Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Ogrody 2018Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z organizatorami i partnerami 13. Festiwalu ŚWIĘTO OGRODÓW zapraszają na wystawę zbiorową malarstwa, grafiki i fotografii pn. „Ogrody 2018”

Tegorocznym kwiatem przewodnim Święta Ogrodów jest słonecznik - powszechnie kojarzony z największymi i najdroższymi dziełami słynnego holenderskiego protoimpresjonisty Vincenta van Gogha. Rok 2018 jest szczególnym momentem do przypomnienia postaci tego artysty, w związku z niedawnym sukcesem filmu „Twój Vincent”, w którego realizację było zaangażowanych wielu polskich artystów, a którego technika produkcji przywróciła znaczenie kunsztu artystycznego.

Słonecznik to gatunek importowany do Europy z Ameryki Południowej, którego złote kwiaty pełnią jednocześnie funkcje dekoracyjne, jak i znajdują szerokie zastosowanie praktyczne, co nie pozostaje bez wpływu na symboliczne rozumienie tego motywu kwiatowego. Charakterystyczne duże kwiatostany są także szeroko kojarzone z symboliką solarną, co wyraża się m.in. w polskim nazewnictwie. Ważną właściwością słoneczników jest także heliotropizm, czyli kierowanie koszyczków w stronę słońca, co w wymiarze metaforycznym bywa porównywane do tęsknoty ludzkiej duszy do Boga.

Koncepcja wystawy wiąże się przede wszystkim z ideą utrwalenia ogrodu w formie estetycznej. W kontekście przemijalności natury, unieśmiertelnianie w sztuce pozostaje bardzo aktualną inspiracją artystyczną, co wciąż chętnie wykonywane wizerunki roślin zdają się wciąż udowadniać. Dążność mimetyczna artystów z jednej strony skłania ich do tworzenia dzieł w wymiarze 1:1 - takich jak zielniki, z drugiej strony we współczesnych tendencjach widać także chęć odejścia od pierwowzorów w sferę idei lub/i wirtualności jako inspirującego źródła wiedzy o świecie.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.06.2018 – 30.09.2018.

Uczestnicy: Joanna Babula, Aleksandra Banaś, Natalia Biesiada-Myszak, Magdalena Chmielek, Anastazja Dżupina, Joanna Nalepa, Bogumiła Ostrowska, Beata Ozga, Oliwia Rawska, Aleksandra Sikora, Sabina Smoleń, Anna Szczurek, Bożena Topór-Karpińska, Ewa Gadnicka Włodarczyk, Agnieszka Zbudniewek, ze specjalnym udziałem dzieci ze świetlicy SP 114 w Krakowie.

Królowa ŻołnierzWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury oraz stowarzyszeniem „România Culturală”, zaprasza na wystawę fotografii pn. “Królowa-Żołnierz”

Wystawa poświęcona jest postaci królowej Marii i jej działalności w czasie I wojny światowej. Ekspozycja składa się z fotografii dokumentujących aktywny udział królowej Marii w organizowaniu szpitali polowych oraz innych dziełach dobroczynnych, które miały służyć ulżeniu w cierpieniu rumuńskich żołnierzy rannych w czasie Wielkiej Wojny.

Materiał graficzny udostępniło stowarzyszenie „România Culturală”, dzięki współpracy z nastepującymi instytucjami: stowarzyszenie Fondul Cultural Naţional, Sztab Generalny Rumuńskiej Armii, Statul Major General al Armatei, Rumunskie Archiwa Panstwowe, Arhivele Naționale ale României, Panstwoe Muzeum Wojskowe im. Ferdynanda I, Muzeum Miasta Braiła im. Karola I, Biblioteka Akademii Rumuńskiej, Rumunski Czerwoy Krzyż, Palac Kultury w Jassach, Centralna Biblioteka Uniwersytecka w Jassach im. Mihaia Eminescu, Muzeum Prowincji Oaș i Stowarzyszenie Charytatywne Rumuńskiej Armii „Camarazii”.

Wystawa została przygotowana w ramach programu obchodów Stulecia Wielkiego Zjednoczenia Państwa Rumuńskiego (1918-2018), a jej otwarcie stanowi część odbywającego się w dniach 10-13.05 Festiwalu Kultury Rumuńskiej.

 Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 11.05.2018 – 28.06.2018.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę obrazów Joanny Furgalińskiej "Wszystkie odcienie szarości".

Joanna Furgalińska studiowała na Katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w liitografi barwnej, ilustracji książkowej i malarstwie. Miała wiele wystaw indywidualnych, między innymi dwukrotnie w Ottawie, dwukrotnie w Amsterdamie, dwukrotnie w Krakowie, w Oslo, Kępnie, dwukrotnie w Tarnowskich Górach, w Bytomiu, Gliwicach i  wielu innych miejscach. Jest autorką ilustracji do kilkudziesięciu książek. Wydała kilka autorskich książek dla dzieci. Jest także autorką książki "Ślónsko godka – ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli". Prace autorki znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej, w dniach 24 maja - 20 czerwca 2018 r.

