Katalog Online

wczytywanie formularza przeszukiwania katalogu...

Baza danych EBSCO

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pn. „Fenomen szopki krakowskiej”. Ekspozycja gościć będzie na Rajskiej do końca lutego 2019 roku.

Szopka krakowska, najpiękniejsza spośród wszystkich polskich szopek nierozerwalnie wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia. 29 listopada 2018 roku tradycja budowy szopek krakowskich została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. To pierwszy wpis na tę prestiżową listę z Polski i zarazem wyjątkowe wyróżnienie. Szopki krakowskie różnią się zdecydowanie od wszystkich innych. Jest to związane z ich cechami architektonicznymi, tożsamością lokalną oraz niezmiennie silną tradycją, która jest zasługą nie tylko artystów, którzy każdą szopkę tworzą indywidualnie, ręcznie, wykorzystując swój talent i wyobraźnię, ale również osób i instytucji, dzięki którym ta tradycja przetrwała. 

Wystawa przybliża dzieje szopki krakowskiej oraz historię związanego z nią konkursu, który z niewielką przerwą organizowany jest w Krakowie od 1937r. Przede wszystkim jednak jest okazją do podziwiania z bliska efektów kunsztu i misternej pracy utalentowanych szopkarzy krakowskich. Wystawę uzupełniają archiwalne fotografie, dokumenty życia społecznego oraz wydawnictwa książkowe.

W każdej wiosce, w każdym mieście,

W każdy dom tę szopkę wnieście.

Niech się smucą, którzy grzeszą,

A poczciwi niech się cieszą”.

Lenartowicz T.: Szopka. Poezyja. Wrocław 1849