Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę „Kraków był mi wszystkim…Biografia Heleny Modrzejewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej związków z Krakowem: w kolekcji Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce."

Ekspozycja została przygotowana z okazji 110. rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej i prezentuje interesujący zbiór materiałów zgromadzonych w Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce związanych z wielką artystką. Przedstawiamy książki i artykuły bezpośrednio opisujące biografię aktorki, ale też fotografie i wydawnictwa ukazujące jej role teatralne i ciekawostki z nią związane; również afisze imprez popularyzujących jej postać. Możemy też dowiedzieć się, kto w sposób naukowy zajmuje się w Krakowie materiałami dotyczącymi Heleny Modrzejewskiej. Całość uzupełnia krótka historia Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze przy Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce,  do 8.05.2019

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Wystawa ilustracji książkowej, filmowej i prasowej”.

Bogna Sroka-Mucha  - absolwentka projektowania graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2004 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Plakatu pod kierunkiem  prof. Piotra Kunce. Doktorat obroniła w 2014 r. na Akademii Sztuk pięknych w Katowicach. Od 2013 r. uczy ilustracji na Wydziale Sztuki w Krakowie. Jest autorką scenariuszy i serii filmów animowanych pt. „Czapu Czipu”. Zajmuje się również ilustracją prasową i książkową oraz projektowaniem graficznym. Jej prace ukazały się w takich magazynach jak: „Elle”, „Razem”, „Wysokie Obcasy”, „Wiedza i Życie”, „Newsweek”, „Forum”, „Pani”, „Twój Styl”, „Sukces”, „Kaleidoscope”, „Inspire”, „Traveler National Geographic”. Współpracowała z wydawnictwami książkowymi takimi jak „Muchomor”, „Adamada” i „Bunkier Sztuki”.

Na wystawie prezentowane są ilustracje z różnych dziedzin: książki, prasy i filmu animowanego, które powstawały zarówno z potrzeby serca, do szuflady, jak i dla pracy zarobkowej. Autorka tworzyła je za pomocą mieszanych technik malarskich jak i cyfrowych, dla różnych grup odbiorców. Niektóre z prac wykonywane były w pośpiechu, dyktowanym terminem zlecenia, a inne dojrzewały powoli. Dla autorki ilustracja jest nie tylko sposobem myślenia ale przede wszystkim remedium na życie.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 5.04.2019 – 30.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Cogito”.

Agnieszka Staak jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego im. Józefa Kluzy w Krakowie. Obecnie studentka czwartego roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, swoją pasję malarską rozwija od 13 roku życia. Artystka interesuje się również architekturą: jest studentką trzeciego roku Architektury na Politechnice Krakowskiej.

Martwe natury stanowią istotną część malarstwa autorki. Podobnie jak w obrazach dawnych mistrzów, którymi artystka się inspiruje, tematem prac jest relacja człowieka ze światem pokazana poprzez zastałą rzeczywistość. Artystka malując martwą naturę stara się stworzyć pewną historię; opowiada ją poprzez tonację barw lub światło, które kieruje wzrok widza na odpowiednie elementy w obrazie. Tytuł wystawy ,,Cogito” jest do pewnego stopnia prowokacją. Łacińskie słowo ,,myślę” nie jest bezpośrednio tematem prezentowanych prac, lecz stanowi wskazówkę by poszukiwać klucza do rozczytania obrazów w myślach ich autora.

Podobnie jak w przypadku postaci Pana Cogito, przedstawiony świat może wydawać się w pierwszej chwili zobiektywizowany, odizolowany od namiętności tego świata. Gdy jednak zaczniemy wnikać w myśli podmiotu lirycznego lub przedostawać się pod warstwy farby, odkryjemy tam intensywne uczucia i silne przeżycia.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 1.04.2019 – 19.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na finisaż wystawy „Szemrany”, który odbędzie się 31 maja, o godz. 18.00.

Postać Szemranego powstała w listach. 9 lat temu pisał je z zagranicy Bartosz Kondziołka, wtedy mieszkaniec Mysłowic, dzisiaj reporter TOK FM w Łodzi. Pierwszy odcinek jego przygód ukazał się w maju 2013 r. na prowadzonym przez Bartosza blogu Szary Notes. W tym samym miesiącu komiks zaczął być publikowany w czasopiśmie. Ponad 70 odcinków komiksu "Szemrany" pojawiło się jak dotąd w drukowanej na Śląsku "Gazecie Mysłowickiej".

