Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Instytut Książki zapraszają na wystawę pn. Joseph Conrad. Pasażer z Nostromo.

Ekspozycja, która powstała w ramach obchodów „Roku Conrada”, przybliża postać wybitnego angielskiego autora polskiego pochodzenia (urodził się jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski). Na wystawie można obejrzeć komiksowe grafiki Krzysztofa Ostrowskiego, ilustrujące pełne przygód życie Korzeniowskiego, który służył m.in. w brytyjskiej marynarce wojennej, bogatą twórczość literacką, a także jego wpływ na współczesną kulturę, widoczny m.in. w ekranizacjach "Zwycięstwa" i "Czasu Apokalipsy", a także w filmach Ridleya Scotta, piosenkach Boba Dylana, czy w serialu "Tabu".

Joseph Conrad jest patronem roku 2017, a 3 grudnia przypada 160. rocznica jego urodzin.

Twórcami wystawy są Krzysztof Ostrowski (grafika) i Robert Ziębiński (scenariusz). Patronatem objęły ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Muzeum Łazienki Królewskie.

Miejsce ekspozycji: ogrodzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Termin ekspozycji: 08.09.2017 r. – 27.10.2017 r.

Uprzejmie informujemy, iż ze względu na warunki pogodowe (silny wiatr) wystawa została chwilowo zdemontowana.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w zaprasza na wystawę malarską Magdaleny Shahanullah pn. Kompozycje.

Magdalena Shahanullah, studentka IV roku Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, na specjalności Konserwacja Rzeźby. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Akademii Krakowskiej, oraz studiów podyplomowych z zakresu Rachunkowości Zarządczej i Controllingu na Akademii Górniczo-Hutniczej. Od kilku lat także Renowator zabytków architektury i konserwator budynków. Z powodzeniem godzi życie rodzinne ze studiami oraz pasją. Interesuje się rzeźbą, malarstwem, architekturą, witrażem, ceramiką, uwielbia rysować. Wspólnie z mężem i synkiem lubią podróżować po świecie, poznając nowe kultury i miejsca.

Wystawa Kompozycje jest zbiorem jej prywatnych prac malarskich, wykonanych na płótnie w technice akrylowej i wybranych prac rysunkowych. Prezentowane prace są wynikiem własnego studium nad kompozycją, barwą oraz światłem.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 02.09.2017 r. – 03.10.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotograficzną Shauna O’Neill pn. Syryjska Młodzież: Rzeczywistość poza wojną.

Shaun O’Neill jest irlandzkim studentem teologii mieszkającym w Krakowie. W lutym 2011 r. z grupą znajomych podróżował po Syrii. Nie mieli wtedy pojęcia, że w tym kraju kilka tygodni później rozpocznie się długa i krwawa wojna, która na zawsze zmieni życie Syryjczyków.

Te zdjęcia są fotograficznym hołdem dla wspaniałych młodych ludzi, których tam spotkali, dla życia, jakie wiedli w szczęśliwszych czasach i pięknego kraju, który na zawsze zmienił swoje oblicze.

Zdjęcia:  Shaun O'Neill, Ian Transue, Karolina Jarmołowska

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra WBP w Krakowie
Termin ekspozycji: 16.09.2017 r. – 17.10.2017 r.
Wernisaż: 16.09.2017 r., godz. 14:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w zaprasza na wystawę grafiki cyfrowej Michała Wiejaka pn. Barwy odmienione.

Michał Wiejak jest członkiem grupy 18 Obsydian, którą opiekuje sie Iwa Kruczkowska-Król. Był uczniem Krystyny Jędrzejowskiej-Nowak. Zajmuje się grafiką cyfrową, grafiką warsztatową i malarstwem.

Ostatnie dokonania artysty to udział w wystawach zbiorowych grupy 18 Obsydian w: Fili nr 2 MBP w Zabrzu, MDK w Zabrzu, DK Bielszowice (wystawa poplenerowa), Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie oraz Muzeum Miejskim w Zabrzu - w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia istnienia grupy. Swoje prace prezentował również na wystawach indywidualnych w Fili nr 2 MBP w Zabrzu oraz w galerii "Sklepik z marzeniami" w Gliwicach. Za pracę zatytułowaną "Tryptyk rudzki", w 2015 r. na "Rudzkiej Jesieni," otrzymał wyróżnienie. We wrześniu br. 20 swoich prac będzie prezentował ponownie w WBP w Krakowie.