Nie/obecnośćWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach Kraków Photo Fringe 2018 zaprasza na wystawę fotografii pn. „Nie/obecność”

Nie/obecność to spojrzenie na chwile które wydają się być poza głównym nurtem czasu. To poszukiwania momentów zatrzymania, prywatności i kontemplacji, ale również kreowanie przestrzeni niekompletnych, wyrwanych z oczywistości miejsc. To dyskretne spojrzenie na miejsca samotne, opuszczenie, a także pytanie o to na ile prywatność jest możliwa. Projekt Nie/obecność to również refleksja o fotografii, narzędziu do obserwacji rzeczywistości, które tak łatwo wymyka się swojej dokumentacyjnej naturze. Projekt Nie/obecność powstawał prze wiele miesięcy 2017 roku w trakcie podróży, dyskusji i codziennych poszukiwań. Tworzą go absolwenci Kursu Fotografii Artystycznej.

Kuratorem wystawy jest Zbigniew Pozarzycki.

Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 25.05.2018 – 26.06.2018.

Autorzy prac:  Agata Borowiec, Anna Chmiel, Korneliusz Grabka, Mariusz Raczkowski, Marzena Tomasiak

ZalipieWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę ”Tutaj mieszka wiosna przez cały rok, czyli Zalipie wieś w kwiaty malowana"

W województwie małopolskim, na równinie Powiśla Dąbrowskiego leży Zalipie, wieś jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, pełna domów wymalowanych w kwiaty. Zwyczaj ten powstał pod koniec XIX wieku. Pierwotnie malowidła zdobiły tylko wnętrza chat. Izby były malowane oraz dekorowane kolorowymi kwiatami z bibułki, wycinankami oraz słomianymi ozdobami. Z biegiem czasu ozdoby zaczęły się rozrastać i obejmować zewnętrzne ściany budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie oraz ogrodzenia. Pierwszym badaczem sztuki zalipiańskiej był krakowski mieszczanin Władysław Hickel, natomiast za jej prekursorkę uważa się malarkę Felicję Curyłową, która rozpoczęła tradycję malowania izb
i chat w kwiatowe wzory, z czego Zalipie słynie do dziś.

Dzięki wystawie dowiemy się więcej o tradycjach zdobniczych na Powiślu Dąbrowskim oraz o kolorowych zakątkach Zalipia. Ekspozycji towarzyszyć będą strofy wierszy zalipiańskiej poetki Marii Kozaczkowej, która z dumą o lokalnej tradycji pisała: „Jeśli widzieć chcesz "Malowaną wieś", By podziwiać sztukę ludu Do Zalipia jedź”.

Termin ekspozycji: 11.06.2018 - 31.08.2018

Miejsce ekspozycji: I piętro (obok Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce)

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na wystawę plenerową finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, odbywającą się ramach programu KRAKOW PHOTO FRINGE 2018.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zorganizował w tym roku już trzecią edycję Konkursu Fotografii Teatralnej, którego celem jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii teatralnej nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła i działalności twórczej. Uczestnikami Konkursu mogą być zarówno artyści fotograficy, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i amatorzy. Efektem tegorocznej edycji jest wystawa, na której można podziwiać prace zgłoszone w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu”– czyli fotografia przedstawiająca spektakl lub pracę nad nim, odznaczająca się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi, mogącymi funkcjonować jako obraz ikoniczny, o wyrazistej wymowie i wyjątkowej jakości estetycznej – oraz „zestaw dokumentacyjny ze spektaklu”, którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2016/2017.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach od 25.05.2018 – 27.06.2018 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.

Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Posłowie chcieli w ten sposób uczcić setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Czytelnia Czasopism przygotowała z tej okazji wystawę na bazie własnych zbiorów pt. „2018 – Rok Praw Kobiet”. Oprócz artykułów na temat, jak prawa kobiet są postrzegane dzisiaj, pokazuje ona sylwetki współczesnych kobiet sukcesu w różnych dziedzinach – polityki, biznesu, sportu, nauki, literatury, sztuki.

Wystawa będzie eksponowana w pomieszczeniach Czytelni (I piętro, pok. 152) w terminie 1-31 marca.  

 

 

 

„Każde dziecko ma prawo nie tylko do nauki, ale i do sukcesu na miarę jego możliwości”.

Ta myśl Marii Grzegorzewskiej, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce przyświeca wystawie „Zaczarowany świat sztuki”, której uroczyste otwarcie nastąpił 7 czerwca 2018 o godz. 12.30. w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, parter, pok. 51.

Wystawa jest efektem całorocznej pracy młodzieży na zajęciach sztuki użytkowej oraz przysposobienia do pracy prowadzonych w Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 2 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie, a jej celem jest zaprezentowanie oryginalnej twórczości młodzieży niepełnosprawnej oraz ich sposobu postrzegania świata. Arteterapia jawi się tu jako skuteczna formy rehabilitacji i uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym. Pomaga rozwijać w młodych ludziach ich talenty i pasje, a także występować w roli artysty – twórcy.

W ekspozycji znajdziemy prace wykonane różnymi technikami plastyczno-technicznymi: rysunki, prace malarskie, ceramikę i witraż, prace krawieckie, kaletnicze i stolarskie. O niezwykłych talentach swoich uczniów oraz ich osiągnięciach opowie dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie, pan Jarosław Statek.