Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Jan KutrybaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana i Piotra Kutrybów pt.”KUTRYBA RAZY DWA. Malarstwo Jana i Piotra Kutrybów.

Piotr Kutryba studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach, dyplom uzyskał w pracowniach  doc. Gerarda Labusa oraz  prof. Romana Nowotarskiego. Zajmuje się  malarstwem, rysunkiem, typografią, projektowaniem graficznym, rysunkiem satyrycznym. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Jego prace znajdują się  w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Jan Kutryba - jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i działaniami w przestrzeni publicznej, mieszka i tworzy w Krakowie.

Termin ekspozycji: 6.04.2017 r. – 26.04.2017 r.
Miejsce: Wypożyczalnia Główna
Wernisaż: 6 kwietnia 2017 r., godz. 19:15

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę „Wielkanoc po małopolsku”.

Święta Wielkanocne, najstarsze i największe święto chrześcijańskie, obfituje w bogactwo obyczajów, tradycji i obrzędów, których korzenie tkwią  nie tylko w chrześcijaństwie, ale i w wierzeniach pogańskich. Małopolska oprócz tradycji powszechnie kultywowanych posiada również te wyjątkowe, nie dające się przenieść nigdzie indziej, głęboko osadzone w historii i kulturze regionu. Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, konkurs na najpiękniejszą i najwyższa palmę wielkanocną w Lipnicy Murowanej, „pucheroki” czy krakowski Emaus to tylko niektóre z nich.

Miejsce ekspozycji: I piętro (Czytelnia Zbiorów o Krakowie i Małopolsce)

Termin ekspozycji: 20.03.2017 r. – 05.05.2017 r.

 

Wystawa_Drzewa świadkowie historiiWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Nadleśnictwa: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz.  zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną "Drzewa - świadkowie historii".

Ekspozycja zaprezentuje najlepsze fotografie VIII Małopolskiego Konkursu Fotograficznego Leśne inspiracje 2016. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.Celem konkursu fotograficznego było propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowania i szacunku dla przyrody, potrzeby jej nieustannej ochrony oraz ukazanie bogactwa przyrodniczego Małopolski, a szczególnie lasów. W 2016 roku fotografujący mieli za zadanie spojrzeć okiem obiektywu na leśne drzewa jako świadków i uczestników historii.Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Pierwsza weryfikacja fotografii następowała na poziomie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Komisje terenowe nominowały najlepsze zdjęcia do etapu regionalnego.

Patronaty medialne konkursu:  Trybuna Leśnika, Głos Lasu. 

Miejsce ekspozycji: parter

Termin ekspozycji: 24.03.2017 r. – 31.05.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę prac dzieci "Zwierzęta Świata".

Prace eksponowane na wystawie zostały wykonane techniką rysowania pastelami przez dzieci z Przedszkola "Mali Przyjaciele" w Krakowie.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 02.03.2017 r. - 30.04.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotograficzną Adama Walanusa Muzycy.

Muzycy to właściwie tylko pojęcie organizujące wystawę, są to osoby, zwykle pojedyncze, w chwili tworzenia, myśli, istotnego kontaktu. W chwili zapisanej na czułej matrycy, przez jasny obiektyw z szybkim autofokusem. Obiektyw musi być długi, gdyż Carmignola nie często podsunie fotografowi swoje skrzypce.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra

Termin ekspozycji: 16.03.2017 do 30.04.2017 r.

Wernisaż: 07.04.2017 r., godz. 18:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na Wystawę Pracowni Rysunku nr IV na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prowadzonej przez dr hab. Bogusławę Bortnik-Morajdę, prof. ASP oraz dr. hab. Bogusława Bachorczyka.

W wystawie biorą udział Justyna Janikowska, Natalia Legutko, Klaudyna Masłowska, Barbara Piękoś, Michał Rapacz, Katarzyna Ziemlewska.

Termin: 20.03 - 17.05 2017 r.

Miejsce ekspozycji: parter

Wernisaż: 20.03, godz. 18:00

Marta Wkuła-Marc

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę linorytu oraz wklęsłodruku Marty Wakuły - Mac pn. "Radość".

Marta Wakuła–Mac jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (1998-2003). Dyplom uzyskała w pracowni linorytu prowadzonej przez prof. Jerzego Jędrysiaka. Członkini Graphic Studio Dublin (od 2004 r.) oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie(od 2015 r.) Obecnie pracuje głownie w technice linorytu i wklęsłodruku, zajmuje się także ilustracją książkową. Artystka ma w swym dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i w Irlandii. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Irlandii, Niemczech, Serbii, Szwecji. Prace artystki znajdują się w kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Civic Museum of Cremona, Włochy, National Gallery of Ireland, Dublin oraz w kolekcjach państwowych i prywatnych na świecie. Uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award (2007). Laureatka stypendium Culture Ireland (2007), a także medalui wyróżnienia w XVI Międzynarodowym Biennale Małych Form Graficznych oraz Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim (2016). Obecnie prowadzi Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury.

Burzą zmysłów zaskakuje seria „Tancerki” tytułowana kolejnymi numerami. Jest to powrót do postaci kobiet, ale przyodzianych głównie w czerwone sukienki. Widoczna technika sprzyja dodatkowej ekspresji, przypominając też prace niemieckich ekspresjonistów. Sukienki tancerek to zupełnie płaskie kolorowe, ale wirujące plamy. Aż proszą do ich usunięcia, zaglądnięcia, co pod. Przywodzą na myśl dziecięce wycinanki-ubieranki. Oglądając ten cykl ma się wrażenie nieustającego ruchu, tańca.

(Teresa B. Frodyma, fragment większego tekstu o artystce)

Miejsce ekspozycji: parter WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 25.03.2017 r. – 18.05.2017 r.

Moda PRLWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, wpisując się w wiosenny nastrój, zaprasza na wystawę kolekcji fotografii ze zbiorów własnych, gromadzonych w Dokumentach Życia Społecznego "Moda prosto z PRL-u. Lata 60."

Czy w Polsce Ludowej można było być modnym? Jak wyglądały kolekcje naszych projektantów? Czy dalece odbiegały od najnowszych trendów światowej mody? Co oferował nam rodzimy przemysł tekstylno-odzieżowy? Jak ubierała się polska ulica i skąd czerpano pomysły, aby poczuć się modnym wbrew wszelkim przeciwnościom i ograniczeniom?

Odpowiedzi, które mogą zaskoczyć zawierają się w kilkuset prezentowanych fotografiach, wydanych przez Centralną Agencję Fotograficzną i Krajową Agencję Wydawniczą w latach 1959-1990.

Moda w okresie PRL wciąż wzbudza żywe zainteresowanie. Jako zjawisko społeczne jest odzwierciedleniem minionych czasów. Dla miłośników mody pozostaje niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 08.03.2017 r. - 27.04.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jana Morysa „Tekstura – struktura”.

Jan ma 18 lat. Jest uczniem V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Pracuje z papierem od 12 lat. Kiedyś tworzył zwierzęta, postacie, rośliny. Ale w pracy każdego twórcy przychodzi taki moment, że nie wystarcza mu już odtwarzanie rzeczywistości. Janek w tworzeniu orgiami doszedł do takiego momentu. Teraz fascynuje go struktura, geometria, wzory.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.12.2016 r. – 31.05.2016 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.