Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Aktualności

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na 7. Krakowski Festiwal Komiksu.

W programie przewidziane są m.in. spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, wystawy, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a także pokaz filmów animowanych i turnieje gier planszowych. Nie zabraknie także nieodłącznej i znanej stałym bywalcom komiksowej giełdy, na której jak co roku będziemy mogli kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy.

Wystawcy giełdy komiksowej (m.in.): Atom, Fankomiks, Wydawnictwa: KURC, Planeta Komiksów, Scream Comics, Blik Studio, Mandioca, Sol Invictus oraz Bum Projekt. Goście (m.in.): Jakub Rebelka, Krzysztof Gawronkiewicz, Marcin Podolec, Michał Rzecznik, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Minkiewicz, Aleksandra Hirszfeld, Jakub Dem Dębski, Tomasz Grządziela, Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, Max Andersson, Lars Sjunnesson.

Stowarzyszenie „Zbudujmy To!” jest pierwszym działającym w Polsce stowarzyszeniem zrzeszającym dorosłych fanów LEGO. Naszym głównym celem działalności jest popularyzowanie hobby jakim jest budowanie z klocków LEGO. Prowadzimy forum internetowe na którym publikujemy nasze prace (tzw. MOC – My Own Creation), recenzje zestawów, organizujemy konkursy z nagrodami. Ponadto skupiamy się na organizacji wystaw, na których prezentujemy nasz dorobek twórczy oraz staramy się zachęcić innych do budowania. Na wystawie podczas Krakowskiego Festiwalu Komiksów zaprezentujemy ponad 10m2 różnych modeli, głównie w tematyce gier, komiksów oraz szeroko pojętej popkultury, ale i nie tylko! Ponadto będzie możliwość budowania z klocków oraz wzięcia udziału w przygotowanych przez nas konkursach.

WarsztatArtysty.pl z partnerskim producentem Winsor&Newton utworzy na Krakowskim Festiwalu Komiksu Strefę Rysunku. Będzie to miejsce gdzie przy stanowiskach rysunkowych wyposażonych w stoły kreślarskie, lightpady i oświetlenie Daylight będzie można poznać i przetestować materiały do tworzenia projektów i innych prac na papierze przez cały czas trwania festiwalu. W wyznaczonych godzinach prowadzimy także specjalistyczne warsztaty z technologii malarstwa i rysunku. Oprócz tradycyjnie wykorzystywanych markerów graficznych, artyści demonstrować będą artystyczne farby (gwasze i akwarele), tusze rysunkowe, media malarskie, pędzle oraz specjalistyczne papiery - wszystkie materiały będzie można osobiście przetestować. Specjaliści Strefy wyjaśnią również zagadnienia archiwalności prac na papierze - temat interesujący artystów, którzy pragną sprzedawać również oryginalne projekty swoich tatuaży i ilustracje. Do Strefy zapraszamy wszystkich zainteresowanych rysunkiem – to niepowtarzalna okazja żeby wypróbować najlepszej jakości materiały plastyczne. Na miejscu można będzie można także kupić wszystkie demonstrowane materiały i otrzymać kupony rabatowe na zakupy online.

Przez cały czas trwania festiwalu w Strefie Rysunku będzie odbywał się otwarty dla wszystkich konkurs rysunkowy z cennymi nagrodami marki Winsor&Newton.

W sobotę wieczorem zaś, zapraszamy na coroczną Bitwę Komiksową, w czasie której rysownicy podejmą wyzwanie rysowania na czas, na zadany temat.

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie także  konferencja naukowa pt. „Mit dzisiaj” oraz wymiana komiksów w ramach wydarzenia „Drugie życie książki”.

Równolegle będzie odbywać się wystawa „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Na najmłodszych uczestników 7. Krakowskiego Festiwalu Komiksu czekają warsztaty komiksowe prowadzone przez profesjonalnych twórców opowieści obrazkowych. Podczas ich trwania odkryją komiksową „kuchnie”, pokażą jak stworzyć komiks oraz odpowiedzą na wszystkie pytania nurtujące przyszłych rysowników. A wszystko poprzez kreatywne ćwiczenia  i praktyczne zabawy.

