Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „2017 – Rokiem Józefa Piłsudskiego (1867-1935)” w terminie 23 listopada do 31 grudnia w pomieszczeniach Czytelni Czasopism, przygotowanej na bazie własnych zbiorów.  

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Józefa Piłsudskiego, w związku z przypadającą w tym roku 150 rocznicą jego urodzin. „Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów" - napisano w uchwale.

Termin ekspozycji: 23.11-31.12.2017 r.
Miejsce ekspozycji: Czytelnia Czasopism (I piętro)

Zobaczyć tłumaczaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku i Centrum Badań Przekładoznawczych zaprasza na wystawę prezentującą postaci najwybitniejszych polskich tłumaczy.

„Zobaczyć tłumacza” to seria portretów tłumaczy literatury wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską. Wystawa jest zaproszeniem do zajrzenia za kulisy powstawania najciekawszych przekładów literackich ostatnich lat. Ekspozycja przedstawia wizerunki tłumaczy przy pracy i odsłania kulisy powstawania przekładu, jednocześnie pokazując osoby odpowiedzialne za odbiór literatury obcojęzycznej, a często nieuosobione w świadomości czytelników.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie dyskusja pt. "O widoczności tłumacza", w której udział wezmą Justyna Czechowska, Magda Heydel oraz Tomasz Pindel.
 
Spotkanie odbędzie się o godz. 18:00 na I piętrze Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Termin ekspozycji: 13.11.2017 r. - 22.12.2017 r.

Miejsce ekspozycji: Arteteka WBP w Krakowie (ul. Rajska 12)

Maria MirceaWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej zapraszają na wystawę malarską pn. Detal.

Wystawy tematyczne to wieloletnia  tradycja Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej. Daje ona możliwość konfrontacji różnych osobowości artystycznych w zderzeniu z  obrazami powstałymi pod wspólnym tytułem. Obecna wystawa to szczególne wyzwanie dla jej twórców. Detal jako tytuł obrazu wydaje się bardzo wieloznaczny.

Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej istnieje już trzydzieści sześć lat i skupia ludzi różnych profesji oraz różnych zainteresowań, których łączy wspólna potrzeba wyrażania się poprzez sztukę, traktowaną często jako ważny element życia. Na przestrzeni lat wielu członków Stowarzyszenia osiągnęło wysoki poziom artystyczny i warsztatowy, a wieloletnia, bogata działalność Stowarzyszenia na rzecz kultury została uhonorowania przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej  można znaleźć na stronie internetowej: www.spnzk.blogspot.com

Miejsce ekspozycji: korytarz parteru WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 04.11.2017 do 09.01.2018 r.
Wernisaż: 07.11.2017 r., godz. 18:00, sala 53

Lena Achtelik_Tajemniczy ogródWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i Zespołem Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem zapraszają na wystawę pn. Widziadła 2017.

Ekspozycja wydaje się  propozycją dla miłośników fantastyki i horroru. Jednak, ze względu na różnorodność tematyczną  oraz bogactwo środków wyrazu - od realizmu magicznego przez surrealizm po wizje noir, jest to interesująca oferta dla wszystkich.

W wystawie biorą udział: Lena Achtelik, Natalia Batko-Gajda, Renata Bonczar, Sylwia Brzyszczyk, Blanka Dudek, Katarzyna Góralczyk, Barbara Hubert, Agnieszka Jagiełka, Paulina Jawień, Natalia Knycz, Mateusz Konieczko, Jan Kutryba, Natalia Ledzianowska, Grzegorz Łodej, Maja Maciejewska, Andrzej Masianis, Magdalena Nałęcz, Filip Odzierejko, Daniel Pielucha, Maciej Pisiałek, Bartłomiej Radosz, Marcin Sacha, Paweł Słota, Łukasz Solecki, Tosia Tochman, Przemysław Wideł, Grzegorz Wnęk, Aleksandra Zawiślak, Dawid Zdobylak, Joanna Zemanek, uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu oraz uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Aranżacja wystawy – Blanka Dudek.

Termin: 05.10 - 12.12 2017 r.
Miejsce ekspozycji: parter

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Kraków zapraszają na wystawę Rzeczpospolita ubezpieczonych, zorganizowaną z okazji jubileuszu 80-lecia powołania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stanowi zapis życia Polaków i Polski, którym przemiany ZUS towarzyszyły przemianom zachodzącym w naszym społeczeństwie.

Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  przedstawia historię ubezpieczeń społecznych i ich rolę w kształtowaniu polskiej państwowości, solidaryzmu społecznego i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Rzeczpospolita Ubezpieczonych to interesująca wystawa fotograficzna okraszona licznymi komentarzami, dygresjami oraz wypowiedziami naocznych świadków historii, i to zarówno w perspektywie pracowników ZUS jak i zwykłych obywateli. Losy Polski i Polaków splotły się nierozerwalnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - ZUS-owcy, tak jak wszyscy inni ratowali życie podczas wojny, uczestniczyli w pochodach pierwszomajowych, a także emocjonowali się przemianami ustrojowymi przełomu lat 80. i 90. Narrację wzbogacają zdjęcia, plakaty oraz cytaty z prasy, publikacji naukowych, dokumentów i wspomnień pracowników.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 15.11.2017 r. – 29.11.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Anety Ostrowskiej pn. Grafiki.