Michał Wiejak w swoim dorobku ma ponadto: Nagrodę Polskiego Radia, jedną z trzech równorzędnych, otrzymaną w 2014 r., za krótkie opowiadanie pt. "Karolina i Teodor" oraz wyróżnienie w konkursie na jednoaktówkę po śląsku, organizowanym przez Imago Public Relations i Teatr "Korez" w Katowicach, pod patronatem Gazety Wyborczej, za jednoaktówkę pt. "Mecz". Jednoaktówka została opublikowana w tomie pt. "Banhof" oraz na stronie http://www.zabrze-aplus.pl/.

Autor prezentuje prace wykonane głównie w technice grafiki cyfrowej (digigrafii). Obrazy te, uprzednio zarejestrowane kamerą cyfrową, a następnie przetworzone w wyobraźni autora i zapisane cyfrowo, przedstawiają realne pejzaże, zdarzenia i obiekty z terenu Zabrza i okolic.

Miejsce ekspozycji: korytarz II piętra WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 01.09.2017 r. – 12.10.2017 r.

Rok rzeki WisłyWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie zapraszają na wystawę pokonkursową pn. Kraków nad Wisłą.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle, Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie zorganizowało wiosną br. Konkurs literacko – plastyczny „Kraków nad Wisłą” dla uczniów krakowskich szkół podstawowych. Celem konkursu było propagowanie idei Roku Rzeki Wisły, wzbudzenie wśród dzieci i młodzieży chęci poznawania regionu i poprzez motywowanie działalności artystycznej uczniów zwrócenie uwagi na problemy pejzażu nadwiślańskiego oraz inspirowanie postaw ekologicznych i społecznych. Dzięki temu udało się uzyskać Logo Rzeki Wisły, które jest znakiem społecznych i oddolnych inicjatywy ludzi oraz organizacji pozarządowych, dążących do budowy dobrej marki rzeki Wisły. Partnerem konkursu został Teatr Groteska, organizator największego w Krakowie rodzinnego wydarzenia nad Wisłą: Wielkiej Parady Smoków.

Na konkurs wpłynęło niemal 150 prac plastycznych i około 60 prac literackich. 22 kwietnia podczas uroczystego zakończenia konkursu zwycięzcy otrzymali statuetki Teodora Młodszego – „młodszego brata” nagrody szkolnego Festiwalu Talentów FeTa oraz bilety na spektakl „Kot w butach” ufundowane przez Teatr Groteska. Wszyscy laureaci zostali obdarowani małymi podarunkami od Dyrekcji Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie.

Organizatorzy są zachwyceni twórczością wszystkich uczestników i mają nadzieję, że będą oni ten talent w sobie pielęgnować. Bardzo dziękują też wszystkim za udział w konkursie, a nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i wspieranie uczniów.

Wystawa pokonkursowa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie jest okazją, aby jeszcze raz uhonorować młodych twórców i kontynuować obchody Roku Rzeki Wisły w naszym mieście. Bo Kraków zawsze był miastem nad Wisłą, która jest scenerią wielu krakowskich legend. Chociaż Smok Wawelski wypił jej połowę, rzeka wciąż płynie dalej. Na pamiątkę zwycięstwa krakowskich włóczków (czyli flisaków) nad Tatarami, co roku ulicami Krakowa hasa lajkonik. A jeśli ktoś tego nie wie, to niebieski kolor na fladze naszego miasta oznacza właśnie Wisłę.

Miejsce ekspozycji: korytarz I piętra WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 15.09.2017 r. – 07.11.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Studenckie Koło Przewodników Górskich przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie zapraszają na wystawę pn. 50 lat Studenckiej Bazy Namiotowej na Lubaniu.


Baza namiotowa na Lubaniu im. Tadka Majewskiego prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku.

Baza położona jest na wysokości ok. 1200 m n.p.m. - jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach, przy czerwonym szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Ze szczytu Lubania roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i Zalew Czorsztyński.

Wystawa prezentuje historię działalności bazy w przeciągu ostatnich 50 lat.


Miejsce ekspozycji: I piętro
Termin ekspozycji: 22 września - 29 listopada 2017 r.

Wystawa M. Mazurkiewicz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w zaprasza na wystawę fotograficzną Marty Mazurkiewicz-Stefańczyk pn. "Uwaga, Kraków".

Zdjęcia pod wspólnym tytułem ”Uwaga, Kraków” to kilka cykli fotograficznych autorstwa Marty Stefańczyk. Miasto stare – przygląda się w nowemu, fasady kościołów zaglądają w okna galerii, a dostojne kamienice przeglądają się w biurowcach - to Kraków przyłapany w błysku światła, w przelotnym odbiciu. Nie zabraknie też portretów artystów – wirtuozów akordeonu i wirtuozów pióra.