 

Plików:
Program 7. Krakowskiego Festiwalu Komiksu

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
17:30:10 16-03-2018
303.99 KB
132

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Jako temat MARCA proponujemy Światowy Dzień Praw Konsumenta, który przypada dnia 15 marca. Jest to rocznica przemówienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego wygłoszonego w roku 1962, w którym zostały sformułowane cztery podstawowe prawa konsumentów : 1. do informacji, 2. do wyboru, 3. do bezpieczeństwa, 4. do reprezentacji. W przemówieniu padło też stwierdzenie: „konsumenci to my wszyscy”. Światowy Dzień Praw Konsumenta będzie w tym roku obchodzony na świecie już po raz trzydziesty piąty. Polska oficjalnie dołączyła się do obchodów w roku 2000, w którym uchwalono ustawę z dnia 2 marca o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271). Ochrona konsumentów jest jednym z obowiązków państwa, co zostało wskazane w art. 76 Konstytucji RP. Każdego roku w organizację obchodów Światowego Dnia Praw Konsumenta włącza się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa oraz organizacje pozarządowe. Głównym jego celem jest propagowanie praw przysługujących konsumentom oraz wskazanie instytucji i organizacji świadczących pomoc prawną w sporach między konsumentami a przedsiębiorcami.

Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

http://mbc.malopolska.pl/publication/102159

http://mbc.malopolska.pl/publication/102158

http://mbc.malopolska.pl/publication/102157

11. Małopolski Konkurs Pięnego Czytanai_23Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie już po raz jedenasty organizują Małopolski Konkurs Pięknego Czytania.

Konkurs promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zachęca ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Z roku na rok zainteresowanie konkursem wzrasta, o czym świadczy stale rosnąca liczba uczestników zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjach jak i liceach. Dodatkowo cieszy fakt, iż w konkursie uczestniczą także uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

W XI edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania wzięły udział 134 szkoły z województwa małopolskiego. Na etapie szkolnym uczestniczyło w konkursie 4206 uczniów. Przesłuchania zwycięzców eliminacji szkolnych odbyły się 7 marca 2018 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W etapie międzyszkolnym uczestniczyło 356 uczniów,  w tym 71 z klas I-II, 79 z klas III-IV, 131 z klas V-VII, 30 z gimnazjum i 45 ze szkół średnich.

W tym roku uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować do czytania fragment ulubionej książki. Młodsi uczestnicy wybierali najczęściej książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmarka, książki z serii przygód o Mikołajku autorstwa R. Goscinny'ego i J. Sempé, dużym powodzeniem cieszyło się także  „Magiczne Drzewo” A. Maleszki i  Opowieści z Narnii C.S. Lewisa. Starsi czytali „Baśniobór” B. Mulla,  książki D. Terakowskiej, A. Sapkowskiego i S. Kinga. Wielu było też interpretatorów „Małego Księcia” oraz książek A. Szklarskiego i M. Musierowicz.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, Dorota Segda - Rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.

W konkursie wspomagają nas: Urząd Miasta Krakowa, NZZS „Solidarność” Mostostal Kraków, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Wydawnictwo Biały Kruk, Lajkonik Snacks Sp. z o. o.

Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 28 marca 2018 r. o godz. 10.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki  Publicznej w Krakowie,  ul. Rajska 1.

Podczas uroczystej gali konkursu Mistrzowie Czytania przeczytają przygotowane fragmenty.

 

Wyniki konkursu:

Ferie na Rajskiej 2018

Tegoroczne ferie w Bibliotece upłynęły pod znakiem mroźnej zabawy. Codziennie, przez dwa tygodnie, w każdym zakątku naszych budynków można było usłyszeć dziecięcy śmiech. I o to nam właśnie chodziło. W końcu dwa tygodnie przerwy od szkoły to czas na wypoczynek i rozrywkę.

