Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Maggie PiuWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Maggie Piu.

Maggie Piu jest architektką, malarką, ilustratorką i dziennikarką. Czytelnikom krakowskiego Lounge może być znana z cyklu artykułów „szminką i cieniem- czyli o artystach mniej znanych”. Wystawia swoje malarstwo w Polsce i za granicami - ma w dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych i udziałów w wydarzeniach artystycznych w takich miastach jak: Kraków, Warszawa , Londyn, Katowice, Lwów, Wrocław.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 20 dzieł malarskich z różnych okresów działalności artystki. Głównym motywem pojawiającym się w jej twórczości są kobiety – ich twarze, ciała, włosy. Orientalizujące portrety przypominają bóstwa, pełne życiodajnej siły lub uderzające siłą spojrzenia.

Nieodżałowanej pamięci profesor Wiktor Zin, ceniony polski rysownik i znawca sztuki, zachwycał się swego czasu jej rysunkami: „olbrzymi talent, elegancja przedstawianych form, precyzja i świadomość celu, sądzę że przed autorką ścieli się droga wielkiej sławy”.

Wystawę można oglądać w Galerii na Poddaszu na trzecim piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 27.09.2018 – 31.10.2018.

Kolor kwiatu - kwiat koloruWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Bogumiły Ostrowskiej pn. „Kolor kwiatu – kwiat koloru”

Bogumiła Ostrowska od kilkunastu lat zajmuje się fotografią. Przez obiektyw obserwuje głównie naturę i stara się uchwycić piękno przyrody. Szczególnym upodobaniem obdarzyła kwiaty łąk i ogrodów. Od 2015 roku regularnie wystawia swoje zdjęciach w WBP w Krakowie w ramach wystawy zbiorowej z okazji małopolskiego Święta Ogrodów. Wystawa stanowi pokłosie wcześniejszych ekspozycji, a jednocześnie przedstawia przekrojowe studium barw i kształtów, jakie może przybierać natura.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 4.10.2018 – 30.10.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa „Istota rzeczy”.

Wystawa zbiorowa, której autorami prac są absolwenci z lat  2014 - 2017 Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dotyka istoty malarstwa. Figuratywizm, jako jeden z nurtów malarskich, rozwijających się także w rzeźbie, cechuje przede wszystkim dążenie do odwzorowania wszelkich obiektów w ich naturalnych wymiarach. Dotyczy to zarówno rzeczy martwych, jak i organizmów żywych, przez co można uznać malarstwo figuratywne za odwrotność abstrakcjonizmu.

Na obrazach stworzonych przez sześcioro absolwentów i doktorantów krakowskiej ASP o szerokim doświadczeniu krajowym i międzynarodowym, dominują mocno zaznaczone kontury i intensywne kolory. Obecna ekspozycja przedstawia przekrój prac w temacie figuracji, który ma długą tradycję w środowisku krakowskim, a przy tym wciąż nie traci na aktualności.

Uczestnicy: Damian Bąk, Justyna Janikowska, Antonina Janus-Szybist, Jan Kutryba, Bartłomiej Radosz, Dawid Zdobylak

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 11.10.2018 – 8.11.2018.

DrzewaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy ilustracji Piotra Sochy „Drzewa”.

Niezwykły świat drzew według Piotra Sochy w formie wielkoformatowej wystawy. Pełne detali, misternie skomponowane ilustracje dopełnione solidną dawką wiedzy o drzewach przeniesione zostały na wielkie, płócienne plansze. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia, co się na nich znajduje, ale też przynosi wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.

Wystawę można oglądać na parterze WBP w Krakowie od 17 do 31 października br.

 

 

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.

Labirynt snówWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotomontaży Marcina Sachy pn. „Labirynt snów”

Marcin Sacha, artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP). Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Zajmuje się fotografią od 2004 roku. Po początkowej fazie fascynacji fotografią krajobrazową, artysta zaczął poszukiwać bardziej osobistych środków wyrazu i tak zwrócił się ku fotomontażom. Technika daje dużą swobodę twórczą, bo wykreowane światy mogą być zupełnie dowolne. Jednocześnie dzięki wykorzystaniu fotografii łączy je ze światem realnym bardzo silna więź.

