Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Tajemniczy świat mangi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Jacka Mareckiego „FUSHIGI - tajemniczy świat mangi”, ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie.

Wystawa jest kolejną już ekspozycją prac tego młodego twórcy, który specjalizuje się w tworzeniu mangi.

Termin ekspozycji: 1.06.2017r. – 31.08.2017 r.

Miejsce ekspozycji: parter

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę Ogrody 2017, odbywającej się w ramach 12. Festiwalu "Święto Ogrodów 2017".

Ideą Festiwalu jest stworzenie dla miłośników ogrodów i parków możliwości wypoczynku wśród zieleni i skorzystania z propozycji kulturalnych i naukowych przygotowanych przez organizatorów. Święto to ma również za zadanie podkreślić znaczenie ogrodów w życiu nas wszystkich.

Wśród prac prezentowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie znajdą się obrazy, grafiki i fotografie. Autorzy biorący udział wystawie to: Beata Ozga, Sabina Smoleń, Jacek Zadora i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 114, Iwa Kruczkowska-Król, Jerzy Pulchny, Marta Wakuła-Mac, Katarzyna Chodoń, Natalia Myszak, Bernadetta Stępień, Anna Strama, Zofia Zalewska, Magda Szczepaniak – Tabor, Magdalena Kościsz, Anna Cichoń, Dorota Pietrzyk, Anastazja Dżupina, Bogumiła Ostrowska, Katarzyna Zalewska.

Miejsce ekspozycji: parter WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 26.05.2017 r. – 28.09.2017 r.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.