To nie mógł być przypadek, że nasz krakowski, zimowy urlop wypadł dokładnie w tym samym czasie, co Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nie chcieliśmy przegapić takiej okazji! Postanowiliśmy dać naszym najmłodszym gościom choćby namiastkę tego, z czym mierzą się najwięksi sportowcy tego świata, dlatego przygotowaliśmy grę terenową „Grajmy w zimę”. W czasie rozgrywki dzieci przemierzały nasze korytarze poznając zimowe dyscypliny sportowe oraz sylwetki znanych sportowców, mierząc się z różnorodnymi zadaniami, rozwiązywały zagadki i rebusy, a także spróbowały swoich sił podczas zabawy ruchowej z elementami unihokeja. Właśnie tak ograliśmy zimę w Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej.

Jeśli komuś zrobiło się chłodno, mógł wpaść na chwilę do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, gdzie uczestnicy zajęć przenieśli się do zaczarowanego świata orientu, aby poznać intrygujący teatr Kamishibai, rozwijając swoją wyobraźnię i talenty plastyczne poprzez tworzenie własnych historii i ilustracji. Dla tych, którzy lepiej czują się w świecie tajemnic przygotowaliśmy kryminalne zagadki, które dzieci mogły rozwiązywać wraz z tytułowymi bohaterami serii książeczek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

W naszej najmłodszej agendzie „Z.I.M.A” okazała się akronimem: Zabawnie, Inspirująco, Multitematycznie w Artetece. Ferie rozpoczęły się tam muzyczno-tanecznie. Dzieci poznały alternatywne sposoby tworzenia oryginalnej muzyki, dowiedziały się, że instrumentem muzycznym może być wszystko wokół nas. Nauczyły się także korzystać z Bum Bum Rurek, na których zagrały swój  finałowy koncert.  Dużo ciszej, bo w ogromnym skupieniu pracowano na kolejnych warsztatach z drukarką 3D. Po fascynującej części teoretycznej każdy mógł stworzyć swój własny projekt w programie CAD 123 oraz zobaczyć, jak przebiega proces druku.  Z kolei na zajęciach o animacji poklatkowej uczestnicy mieli okazję na jeden dzień stać się reżyserami. Na trzecim piętrze powstał plan filmowy z wykorzystaniem green screenów, techniki obróbki obrazu, polegającej na zamianie tła o w miarę jednolitym kolorze na dowolny obraz. Z niewielką pomocą prowadzącej powstały interesujące miniprodukcje.

Również w Artetece zawędrowano do kraju orientu. Za sprawą japońskich legend dzieci przeniosły się do Azji. Poznały zasady wiązania kimona, nauczyły się składać origami, a także stworzyły własną opowieść. Zajęcia zakończyły się quizem wiedzy o opowieściach z Kraju Kwitnącej Wiśni. Niedługo potem Artetekę opanowały roboty. Dzieci biorące udział  w warsztatach nie tylko poznały historię tych urządzeń, ale mogły też stworzyć własne roboty i przetestować swój zmysł orientacji podczas przechodzenia labiryntu stworzonego w wirtualnej rzeczywistości za sprawą okularów VR.

Nie zabrakło zajęć pobudzających kreatywność i pomysłowość, bo tym właśnie musieli wykazać się uczestnicy zajęć z poetyckiego kolażu oraz warsztatów architektonicznych. Na pierwszych z nich grupy budowały ze słów wiesze, na drugich zaś domki z kartonów.

Jak widać, ferie w Bibliotece były intensywne i różnorodne. W warsztatach wzięło udział ponad 500 dzieci! Nie mogło być inaczej, bo przecież my się zimy nie boimy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, włoskim, francuskim, angielskim i niemieckim w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+ Młodzież”. Kolejne zajęcia rozpoczną się w marcu br. i prowadzone będą przez wolontariuszy z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Włoch.