Można w ten sposób przywołać emocje, których doznajemy na co dzień dzięki naszym zmysłom, ale w innych kontekstach. Fotomontaż pozwala łączyć elementy, których połączeń na co dzień nie doświadczamy. Pozwala to zobaczyć zwykłe rzeczy w inny sposób, popatrzeć na rzeczywistość z dystansu i zastanowić się nad realnością obrazu świata dostarczanego nam przez zmysły. Przy pracy nad obrazami artysta często używa papieru, gliny, cegieł, a także form ceramicznych przygotowanych własnoręcznie. Tworzy z nich scenografię wydobywa ciekawe, abstrakcyjne, budujące nastrój zestawienia światła i cienia w płaszczyźnie kadru.

Na wystawie w Wypożyczalni Głównej zaprezentowane zostaną prace powstałe w nawiązaniu do poetyki oniryzmu, którą opisuje August Strindberg w „Grze snów”: „Wszystko może się wydarzyć, wszystko jest możliwe i prawdopodobne. Czas i miejsce nie istnieją. Na błahej podstawie rzeczywistości fantazja snuje i tka nowe wzory: mieszaninę wspomnień, przeżyć, swobodnych pomysłów, nonsensów i improwizacji. Osoby rozdwajają się i podwajają, są dublowane, roztapiają się, zagęszczają i jednoczą.”

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 13.09.2018 – 10.10.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Instytutem Rumuńskim w Warszawie oraz Towarzystwem Polsko-Rumuńskim w Krakowie zapraszają na wystawę pn. „Stulecie Sojuszu – Dyplomacja Rumuńsko-Polska 1921-1939”

Wystawa przygotowana przez Ambasadę Rumunii i Instytut Kultury Rumuńskiej w Warszawie wraz z Ministerstwami Spraw Zagranicznych Rumunii i Polski oraz Archiwum Narodowym Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje zdjęcia i dokumenty dyplomatyczne ukazujące relacje dwustronne z okresu 1918-1939. Podkreśla ona znaczenie polsko-rumuńskiej przyjaźni i solidarności i stanowi tło dla ich dalszego rozwoju w przyszłości.

Wystawa „Stulecie Sojuszu – Dyplomacja Rumuńsko-Polska 1921-1939” ukazująca kluczowe momenty we współczesnej historii stosunków dwustronnych, została po raz pierwszy zaprezentowana w Krajowej Izbie Gospodarczej w czerwcu tego roku. Jej otwarcia dokonali prezydenci Polski i Rumunii, JE Pan Andrzej Duda i JE Pan Klaus Iohannis i był to jeden z elementów oficjalnej wizyty Prezydenta Rumunii w Polsce.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 5.10 – 8.11.2018.

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 16 października, godz. 18.00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie zapraszają na wystawę prac słuchaczy Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego w Tarnowie pn. „Wgląd 03”.

Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie jest placówką z ponad 70 – letnią tradycją. W skład zespołu wchodzą dwie szkoły: Liceum Plastyczne, w którym kształci się młodzież  w zakresie następujących specjalizacji: aranżacji wnętrz, meblarstwa artystycznego, projektowania graficznego, tkaniny artystycznej oraz  Policealne Zawodowe Studium Plastyczne w zakresie renowacji mebli i wyrobów snycerskich oraz renowacji elementów architektury.

Wystawa jest drugą z cyklu prezentacją dokonań uczniów i absolwentów ZSP w Tarnowie. Wystawa prezentuje dokonania uczestników dwuletniego Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego wykonane w ramach nauki dwóch specjalizacji: renowacji mebli i wyrobów snycerskich oraz renowacji elementów architektury. Prace zrealizowane zostały w ramach ćwiczeń z zakresu klasycznych technik meblarskich, sztukatorskich i kamieniarskich oraz technik renowacyjnych i zdobniczych: intarsja, politurowanie, snycerka, sgraffito, fresk, stiuk, pozłotnictwo, itp. Na wystawie zobaczyć można również prace z zakresu malarstwa i rzeźby.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 13.09.2018 – 31.10.2018.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Biblioteką Kraków zapraszają na wystawę pokonkursową  „Zaczytana Małopolska”.

Zadaniem uczestników konkursu fotograficznego „Zaczytana Małopolska” było nadesłanie zdjęć w formie cyfrowej, przedstawiających ciekawe i charakterystyczne miejsca Województwa Małopolskiego, w których czytane są książki. Na konkurs przesłano prawie 100 zdjęć z których jury, po długich obradach, wybrało trójkę zwycięzców oraz przyznało cztery wyróżnienia.

Oprócz przyznania nagród i wyróżnień komisja konkursowa wybrała fotografie, które zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej.

Konkurs oraz wystawa zorganizowane zostały w ramach projektu „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

Wystawę można oglądać w Parku Krakowskim im. Marka Grechuty w dniach 17.09.2018 – 12.10.2018.