciedleniem minionych czasów. Dla miłośników mody pozostaje niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 08.03.2017 r. - 27.04.2017 r.

Jerzy PulchnyWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na malarską wystawę jubileuszową Jerzego Pulchnego "Malarstwo. 50 lat pracy twórczej".

Jerzy Pulchny jest krakowianinem i absolwentem Politechniki Krakowskiej. W latach 2005-2015 należał do Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej, gdzie był redaktorem wiodącym miesięcznika Pro Arte, wydawanego przez to Stowarzyszenie. Nie rozstawał się z ołówkiem, pędzlem czy pastelami, zarówno w czasie nauki w szkole średniej, studiów, jak i w latach pracy zawodowej, również po przejściu na emeryturę.

Pejzaż jest głównym tematem jego prac, choć nie stroni od architektury, martwej natury, czy portretu. Stosuje ołówek, tusz, pastel olejny i suchy, akwarelę, gwasz i akryl.

Jerzy Pulchny wziął udział w ponad 130 wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz w kilku konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Często przekazywał swoje obrazy na cele charytatywne. Jego prace, poza Polską, znajdują się w zbiorach prywatnych w Czechach, Słowacji, Szwecji, Anglii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Australii, USA, na Jersey i w Indiach. Obrazy Jerzego Pulchnego prezentowane są często w „Tygodniku Salwatorskim”. Wykonał ilustracje do Tygodnika Kolejarza „Sygnały” (1988-89), czasopisma „Pod Kopcem” (2003) i książki Antoniego Gazdy „Kolęda Krakowska” (2009). Wydał książeczkę ilustrowaną przez siebie do wierszy Antoniego Gazdy pt. „Z lekkiego tchnienia” (2014).

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu (III piętro)

Termin ekspozycji: 03.03.2017 do 19.04.2017 r.

Wernisaż: 03.03.2017 r., godz. 18:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana Morysa „Tekstura – struktura”.

Jan ma 18 lat. Jest uczniem V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Pracuje z papierem od 12 lat. Kiedyś tworzył zwierzęta, postacie, rośliny. Ale w pracy każdego twórcy przychodzi taki moment, że nie wystarcza mu już odtwarzanie rzeczywistości. Janek w tworzeniu orgiami doszedł do takiego momentu. Teraz fascynuje go struktura, geometria, wzory.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.12.2016 r. – 31.05.2016 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.