Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Posłowie chcieli w ten sposób uczcić setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Czytelnia Czasopism przygotowała z tej okazji wystawę na bazie własnych zbiorów pt. „2018 – Rok Praw Kobiet”. Oprócz artykułów na temat, jak prawa kobiet są postrzegane dzisiaj, pokazuje ona sylwetki współczesnych kobiet sukcesu w różnych dziedzinach – polityki, biznesu, sportu, nauki, literatury, sztuki.

Wystawa będzie eksponowana w pomieszczeniach Czytelni (I piętro, pok. 152) w terminie 1-31 marca.  

 

 

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Nadleśnictwa: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz.  zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną "Dzień powszedni lasu".

Ekspozycja zaprezentuje najlepsze fotografie ostatniej edycji Małopolskiego Konkursu Fotograficznego Leśne inspiracje 2017. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu fotograficznego było propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowania i szacunku dla przyrody, potrzeby jej nieustannej ochrony oraz ukazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski, a szczególnie lasów. W 2017 roku fotografujący mieli za zadanie spojrzeć okiem obiektywu na codzienne życie drzew, całego ekosystemu leśnego i jego mieszkańców.

Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Pierwsza weryfikacja fotografii następowała na poziomie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Komisje terenowe nominowały najlepsze zdjęcia do etapu regionalnego.

Patronaty medialne konkursu:  Trybuna Leśnika, Głos Lasu.

Miejsce ekspozycji: parter

Termin ekspozycji: 23.03.2018 r. – 31.05.2018 r.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Skandynawistycznym Kołem Naukowym działające przy Zakładzie Filologii Szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę pn. „Laterna Bergmanica 2018”.

„Laterna magica” to najprostszy model aparatu projekcyjnego, składający się z soczewki i źródła światła – a zarazem tytuł książki Bergmana, którego twórczość oraz życiorys nie przestają inspirować.

Ekspozycja w Artetece WBP w Krakowie przedstawia nagrodzone prace uczestników Konkursu Fotograficzno-Literackiego „Laterna Bergmanica”, organizowanego przez Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji międzynarodowych obchodów Roku Bergmana 2018r., w którym przypada 100. rocznica urodzin twórcy.

Kryteriami wyboru prac były m.in. jakość, oryginalność i pomysłowość interpretacji oraz nawiązania do twórczości Ingmara Bergmana.

Podczas wernisażu wystawy, 17 kwietnia 2018r., wybrani przez Jury uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów (książki oraz bony na wydruk fotografii artystycznych). Z tej okazji odbędzie się krótka prelekcja o Bergmanie oraz integracja uczestników.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Szwecji w Polsce oraz organizacja Szwedzki Stół Filmowy.

Wystawę można oglądać w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 17.04.2018 – 30.04.2018. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 17.04 o godz. 18:00.

Koncepcja oraz organizacja wystawy: Karolina Makówka, Aleksandra Sprengel

Autorzy prac: Aleksandra Jarębska, Karolina Król, Klaudia Kot, Kateryna Kovalova, Paulina Kubas, Monika Wilk, Magdalena Wołowska.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę plakatów Kai Renkas pn. „Plakaty z szafy”.

Kaja Renkas jest absolwentką grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się plakatem, projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową a także najnowszymi mediami cyfrowymi. W swojej twórczości artystka czerpie z estetyki dawnych ilustracji prasowych i atlasów biologicznych, wzbogacając je o motywy fantastyczne.

Jej prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych. Miała ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na całym  świecie.

