Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana Podgórskiego i Marcina Czai pod wspólnym tytułem "Pustka". Artyści zaprezentują ok. 20 obiektów przestrzennych i rysunków, pochodzących z cykli nad którymi aktualnie pracują.

Dla Podgórskiego tytułowa pustka to częste określenie padające w kontekście miejsca, które zostało opuszczone, zarówno fizycznie jak i mentalnie. Brak człowieka tworzy obszar niezagospodarowany, a przestrzeń, która pozostaje stanowi jedyny ślad wcześniejszej jego obecności. Nieobecność stała się dla artysty głównym bodźcem do pracy nad cyklem, w którym poprzez narrację ukazuje proces zanikania i wyobcowania z otoczenia.  

Z kolei roboczy tytuł prezentowanego cyklu prac Marcina Czai to "Limbo" (łac. Limbus - krawędź). Zgodnie z teologią chrześcijańską oznacza on stan duszy osób zmarłych, przebywających w zaświatach, które nie popełniły grzechów, a urodziły się przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wyróżnia się także Limbus infantum - otchłań dzieci nieochrzczonych. Znajdują się one w miejscu, które nie jest ani niebem, ani piekłem, ani też czyśćcem. We współczesnej interpretacji tego pojęcia, "Limbo" to przejściowy stan zawieszenia i niepewności, umieszczony pomiędzy dwoma punktami ekstremalnymi. Tego rodzaju ambiwalencja wydaje mi się znakomitą definicją życia jako stanu zawieszonego pomiędzy dwoma formami nieistnienia - nieistnieniem sprzed narodzin oraz nieistnieniem po śmierci.

 

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.02.2018 – 4.04.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zaprasza na wystawę „Żółkiew - Wielkie dzieje małego miasta”.

Wystawa prezentuje historię miasta Żółkiew z jego historycznymi i turystycznymi atrakcjami. Szczególnie ilustruje dzieje i renowację Zamku, stanowiącego siedzibę hetmana Żółkiewskiego i rodu Sobieskich. Wystawa powstała w ramach współpracy przedstawicieli Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz pracowników Zamku w Żółkwi w ramach projektu „Muzea bez granic”

Zapraszamy do oglądania wystawy na 1 piętrze gmachu biblioteki, w dniach od 15 stycznia do 8 marca 2018 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na wystawę Pracowni Rysunku nr 4 na Wydziale Malarstwa pn. "Terytorium. Granica. Krawędź."

Pracownia Rysunku nr 4 działa od 2001 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, proponując autorski program w ramach zajęć z rysunku. Studenci eksplorują w swoich pracach temat tytułowych granic w wielu różnych kontekstach, poruszają m.in. problem uchodźctwa, granic kulturowych i obyczajowych we współczesnym świecie czy wreszcie granic formalnych dzieła sztuki, takich jak kontrast, podziały kompozycyjne, krawędź formy, przedmiotu itp. Te odniesienia stały się przyczynkiem do wykorzystania różnych technik rysunkowych, a także kolażu i formy przestrzennej.

Na wystawie organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaną zaprezentowane prace zrealizowane przez uczniów pracowni pod opieką prof. dr hab. Bogusławy Bortnik-Morajdy.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 23.02.2018 – 14.03.2018. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 22 lutego o godz. 19.15.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „Pracownia Drzeworytu - grafiki studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie”

Na wystawie organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaną zaprezentowane wybrane fragmenty spośród 66 prac dyplomowych zrealizowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat pod opieką prof. Bogdana Migi oraz dr Marty Bożyk oraz prace pedagogów prowadzących pracownię. Twórcom koncepcji wystawy zależało na pokazaniu zarówno możliwości technicznych właściwych dla techniki druku wypukłego, jak i - a może przede wszystkim - różnorodności i bogactwa artystycznych postaw studentów.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni również absolwenci pracowni, którzy - jako już niezależni twórcy – pokażą swoje ostatnie dzieła.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 19.01.2018 – 8.03.2018. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 18 stycznia o godz. 12.00.

Uczestnicy: Paulina Balbier, Urszula Byrska, Magdalena Chmielek, Jessica Czajkowska, Mateusz Czapek, Marta Fedorczyk, Barbara Górska, Agnieszka Grzegorczyk, Jacek Hajnos, Anna Jagodova, Katarzyna Jazienicka, Magdalena Libero, Efstratia Machairidi, Elżbieta Maj, Jan Moskala, Estera Mrówka, Katarzyna Olbrycht, Paweł Panczakiewicz, Helena Sieminska, Greg Stevens, Karol Szafran, Monika Szydłowska,  Justyna Warchała-Chmielewska, Marta Wojtuszek, Alicja Wójcik, Witold Winek.

