Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Szkolenia_bibliotekarze_2015_3Program dotacyjny Szkolenia dla bibliotekarzy w 2015 r. finansowany przez Instytut Książki  realizowany jest przez wojewódzkie biblioteki publiczne, w tym również przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Podobnie jak w  latach ubiegłych ma on pomóc bibliotekarzom w uzyskaniu nowych kompetencji osobistych i zawodowych, ma także służyć podniesieniu prestiżu bibliotek publicznych i zmianie postrzegania ich funkcji przez społeczeństwo.

Szkoleniem „Partnerstwo i współpraca jako źródła korzyści dla biblioteki publicznej” rozpoczęliśmy tegoroczną rundę spotkań w ramach programu Instytutu Książki „Szkolenia dla bibliotekarzy 2015”.Szkolenia_bibliotekarze_2015_6

Dwie siedemnastoosobowe grupy pracowników małopolskich bibliotek miały okazję dowiedzieć się więcej o szansach i zagrożeniach wynikających z realizacji projektów międzypodmiotowych, budowaniu partnerstwa lokalnego, możliwości zdobywania dodatkowych funduszy, zarządzenia wolontariatem czy zasad współpracy projektowej i strategicznej oraz partycypacyjnego modelu zarządzania lokalną instytucją kultury. Wartości spotkaniu dodała, oprócz prezentowania najlepszych praktyk, możliwość wymiany doświadczeń uczestników w zakresie współpracy z innymi podmiotami. Szkolenie w dniach 21 i 22 października 2015 roku poprowadził p. Piotr Szczęsny, certyfikowany trener, od wielu lat współpracujący z bibliotekami.


 Szkolenia dla bibliotekarzy 2015

Aby stworzyć dobrą relację z młodymi czytelnikami, biblioteki nieustannie muszą myśleć nad wysokiej jakości ofertą, która wyróżni je spośród innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Długofalowy, pozytywny wpływ na postawy czytelnicze to nieustanne wyzwanie dla kreatywności bibliotekarza. Tę kreatywność mieli okazję stymulować pracownicy małopolskich bibliotek publicznych – uczestnicy szkolenia „Nieszablonowa oferta dla młodych czytelników”. 10 i 12 listopada 2015 roku dwie siedemnastoosobowe grupy bibliotekarzy spotkały się w WBP w Krakowie na warsztatach organizowanych w ramach programu.


 Szkolenia dla bibliotekarzy 2015

Co stanowi o wartości relacji z użytkownikiem biblioteki? Jak taką relację skutecznie nawiązać, jak utrzymać i jak wyciągnąć z niej „wartość dodaną”? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy szkolenia „Prospecting i relacja z użytkownikiem nastawiona na współpracę”. Spotkania dla trzydziestu czterech małopolskich bibliotekarzy miały miejsce 12 i 13 listopada 2015 roku w salach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.


 

Szkolenia dla bibliotekarzy 2015Praca w bibliotece to nie tylko książki, spotkania autorskie i miłe pogaduchy na temat literatury. Czasami goniące terminy czy stres związany z przykrymi sytuacjami potrafią negatywnie wpłynąć na jakość wykonywanej pracy, a stanie na linii oczekiwania klientów – oczekiwania szefa, niejednego może zdezorientować. O tym, jak prezentować asertywne postawy, obsługiwać trudnych klientów oraz obrócić stres w pracy na swoją korzyść rozmawiano z trenerem i psychologiem, Michałem Stolarczykiem. Uczestnikami szkolenia „Trudne sytuacje”, zorganizowanego w dniach 24 i 25 listopada 2015 roku, byli bibliotekarze z sieci małopolskich bibliotek publicznych. Spotkanie było ostatnią częścią realizowanego przez WBP w Krakowie programu „Szkolenia dla bibliotekarzy 2015”, finansowanego ze środków Instytutu Książki.


 

 

 

"Dofinansowano ze środków Instytutu Książki"