Na wystawie "Plakaty z szafy" zaprezentowane zostaną prace które powstały w latach 2011-2017, oraz cykl najnowszych autorskich plakatów.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 5.04.2018 – 19.04.2018 oraz w Wypożyczalni Głównej do 26.04.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Cracow Gallery Weekend Krakers 2018 zaprasza na wystawę Anny Karoliny Kaczmarczyk pn. „Pożyczone rzeczywistości”

Projekt artystyczny Anny Karoliny Kaczmarczyk „Pożyczone rzeczywistości” – pokazywany po raz pierwszy w Krakowie, a drugi raz w Polsce ­– jest rezultatem wieloletniej pracy artystki z przedmiotami, które poszukują integralnej opowieści. Znajdowane przypadkiem: na ulicy, w komisach, sklepach z używaną odzieżą, zwracają na siebie uwagę swoją niewspółmiernością. Artystka jest tą osobą, która z jednej strony obdarza rzeczy opieką, z drugiej zaś zwraca im widzialność i podmiotowość. Od tej pory to materialne obiekty stają się narratorami: opowiadają o sobie i o ludziach, którzy nie mogliby bez nich istnieć.

Zmianie ulega rola i charakter rzeczy: nie są przedmiotami, które można posiadać i dowolnie nimi rozporządzać. Przeciwnie, to one mają głos, to one tworzą cudownie potencjalne, przypadkowe, różnorodne i wypożyczone rzeczywistości. Końcowym efektem tych działań – jak pisze sama artystka - jest album: „w którym porzuconym rzeczom towarzyszą portrety ich wymyślonych właścicieli, a całość uzupełniają teksty – pseudodokumenty, które to potencjalne istnienie mają jeszcze uprawdopodobnić. Jest to rodzaj albumu rodzinnego – pamiętnika wydarzeń, które nie miały miejsca. Każda ze znalezionych i umieszczonych w książce rzeczy jest dla mnie jak spadek po kimś, kogo nie znam, a mimo to jest mi bliski.(…) Oddaję w ręce widza trzy fragmenty tych rzeczywistości: twarz, zdjęcie przedmiotu, opowieść, jak skrawki niedokończonego obrazu. I choć to tylko imitacja, całość stanowi wiarygodną opowieść o ludzkim życiu, w całej jego magicznej różnorodności, i jest dla tego prawdziwego życia hołdem.”

Kuratorki: Monika Gromala, Marta Świetlik

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 20.04.2018 – 24.05.2018.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z organizatorami ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji „W obrazie” zapraszają na wystawę projektu "Świat w obrazie" Izabeli Bieli.

Projekt zatytułowany „Świat w obrazie” ma swój początek w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gdzie w 2012 roku Izabela Biela po raz pierwszy zobaczyła obraz „Świat Christiny” Andrew Wyeth'a. W styczniu 2017 r. włączając się w obchody setnej rocznicy urodzin Andrew Wyeth'a kuratorka zaprosiła do współudziału w projekcie 100 osób: profesorów, doktorantów, studentów, absolwentów, artystów będących na różnym etapie swojej drogi twórczej i osoby z różnych środowisk. Uczestnicy projektu na 100 stronach specjalnie przygotowanych szkicowników odwoływali się do najsłynniejszego obrazu amerykańskiego artysty, dzieląc się swoim talentem, swoimi przemyśleniami, swoim światem.

Na wystawie zostaną zaprezentowane 23 prace studentów Akademii Sztuk Pięknych, które stanowią subiektywną interpretację obrazu „Świat Christiny” Andrew Wyeth`a oraz szkicowniki, które będą dostępne w czasie trwania konferencji „W obrazie” 13 i 14 kwietnia.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na drugim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 14.04.2018 – 5.05.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na wystawę Pracowni Rysunku nr 1 pn. „R/1 2017”.

Pracownia Rysunku I jest przede wszystkim pracownią ogólnorozwojową, do której uczęszczają studenci od drugiego roku wzwyż. Zazwyczaj na tym etapie mają już oni znaczne umiejętności warsztatowe i sprawność manualną. Nadal istotne jest jednak doskonalenie ich umiejętności rysunkowych i zdolności do swobodnego stosowania różnych technik. Rysunek, operując relatywnie prostym warsztatem, pozwala jednocześnie na skupienie się na zasadniczych problemach procesu twórczego, które można streścić w pytaniach: po co to robię? co mam do powiedzenia? w jakiej formie to przekazać? jakie czynniki działają na mnie inspirująco? Te doświadczenia mogą być później z powodzeniem wykorzystywane w innych działaniach artystycznych.

