Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

A A A

Wystawy

Łyżką malowaneWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Ambasada Meksyku w Polsce  i Centrum Kultury Latynoamerykańskiej (Centro Latino) zapraszają na wystawę malarska Eugenii Marcos pn. Sabor a México.

Miejsce ekspozycji: parter WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 12.11.2016 do 26.01.2017 r.

Wernisaż: 15. 11.2016 r., godz. 18:00

Juliusz Kosin Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Juliusza Kosina „W koło trójkąta”.

Juliusz Kosin jest absolwentem malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiował w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka i w pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka otrzymał w 2013 r. Aneks z grafiki warsztatowej zdobył w Pracowni Wklęsłodruku prof. Henryka Ożoga. Obecnie student środowiskowych studiów doktoranckich na macierzystej uczelni.

Nagrody, jakie otrzymał to m.in.: Grand Prix, Nagroda Urzędu Masta w II Międzynarodowym Konkursie Artystycznym – PEJZAŻ WSPÓŁCZESNY, Częstochowa 2014; wyróżnienie w konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch, Warszawa 2014, Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagroda pisma artystycznego Format w 23 Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE, Legnica 2013.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 12.01.2017 r. – 15.02.2017 r.
Wernisaż wystawy: 12.01.2017 r., godz. 19:15

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Grupa "18 Obsydian" zaprasza na wystawę malarską pn. Barwy codzienne.

Grupa "18 Obsydian" jest jedną z najstarszych grup artystycznych działających na Śląsku. Skupia artystów amatorów - twórców nieprofesjonalnych. Członkowie grupy to ludzie dorośli od 18 - 80 roku życia, ich zawody i wykształcenie są róże, ale łączy ich pasja do malarstwa, rysunku, fotografii, grafiki i grafiki cyfrowej. W śród twórców należących do grupy "18 Obsydian" jest wielu takich, których prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą, a wielu z nich zdobywa nagrody i wyróżnienia na przeglądach  sztuki nieprofesjonalnej . Co roku grupa organizuje kilka wystaw. Spotykają się w Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu, zajęcia prowadzi Iwa Kruczkowska-Król. Rok 2016 /2017 jest rokiem jubileuszowym grupy, która obchodzi 60 lat swojego istnienia. W związku z tym planowane są różne wystawy w kraju i za granicą. Jedną z nich jest prezentowana wystawa.

Uczestnicy wystawy – Bożena Webs, Krysztof Webs, Joanna Szweda, Michał Wejak, Renata Krawczyk, Barbara Sproncel, Werner Szczepanik, Dżesika Zemsta, Jerzy Pałac, Jadwiga Fastnacht.

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 23.12.2016 r. do 15.02.2017  r.

Finisaż: 16.02.2017 r., godz. 18:00

Śląski KafkaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na wystawę malarską studentów Akademii "Śląski Kafka".

Jest to wystawa Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki  w Krakowie prowadzonej przez prof. Zbigniewa Bajka i dr Joannę Banek. Prezentowane prace wykonali studenci I roku z Wydziału Malarstwa w ramach przedmiotu „Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych”.

W 2016 roku realizowany jest kolejny międzynarodowy projekt artystyczny z „wolnością” w tytule – „Topografia /Topos/ Wolności” – którego ważną częścią jest unikatowy przekład Jerzego Ciurloka na śląski 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”. Tak sformułowane zostały ćwiczenia dla studentów. Prezentowane kolaże to wybrane przykłady prac, w których pojawiają się materie, przedmioty i słowa związane z treścią wylosowanych przez studentów aforyzmów (każdy wylosował i interpretował inny aforyzm). Pokazane zostało kilka pełnych zestawów ćwiczeń związanych z Kafką, aby pokazać, w jakim kontekście funkcjonują kolaże.

W 2014 roku minęła 90. rocznica śmierci Franza Kafki. Jego dzieło  inspiruje ludzi teatru, filmu, literatów, twórców z obszaru sztuk wizualnych. Fascynuje ich nie tylko głęboka znajomość ludzkiej psychiki, nieograniczona wyobraźnia, ale przede wszystkim forma – prosta, wręcz oschła i plastyczność jego wizji. Świat pisarza, to nieprzebrany zbiór wstrząsających i poruszających obrazów, bliskich i czytelnych dla tych, którzy obdarzeni podobną wrażliwością, zachwycają się fenomenem życia i przerażają nim.Śląski Kafka

Uczestnicy wystawy: Barbara Boetcher, Kinga Burek, Katarzyna Cichoń, Aneta Fasek-Kaczanowska, Agnieszka Gawron, Weronika Hapchenko, Natalia Hardej, Katarzyna Homoncik, Bartosz Jancik, Patrycja Jędrzejko, Klaudia Kitlińska, Jacek Kłyś, Svitlana Kohutnyska, Magdalena Sara Krawczyk, Filip Leoniak, Joanna Makowska, Daria Miłoszewska, Violetta –Marianna Nesterchuk, Alicja Pakosz, Katarzyna Partyka, Katarzyna Piątek, Sylwia Przybyszewska, Edyta Rabska, Sylwia Rams, Kataryna Rysz, Angelika Rzepka, Karolina Satała, Aleksandra Sikora, Anna Spędzia, Natalia Spyrka, Kataryna Stefańska, Magdalena Talaga, Danuta Turkiewicz, Katarzyna Vogelgesang, Patrycja Wojtanowska, Julia Woźniak, Dominika Zarecka.