Pracownia Drzeworytu jest jedną z pięciu pracowni działających w strukturze Katedry Grafiki Warsztatowej Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. W ciągu już 64-cio letniej historii funkcjonowania pracowni zrealizowano w niej 190 prac dyplomowych. Wśród autorów jest wielu znanych artystów i pedagogów takich jak: Franciszek Bunsch, Alina Kalczyńska, Zbigniew Lutomski, Piotr Schneider, Janusz Kaczorowski, Krzysztof Skórczewski, Jacek Stokłosa, Tadeusz Nuckowski, Wojciech Regulski, Antoni Szoska, Stanisław Jakubas, Jerzy Jędrysiak, Stefan Kaczmarek, Rafał Bujnowski.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Andrzeja Kalinowskiego „Peru”.

Andrzej Kalinowski - z zawodu elektronik. Z zamiłowania fotograf i podróżnik. Fotografią zajmuje się od czterdziestu lat. Przez prawie 30 lat zajmował się fotografią analogową,  a współcześnie jest to fotografia cyfrowa. Z aparatem zwiedził ponad czterdzieści krajów, w tym ostatnio egzotyczne i tajemnicze Peru.

Ameryka Południowa owiana jest wieloma tajemnicami i niewiarygodnymi opowieściami, z których większość dotyczy starożytnych plemion Indian. Fotografie Andrzeja Kalinowskiego mają przybliżyć nam dotarcie do źródeł ich bytowania, poznawanie miejsc związanych z ich kulturą. Większość zdjęć robiona była z jadącego autobusu, pociągu bądź samolotu, dlatego oglądając wystawę możemy poczuć się jak podróżnik przemierzający niezmierzone kilometry przestrzeni kolorowych krajobrazów.

Ekspozycja ma za zadanie pokazać różne krajobrazy malowniczego kraju i choć w minimalnym stopniu przekazać klimat i atmosferę tego niecodziennego miejsca.

Zapraszamy do oglądania wystawy w korytarzu na parterze gmachu biblioteki, w dniach od 12 stycznia do 8 marca 2018 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Malarstwo ścienne 2005-2017 z pracowni prof. Romana Łaciaka”.

Pracownia Malarstwa Ściennego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych sięga swą historią lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niegdyś założona przez Wacława Taranczewskiego, obecnie prowadzona jest przez prof. Romana Łaciaka i ma charakter bardziej laboratoryjny i konceptualny niż warsztatowy. Specyfika przestrzeni publicznej, właściwości architektury, czy funkcje instytucji fundujących mural to wyrazisty kontekst, w którym młody artysta, student Pracowni Malarstwa Ściennego walczy o autorski przekaz, konfrontując z zaistniałą sytuacją własną wrażliwość, doświadczenia, kolory i tematy. Zazwyczaj ten proces wieńczy plansza z projektem, lecz zdarza się też, że raz na rok lub dwa lata, studenci realizują ćwiczenia "w terenie" na murach krakowskich instytucji zaprzyjaźnionych z Akademią. Wtedy ich prace mają okazję trwale wpisać się przestrzeń publiczną i stać się częścią scenerii na której toczy się życie Krakowian.

Na wystawie organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaną zaprezentowane projekty realizacji malarskich powstałe w latach 2005-2017 w kręgu uczniów i absolwentów pracowni.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 03.02.2018 – 20.03.2018.

Uczestnicy: Ewa Bajek, Tomasz Baran, Małgorzata Biłuńska, Natalia Fundowicz- Dziobek, Angelika Głowacka, Katarzyna Góralczyk, Ksenia Gryckiewicz, Krzysztof Grzybacz, Anna Hajda, Maria Husarska, Justyna Janikowska, Monika Kalista, Paweł Kowalczyk, Emilia Kutrzeba, Ewa Kvet, Klaudia Mielczarek, Maria Nejman, Natalia Nowicka, Julian Nowicki, Małgorzata Pabich, Anna Panek, Natalia Szymonik, Joanna Tochman, Stanisław Wójcicki, Joanna Woźny, Wiktoria Zaikina, Dawid Zdobylak.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.