W wystawie udział wezmą: Julia Bajek, Bettina Borek, Filip Bruchnalski, Magdalena Kasperczyk, Natalia Kubiela, Marta Małecka, Anna Michalik, Estera Mrówka, Justyna Piastuch, Julia Siuda, Monika Szydłowska, Ewelina Węgiel, Małgorzata Wowczak, Sylwia Zawiła, Paweł Zięba i Piotr Zięba.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 22.03.2018 do 8.05.2018.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Pracownią Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ oraz Przedstawicielstwem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na wystawę pt. „Bliski Wschód i Afryka Północna w obiektywie Witolda Rajkowskiego. Wystawa fotografii z lat 30. – 50. XX wieku”.

Zapraszamy na daleką wyprawę do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, śladem Witolda Władysława Rajkowskiego (1910 – 1957?) – studenta polskiego w przedwojennym Kairze, korespondenta prasowego, badacza-orientalisty, pracownika Konsulatu Generalnego RP w Jerozolimie, agenta polskiego wywiadu. Przede wszystkim jednak niestrudzonego podróżnika. Ekspozycję tworzy blisko 80 fotografii wykonanych przez niego w latach 30., 40. i 50. XX wieku w Egipcie, Libii, Syrii, Libanie, Transjordanii oraz Iraku. Komentarzem do czarno-białych obrazów są fragmenty relacji orientalisty. Surowe, niezwykle sugestywne zdjęcia sprzed ponad siedemdziesięciu lat stają się oknem na świat tajemniczy, a zarazem kuszący swą odmiennością.

Witold Rajkowski był także znawcą spraw kurdyjskich. Miał wielu przyjaciół wśród Kurdów, dokumentował ich życie i fascynująco o nich opowiadał, o czym można przekonać się odwiedzając wystawę.

Sylwetkę orientalisty przybliży podczas wernisażu dr Antoni Przemysław Kosowski – biograf Witolda Rajkowskiego, pomysłodawca i współorganizator wystawy, prezentowanej już w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Przedsięwzięcie jest częścią większego autorskiego projektu dra Antoniego P. Kosowskiego zakładającego naukowe opracowanie dorobku Witolda Rajkowskiego. Projekt, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Hieronim Kaczmarek z Uniwersytetu Szczecińskiego, wsparli finansowo miasto Bydgoszcz oraz Polonia Aid Foundation Trust (PAFT) w Londynie.

Uzupełnieniem ekspozycji są nagrania z fragmentami relacji Witolda Rajkowskiego oraz jego publikacji, a także wypowiedziami osób znających osobiście podróżnika i orientalistę. Zostały przygotowane i opracowane przez dra Antoniego P. Kosowskiego.

Wystawę można oglądać w galerii na poddaszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 27.03.2018 – 26.04.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS zapraszają na wystawę malarstwa Mariana Ślazyka pn. „Pejzaż Polski – takim go widzę”.

Wystawa prac Mariana Ślazyka w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej to jedna z cyklu prezentacji artysty, organizowanych w przeciągu ostatnich piętnastu lat. Wyjątkową wartością tej ekspozycji jest niestereotypowy przekaz emocji, jaki proponuje w swoich pracach malarskich znany małopolski twórca sztuki – Góral i Krakus w jednej osobie.

Artysta zaprezentuje czterdzieści obrazów malowanych farbą olejną za pomocą szpachli, a także grafiki rysowane piórkiem. Główną bohaterką prac jest natura, która stanowi dla Mariana Ślazyka niewyczerpane źródło inspiracji. Wyróżniającą cechą dzieł, które utrwalają piękno polskiego pejzażu, jest bardzo ekspresyjne spojrzenie twórcy.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 11.04.2018 – 17.05.2018.