Sprawdź ofertę zajęć

Zajęcia z włoskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, angielskiego i francuskiego poprowadzą Wolontariusze EVS:

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Tematem LUTEGO będzie 550 rocznica śmierci Jana Gutenberga (3.02.1468),  rzemieślnika urodzonego w Moguncji, około roku 1400, który opatentował odlewanie czcionek z wymiennych matryc oraz skonstruował prasę drukarską. Wynalezienie ruchomej czcionki drukarskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach cywilizacji, które zmieniło cały świat. Za datę wynalazku druku uznaje się rok 1450, chociaż prace nad doskonaleniem sztuki typograficznej trwały od roku 1438. Należało bowiem rozwiązać szereg problemów technicznych, od użycia czcionek, matryc, prasy drukarskiej do opracowania składu farby drukarskiej. Wynalazek Gutenberga sprawił, że książki publikowano szybciej i w dużych nakładach, ich cena spadła, a w związku z tym stały się bardziej dostępne. Metalowa ruchoma czcionka Gutenberga była stosowana w drukarstwie aż do lat 90-tych XX wieku, kiedy to została ostatecznie wyparta przez skład komputerowy. 

Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

http://mbc.malopolska.pl/publication/102131 

http://mbc.malopolska.pl/publication/102132  

http://mbc.malopolska.pl/publication/102133

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, w partnerstwie z Biblioteką Kraków realizuje projekt „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego, przewidujący zakup nowości wydawniczych. Najczęściej powtarzające się propozycje trafią do krakowskich bibliotek publicznych.

Zaproponuj do zbiorów

Miło nam poinformować, że nasza Biblioteka zajęła drugie miejsce w konkursie fotograficznym "Zgrana Biblioteka" organizowanym przez portal branżowy Lustro Biblioteki.

Konkurs dotyczył wykorzystania gier planszowych w bibliotekach, a nasze nagrodzone zdjęcie zostało wykonane podczas Wieczoru gier w Artetece, gdzie uczestnicy wydarzenia mieli okazję przetestować prototyp intrygującej swym wyglądem gry "Zero" widocznej na zdjęciu.

Przypomnijmy, że w Artetece na fanów planszówek czeka kolekcja ponad 270 różnych gier, a w styczniu zapraszamy na kolejne warsztaty Gramy w Arte.

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Jako temat STYCZNIA proponujemy 90 rocznicę powstania Ligi Ochrony Przyrody. Została ona utworzona z inicjatywy Władysława Szafera, profesora botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Pierwszy zjazd LOP odbył się 9 stycznia 1928 roku w Warszawie. Cele organizacji określono następująco:

  • prowadzenie działalności edukacyjnej w celu kształtowania stosunku społeczeństwa do środowiska przyrodniczego,
  • popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i ochronie przyrody,
  • zachęcanie do podejmowania i wykonywania społecznie prac na rzecz środowiska przyrodniczego oraz organizowania takich prac,
  • inicjowanie oraz inspirowanie działań służących ochronie przyrody,
  • czuwanie nad przestrzeganiem prawa oraz interweniowanie w przypadkach jego naruszenia.

Liga Ochrony Przyrody, jako organizacja ogólnopolska, której działalność opiera się wyłącznie na pracy społecznej jej członków jest ważnym forum opiniotwórczym w sprawach ochrony przyrody. Aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju interwencjach i postępowaniach administracyjnych dotyczących naruszania naturalnych zasobów przyrodniczych, krajobrazu i środowiska.

Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej:

http://mbc.malopolska.pl/publication/102128

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcje i warsztaty biblioteczne oraz wycieczki po bibliotece.

Oferta_ferie_2018

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
08:58:56 11-01-2018
332.6 KB
484

Oferta_II semestr_2018

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
08:59:21 11-01-2018
315.92 KB
439