Miejsce ekspozycji: I piętro WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 12.01.2016 r. – 29.03.2016 r.

Pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci w wieku przedszkolnym "Zwierzyniec - ilustracja do wybranego utworu". Organizatorem konkursu jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, a partnerem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Na wystawie, prezentowane są prace laureatów konkursu, którego przedmiotem było przedstawienie zwierząt, które występują w poezji polskich poetów dla dzieci.

Miejsce ekspozycji: parter

Termin ekspozycji: do 31.01.2017 r.

Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2017 r.

 

Wystawa prezentuje prace laureatów konkursu „Najsympatyczniejszy bohater bajek Disneya”, który został zorganizowany przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie z okazji przypadającej w tym roku 115  rocznica urodzin Walta Disney.

Celem konkursu było min. poznawanie bohaterów bajek Disneya, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności rozwijanie wyobraźni i pomysłów  dzieci oraz  poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych i  ciekawych materiałów oraz technik.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

Termin ekspozycji: 05.12.2016 r. - 31.01.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej  Oddział w Krakowie zapraszają do obejrzenia wystawy "Głową w ścianę. Stefan Kisielewski – historia intelektualnego chuligana".

Wystawa Głową w ścianę. Stefan Kisielewski – historia intelektualnego chuligana powstała w związku z dwiema rocznicami przypadającymi na rok 2016: sto piątą rocznicą urodzin i dwudziestą piątą rocznicą śmierci Stefana Kisielewskiego, jednego z najznamienitszych publicystów polskich dwudziestego wieku. Wystawa prezentować będzie za pomocą zdjęć, dokumentów, fragmentów prac  biografię polityczną Kisielewskiego; poczynając od zaangażowania przedwojenne pismo Giedroycia „Bunt Młodych”, poprzez współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym i działalność w Kole Poselskim „Znak”, kończąc na działalności w odradzającym się ruchu konserwatywna – liberalnym. Wystawa ze szczególnym naciskiem będzie przypominać o roli Stefana Kisielewskiego w wydarzeniach z lat 60., tj. Liście 34 i wydarzeniach marcowych z 1968 r. Przedstawienie politycznej drogi Stefana Kisielewskiego będzie wzbogacone prezentacją fragmentów z programu telewizyjnego pt. „Alfabet Kisiela”.

Miejsce ekspozycji: parter WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 10.12.2016 r. - 30.01.2017 r.

Wernisaż wystawy: 12.12.2016 r., godz. 12.00

Mosty. Czasy. BudapesztWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Európai Utas Alapítvány - Fundacja Podróżnik Europejski zapraszają na wystawę Mosty - Czasy – Budapeszt.

Wystawa prezentuje historię Budapesztu i Węgier widzianą z perspektywy Dunaju i mostów łączących jego dwa brzegi. Tekst wystawy (esej Miklósa Györgya Száraza) uzupełnią reprodukcje obrazów, rycin i fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia dla miasta i kraju. Wystawa była dotąd prezentowana m.in. na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, w Rumunii, we Włoszech. Polską ekspozycję uzupełnią teksty i ilustracje odnoszące się do polsko-węgierskich kontaktów historycznych i kulturalnych (związki Krakowa z Węgrami, Polacy a Rewolucja 1956 roku, postać Bálinta Balassiego, Józefa Bema, Wacława Felczaka). Wystawa jest zorganizowana z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i towarzyszy obchodom 60. rocznicy wybuchu Węgierskiej Rewolucji '56 oraz stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka.

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalnej Węgier w Krakowie.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 29.11.2016 do 18.01.2017 r.

Czechy oczami studentówWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę fotograficzną studentów krakowskiej bohemistyki pn. Czechy oczami studentów.

Prezentowana wystawa jest efektem wyjazdów studyjnych studentów bohemistyki z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdjęcia powstały dzięki zainteresowaniu młodych ludzi kulturą i codziennym życiem kraju, którego język poznają.Czechy oczami studentów

Ambasada Republiki Czeskiej jest patronem honorowym wystawy.

Miejsce ekspozycji: II piętro WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 26.10.2016 r. – 18.01.2016 r.

Wernisaż: 03.11.2016 r., godz. 15:00

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.