Z Szemranym mogłaby utożsamiać się część dzisiejszych 30-latków. Przede wszystkim "to typ spod ciemnej gwiazdy" (jak mówił autor w wywiadzie dla "Gazety" w 2015 r.). Trochę tajemniczy, z dużym dystansem do siebie, zabójczo przystojny z prawego profilu. Interesuje się kulturą, gra na gitarze, maluje sprayem po murach. Komiks, z delikatnie abstrakcyjnym, sytuacyjnym humorem na bazie osobistych doświadczeń autora, raczej stroni od aktualnych tematów. Odcinki rysowane są zwykle ołówkiem na kartce A4. Powstały też koszulki, naklejki, torby i kubki z podobizną postaci. Szemrany lubi też podróże. Naklejki zostawia w różnych częściach świata. Zdjęcia z jego wyjazdów można znaleźć w Internecie.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Arteteki w dniach 4.04.2019 – 31.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Sabiny Smoleń pt. „W moim ogrodzie”.

Sabina Smoleń – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierunek  Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Mieszka i pracuje w Krakowie, w wolnym czasie zajmuje się rysunkiem, malarstwem.

Marzenia o ucieczce przed cywilizacją i powrocie do natury konstruują dyskretny świat w przedstawionym cyklu prac rysunkowo-malarskich. Fascynacja przedstawieniem kwiatów kieruje realizacje plastyczne w stronę poszukiwań formy adekwatnej do jej zobrazowania. Niespodziewane bogactwo i dynamizm kryją kształty roślin, obleczone w gęstą plątaninę koloru i kreski. Rozmycie konturów podkreśla ulotność piękna, lekkość formy płatków, drżenie drobnych listków. Przestrzeń wypełnia się materią, nie widzimy wielu szczegółów, jedynie subtelne pociągnięcia pędzla, piórka, które nadają nowoczesnego, świeżego wyrazu. W pracach liczy się bardziej wrażenie, jakie robią, niż rzeczywiste odzwierciedlanie wyglądu przyrody, jak choćby proste i pełne siły wyrazu przedstawienie, w którym bezwiednie rozsypane pestki słonecznika stają się bohaterem obrazu. 

Autorka zaprasza do swojego ogrodu, swoistego spektaklu wyobraźni, wypełnionego kwiatami o różnych kształtach, formach i kolorach, gdzie piwonie rosnące w babcinym ogródku współistnieją z ciężkim betonowym tłem.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na drugim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 29.03.2019 – 30.05.2019. Zapraszamy również na finisaż w dniu 29.05.2019r. o godz. 17:30.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Kraków dawniej i dziś”.

Pracownia i Laboratorium Technik Fotograficznych działa w ramach Katedry Komunikacji Wizualnej na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prace zaprezentowane na wystawie były realizacją tematu „Kraków dawniej i dziś” podjętym w semestrze zimowym 2018/2019 i zostały wykonane przez studentów III roku na zajęciach dra Piotra Witosławskiego. Fotografie prezentowane są w parach. Jednym zdjęciem jest fotografia archiwalna a drugim fotografia wykonana przez studentów, których zadaniem było odnaleźć miejsce ze starej fotografii i wykonać fotografię współczesną.

W wystawie udział wezmą: Natalia Bieniek, Grzegorz Ciemięga, Dominika Czekierda, Michał Dubanik, Luiza Dumna, Artur Fular, Małgorzata Gidel, Maciej Gil, Mateusz Góralczyk, Roman Ihnatovsky, Weronika Kierzkowska, Kamil Kozik, Marcin Kościółek, Jakub Łodej, Wiktoria Mazur, Paulina Pazowska, Hanna Pitala, Tomasz Rodzynkiewicz, Paulina Romańczuk-Orepuk, Emil Strychała, Karol Wadycki, Linda Wojtera i Magdalena Zawada.

Źródła fotografii archiwalnych:

 • Agencja Fotograficzna Światowid
 • Archiwum Gazety Krakowskiej
 • fotopolska.eu
 • Gutkowski Tadeusz
 • Hempelmann
 • Hermanowicz Henryk
 • Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny
 • Kraków-ciekawostki, tajemnice, stare zdjęcia
 • Krieger Ignacy
 • malopolska to go
 • Mucha Stanisław
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe (N A C)Pental Wiktor

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 11.04.2019 – 15.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Cracow Art Week zapraszają na wystawę pn. „W przestrzeń nieznaną”.