Aneta Ostrowska jest doktorantką kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Absolwentka Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ i Leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Interesuje się filmem, podróżami, kulturami świata. Fascynuje ją różnorodność kulturowa i obyczajowa, kocha czarne rytmy, a inspiracje czerpie z podróży, historii życiowych, twarzy innych ludzi oraz własnego wnętrza. Nakrycia głowy wyrażają według niej sakralność ciała i jego tajemnicę. Człowiek i jego życie, w takim ujęciu, staje się dziełem sztuki, urzeczywistnieniem własnej wyobraźni.  

Wystawa autorskich grafik obejmuje prace przedstawiające kobiece sylwetki, naszkicowane subtelną czarną kreską. Na obrazach widoczne są przede wszystkim twarze i nakrycia głowy. Autorka nie zdradza intymnego świata swoich postaci, wręcz przeciwnie. Łączącym wszystkie obrazy elementem są zamknięte oczy, symbolizujące zwrócenie się w stronę własnego wnętrza. Istotę tego zwrotu, trafnie oddają słowa perskiego poety:

„Poczułem się w potrzebie wielkiej pielgrzymki, więc usiadłem i siedzę ciągle od trzech dni.”  Hafez

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 17.11.2017 do 09.01.2018 r.

Wernisaż wystawy: 23 .11.2017, godz. 18.30.

Wystawa Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę „Szkice” Piotra Korzeniowskiego. 

Piotr Korzeniowski urodził się w Krakowie w 1970 r. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni doc. Zbigniewa Grzybowskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1997 roku. Obecnie jest profesorem ASP. W latach 2012–2016 Dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Prowadzi autorską pracownię rysunku oraz zajęcia na kierunku edukacja artystyczna. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, realizuje również obiekty przestrzenne. Miał 21 wystaw indywidualnych – m.in. w Krakowie, Kielcach, Innsbrucku, Warszawie, Stalowej Woli, Poznaniu, Görlitz, Berlinie. Uczestniczył w ponad 140 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Artysta o wystawię: „Szkic w moim odczuciu jest chyba najbardziej elementarną formą, która pozwala uchwycić pierwotną ideę, emocję, zamysł, koncept, kształt, szeroko rozumianej wypowiedzi wizualnej. Jest pierwszym zderzeniem idei z materią, próbą jej „wizualnego zwerbalizowania”. Jest bardzo ważny jako emanacja potencjału, jako probierz możliwości, jest kuźnią artystycznych decyzji, jest miejscem, gdzie krystalizują się forma i treść. Nie jest uwikłany w „zobowiązania” jakie artysta zaciąga, wchodząc już w konkretny dialog z tworzywem. Tym samym jest śladem twórczej wolności. Jednocześnie jest najbardziej osobistą, może nawet intymną formą wypowiedzi, która niejednokrotnie jest zamknięta, kompletna i pełna. Nie potrzebuje uzasadnienia ani usprawiedliwienia. Jest czystym indywidualnym splotem emocji i odpowiedzialności w którym nie ma miejsca na wyrachowanie. Pozwala zatrzymać chwilę, uświęcić ją… Jest codziennością… Moje szkice to osobiste, emocjonalne ślady chwil i miejsc, spotkań z ludźmi i z przestrzenią”. 

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 09.11.2017 r. –13.12.2017 r.
Wernisaż: 09.11.2017 r., godz. 19:15

Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Studenckie Koło Przewodników Górskich przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie zapraszają na wystawę pn. 50 lat Studenckiej Bazy Namiotowej na Lubaniu.


Baza namiotowa na Lubaniu im. Tadka Majewskiego prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku.

Baza położona jest na wysokości ok. 1200 m n.p.m. - jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach, przy czerwonym szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Ze szczytu Lubania roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i Zalew Czorsztyński.

Wystawa prezentuje historię działalności bazy w przeciągu ostatnich 50 lat.


Miejsce ekspozycji: I piętro
Termin ekspozycji: 22 września - 29 listopada 2017 r.

Celina Rams Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu zapraszają na wystawę pt. "W kręgu 70-lecia Wiśnickiego Plastyka".

W 2017 roku mija 70 lat istnienia szkoły plastycznej w Nowym Wiśniczu. Wystawa w WBP w Krakowie prezentuje prace uczniów Wiśnickiego Plastyka powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Są to realizacje stworzone w ramach specjalizacji artystycznych: tkanina, ceramika, fotografia oraz renowacja elementów architektury, a także na zajęciach z rysunku, malarstwa oraz rzeźby.

Miejsce ekspozycji: I piętro
Termin ekspozycji: 20.10.2017 r. – 22.12.2017 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.