Marta Mazurkiewicz-Stefańczyk ukończyła kierunek Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na WSP, obecnie pracuje jako nauczyciel bibliotekarz. Jest autorką trzech tomików poetyckich i dwóch wyborów (cytatów z dzieł Williama Shakespeare'a  i antologii wierszy dla dzieci i o dzieciach pt. „Dlaczego zając”).

W 1996 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie literatury. Jej pasją jest również fotografia. Współpracowała z teatrem MIST, jest autorką dwóch wystaw indywidualnych przedstawiających portrety sceniczne (2011 r. Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY; 2012 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie), uczestniczyła również w wystawie organizowanej przez Krakowski Festiwal Akordeonowy w klubie Alchemia pt. „Akordeoniści w akcji". Współpracowała z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Festiwalem Muzyka w Starym Krakowie, 7xGospel, współpracuje z Krakowskim Festiwalem Akordeonowym. Publikowała zdjęcia w miesięczniku Ruch Muzyczny oraz Kraków, jest związana z Krakowską Witryną Fotograficzną.

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 07.09.2017 r. –11.10.2017 r.

Wernisaż: 13.09.2017 r., godz. 18:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Bożeny Topór-Karpińskiej pt. „Moje imponderabilia”

Bożena Topór-Karpińska z urodzenia i zamieszkania jest krakowianką. Uczy języka polskiego w szkole podstawowej. Choć w czasie wczesnej edukacji zdradzała pewne plastyczne umiejętności, to dopiero po czterdziestce przyszedł czas na zbliżenie do malarstwa, które stało się jej remedium na bolączki codzienności. Z jednej strony nierzadko wyczerpująca praca z młodzieżą, a z drugiej trud wychowania własnych dzieci i zawiłości życia rodzinnego, przyczyniły się do poszukiwania kawałka przestrzeni, by nabrać dystansu, by się wyciszyć, by znaleźć czas na refleksję. Bożena Topór Karpińska ukończyła podyplomowe studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Bednarczyka i zrobiła aneks z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej.
Artystka zgadza się i odnajduje w słowach, jakie wygłosił Albert Einstein podczas przemówienia  z okazji 60. urodzin Maxa Plancka: "Sądzę [...], że jednym z najsilniejszych bodźców, kierujących ludzi ku sztuce i nauce, jest pragnienie ucieczki od dnia powszedniego, od jego bezdusznego okrucieństwa i beznadziejnej czczości, od pęt wiecznie zmiennych własnych pożądań. Pragnienie to pcha wrażliwsze jednostki z opłotków egzystencji osobistej w świat obiektywnej  obserwacji i obiektywnego pojmowania; bodziec ten można porównać z tęsknotą, która każe mieszczuchowi porzucać swe zgiełkliwe otoczenie, pozbawione rozleglejszych perspektyw, i pociąga go z nieprzepartą mocą ku szczytom górskim, skąd wzrok jego ślizga się w dal poprzez klarowne przestworza i lgnie do majestatycznych zarysów, stworzonych, zda się, dla wieczności”.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna
Termin ekspozycji: 07.09.2017 r. – 11.10.2017 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Ogrody 2017, odbywającej się w ramach 12. Festiwalu "Święto Ogrodów 2017".

Ideą Festiwalu jest stworzenie dla miłośników ogrodów i parków możliwości wypoczynku wśród zieleni i skorzystania z propozycji kulturalnych i naukowych przygotowanych przez organizatorów. Święto to ma również za zadanie podkreślić znaczenie ogrodów w życiu nas wszystkich.

Wśród prac prezentowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie znajdą się obrazy, grafiki i fotografie. Autorzy biorący udział wystawie to: Beata Ozga, Sabina Smoleń, Jacek Zadora i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 114, Iwa Kruczkowska-Król, Jerzy Pulchny, Marta Wakuła-Mac, Katarzyna Chodoń, Natalia Myszak, Bernadetta Stępień, Anna Strama, Zofia Zalewska, Magda Szczepaniak – Tabor, Magdalena Kościsz, Anna Cichoń, Dorota Pietrzyk, Anastazja Dżupina, Bogumiła Ostrowska, Katarzyna Zalewska.

Miejsce ekspozycji: parter WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 26.05.2017 r. – 28.09.2017 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.