Cracow Art Week to ewolucja projektu Cracow Gallery Weekend KRAKERS, który od 2012 roku promuje sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa, tworzy platformę komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejsce spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

Wystawa „W przestrzeń nieznaną” to wystawa wpisująca się w Cracow Art Week, w której bierze udział trzydzieścioro studentów i absolwentów kierunków artystycznych krakowskich uczelni. Motywem przewodnim pierwszej edycji Cracow Art Week KRAKERS będzie właśnie skok, który zawiera w sobie dynamikę, wybicie się i gwałtowną zmianę miejsca. Wystawa, którą oglądać można będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będzie pokazywać różne sposoby, na jakie można rozumieć motyw skoku w sztuce malarskiej. Trzydzieścioro artystów to też trzydzieści indywidualnych podejść do tematu przewodniego, przedstawionych w różnych technikach malarskich.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 11.04.2019 – 31.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej zapraszają na wystawę pt. „Charlesa Merrilla podróż przez życie”.

Charles Merrill Jr. (1920 – 2017) – nauczyciel, pisarz i filantrop. Był synem Charlesa E. Merrilla, współzałożyciela amerykańskiej spółki Merrill Lynch. W 1939 r. odbył podróż po Europie, odwiedzając także Polskę, która wywarła na nim niezatarte wrażenie, wzbudziła jego sympatię i zainteresowanie. Później wracał do niej wielokrotnie.

Był wielkim sympatykiem Polski i Polaków, fascynował się polską historią i angażował we współczesność. Wspierał finansowo Instytut Literacki, wydawnictwo założone i prowadzone przez Jerzego Giedroycia, które publikowało miesięcznik „Kultura” oraz liczne pomniejsze organizacje, szkoły. Charles Merrill działał aktywnie na rzecz demokracji i kultury pokoju, wspierając edukację i kulturę, szczególnie w krajach byłego bloku wschodniego.

„Charlesa Merrilla podróż przez życie” to wystawa, na której  będzie można zobaczyć pamiątki, osobiste drobiazgi, korespondencję, dokumenty, obrazy i książki, które pozostawił po sobie ten niezwykły człowiek, przygotowane i udostępnione przez jego żonę, Panią Julie Boudreaux.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.03.2019 – 15.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Klubem Podróżników Śródziemie zapraszają na wystawę pn. „Małopolskim szlakiem zamków, skansenów i podziemi turystycznych”.

Przechodzimy obok, nie mając świadomości co kryje się za wysokim murem, za ścianą gęstego lasu czy za wzniesieniem. Przemierzamy nasz kraj autostradami, oddzieleni ekranami akustycznymi od tego co piękne i tajemnicze. Zachwycamy się tym co zobaczymy w trakcie wakacyjnych wyjazdów poza granice naszego kraju, nie mając świadomości o tym co nas otacza, pomijając wszytko to, co ma do zaoferowania nasz kraj. Małopolska jest wyjątkowa pod wieloma względami, a zwiedzanie Krakowa to nie tylko Wawel i Sukiennice; w całej Małopolsce jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Wystawa, którą oglądać można w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie pokazuje najciekawsze zamki i obiekty obronne, podziemia dostępne turystycznie oraz skanseny i muzea plenerowe na terenie Małopolski.

Inicjatorem wystawy jest Albin Marciniak: podróżnik, fotoreporter, współpracujący z wieloma wydawnictwami oraz mediami internetowymi i prasowymi w całym kraju. Wieloletni współpracownik redakcji Onet Podróże, pasjonat gór i miłośnik odkrywania ciekawych miejsc dalekich i bliskich. Jest dobrym duchem krakowskiego światka podróżniczego: opiekuje się Klubem Podróżników Śródziemie, od 11 lat organizuje cotygodniowe spotkania, zapoczątkował akcję sprzątania Tatr, a jego ostatnia inicjatywa to stworzenie w Krakowie Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 4.03.2019 – 2.05.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie zapraszają na wystawę laureatów Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” pt. „Las – strażnik Niepodległej”.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie wraz z szesnastoma Nadleśnictwami i Małopolskim Kuratorium Oświaty zorganizowała X edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje”, którego tematem przewodnim było hasło: „Las – Strażnik Niepodległej". Celem konkursu było pokazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski i propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych szacunku dla przyrody i uświadamianie nieustannej potrzeby jej ochrony. Tegoroczne hasło konkursu miało na celu ukazanie lasu jako ważnego elementu w duchowym i materialnym dorobku polskiej kultury, jako części naszego dziedzictwa narodowego.

Efektem konkursu jest wystawa, którą oglądać można w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Prace oceniane były w pięciu kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, dorośli, a także w kategorii: pracownicy jednostek organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Komisja konkursowa, w której zasiedli przedstawiciele organizatorów konkursu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zawodowy fotograf oraz fotoreporter prasowy Pan Grzegorz Kozakiewicz nagrodziła 19 prac. Na wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko te nagrodzone, ale również prace wyróżnione przez Regionalną Komisję Konkursową.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 21.03.2019 – 30.05.2019.